22. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 3. 2006

Miloševič a kmenoví démoni

Jeden z důležitých spoluautorů válečného požáru na Balkáně unikl mezinárodnímu soudu infarktem, tisíce dalších malých Miloševičů, ale i Tudjmanů či Izetbegovičů se však před soud nejspíš vůbec nedostanou. Někteří ještě zažijí ve svých zemích vzešlých z někdejší Titovy Jugoslávie politický vzestup oslavováni jako hrdinové, další ho díky své obratnosti ve válečných zmatcích spojí s úspěchem ekonomickým, jiní se zabydleli v kriminálním podsvětí a všichni dohromady na následcích konfliktu s asi 250 000 mrtvými Srby, Chorvaty, Muslimy, Albánci, Romy a Slovinci ještě vydělají.

Nad válkou mezi národy, které většinou svým jazykům navzájem dobře rozumí, budoucí generace možná nechápavě zavrtí hlavou a pomyslí si něco o vzdálených, zaostalých a násilnických kulturách. Připomeňme tedy, že různá pouta podle řeči, náboženství či společných prvků v minulosti formovala do značné míry i politiku dalších zemí, které se snažily válku v někdejší Jugoslávii ovlivňovat. A to včetně Západní Evropy a České republiky, kde se tak často vyzdvihuje občanský přístup nad nacionalismem.

Německá vláda křesťansko demokratických stran CDU/CSU se do křehké stavby jugoslávské federace opřela začátkem 90. let, když uznala samostatnost jí kulturně a nábožensky blízkých katolických zemí Slovinska a Chorvatska i přes zřejmé úsilí Chorvatska stisknout pod krkem svou srbskou menšinu. Značnou roli zde sehrál též antikomunismus, díky němuž i např. česká pravice z ODA, později Unie svobody, částečně z ODS a některých novin viděla v tehdejších pravicových vládách Slovinska a Chorvatska jakýsi protipól na východ orientovaných, pravoslavných Srbů. Ty zase vzalo pod ochranná křídla pravoslavné Rusko a různá slavjanofilská nacionalistická hnutí, ale též česká KSČM a jí podobné, protiněmecky a panslovansky orientované komunistické strany, které si do pravoslavného, slovanského Srbska naprojektovaly své představy o pevnosti bránící pronikání Západu na Balkán. Bizarní situace nastala u bosenských Muslimů, což jsou původem Slované, donucení kdysi Turky k přijetí islámu a islámských jmen a po II. světové válce uznaní jugoslávskými komunisty za národ Muslimů. Za solidaritu s bosenskými Muslimy a za obhajobu jejich práv začaly vystupovat např. Irán i Saudská Arábie -- kde náboženské menšiny nemají zrovna na růžích ustláno. I na zdech chudinských čtvrtí tureckého Istanbulu -- v zemi, která se zle vypořádala se svými menšinami Arménů a Kurdů -- burcovaly v 90. letech do boje za "Herceg-Bosnu" mračna plakátů s emotivními výjevy.

Přitom poměřováno jedním metrem, s výjimkou Slovinska politické elity Srbů, Chorvatů, bosenských Muslimů i kosovských Albánců většinou pluly na vlně šovinismu, jsou spoluodpovědné za válečné zločiny a co požadovaly pro svůj národ, odpíraly tomu druhému. Stejně tak jejich zahraniční spojenci upozorňovali na různých mezinárodních fórech hlavně na křivdy vůči "těm svým", jejichž zločiny zároveň zastírali. Takže nejen jediný Miloševič způsobil balkánské inferno, ale staří démoni pokrevních pout a kmenových vazeb, o nichž si mnozí mysleli, že z Evropy odtáhli po roce 1945.

Ovšem ne všechni aktéři mezinárodní politiky se v balkánském konfliktu řídili tak nízkými pohnutkami jako vzájemná etnická, kulturní či náboženská blízkost. Např. šéf evropských zelených Daniel Cohn-Bendit, původem Žid, prosazoval přes odpor pacifistických zelených vojenský zásah na podporu bosenských Muslimů. Jaké větší gentlemanské gesto tehdy mohl ještě udělat?

                 
Obsah vydání       22. 3. 2006
22. 3. 2006 Irácká policie tvrdí, že americká armáda popravila jednu rodinu
22. 3. 2006 Fukuyama: Evropané by si neměli přát, aby USA v Iráku prohrály
22. 3. 2006 NATO - Rusko v historických a politických souvislostech Miroslav  Polreich
22. 3. 2006 Jan Kraus respektovým bavičem Štěpán  Kotrba
22. 3. 2006 Reality šou a duševní zdraví Jiří  Krombholz
22. 3. 2006 Přepisování vědy Václav  Rada
22. 3. 2006 Pohled z okna Jaroslav  Kovanda
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 3. 2006 "Tajné půjčky Labouristické straně se mohly stát dary"
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil
22. 3. 2006 Miloševič a kmenoví démoni Pavel  Pečínka
22. 3. 2006 Ukrajina: Vášně na ulici, chladné počty v zákulisí Oskar  Krejčí
21. 3. 2006 Bude moci existovat přírodní kapitalismus? Jiří  Stehlík
21. 3. 2006 Miloš Zeman ve své knize "Vzestup a pád české sociální demokracie" Bohuslav  Binka
21. 3. 2006 Občanská nauka a hlouposti moudrých Stanislav  Křeček
21. 3. 2006 Jak se dělá malé české my Bohumil  Kartous
20. 3. 2006 Spojené státy a Indie: noví nejlepší přátelé? Immanuel  Wallerstein
20. 3. 2006 Mark Twain -- cestovatel Irena  Zítková
20. 3. 2006 Druhá kniha Miloše Zemana a dva příklady mentální úrovně českého tisku II. Bohuslav  Binka
20. 3. 2006 Globální důsledky čínských hospodářských reforem Miloš  Pick
20. 3. 2006 Bůh nemá tvář Jan  Paul
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce