17. 3. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 3. 2005

Chytrolín se doma nespálí

Říše ministerstev neposkytuje masivní sociální ochranu odrůdě opomíjených lidí. Stožáry morálky nás usvědčují z nevědomosti i nepochopení dialektiky. Vlastní důstojnost je v dnešních časech na obtíž. K čemu ji pěstovat v pralesním státě nutícím občany klamat, dívat se na jidášská rozhodnutí, vypínání hrudníčků světoznámých prcků, k čemu bubnovat na poplach u neslyšících?!

Z výšin hledící rozumbradové vymýšlejí nemyslitelné, huby si nevyplachují, neštítí se obhajovat lež a ke všemu jsou přesvědčeni, že mohou druhé mistrovat. Rádi se staví do role obhájců práva, to do chvíle, než na ně dolehnou špatné dny a musejí hrát ony známé dětské hry na babu,na schovku, na lúpy a čéti.

Veřejně a za peníze nás poplatníků plijí politikové na pravdu, morálku, čest, spravedlnost, nezdržují se zbytečnými úvahami. Přicházejí s koncepcemi zastaralými a nevyhovujícími, kočkují se v lavicích státních před očima nás pěstounů slušně je krmících a poskytujících jim chovatelsky potřebnou volnost -- jen se podívejte, jaké máme pěstitelské výsledky, kolik fešáků a fešand klafá mlýnkem pod zdviženým nosem. Semelou páté přes deváté, jak říkal hospodský nádeník po osmém: tihle neandrtálci nedají hubám nažrat zadarmo!

Leckterému troubelovi stačí bučet, zírat, umět se podepsat -- kariéra ho nemine. Pár zpozdilých osvíceneckých hrdinů se probudilo, ale zlí jazykové tvrdí -- bývalí přisluhovači, páprdové, zbabělci, neumětelové a bagristé slávy a peněz, k čemu se motají pramene naši čisté bystré řeky?!

Lezeme v křápech na candrbály a čučíme: ano, chtějí nás zahnat do jejich Šťastného života. Osobnosti se choulí v prachu, tanec hrdinů v rytmech polek a valčíků připomíná mukly po vydatném čaji - magoráků. Tanči, bav se a věř v budoucnost sladkého živobytí bez hranic odpovědnosti za záležitosti následující.

Hranice člověka jsou konečné. Mezidobí od zrodu ke smrti, ale bez hranic. Než zemřít v koutě, lépe odejít někam do pole či do lesa, vydechnout svobodně, říkával mi kamarád. Nepovedlo se, odešel ze špitálního lůžka v kyslíkovém stanu. Intelektuál by měl mít vlastní myšlenky, ale nejsou zbytečné pro splašené stádo?! Zmatená víra rodí falešné přesvědčení o jednoduše fungujících pravdách.

Nastolte režim tuhého podpírání a zjeví se vám skupina lidí schopných špatností v zájmu udržení si společenské pozice. Tihle vykukové kolem sebe dokáží tvořit módní mlhovinu používanou běžně v denním shonu i v okamžicích zpovědní hodiny. Tváří se výjimečně a připraveně posloužit k následování. Jenže, chtělo by se povědět: Že vás huba nebolí, žrali jste, mlaskali, pracovali a najednou chcete chlebodárce rušit -- že by špatné svědomí, čerti oškliví?!

V pouštní karavaně vidíme harcovníky poraženého režimu, jejich potomky vyrostlé u stranických struků a tudíž revolučně zdatných i náležitě vykrmených: hurá na Čínu! Ano, ale pantíček zapomněl položit zbojníkovi otázku: kde vezmeme tak velký cintorín?

Někdo zapošívá, druhý do kalhot všívá klíny. Politik nápadně připomínající nechvalně známého Ernesta Röhma s Opičí horou sebevědomí a úsměvem blaženého lidojeda má kalhoty v cenové relaci cirkusového stanu. Rozdává rozumy polohladovým, sekýruje, rozhoduje; zařaď se, bratře, podepiš, schvaluj pochybnou partajní genialitu.

Třídní zkaženost vyprchá možná koncem tisíciletí. Pokud se země nedostane do křížku s poletavými vesmírnými šutry. Stranické záhumenky se tenčí, každý chce žrát i mlaskat, a tak chcípni, bratře! Pro všechny nikdy nebylo, není a nebude, snaž se, aby bylo dost pro tebe! Život nemá ostré hranice, je mu putna, kdo uvízne v kronikách a naopak zapomenut jednou provždycky -- jak by to popřál Joža Mrázek Hořický. Sekýrování neustává, mezi luzou a špičkou se nebezpečně ztenčila vzdálenost.

