4. 7. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 7. 2005

Summit G8 bude zřejmě zklamáním

Mnoho afrických zemí argumentuje, že otevření západních trhů je pro ně dlouhodobě daleko důležitější než hospodářská pomoc. Avšak mnoho afrických zemí nedokáže takových otevřených podmínek řádně využívat bez rozsáhlých investic do modernizace silnic a přístavů.

Přitom rozhovory o liberalizaci světového obchodu pokračují velmi špatně. Je ironické, že při dosavadních jednáních v Ženevě se snaží západní vyjednavači zablokovat dovoz cukru a bavlny z rozvojových zemí. Obrovské dotace na pěstování těchto plodin v západních zemích brání rozvojovým zemím tyto plodiny vyvážet.

Ani EU, ani Spojené státy nejsou v současnosti ochotny tyto dotace zrušit. Přitom západní země argumentují, že se prý rozvojové země musejí hned teď plně otevřít západnímu zboží, navzdory tomu, že vlastní západní trhy byly po dlouhá léta chráněny ochranářskými cly, zatímco se průmysl západních zemí rozvíjel.

Je velmi nepravědpodobné, že to, co bude dohodnuto tento týden na vrcholné schůzce skupiny G8 v Gleneagles, uspokojí globální aktivisty, včetně organizátorů sobotních koncertů Live 8, konstatují internetové stránky BBC.

Jak je tomu při většině takových vrcholných schůzek, vyjednávání bylo většinou ukončeno předtím, než se vedoucí představitelé zemí skupiny G8 sejdou ve skotském Gleneagles k půldruhému dni jednání.

A výsledky jsou značně smíšené.

Zatím došlo zřejmě k obecné dohodě ve dvou klíčových oblastech - v oblasti snížení zadluženosti a zvýšení hospodářské pomoci. K zásadním neshodám však došlo v oblasti klimatických změn.

Avšak i v těch oblastech, kde došlo k dohodě, budou zřejmě tyto dohody omezeny dalšími podmínkami, které sníží jejich účinnost, varuje BBC.

Nejzávažnější dohodou, už z minulého měsíce, je dohoda snížit zadluženost 18 nejchudších zemí (z nichž 15 je v Africe) o cca 2 miliardy dolarů ročně. Těchto 18 zemí je celkem zadluženo částkou asi 40 miliard dolarů. Mnoha dalším zemím však nebyl uznán nárok na odpuštění dluhů. Západní země uvalují na země, jimž mají být odpuštěny dluhy, tvrdé podmínky. Není také jasné, jak se bude financovat tato "hospodářská pomoc".

Zdá se, že nejbohatší země světa dospěly k rozhodnutí zvýšit hospodářskou pomoc Africe do let 2010 - 2015 na 25 miliard dolarů ročně, a to proto, aby se africkým zemím do roku 2015 podařilo splnit tzv. Cíle tisíciletí OSN, v jejichž rámci se má snížit chudoba v Africe do té doby o polovinu a má se tam zlepšit přístup k čisté vodě, kanalizaci a vzdělání.

Avšak bohaté západní země učinily takovéto přísliby mnohokrát předtím a nikdy z toho nic moc pak nebylo, konstatuje BBC. Chudé země se tak obávají, že tato hospodářská pomoc bude vázána na přísné podmínky, například na nátlak, aby odprodaly své podniky či službny do soukromých rukou.

To se týká hlavně USA, které souhlasily, že zdvojnásobí svůj nynější, už nedávno zvýšený, příspěvek na pomoc Africe na 8 miliard dolarů ročně. Avšak velká část americké pomoci se děje formou potravinových zásilek, takže ta pomoc v první řadě plyne americkým farmářům.

Amerika také na africké země uvaluje přísné podmínky: v zemích nesmí být korupce a musí tam být "dobrá vláda". Znamená to, že dosud do subsaharské Afriky připlynula hospodářská pomoc jen ve výši 400 000 amerických dolarů a nárok na ni mohly uplatnit jen čtyři země.

Nejobtížnější je dosáhnout dohody v oblasti obchodu. Mnoho afrických zemí argumentuje, že otevření západních trhů je pro ně dlouhodobě daleko důležitější než hospodářská pomoc. Avšak mnoho afrických zemí nedokáže takových otevřených podmínek řádně využívat bez rozsáhlých investic do modernizace silnic a přístavů.

