24. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 3. 2006

Fukuyama: Evropané by si neměli přát, aby USA v Iráku prohrály

Chaotické důsledky Bushovy války posilují americký hospodářský nacionalismus a izolacionismus, které jsou pro Evropu hrozbou, argumentuje Francis Fukuyama.

Mnoho odpůrců války v Iráku v USA i v Evropě pociťuje nad vzrůstajícím chaosem v Iráku otevřený pocit škodolibosti. I když mnozí intelektuálně podporují vznik stabilní, demokratické, prozápadní vlády v Bagdádu, "úspěch" v této věci by byl považován za ospravedlnění veškerých nesmyslů, jimiž George Bush zatížil irácký projekt, včetně svého unilateralismu, použití síly a nekompetentní správy v měsících po invazi. Mnoho lidí by tedy chtělo vidět, aby Washington prohrál a rozmyslel si takové intervence v budoucnosti.

Avšak lidé by si měli dávat pozor, co si přejí.

Ve Spojených státech vzniká domácí nacionalistická reakce proti politice, která vedla k útoku na Irák. Důsledkem toho bude, jak budou Spojené státy v budoucnu jednat s Evropou a s ostatním světem. Ať už se nám to líbí či nikoliv, americká moc a americké angažmá jsou nezbytné pro řádné fungování světového pořádku a vůbec není jasné, jakou roli budou po Iráku hrát ve světě Spojené státy.

Dvě nedávné události napovídají, co se asi stane. Po protestech a vypalování velvyslanectví v souvislosti s dánskými karikaturami proroka Mohameda nebyly ochotny žádné významnější americké noviny ochotny tyto karikatury otisknout a většina autorů redakčních komentářů zaujala více svatouškovský postoj než evropský tisk.

Jistě je možno zpochybňovat, zda bylo rozumné otisknout dánské karikatury, avšak násilná reakce proti nim byla zjevným zastrašováním, které se v mnoha případech dělo se státní podporou. Skoro žádní Američané tyto protesty nekritizovali ani se nepostavili za právo na svobodu projevu. Mnoho Američanů pociťovalo určité uspokojení, že tentokrát jsou terčem muslimského hněvu Evropané a nikoliv Američané.

Druhým, ještě mimořádnějším, případem bylo to, že se americkému Kongresu podařilo úspěšně zablokovat koupi firmy dubajských přístavů (Dubai Ports World) -- ucházela se o ni britská firma, která už provozuje šest amerických přístavů. K této blokaci dochází v době zvýšeného hospodářského nacionalismu, který se projevuje v zemích, jako jsou Francie, Španělsko a Polsko, které se také nedávno pokusily zabránit zahraničním firmám, aby si koupily jejich přístavy. Koupi dubajských přístavů zabránil americký Kongres bezostyšným ustupováním veřejných obav z terorismu. Kongres tak odmítl zásadu otevřenosti a globalizace, které Spojené státy hlásaly v minulých letech.

Nejpozoruhodnější však bylo, kdo byli tito lidé, kteří ustoupili strachu veřejnosti z údajného terorismu. Nejsilnějšími kritiky navrhovaného prodeje byli američtí Demokraté. Hilary Clintonová, čelná kandidátka Demokratické strany pro volby v roce 2008, argumentovala, že kdyby zahraniční firma měla možnost převzít dubajské přístavy, ohrozilo by to americkou suverenitu! Nenapadlo jí, že podle této logiky znásilňují americké multinacionální společnosti suverenitu v podstatě všech zemí na této planetě.

Charles Schumer, liberální Demokratický senátor z New Yorku, bojuje proti přesunování amerických provozů do Číny a do Indie. Požaduje zavedení sankcí proti Číně za to, že nerevalvovala yuan, a za celou řadu dalších, podle něho neférových obchodních praktik. Zatímco se svět soustřeďuje na Irák, pro většinu Američanů jsou nejvýznamnějšími otázkami obchod a zaměstnanost a Schumer prosazuje ochranářství amerických trhů.

