14. 5. 2003
Žádná sláva v reguláči aneb Kde jsou peníze majitelů nemovitostí II.Zatímco regulace 13 let po textilní revoluci (termín jednoho čtenáře)
tlačila nájmy kvůli sociálnímu smíru dolů, využili toho bohatě
dodavatelé energií, vody a dalších služeb. Tam totiž jsou regulační
mechanismy slabší a zásahy státu volnější. Snad proto, že stát byl do
relativně nedávna i jejich častým akcionářem.
Cenové hladiny sleduje Energetický regulační úřad a z vlastní zkušenosti mohu říci, že sice něco dokáže zjistit a určit, ale nic vykonat, protože žádnou výkonnou moc nemá.
První článek na toto téma ZDE |
Stejně tak Ministerstvo pro místní rozvoj nedokáže účinně zasáhnout proti správcovským firmám (rozpočítávání nákladů na partaje). Cenové hladiny těchto dodatečných nákladů na bydlení vyšplhaly na tržní úroveň, ne-li nad ni. Například společnost KOMTERM v mých oblíbených Roztokách u Prahy (6000 obyvatel) dokáže teplou vodu prodávat v jednom baráku za 390Kč/GJ a do dalších třeba za 530Kč/GJ. Pochází při tom jednoho zdroje a technologie ohřevu a distribuce je pro všechny stejná. Stačí totiž využít mezeru v cenových předpisech, stanovit dvousložkové ceny a a každý rok uzavírat nové smlouvy na takzvané "nasmlouvané množství". Pokud se tyto podmínky šikovně nastaví, cena za GJ leze velmi nad tržní úroveň. Náprava je velmi zdlouhavá a jsou následkem povedené privatizace místního centrálního zdroje. Režii měla místní ODS. Původním článkem jsem jenom chtěl jenom udělat "průzkum bojem" a upozornit, že peníze v ekonomice kolují a la spojené nádoby a když jsou ve spotřebním koši někde, nejsou pak jinde. Majitelé nemovitostí by nejvíc profitovali z deregulace nájmů a následného razantního zvýšení například ročního nezdanitelného minima u svých nájemníků. V opačném případě naroste počet tzv. delikventních nájemníků, což majiteli domu přinese ztrátu. Už pouhá výměna nájemníka je prostě a jednoduše ztráta. V situaci, kdy se u výroby tepla a teplé užitkové vody (TUV), co nevidět začne k cenám přidávat nikoliv pětiprocentní, ale 22% DPH, zbude na majitele nájemních nemovitostí ještě méně peněz než dosud. Bez rozumných cen energií a lidské práce zchudnou nejen nájemníci, ale i ti co jsou jimi živeni, tedy pronajímatelé. |