Agitace v sobě vždy nese zárodky křečí a pozdějších laxírek. Psát se dá prý jen o tom, co se nebude opakovat. Statečného nehledej mezi hloupými politiky. Nevěřím. Všechno není rozděleno jednou provždy, jak známe z historie. Hospodský nádeník před odchodem domů řekl: politická pakáž si z nás utahuje! Hrajou nám tyjátr, pěkně nacpaný, spokojený, vyhajaný, mozky čistý a nepoužitý, připravený k transplantacím. Ke všemu nás učí lhát...nelži ale, člověče, když se chceš mít fajnově. Panebože, to je situace! A nezapomněl vzpomenout bájného lháře básníka, sedajícího zřídka u stolu, protože prozřel a chtěl se zachovat čtenářstvu do dalšího století. Ten prý ochořel ze samých podrazů na lidi, simulant. Jenže, v hospodě se toho navykládá! Existují prý obušky domácí výroby i zahraniční. Používají se v okamžiku ohrožení moci, nastane pravdivé kádrování v zájmu budoucnosti. Privilegovaná vrstva bez šlechtického původu vypadá navenek, jako banda opilých řezníků po zabijačce, ale tváří se honosně. Pitomost nekape, nepáchne, epoxidové lepidlo je ve srovnání s touto znakovou skutečností nefungující marmeládou. K čemu se ostýchat před vyprahlými masami s minimálním zájmem o věci obecné?! Bezohlednost je obor k závisti. Studium bezplatné, přednášejících dostatek, posluchačů kvalitní horda.

My chceme také jednou plout kupředu, proboha, ke vzdálenému majáku Pohoda, do ráje sociální stability, slušnosti, pokory, úcty, morálky, lásky, ale to vy neumíte zařídit, takže odejděte, děkujeme za patnáctiletou snahu. Na cestu pár lidových písniček a věnce ze slámy.

                 
Obsah vydání       17. 3. 2005
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
17. 3. 2005 Česko vydražilo latinský překlad Dalimila
17. 3. 2005 Kalousek rezignoval na vedení rozpočtového výboru Sněmovny Irena  Ryšánková
17. 3. 2005 Favely kontra Castrova Kuba Fabiano  Golgo
17. 3. 2005 Výzva intelektuálů na podporu Kuby
17. 3. 2005 Odmítáme spojování našich zájmů se zájmy Jakuba Patočky
17. 3. 2005 Chytrolín se doma nespálí Václav  Dušek
17. 3. 2005 Michael  Marčák
17. 3. 2005 Bushova vláda: Vládní úřady smějí šířit neoznačené PR video
17. 3. 2005 Jak Němci okupovali Prahu
17. 3. 2005 Slova, jak jim rozumí Ondřej Slačálek Ivan  Brezina
17. 3. 2005 Budeme pomlouvat policii, Nejvyšší soud a prezidenta
17. 3. 2005 Iráčtí veteráni proti válce
17. 3. 2005 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. - 5. března 2005
17. 3. 2005 John Lennon: Nevěř nikomu přes třicet Michal  Rusek
17. 3. 2005 Stalingrad během blokády II.
17. 3. 2005 Krize demokracie na pozadí Grossovy aféry Milan  Valach
16. 3. 2005 Paul Wolfowitz nominován šéfem Světové banky
17. 3. 2005 Michael  Marčák
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Evropská identita není tímtéž, čím byl narychlo vytvořený čechoslovakismus
16. 3. 2005 Bude prezidentův poradce schvalovat otroctví? Bohumil  Kartous
17. 3. 2005 Legální vnitrostranická čistka?
17. 3. 2005 Michael  Marčák
16. 3. 2005 Nejdůležitější materiály pro jednání XXXII. sjezdu ČSSD
16. 3. 2005 Ipse dixit: Prokubánský omyl Fabiano  Golgo
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali
16. 3. 2005 Modleme se: aféry Grosse a chiméra Šimonovského Václav  Jirovský
16. 3. 2005 Knížák - trochu buldok, trochu cholerik Martin  Štumpf
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
16. 3. 2005 Krejza, Kubínek, Kalousek a důchodci Vladislav  Černík
22. 11. 2003 Adresy redakce
13. 2. 2005 Hospodaření OSBL za leden 2005