8. 11. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 11. 2002

Jak neutralizovat antiamerikanismus

"Spojené státy jsou největším zdrojem terorismu na této planetě." To je výrok známého britského dramatika Harolda Pintera. Roger Kimball v časopise New Criterion (anglicky viz zde) uvažuje nad celosvětově rozšířeným antiamerikanismem a nachází souvislosti mezi západními protiamerickými "žvanícími intelektuály" a "islamofašisty" Mohammadem Omarem a Hussejnem Mussawim. I špatné myšlenky totiž "mají důsledky". "Netvrdím," říká Kimball, "že jsou lidé jako Harold Pinter odpovědní za existenci mully Omara, ale pomáhají vytvořit klima, v němž lidé jako mullah Omar mají lepší šanci fungovat."

Tento "pinterismus" není nic nového. Už před druhou světovou válkou a během ní si George Orwell povšiml pacifismu u anglických intelektuálů a charakterizoval ho jako "nenávist vůči západní demokracii a obdiv vůči totalitě".

Harold Pinter není člověk, který by se přidal k Talibánu, ale je duchovně spřízněn se spisovatelkou Susan Sontagovou, která charakterizovala útok z 11. září jako útok na samozvanou světovou supervelmoc, k němuž došlo v důsledku konkrétních amerických aliancí a akcí...

Tak, jak si Orwell povšiml, že je pacifismus "objektivně pronacistický", protože vytváří postoj, který pomáhá nepřátelům Anglie, antiamerikanismus je, objektivně vzato, proteroristický. Není překvapující, že nacisté podporovali v Anglii pacifismus (stejně jako Sověti aktivně podporovali v Americe protiválečné hnutí). I antiamerikanismus pomáhá vytvořit klima, v němž je terorismus omlouván.

Pacifismus vznikl kolem pojmů, které sice znějí příjemně (mír, láska, nenásilí), ale jsou v podstatě podvodné, protože jsou nerealistické.

A role Spojených států byla během celého dvacátého století nesmírně pozitivní. "Američané zachránili Evropu před barbarstvím ve dvou světových válkách. Postavili se sovětskému komunismu a mírovým způsobem ho porazili. Vyvolali postupnou likvidaci čínského komunismu, vytlačili Irák z Kuvajtu a pomohli Británii znovu získat Falklandy. Amerika zastavila masakrování na Balkánu, zatímco Evropa váhala," cituje autor komentátora listu Times Briana Appleyarda.

Ano, argumentuje dále autor, každý dobrý skutek si vlastgně zaslouží trest. A antiamerikanismus - anebo alespoň některé jeho rysy - jsou prostě přirozeným důsledkem závisti, v důsledku toho, že od dob první světové války jsou Spojené státy nejlepší a nejmocnější zemí na světě. Když je někdo vynikající, vyvolává to nenávist. "Energie americké přítomnosti na světě," cituje autor Henryho Fairlieho, "se svět obává a zároveň ji vítá, protože Amerika rozvolňuje zavedené formy z minulosti."

To vyvolává velké množství kulturní úzkosti. Právě proto si zřejmě tolik lidí stěžuje ze zahraničí na jedovatý vliv "vulgární" americké kultury.

Je pravda, že evropský antiamerikanismus (na rozdíl od třeba arabského) není příliš hluboký. Ale to nás nemůže utěšovat, míní autor. Protože je to jako infekce: začíná to jako drobnost a pokud zůstane infekce neléčena, začne ohrožovat život.

Není také pravda, že domácí americký antiamerikanismus je jen energickou formou sebekritiky. Antiamerikanismus je založen na nepřátelském moralizování, a tak sebekritiku vlastně likviduje. Nahrazuje politickou realitu utopickým fantazírováním.

Státy totiž, které mají velkou moc, mají také velkou odpovědnost. Liberální režimy na toto poučení však mají často tendenci zapomínat, a to na vlastní nebezpečí. Britské impérium se - bohužel - rozpadlo hlavně proto, že uprostřed dvacátého století už si Británie nepřála světu vládnout - přála si, aby ji svět měl rád. Úsilí o to, aby vás svět měl rád, je známkou rozkladu odvahy a známkou nebezpečné ztráty sebedůvěry. Američané si snad teprve nyní uvědomují, že - jejich - nejmocnější stát na světě nemůže být milován.

Kromě vln antiamerikanismu těsně po 11. září poskytl svět USA také množství sympatií. Část z nich byla čistě sentimentální: protože se Amerika octla v postavení oběti. Potíž je, že Amerika se nespokojila s tím, zůstat obětí, a tak sympatie ztratila.

Příčinou terorismu jsou teroristé, nic víc. A teroristé se množí, když selže autorita - když moc odmítá plnit povinnosti, které moc má.

Antiamerikanismus bývá podle Henryho Fairlieho nejsilnější, když Amerika sama o sobě pochybuje. A tím Spojené státy trpěly skoro po celých posledních padesát let.

Domnívám se, uzavírá autor, že nynější orgie antiamerikanismu, které jsou vybičovávány v debatě o válce proti Iráku až k horečnatým stavům, se rozloží, jakmile začnou Spojené státy jednat rozhodně. Pokud Amerika zasáhne v Iráku rozhodně a úspěšně, ať už s podporou OSN nebo bez ní, jestliže svrhne Saddáma Husajna a nastolí v Iráku víceméně rozumnou vládní alternativu, antiamerikanismus pohasne, i když šílené blábolení fantastů jako je Harold Pinter, či odborníků na pohrdání, jako je Susan Sontag, jistě nezastaví nic.

                 
Obsah vydání       8. 11. 2002
8. 11. 2002 Češi už nebudou smět žádat v Británii o azyl
8. 11. 2002 O právu pacientů na soukromí Jan  Čulík
8. 11. 2002 Mlhavost rezoluce OSN uvolňuje cestu k válce
8. 11. 2002 Jak neutralizovat antiamerikanismus
8. 11. 2002 Proč je NATO nebezpečné Tobias  Pfluger
8. 11. 2002 Fakta v tísni
8. 11. 2002 Monitor Jana Paula: Jaroslav Hutka a jeho agitační spamy Jan  Paul
8. 11. 2002 Odzbrojením za trvalý mier ? Lubomír  Sedláčik
7. 11. 2002 Ruská revoluce: O muži, který financoval Lenina Radek  Mokrý
7. 11. 2002 Pojďte si zakouřit do školy Martin  Škapík
7. 11. 2002 Jiří Kopal v MFD: "Policie není zvyklá na kontrolu"
8. 11. 2002 Jídlo místo zbraní
7. 11. 2002 Mírová ekumenická bohoslužba
7. 11. 2002 Jsou všichni stejní? Čínská komunistická strana přijímá kapitalisty
7. 11. 2002 OpenWeekend 2003: Call for papers
5. 11. 2002 Hospodaření Občanského sdružení Britské listy za říjen 2002 Jaroslav  Štemberk
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2002 Fakta v tísni   
8. 11. 2002 O právu pacientů na soukromí Jan  Čulík
8. 11. 2002 Jak neutralizovat antiamerikanismus   
8. 11. 2002 Češi už nebudou smět žádat v Británii o azyl   
8. 11. 2002 Proč je NATO nebezpečné Tobias  Pfluger
7. 11. 2002 Shaylerův případ: "Dokazuje, že špioni musejí mít právo poukázat na chyby rozvědky"   
6. 11. 2002 Čečensko: Velký herec se stal rukojmím špinavé války   
6. 11. 2002 Ředitel nadace VIA: Philip Morris nevadí, důležitý je účel poskytovaných peněz Jiří  Bárta
5. 11. 2002 Brazílie: Ohňostroj pro rudou hvězdu Nikola  Bukajová
5. 11. 2002 Kde jsou hranice demokracie Petr  Baubín
4. 11. 2002 Všichni se radují, všichni jsou šťastní, pro občana se ale nemění nic Štěpán  Kotrba
4. 11. 2002 O "hodném teroristovi" Petry Procházkové Jan  Čulík
4. 11. 2002 Veterinární správa: V Hukvaldech k týrání zvířat skutečně docházelo   
4. 11. 2002 NATO v 21. století a stará hašteřivá Evropa František  Roček
4. 11. 2002 Mediální víkend: Strakonice (ne)ukázaly, co voliči oceňují Josef  Trnka