1. 2. 2007
Poučení ze schizofrenie"Jsme přesvědčeni, že dostatečně informovaný a poučený lid dokáže rozhodnout odpovědně a správně." Ve svém článku "Pro mezinárodní studenty..." jsem se 30. ledna pasoval na samozvaného obhájce americké základny na území ČR., píše Martin Maděra. Přestože jsem v úvodu uvedl, že je to pouze "domácí cvičení" na téma argumenty na libovolně zvolené téma, mohli by si někteří čtenáři myslet, že jsem opravdu pro. Proto jsem napsal tento článek, ve kterém přináším argumenty PROTI stavbě základny. Jakkoli mi mohou být sympatické cíle občanské iniciativy www.nezakladnam.cz, tak se mi nelíbí argumentace a celkové vyznění petici NE základnám. Pro ilustraci si přečtěte, prosím, citát na začátku článku. Líbí se Vám? |
Mně ani trochu. Formulace "poučený lid" je v lepším případě směšná, v horším zrůdná. Kdo bude lid poučovat? O čem? Jakými metodami? A hlavně: proč? Myslím, že pokračovat dál je zbytečné... ( Zdroj citátu: www.nezakladnam.cz.)
To ale neznamená, že pokud nesouhlasím s argumenty iniciativy www.nezakladnam.cz, jsem příznivcem základny. Právě naopak. I já jsem proti a napíšu proč.
První důvod je úplně jednoduchý. Jsem proti jakékoli základně na území ČR, ať je americká, ruská nebo třeba andorská. Českou republiku v současnosti bezprostředně neohrožuje žádný stát, naše bezpečnost je podle mě dostatečně zajištěna členstvím v EU a NATO, takže pro základnu nevidím žádný ROZUMNÝ důvod. O naši bezpečnost se podle mě dostatečně "starají" naši vojáci v misích NATO (Kosovo, Afghanistán a podobně). Pro naši bezpečnost je určitě výhodnější, pokud naši vojáci bojují na území jiných států než na území ČR ( to věděl už Napoleon a asi si to uvědomují i Američané, ačkoli s jejich přítomností v Iráku nesouhlasím, tak z tohoto hlediska to má logiku - je lepší bojovat např. na území Iráku než na území USA).
Proto bych americké vládě slušně, ale jednoznačně řekl, že si vážím jejich nabídky, ale že na území ČR žádné základny z principu věci nebudou. Tečka. Dalším důvodem je nedávná historie naší země. Mnoha lidem by americká základna připomínala sovětskou vojenskou přítomnost v letech 1968-1991. Ať už je tato věc racionální či iracionální není podstatné, v očích mnoha lidí by tím prestiž USA dramaticky klesla, což není ani v zájmu USA ani v zájmu ČR. Proto bych řekl: počkejme, řekněme, 30 let, a uvidíme. Za 30 let nemusí být základna na území ČR žádný problém. Buď proto, že už nebude vúbec potřeba, nebo proto, že už to nebude téměř nikomu vadit nebo z důvodů, které dnes neznáme. Další důvod je poněkud pofidérní, neboť nemám dostatek informací na dané téma (a pochybuju, že je kdy budu mít, dokumenty označené jako "přísně tajné" nejsou primárně určeny k tomu, abych si je četl). Podobná základna by asi měla sloužit ochraně: za a) Spojených států a za b) jejich spojenců na území Evropy. ČR se nachází téměř ve středu Evropy a mě by přišla logičtější základna někde "na hranicích" Evropy. Takhle to na mě působí dojmem, že jme stále považováni za "východní" hranici Evropy, což je minimálně diskutabilní. Severní, západní a jižní hranice Evropy jsou jasně dané, kde je výchdní hranice nikdo neví, v rámci EU se mluví o Turecku, Ukrajině, v rámci NATO dokonce o Gruzii...Nebylo by lepší nejdřív definovat, kde Evropa končí? A teprve pak dané území chránit podobně sofistikovanými systémy? Je logické, že v tomhle nemají Američané jasno, nemáme v tom totiž jasno ani my v Evropě... Poslední důvod je opět jednoduchý. Vychází z myšlenky, že to, co není nutné, je zbytečné. Podobný pocit mám ohledně americké základny. Předpokládám, že pro mnoho lidí může být taková základna zejména finančně zajímavý podnik Ti budou bezpochyby vybudování základny podporovat a to chápu. Já z té základny nebudu mít ani korunu, takže ani z "přízemního" hlediska mého průměrného měsíčního příjmu pro mě taková základna nic neznamená. Pokud mi americká vláda nabídne měsíční rentu třeba 1000 USD, pak se mi taková základna začne líbit o něco víc. Pokud takovou rentu nabídne všem občanům ČR, pak by bylo možná výhodnější rovnou požádat o to, aby se ČR stala padesátým prvním nebo kolikátým členem Unie. Ne té Evropské... Pak bych mohl parafrázovat onen úvodní citát: "Jsem přesvědčen, že dostatečně finančně motivovaný a zabezpečený lid dokáže rozhodnout odpovědně a správně." |