Je tedy připravena dokonalá bouře. Bushova konzervativní voličská základna v USA prosazuje bojovný nacionalismus, který se stavěl během Clintonovy vlády proti humanitárním intervencím. 11. září 2001 zmobilizoval krátkodobě americké konzervativní voliče pro války v Afghánistánu a v Iráku. Tito lidé jsou nadále loajální Bushovi, ale fiasko v Iráku posílí jejich izolacionismus. Připravují se také na velký konflikt s čelnými obchodními partnery Ameriky v Asii. Voliči z obou hlavních amerických politických stran nyní daleko více slyší na požadavky, aby byly uzavřeny americké hranice a aby bylo sníženo přistěhovalectví. Mnoho lidí v Evropě netrpělivě čeká na konec vlády George Bushe, avšak nikde není řečeno, že bude Demokratická vláda otevřeněji internacionalistická.

Tím, že Bushova vláda zaútočila na Irák, dovolila, aby to, co mělo být jen bojem proti úzké extremistické ideologii, eskalovalo v tak velký konflikt, že o něm nyní mohou islamisté tvrdit, že jde o konflikt civilizací. Avšak tento konflikt proběhne hlavně v Evropě. Kontroverze ohledně dánských karikatur ukazuje, že USA a Evropa mají v boji s radikálním islamismem více společného, než jsou ochotny přiznat. Spolupráce na úsilí, aby nevznikl rozsáhlý civilizační konflikt, i na snahách udržet otevřený, integrovaný mezinárodní pořádek, bude vyžadovat solidaritu. Ani evropský antiamerikanismus ani vzrůst amerického nacionalismu a populismu, vyvolaný fiaskem v Iráku, nejsou v dnešní situaci zrovna pozitivní faktory.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       24. 3. 2006
24. 3. 2006 Česká televize hrubě zkresluje předvolební situaci v České republice Jan  Čulík
25. 3. 2006 Prošetřete, zda je telefonní hlasování v Moravcových pořadech přijatelné Jan  Čulík
25. 3. 2006 FebioFest: Špinavé peníze mu nesmrdí? Jan  Čulík
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace
24. 3. 2006 Přijde znovu povodeň na dolní Labe? Václav  Houfek
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele
24. 3. 2006 Bojová hra s Telecomem či měsíc na frontě Bohumil  Kartous
24. 3. 2006 S křížem v ruce, s ohněm v srdci Pavel  Pečínka
24. 3. 2006 Letní ráno Václav  Vokolek
24. 3. 2006 Amerika, jak ji neznáte na obrazovce České televize Bohumil  Kartous
24. 3. 2006 Vatikán chce rehabilitovat křižácké výpravy
24. 3. 2006 Křesťanský fundamentalismus v Americe František  Lemfeld
24. 3. 2006 Paroubek odkrývá konflikt zájmů u Baxy
24. 3. 2006 O novinářské etice, protiválečném hnutí v Česku a honu na čarodějnice
24. 3. 2006 Novinářem na půl úvazku Štěpán  Kotrba
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
24. 3. 2006 Exploze v centru La Paz, první pokusy o destabilizaci vlády Evo Moralese? Michal  Brož
24. 3. 2006 Větrné elektrárny? A proč ne raději tepelná čerpadla? Jan  Hošek
24. 3. 2006 Rada ČTK: demokracii jenom pro někoho? Štěpán  Kotrba
24. 3. 2006 Haider chce odsunout z Rakouska nezaměstnané cizince Richard  Seemann
23. 3. 2006 Nábožensky založení lidé jsou šťastnější, optimističtější, méně často dostávají mrtvici a vysoký tlak
23. 3. 2006 Jakou politiku prosazuje Tony Blair?
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu
23. 3. 2006 Zemřel malíř František Ronovský Jan  Paul
22. 3. 2006 Reality šou a duševní zdraví Jiří  Krombholz
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
22. 3. 2006 Fukuyama: Evropané by si neměli přát, aby USA v Iráku prohrály
21. 3. 2006 Miloš Zeman ve své knize "Vzestup a pád české sociální demokracie" Bohuslav  Binka
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce