9. 2. 2003
Irák ustupuje ohledně zbraní hromadného ničeníHlavní zbrojní inspektoři OSN v pochválili nové jednání s iráckými činiteli, k němuž došlo v Bagdádu v sobotu a které trvalo více než čtyři hodiny. Zbrojní inspektoři konstatovali, že byl obsah rozhovorů "velmi podstatný". Hans Blix a jeho kolega Mohamed ElBaradei obdrželi od Iráčanů během tohoto jednání množství nových dokumentů a konstatovali, že je prostudují přes noc před dalším jednáním, která probíhají v neděli. Generální tajemník OSN Kofi Annan vyjádřil veřejně přání, aby nedošlo k válce "dokud nebudou vyčerpány všechny alternativy". "Rozhodnutí použít síly není záležitostí pro jeden stát, ale pro mezinárodní společenství jako celek. Jedinečnou legitimitu Rady bezpečnosti OSN nemůže nahradit nic," konstatoval Annan.
Zdroj v angličtině např. ZDE
|
Annanovy výroky následovaly pouhých několik hodin po dosud nejválkychtivějším sobotním rozhlasovém projevu prezidenta Bushe, v němž Bush konstatoval, že "Saddám zahodil svou poslední šanci". Podobným způsobem promluvil Bush před útokem na Afghánistán. Bush důrazně opakoval sporné a všeobecně zpochybňované tvrzení, že mezi Bagdádem a al Qaedou existují styky a doal, že podnikne "veškeré nutné akce k tomu", aby byl Saddám odzbrojen. Návrat inspektorů Blixe a ElBaradeie do Bagdádu pouhé tři týdny po jejich poslední návštěvě je např. podle týdeníku Observer dosud nejsilnějším signálem, že OSN ztrácí s Irákem trpělivost. Není vyloučeno, že se Blix a ElBaradei setkají před nedělním odejzdem z Iráku přímo se Saddámem Husajnem. Zbrojní inspektoři OSN požadují splnění tří základních požadavků:
Mezitím došlo k prohloubení rozkolu mezi Evropou a Amerikou: německý časopis Der Spiegel informuje, že Německo a Francie si vypracovaly samostatný plán jak odzbrojit Irák a usilují o získání podpory pro něj od Ruska a Číny. Němci a Francouzi chtějí, aby byla vyhlášena bezletová zóna nad celým Irákem a aby mírové sbory OSN, včetně německých vojsk, převzaly kontrolu nad zemí po dobu několika let. Saddám by nutně nemusel být svržen, ale veškeré zbraně hromadného ničení by byly zlikvidovány. Pokud by Saddám s tímto plánem nesouhlasil, došlo by k válce proti Iráku. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld přicestoval do Mnichova, kde pronesl projev na mnichovské Konferenci o bezpečnostní politice. Čekalo ho tam 20 000 demonstrantů. Ve svém mnichovském projevu Rumsfeld varoval, že země, které nepodporují USA, zvyšují pravděpodobnost války. Avšak německý ministr zahraničních věcí Joschka Fischer prohlásil, že ho americká argumentace nepřesvědčuje. "Nemohu jít k veřejnosti a prohlásit: 'Pojďme do války.'" |