17. 3. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 3. 2005

Iráčtí veteráni proti válce

Amadee Braxton, Derrick O'Keefe

Amadee Braxton je koordinátorem Iráckých veteránů proti válce , organizace sice nové, ale s velkým potenciálem, ovlivňujícím protiválečné hnutí ve Spojených státech. Hovořil s Derrickem O'Keefem o plánech organizace včetně demonstrace 19. března na vojenské základně Fort Bragg v Severní Karolíně.

Derrick O'Keefe: Přinejmenším podle chápání těch, kdo žijí mimo Spojené státy, prezidentské soupeření zatlačilo do pozadí protiválečné hnutí -- s výjimkou velkých srpnových demonstrací. Domníváte se, že se protiválečné hnutí v tomto roce více zviditelní?

Amadee Braxton: Myslím, že protiválečné hnutí v USA bude viditelnější. Zdálo se být rozvinuté loni na jaře, pak byly ovšem v ohnisku dění volby, které vyčerpaly energii všech. Myslím, že zvláště rostoucí zapojení rodin vojáků a iráckých válečných veteránů je pro protiválečné hnutí ve Spojených státech velkou posilou.

O'Keefe: Kdy vaše organizace vznikla a co je hlavní náplní vaší práce?

Braxton: Iráčtí veteráni proti válce byli založeni v srpnu 2004 na výročním shromáždění Veteránů za mír, což je velká a dlouholetá mírová organizace veteránů. Naši organizaci založilo několik iráckých veteránů, kteří zjistili, že válka byla chybou. Velmi rychle se rozrostla. Kdykoli někdo z našich členů vystoupí na veřejnosti, dostáváme spoustu mailů a telefonátů od veteránů i od aktivně sloužících mužů a žen, kteří mají zájem o spolupráci.

Zjišťujeme, že mnoho lidí, kteří neslouží aktivně v Iráku, nyní chápe, že válka byla chybou a cítí, že k ní nebyl žádný skutečný důvod a cítí velkou trpkost nad tím, že je vláda zavedla na špatnou cestu pro nic, pro bohatství několika amerických společností.

Snažíme se zapojit více veteránů. Myslím, že naše organizace je ojedinělá, protože žádáme bezodkladné stažení vojáků. Nemyslíme, že pomalý protahovaný ústup může vyřešit problémy Iráku. Domníváme se, že americká armáda je v Iráku okupační silou a čím déle tam zůstaneme, tím větší zášť, destrukce a smrt tam vzniknou. A tak si myslíme, že pokud chcete skutečně vojáky podpořit, musíte požadovat, aby se vrátili domů hned teď.

O'Keefe: Řada politiků v naší zemi začala požadovat postupné stažení amerických sil nebo stažení jejich části. Myslíte, že procento těch, kdo žádají odchod Američanů, roste?

Braxton: Od dob našich začátků trochu vzrostlo. Známe několik kongresmanů, kteří žádají okamžité stažení a i když jde o malý počet, je jich už více, než jich bylo před Bushovým znovuzvolením. Je vidět, že více rodin vojáků a veteránů se vyslovuje proti válce, více lidí si začíná uvědomovat, že každý okamžik, o který tam zůstaneme déle, přinese další smrt a zkázu. Hodně lidí si říká: "Hm, nemůžeme hned stáhnout všechny vojáky, protože, víte, Irák by upadl do chaosu." Ale náš názor je, že v Iráku už chaos je a jeho příčinou je právě to, že tam jsme.

O'Keefe: Za doby Vietnamu byl požadavek okamžitého odchodu vyjádřen heslem "Out now!" Všiml jsem si, že demonstrace plánovaná na 19. března v New York City je svolána pod týmž heslem "Ihned pryč!" Rád bych věděl, zda Iráčtí veteráni proti válce vědomě využívají příkladu Vietnamských veteránů proti válce a jejich velkého vlivu?

Braxton: Jak jsem řekl, naše organizace byla založena na setkání Veteránů za mír, jejichž členy je řada vietnamských veteránů. Vietnamští veteráni hráli velkou roli při vytváření naší organizace a podělili se s námi o své zkušenosti.

Viděli jsme mnohé paralely mezi taktikou, používanou Johnsonovou administrativou v době voleb ve Vietnamu včetně tvrzení, že se po nich vše naráz změní, a současnou situací kolem voleb v Iráku. I Bushova administrativa nás zasypává řečmi o tom, že volby byly signálem ke změnám v Iráku. Víme, že v roce 1967 byly ve Vietnamu volby a američtí vojáci v okupaci Vietnamu pokračovali a bojovali tam a umírali ještě dalších osm let. Nechceme totéž zažít v Iráku.

O'Keefe: Za vietnamské éry existovaly desítky tisíc odpíračů, kteří odešli ze Spojených států do Kanady. I dnes existuje několik lidí, kteří odmítli bojovat v Iráku a tento měsíc očekávají rozhodnutí, zda dostanou v Kanadě status uprchlíků. Jak se vaše organizace angažuje v jejich případech?

Braxton: Samozřejmě netrpělivě očekáváme konečná rozhodnutí a skutečně doufáme, že kanadská vláda chápe, že je třeba poskytnout azyl lidem, kteří ho hledají. Mnoho vojáků má pocit, že tato válka je nelegální válka. V Iráku se přesvědčili, že se tam zabíjejí civilisté, a skutečně doufají, že sousední stát může poskytnout útěchu a místo těm, kteří cítí potřebu utéci.

O'Keefe: Pochopil jsem, že na víkend 19. - 20. března plánujete globální akci s demonstrací na vojenské základně v Severní Karolíně?

Braxton: Chceme se spojit se členy hnutí Rodiny vojáků říkají "pryč!", řadou studentů a mnoha veterány k pochodu do Fayettville v Severní Karolíně, kde je Fort Bragg, jedna z největších vojenských základen v zemi, abychom žádali ukončení okupace Iráku a vyzvali k návratu vojáků. Doufáme, že se 19. 3. ve Fayetville objeví desítky tisíc lidí.

Potom 20. března budou mít Iráčtí veteráni proti válce první národní setkání všech členů. Usilujeme o to, aby se dostavili členové z celé země, navzájem se poznali a poučili se, jak se organizovat na lokální úrovni. Budou tam kursy o odmítání odvodů, o postavení odpůrců vojenské služby a podobné věci a my jsme opravdu rozhodnuti přilákat tam co nejvíce lidí. Také potřebujeme peníze na podporu našich členů, kteří nemají prostředky na cestu.

O'Keefe: Zmínil jste se, že vaše organizace potřebuje finanční příspěvky, co mohou udělat lidé mimo Spojené státy -- kromě těch v Kanadě, kteří patrně podporují odpírače -- aby podpořili důležitou práci vaší organizace?

Braxton: Ano, doufáme, že lidé v jiných zemích budou naléhat na své vlády, aby nešly ve stopách Bushovy administrativy v jejím imperiálním přístupu ke světu. Ve Spojených státech je mnoho lidí, kteří nepodporují George Bushe, někteří z nás se dokonce domnívají, že i jeho druhá volba byla zmanipulovaná. Takže nátlak na vlády, které jednají v souladu s jeho plány, je skutečně pozitivní věc, kterou mohou lidé udělat.

Víte, můžeme využívat finanční podpory, a pokud by lidé chtěli pozvat jednoho z našich členů, aby promluvil o naší práci, rádi vyšleme naše členy kamkoli, aby svět poznal, že je mnoho amerických vojáků, kteří si myslí, že to, co se děje v Iráku, je špatné.

Derrick O'Keefe je protiválečný aktivista, novinář a editor Seven Oaks Magazine

Zdroj ZDE

                 
Obsah vydání       17. 3. 2005
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
17. 3. 2005 Česko vydražilo latinský překlad Dalimila
17. 3. 2005 Kalousek rezignoval na vedení rozpočtového výboru Sněmovny Irena  Ryšánková
17. 3. 2005 Favely kontra Castrova Kuba Fabiano  Golgo
17. 3. 2005 Výzva intelektuálů na podporu Kuby
17. 3. 2005 Odmítáme spojování našich zájmů se zájmy Jakuba Patočky
17. 3. 2005 Chytrolín se doma nespálí Václav  Dušek
17. 3. 2005 Michael  Marčák
17. 3. 2005 Bushova vláda: Vládní úřady smějí šířit neoznačené PR video
17. 3. 2005 Jak Němci okupovali Prahu
17. 3. 2005 Slova, jak jim rozumí Ondřej Slačálek Ivan  Brezina
17. 3. 2005 Budeme pomlouvat policii, Nejvyšší soud a prezidenta
17. 3. 2005 Iráčtí veteráni proti válce
17. 3. 2005 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. - 5. března 2005
17. 3. 2005 John Lennon: Nevěř nikomu přes třicet Michal  Rusek
17. 3. 2005 Stalingrad během blokády II.
17. 3. 2005 Krize demokracie na pozadí Grossovy aféry Milan  Valach
16. 3. 2005 Paul Wolfowitz nominován šéfem Světové banky
17. 3. 2005 Michael  Marčák
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Evropská identita není tímtéž, čím byl narychlo vytvořený čechoslovakismus
16. 3. 2005 Bude prezidentův poradce schvalovat otroctví? Bohumil  Kartous
17. 3. 2005 Legální vnitrostranická čistka?
17. 3. 2005 Michael  Marčák
16. 3. 2005 Nejdůležitější materiály pro jednání XXXII. sjezdu ČSSD
16. 3. 2005 Ipse dixit: Prokubánský omyl Fabiano  Golgo
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali
16. 3. 2005 Modleme se: aféry Grosse a chiméra Šimonovského Václav  Jirovský
16. 3. 2005 Knížák - trochu buldok, trochu cholerik Martin  Štumpf
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
16. 3. 2005 Krejza, Kubínek, Kalousek a důchodci Vladislav  Černík
22. 11. 2003 Adresy redakce
13. 2. 2005 Hospodaření OSBL za leden 2005