14. 5. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 5. 2003

Teror z EU: Fízlování nebo služba veřejnosti?

Minulý týden jsem dostal od britského státního zdravotnictví ve Skotsku tento dopis:

Vážený pane Čulíku

ZVYŠOVÁNÍ KVALITY ZUBAŘSKÉ PÉČE VE SKOTSKU

Většina zubařské péče v rámci britského státního zdravotnictví ve Skotsku je prováděna ve vysoké kvalitě. Naším cílem je udržovat tuto kvalitu a zajistit, abyste vy i vaše rodina i nadále dostávali prvotřídní zubařskou péči.

Potřebujeme, abyste nám pomohl tohoto cíle dosáhnout tím, že se dostavíte na Scottish Dental Reference Service (skotskou zubařskou inspekční službu) abychom mohli zkontrolovat kvalitu zubařské péče, kterou jste obdržel. Vybíráme ke kontrole náhodným způsobem každoročně od každého zubaře ve Skotsku nejméně čtyři pacienty. Prosím dostavte se ke kontrole dne... v hodinu... Podpis- inspekční služba státního zdravotnictví ve Skotsku, viz ZDE

Z Prahy se mi dostalo reakcí, že je taková praxe fízlování a že by každý slušný Čech považoval pod svou důstojnost se takové kontrole podrobit. Dověděl jsem se také, že možná státní britské zdravotnictví chce prozkoumat, jestli na mě můj zubař příliš neplýtvá finančními zdroji a jestli není zubařská péče, které se mi dostalo, příliš kvalitní.

"V ČR dokonce ani pojišťovna nemá právo hodnotit kvalitu poskytované péče. Může kontrolovat, zda byl výkon udělán, anebo ne - to je všechno," napsal nám ve středu jeden zubař z ČR.

Ptal jsem se namátkou pár Skotů, jestli se jim taky zdá, že je nezávislá kontrola práce jejich zubaře fízlováním, anebo spiknutím byrokratů ze státního zdravotnictví, kteří se chtějí ujistit, zda na mě můj zubař neplýtvá finančními prostředky. Dívali se na mě trochu, jako bych spadl z Měsíce. Asi žiju v naivní zemi. Samozřejmě, lidi tady nemají tak intenzivní zkušenost interakce s teroristickým komunistickým státem a zlou státní byrokracií - která si ve středovýchodní Evropě často i třináct let po pádu komunismu zachovala některé své základní rysy. Takže možná reagují, z českého hlediska, naivně... Vždyť přece každá byrokracie je svou podstatou zlá... Nebo ne?

Dostavil jsem se v příslušnou dobu na příslušné místo. V čekárně seděl jeden člověk, na stěně byl nápis, který jsem poslední dobou viděl v celé řadě skotských zdravotnických zařízení: "Zaručujeme, že nebudete na vyšetření čekat déle než 15 minut, a pokud by k tomu mělo dojít, poskytneme vám řádné vysvětlení, proč tomu tak je."

Asi za pět minut se objevila postarší, přátelská, distinguovaná dáma, uvedla mě do ordinace a posadila mě na zubařské křeslo.

Ty reakce lidí v Praze mi nedaly, a tak jsem ji se jí zeptal: "Zmínil jsem se o této vaší inspekční praxi lidem v České republice a byli šokováni. Namítali, že tu provádíte fízlování. Každý pacient si přece uzavřel se svým zubařem určitý vztah, založený na důvěře. Nemáte pocit, že ho touto inspekcí porušujete? Nepřípadá vám, že fízlujete?"

"Je fakt, že se někteří pacienti dotazují svých zubařů, jestli sem k nám mají chodi. Ale fízlování by to bylo," odpověděla Anne J. Powerová, "kdyby o tom zubaři nevěděli. Jenže tyhle inspekce jsou součástí jejich smlouvy s britským státním zdravotnictvím. Když britští zubaři tyto smlouvy uzavírají, zároveň se zaváží, že kvalita jejich práce bude nezávisle hodnocena namátkou i nejméně čtyř jejich pacientů ročně. Než si konkrétní pacienty pozveme, my zubaře informujeme, které pacienty jsme si vybrali a chceme je pozvat. Zubař má po celou dobu inspekční procedury o ní kompletní informace. Někteří zubaři dokonce před tím, než my jejich vybrané pacienty k inspekci pozveme, jim sami píší vlastní dopis, že vědí, že byli k inspekci vybráni a že si přejí, aby se k ní dostavili - aby byla kvalita jejich zubařské práce potvrzena z nezávislých zdrojů. Po prohlídce vypracováváme zprávu, kterou obdrží zubař a kopii i samotný pacient."

"Nekontrolujete mě ale tady, jestli můj zubař mi neoprávněně neposkytuje nadstandardní péči?" namítl jsem. "Vždyť je přece známo, že britské ministerstvo zdravotnictví vnucuje lékařům seznamy levných, generických léků a zakazuje jim užívat drahé značkové léky od nejdražších světových farmaceutických firem, pokud jsou ty léky svou kvalitou a zaměřením totožné."

Teď mi zubařská inspektorka nerozuměla. Otázka byla pro ni trochu jako z jiného světa: "Chápu, že při nekritickém užívání značkových léků velkých farmaceutických společností by mohlo docházet k plýtvání, ale při zubařské péči?" odpověděla.

"Neměli bychom však nechat i v zubařství volně fungovat tržní princip?" řekl jsem. "Sám si dovedu určit, zda je můj zubař dobrý nebo špatný."

"Tak to byste se divil," odpověděla zubařská inspektorka. "Chodí nám sem nejrůznější specialisté, i lékaři, chirurgové. O tom, jaká má být úroveň zubařské péče, nemají ani tušení. Vůbec nevědí, v jakém stavu jsou jejich zuby."

"A najdete té nekvalitní zubařské péče hodně?" ptal jsem se dál.

"Ale ne, relativně málo Vy máte zuby naprosto v pořádku. Když najdeme příklad špatně udělaného zubu, zubaře hned nepenalizujeme, protože uznáváme, že mohlo jít o výjimečný případ, způsobený objektivními okolnostmi. Daného zubaře však o našem nálezu informujeme a začneme kontrolovat jeho pacienty častěji."

Byl jsem docela vděčen, že někdo nezávisle ověřil, zda mi zubař řádně spravuje zuby. Líbí se mi ten pluralitní princip - že to zkontroloval někdo jiný.

Ale možná že už jsem zdegenerován životem na Západě a ztratil jsem citlivost vůči fízlování v zemích Evropské unie a vůči teroru, který pravděpodobně podobným způsobem zasáhne i Českou republiku, pokud by náhodou v červnu hlasovala pro vstup do EU.

Jsou mé obavy liché?

                 
Obsah vydání       14. 5. 2003
14. 5. 2003 Středa 17:23 - Železný odvolán Štěpán  Kotrba
14. 5. 2003 Na Tommyho Frankse bylo podáno trestní oznámení, že se dopustil válečných zločinů
14. 5. 2003 Humanitární organizace kritizují USA, že dovolily iráckým civilistům soukromě kopat v masovém hrobě
14. 5. 2003 Žádná sláva v reguláči aneb Kde jsou peníze majitelů nemovitostí II. Radek  Mokrý
14. 5. 2003 O spravování nemovitostí v Belgii Jaroslav  Pour
14. 5. 2003 Teror z EU: Fízlování nebo služba veřejnosti? Jan  Čulík
14. 5. 2003 Co je nezávislost Jan  Čulík
14. 5. 2003 Svět naruby: Jsou britští konzervativci marxisté?
13. 5. 2003 Skandál v deníku New York Times
13. 5. 2003 Sebevražedné útoky v Saúdské Arábii
14. 5. 2003 O zlu bez osy Marek  Hrubec
14. 5. 2003 Čečenci na pranýři aneb O kultuře médií František  Kostlán
14. 5. 2003 Memento 6 podruhé
aneb zas "ten prapor"?
Miloš  Dokulil
14. 5. 2003 Bořivoj Čelovský napsal knihu o komunistických tajných službách
14. 5. 2003 EUrokraté, KOMUkraté a občané - tři procitnutí Vladimír  Rott
13. 5. 2003 Britská vláda měla léta špiona v samém srdci IRA
13. 5. 2003 Evropská unie a odborníci na všechno Štěpán  Kotrba
5. 2. 2003 Pošta redakci
6. 5. 2003 Čtenost BL v březnu a dubnu 2003: cca 6-7000 čtenářů denně, 45 000 individuálních IP adres měsíčně
2. 5. 2003 Hospodaření OSBL za duben 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
14. 5. 2003 Teror z EU: Fízlování nebo služba veřejnosti? Jan  Čulík
14. 5. 2003 O spravování nemovitostí v Belgii Jaroslav  Pour
14. 5. 2003 EUrokraté, KOMUkraté a občané - tři procitnutí Vladimír  Rott
13. 5. 2003 Bude mít ČR ze vstupu do EU prospěch? Jan  Čulík
13. 5. 2003 Vstup do EU ohrozí existenci českého národa Jindřich  Tichý
13. 5. 2003 Občané proti EU kritizují Vladimíra Špidlu   
13. 5. 2003 Jak nám probíhá propagace EU Miloš  Dokulil
13. 5. 2003 Evropská unie a odborníci na všechno Štěpán  Kotrba
13. 5. 2003 Účast v referendu o vstupu ČR do EU
hlasy pro a proti
  
12. 5. 2003 Důležitá NE ke vstupu do EU Michal  Rusek
6. 5. 2003 Britský ministr vnitra naléhá, aby svět zavedl elektronické cestovní pasy   
2. 5. 2003 "Povedať NIE je európske" Miroslav  Hetteš
30. 4. 2003 Memento 3 versus MZV ČR? Miloš  Dokulil
29. 4. 2003 MZV ČR: "Kampaň ČT o vstupu do EU není součástí komunikační strategie české vlády"   
23. 4. 2003 Memento 3.
Jen o jedné přesvědčivé minutě
Miloš  Dokulil