Přitom rozhovory o liberalizaci světového obchodu pokračují velmi špatně. Je ironické, že při dosavadních jednáních v Ženevě se snaží západní vyjednavači zablokovat dovoz cukru a bavlny z rozvojových zemí. Obrovské dotace na pěstování těchto plodin v západních zemích brání rozvojovým zemím tyto plodiny vyvážet.

Ani EU, ani Spojené státy nejsou v současnosti ochotny tyto dotace zrušit. Přitom západní země argumentují, že se prý rozvojové země musejí hned teď plně otevřít západnímu zboží, navzdory tomu, že vlastní západní trhy byly po dlouhá léta chráněny ochranářskými cly, zatímco se průmysl západních zemí rozvíjel.

Největší neshody však panují v oblasti podnebných změn. Bushova vláda, která odmítla podepsat protokol z Kjóta, zpohybňuje tvrzení, že teplota na Zemi stoupá v důsledku lidské činnosti. USA také odmítají argument, že je zapotřebí omezit emise skleníkových plynů, aby se zabránilo dalšímu oteplování. Vzhledem k tomu, že US vypouštějí do ovzduší 25 veškerých světových emisí skleníkových plynů, jakákoliv dosažená globální dohoda nebude bez USA efektivní.

Spojené státy asi přijmou argument, že je nutno šetřit energií, ale to proto, aby se snížila americká závislost na zahraničních ropných zdrojích a aby se snížily ceny benzínu.

K ostrým konfliktům zřejmě dojde mezi USA a Čínou a Indií, jejichž emise rychle stoupají. Čína a Indie však nepřijaly žádná omezení emisí skleníkových plynů podle kjótského protokolu.

Bush bude pravěpodobně argumentovat, že pokud Čína a Indie nepodniknou výrazné kroky ke snížení svých emisí, není důvodu, aby nějaké limity dodržovaly USA. Je velmi pravědpodobné, že Čína a Indie tuto argumentaci americké vlády odmítne.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       4. 7. 2005
6. 7. 2014 Zpráva o smrti Mistra Jana Husa Petr z Mladoňovic
5. 7. 2013 Proglas
6. 7. 2005 Pavel z Tarsu, věrozvěstové Cyril s Metodějem a Jan Hus Boris  Cvek
3. 7. 2004 Konstantin a Metoděj mezi Římem a Byzancí Jiří  Ovčáček
3. 7. 2004 Proč pravoslavní neslaví svátek svatých Cyrila a Metoděje dne 5. července?
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
6. 7. 2005 Olympijské hry v roce 2012 se budou konat v Londýně
6. 7. 2005 Skotsko: Policie zakázala protesty proti summitu G8
5. 7. 2005 Blair se domnívá, že "dojde k dohodě"
5. 7. 2005 Summit G8 bude zřejmě zklamáním
5. 7. 2005 Edinburk: Demonstranti proti summitu G8 stanuli před soudem
4. 7. 2005 Summit skupiny G8 je irelevantní
5. 7. 2005 Delicate relations painted intricately Ema  Čulík
5. 7. 2005 Jemné vztahy vylíčené složitě Ema  Čulík
5. 7. 2005 Hvězdy a festivaly Markéta  Sulovská
4. 7. 2005 American Indie Films Deal with the War on Iraq, but Fail to Convince Ema  Čulík
4. 7. 2005 Americké nezávislé filmy o válce v Iráku nepřesvědčily Ema  Čulík
5. 7. 2005 Návrat domů jako deja vu zmrzačené genereace Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 George Bush: Dám přednost americkým zájmům
5. 7. 2005 Ozdoba Krnova Boris  Cvek
3. 7. 2005 Proti globální chudobě: Jde o spravedlnost!
3. 7. 2005 Geldof se s tím nepáře Jiří  Staněk
2. 7. 2005 Británie: obrovská mediální akce proti africké chudobě
4. 7. 2005 Elton John: Skoncujte s globálním útlakem homosexuálů
4. 7. 2005 Politické informace a rady Michaela Moora Stanislav  Heczko
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu
4. 7. 2005 Buďme sebevědomí! Jan  Paul
4. 7. 2005 Psychosociální vývojové krize v životě Martina Luthera Stanislav  Heczko
4. 7. 2005 Nemáte jasno, co o prázdninách? V létě do Milkovic ! Stanislav  Penc
4. 7. 2005 O vztazích asijských zemí
4. 7. 2005 Výborné divadlo, které nikdo nezná, protože "to není v Praze"
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
4. 7. 2005 Mezinárodní festival rozvojové spolupráce
4. 7. 2005 Hospodaření OSBL za červen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce