24. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 3. 2006

Novinářem na půl úvazku

Pokud už Arie Farnam nesměšuje žurnalistiku s protiválečným aktivismem, a věnuje se pouze civilním povoláním, aktivismu a fundraisingu World Carfree Network, je to v pořádku. Být aktivistou nějaké NGO není nic špatného, patřit mezi protiválečné aktivisty je i sympatické, pokud je čirou náhodou nepodporuje Fordova nadace. Není jich proto -- alespoň v Praze - mnoho. Být žurnalistou na půl úvazku nejde. Být žurnalistickým aktivistou je ale zločin proti profesi. Arie Farnam si po několika letech mesaliance vybrala aktivismus. To ji ctí.

Nicméně její působení na mezinárodní žurnalistické scéně ji mezi novináře zařadilo. Její činnost se tehdy nedala přehlédnout. Chrlila stovku článků od Ukrajiny po Mexiko ročně. Ještě dnes některé zdroje včetně OSN (Question and Answer Research Papers UNHRC) její články z roku 1997 citují. Slouží jako podkladové argumenty. A byla to aktivistická žurnalistika, ve finále použitá sorosovskou European Roma Rights Centre z Budapešti v koalici s dalšími pobirateli grantů OSF. Dostali grant na to, že napíšou zprávu... A to to svému poslání a svým slovům věřící Arie Farnam nemusela ani vědět. Žurnalistika nejsou ponožky, které dnes máme a zítra už ne. Žurnalistika je i odpovědnost. A k odpovědnosti volal Farnmovou jako první po jejich článcích ze Slovenska slovenský spolupracovník Britských listů Sedláčik. Článek se jmenoval Obraz Slovenska a Rómov v listě Christian Science Monitor. Sedláčik polemizoval s článkem Farnamové "Cigáni donútení k úteku sú vytláčaní do giet na východnom Slovensku", psaný pro Christian Science Monitor.

Zjavná psychologická manipulácia priam bije do očí. Z uvedených formulácií nadobúda čitateľ dojem, ako keby násilné útoky na Rómov boli posvätené štátom, resp. vedené priamo za fyzickej spoluúčasti policajných orgánov ! Absolútnou lžou a nehoráznosťou je tvrdenie o zákaze vstupu Rómom do "mnohých miest".

26. 2. 2003 Komentář Lubomíra Sedláčika k článku Arie Farnam ZDE

Jestli chce Arie Farnam polemizovat o paušalizování, neporozumění, jedostrannému informování na základě aktivistických "zjištění" a dalších žurnalistických pochybeních, ať polemizuje. Fakt, že Arie Farnam dala sama nyní přednost aktivistickému "zlepšování světa" před žurnalistikou, ji jako novinářku diskvalifikuje jednou provždy. Ale je sympatické, že sama naznala, že takhle to dál nejde. Je to konečně už poctivé.

Komolit její jméno jsem určitě neměl v úmyslu. Má kritika, směřovaná vůči dvěma protiválečným demonstracím, trvá. Je to ale kritika daleko více vůči primitivismu mladých komunistů než netoleranci humanistů. Problém je, že pokud tak nesmiřitelný vzájemný postoj protiválečných a antiglobalistických skupinek bude trvat i nadále, toto hnutí bude působit stejně směšně, jako náboženské sekty. Hádat se o to, jestli někdo spočítal osmdesát nebo šedesát demonstrantů na akci, kde v jiných státech je šedesát či osmdesát tisíc demonstrantů, je přesně ten typ komunikace, který vyčítám oběma táborům v Praze už několik let. A je jedno, jestli někam přijde o dvacet lidí více nebo méně. Loni Arie Farnam "vyzývala KSČM, aby ukončila nátlak na občanskou společnost", jako kdyby ona, její přátelé a nikdo jiný byli občanskou společností a mohli si vybírat, kdo smí být také občanem ve společnosti a kdo už ne. I Zdeněk Maršíček v Haló novinách v roce 2005 tvrdil -- pro změnu na adresu komunistů, "že jsou jediní!"

Sektářství je hloupé vždy.

Jelikož pořadatelé protiválečných pochodů znemožnili letos časovou shodou navštívit akce obě, rozdělili jsme se. Údaje o protiválečné akci na Václavském náměstí jsem zjišťoval já spolu s fotoreportáží, na Hradčanském náměstí byl a fotografoval kolega Wolf.

Komunisté nejsou jen zločinní a nereformovaní. Jsou různí. Inteligentní i hloupí, vzdělaní i primitivní, kritičtí i sebekritičtí. Komunistická strana se pod vedením Vojtěcha Filipa mění před očima a to je to, co naivní a hlupáky štve. Že si už s padesát let starými schématy bipolární morálky nevystačí. Arie Farnam by si mohla se Steigerwaldem podat ruce. Iniciativa za sociální fóra není komunistická akce, i když se na její činnosti komunisté účastní. V Praze hovořili a do Londýna jeli i sociální demokraté, mladí odboráři a mladí levicoví křesťané. Prostě lidé, pro které heslo Jiný svět je možný nezní směšně.

A kteří se nebojí sedět u jednoho stolu s lidmi, s nimiž třeba i v něčem nesouhlasí.

                 
Obsah vydání       24. 3. 2006
24. 3. 2006 Česká televize hrubě zkresluje předvolební situaci v České republice Jan  Čulík
25. 3. 2006 Prošetřete, zda je telefonní hlasování v Moravcových pořadech přijatelné Jan  Čulík
25. 3. 2006 FebioFest: Špinavé peníze mu nesmrdí? Jan  Čulík
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace
24. 3. 2006 Přijde znovu povodeň na dolní Labe? Václav  Houfek
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele
24. 3. 2006 Bojová hra s Telecomem či měsíc na frontě Bohumil  Kartous
24. 3. 2006 S křížem v ruce, s ohněm v srdci Pavel  Pečínka
24. 3. 2006 Letní ráno Václav  Vokolek
24. 3. 2006 Amerika, jak ji neznáte na obrazovce České televize Bohumil  Kartous
24. 3. 2006 Vatikán chce rehabilitovat křižácké výpravy
24. 3. 2006 Křesťanský fundamentalismus v Americe František  Lemfeld
24. 3. 2006 Paroubek odkrývá konflikt zájmů u Baxy
24. 3. 2006 O novinářské etice, protiválečném hnutí v Česku a honu na čarodějnice
24. 3. 2006 Novinářem na půl úvazku Štěpán  Kotrba
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
24. 3. 2006 Exploze v centru La Paz, první pokusy o destabilizaci vlády Evo Moralese? Michal  Brož
24. 3. 2006 Větrné elektrárny? A proč ne raději tepelná čerpadla? Jan  Hošek
24. 3. 2006 Rada ČTK: demokracii jenom pro někoho? Štěpán  Kotrba
24. 3. 2006 Haider chce odsunout z Rakouska nezaměstnané cizince Richard  Seemann
23. 3. 2006 Nábožensky založení lidé jsou šťastnější, optimističtější, méně často dostávají mrtvici a vysoký tlak
23. 3. 2006 Jakou politiku prosazuje Tony Blair?
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu
23. 3. 2006 Zemřel malíř František Ronovský Jan  Paul
22. 3. 2006 Reality šou a duševní zdraví Jiří  Krombholz
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
22. 3. 2006 Fukuyama: Evropané by si neměli přát, aby USA v Iráku prohrály
21. 3. 2006 Miloš Zeman ve své knize "Vzestup a pád české sociální demokracie" Bohuslav  Binka
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce