8. 11. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 11. 2002

Mlhavost rezoluce OSN uvolňuje cestu k válce

Nedefinovaná "mlhavá místa rezoluce" mohou jestřábům poskytnout záminku k útoku, varoval ve své analýze list Guardian:

Americká rezoluce o Iráku, o níž si Washington přeje, aby o ní Rada bezpečnosti OSN hlasovala v pátek, poskytuje zbrojním inspektorům OSN obrovské nové pravomoci k vyhledávání iráckých zbraní hromadného ničení, pokud existují.

Rezoluce obsahuje celou řadu přísných podmínek pro Irák, jejichž porušení by mohlo vést k americké válce proti Iráku. Navzdory dvěma měsícům rozsáhlého vyjednávání existuje v rezoluci množství mlhavých a dvojznačných míst, a tedy hrozí množství zmatku.

Názory v USA, v OSN, v Evropě a v arabském světě se různí, zda tato rezoluce povede k míru, k zrušení sankcí a k návratu Iráku do mezinárodního společenství, anebo zda je to pouze seznam záminek pro válku.

Hlavní kontroverze vznikla ohledně varování Iráku, že bude čelit "vážným důsledkům", pokud poruší rezoluci. V této věci vznikla debata mezi Washingtonem a Paříží a Paříž prohrála.

Francouzi chtěli dvě rezoluce: jednu, která by definovala podmínky práce pro inspektory a druhou schvalující válku, kdyby Irák zablokoval práci inspektorů. Američané to odmítli. Mohou nyní zahájit válku bez další rezoluce.

Irák má týden od schválení nynější rezoluce na to, aby ji přijal nebo odmítl, ale přijme ji, protože ví, že její odmítnutí by znamenalo válku. Pak bude mít Irák třicet dnů na to, aby poskytl OSN podrobné informace o všech chemických, biologických či (vznikajících) jaderných zbraních, které má k dispozici.

Do čtrnácti dnů se mají do Iráku vrátit zbrojní inspektoři OSN. A zde vznikají závažné problémy.

Jeden irácký činitel konstatoval, že Bagdád bude s inspektory plně spolupracovat, protože nechce riskovat válku. Potíž je, že v textu rezoluce jsou ponechány záměrné nejasnosti. Hlavní nejasnost spočívá v tom, že není jasné, jak je definována překážka, jakou by Irák postavil do cesty inspektorům, a kdo bude rozhodovat, co je takovou překážkou.

Budou například takovou překážkou zamčené dveře, k nimž není hned možno nalézt klíč? O tom bude rozhodovat Hans Blix, hlavní inspektor OSN.

Právě takové drobnosti budou nesmírně důležité. Předchozí inspektoři v Iráku vyjadřovali podezření, že dopravní zácpy na ulicích cestou k skladištím chemických zbraní Iráčané vytvářeli záměrně.

Irák se domnívá, že nezahrne-li všechny své zbraně na požadovaný seznam, nebude to znamenat porušení rezoluce. Irák tvrdí, že nemůže být odpovědný za "každou zbraň, ukrytou v písku".

Irák se domnívá, že musejí existovat důkazy, že činitelé jeho vlády úmyslně dělali západním inspektorům potíže.

Britští čintelé s tím nesouhlasí a argumentují, že porušením rezoluce bude každý významnější chyba.

Inspektoři OSN nyní budou mít neomezený přístup v Iráku kamkoliv. Budou moci označovat operativně určité oblasti za bezletové zóny. Inspektoři budou moci odvážet důležité svědky do zahraničí. Mají podat Spojeným národům zprávu do 60 dnů. Je to velmi krátká doba, vzhledem k složitosti celého problému.

V minulosti se neshodli dva inspektoři OSN v Iráku, i když tam prováděli tutéž práci. Scott Ritter je přesvědčen, že irácké zbraně hromadného ničení byly zlikvidovány po minulé návštěvě inspektorů. Naproti tomu Richard Butler si myslí, že Iráčané od té doby vyrobili nové zbraně hromadného ničení. Ritter se domnívá, že Spojené státy chtějí využít záminky inspekcí k vyvolání vojenské konfrontace.

                 
Obsah vydání       8. 11. 2002
8. 11. 2002 Češi už nebudou smět žádat v Británii o azyl
8. 11. 2002 O právu pacientů na soukromí Jan  Čulík
8. 11. 2002 Mlhavost rezoluce OSN uvolňuje cestu k válce
8. 11. 2002 Jak neutralizovat antiamerikanismus
8. 11. 2002 Proč je NATO nebezpečné Tobias  Pfluger
8. 11. 2002 Fakta v tísni
8. 11. 2002 Monitor Jana Paula: Jaroslav Hutka a jeho agitační spamy Jan  Paul
8. 11. 2002 Odzbrojením za trvalý mier ? Lubomír  Sedláčik
7. 11. 2002 Ruská revoluce: O muži, který financoval Lenina Radek  Mokrý
7. 11. 2002 Pojďte si zakouřit do školy Martin  Škapík
7. 11. 2002 Jiří Kopal v MFD: "Policie není zvyklá na kontrolu"
8. 11. 2002 Jídlo místo zbraní
7. 11. 2002 Mírová ekumenická bohoslužba
7. 11. 2002 Jsou všichni stejní? Čínská komunistická strana přijímá kapitalisty
7. 11. 2002 OpenWeekend 2003: Call for papers
5. 11. 2002 Hospodaření Občanského sdružení Britské listy za říjen 2002 Jaroslav  Štemberk
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech