4. 10. 2003
V Iráku nebyly nalezeny žádné zbraně hromadného ničeníMuž, který vedl pátrání po údajných zbraních hromadného ničení Saddáma Husajna, které stálo 300 milionů dolarů, přiznal, že žádné zbraně hromadného ničení nebyly nalezeny a že výsledkem tříměsíčního hledání byla jediná lahvička, která možná obsahovala stopy botulinu. Byla nalezena v bytě jednoho iráckého vědce. Není známo, jak dlouho tam byla.
Podle zprávy tzv. Iraq Survey Group, kterou ve čtvrtek předložil americkému Kongresu její šéf, David Kay, činitel CIA, se od roku 1998 Saddám Husajn nepokusil obnovit svůj plán na výrobu jaderných zbraní a vzdal se rozsáhlejšího programu na výrobu chemických zbraní už více než před deseti lety. Nicméně se však prý nevzdal dlouhodobého úsilí vyvíjet zbraně, to prý vyplývá z nepřímých důkazů. |
Zpráva se však zaměřila na dokumentární a nepřímé důkazy a informace od svědků, podle nichž měl Saddám Husajn v úmyslu obnovit svůj zbrojní program. Iraq Survey Group konstatovala, že žádné zbraně hromadného ničení nalezeny nebyly, avšak že inspektoři našli podstatné množství zařízení a činnosti, "spojené se zbraněmi" - obojí bylo skryto před zbrojními inspektory OSN. Americký prezident Bush prohlásil, že tato zjištění dokazují, že bylo správné zaútočit na Irák. Saddám Husajn totiž "aktivně podvedl mezinárodní společenství" a "jasně porušil" klíčovou rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Svět reagoval na zprávu Iraq Survey Group značně smíšenými dojmy. Hans Blix, bývalý šéf inspekčního týmu OSN, konstatoval, že zpráva neobsahovala "žádná překvapení". Podle Blixe Američany vedená koalice nedokázala, že Irák zosobňoval "jasnou a bezprostřední hrozbu", která by ospravedlňovala vojenský útok. Jay Rockefeller, viceprezident amerického senátního výboru pro výzvědnou činnost a člen Demokratické strany, řekl, že americká armáda byla ohrožena kvůli hrozbě, o níž je nyní pravděpodobné, že nikdy neexistovala. Britský ministr zahraničí Jack Straw tvrdil, že prý je tato zpráva ospravedlněním útoku na Irák a že dokazuje, že Saddám porušil rezoluce OSN. Tony Blair dodal, že americká skupina hledala irácké zbraně hromadného ničení pouhé dva měsíce. Avšak čelní zbrojní experti na dotaz novinářů konstatovali, že i když tato nová zpráva, stejně jako předtím inspektoři OSN, objevila určité nesrovnalosti, její celkové závěry, jak se zdá, potvrzují, že Irák neměl před březnovým vojenským útokem Západu žádný arzenál zakázaných zbraní. Podle společnosti BBC však ze zprávy vyplývá, pokud jsou její informace správné, že Irák vyvíjel systematické úsilí pokračovat ve svých zbrojních programech. David Kay, americký zbrojní odborník a bývalý inspektor OSN potvrdil, že hledání ještě neskončilo a že je nutno ještě prohledat 120 skladů munice. Uvedl, že je možné, že se najdou biologické zbraně a tvrdil, že v době britskoamerické invaze plánoval Saddám Husajn obnovit své programy vývoje jaderných a biologických zbraní. Prezident Bush požádal americký Kongres, aby financoval další hledání Saddámových zbraní hromadného ničení částkou 600 milionů dolarů.
|