Koaliční jednání o budoucí vládě

30. 11. 2013 / Boris Cvek

Jednání o vládě na půdorysu ČSSD-ANO-KDU/ČSL je plné všelijakých mediálních prohlášení a spekulací, úsměvů a nadějí, že se všechny zmíněné strany dohodnou na společném vládním prohlášení. Od začátku, hned po volbách, bylo zřejmé napětí mezi předvolebními sliby levicové ČSSD a nelevicovou ANO+KDU/ČSL: církevní restituce a otázka daňové politiky. Ani v jednom případě nedošlo k žádnému faktickému posunu. Místo toho se vynořují další problémy, jako je lustrační zákon nebo zákon o státní službě, kde není v budoucí koalici zdaleka shoda.

Když o víru opravdu nejde...

30. 11. 2013 / Marek Řezanka

Problematika tzv. církevních restitucí je často pojímána jako spor "slušných lidí", kteří usilují o to, aby "bylo vráceno, co bylo ukradeno" a "nepřející lůzy", která tomuto "bohulibému" kroku nepřeje. Racionálním argumentům jsou tak často nadřazovány iracionální pocity a přesvědčení.

Podívejme se na hlavní námitky proti tzv. církevním restitucím v podobě, kterou prosadila vláda P. Nečase a zároveň se zaměřme i na formu, jakou byla prosazena.

PŘEČETLI JSME:

Hrozba války vyžaduje politiku kompromisů

1. 12. 2013

"Tomu nerozumím! No, opravdu tomu nerozumím! Měli jsme takovou krásnou armádu. Ať si říká, kdo chce, co chce, byla to nejkrásnější armáda na světě! A co s ní udělali? Poslali ji do války!"

Krátce po skončení první světové války a rozpadu monarchie koloval po Vídni tento vtip hraběte Bobbyho.

Tento vtip objasňuje svou absurditou pošetilost politiky, která nahlíží na válku jako na legitimní politický prostředek, ba dokonce jako na náhradu politiky, přičemž ji vnímá jako naprostou katastrofu. Katastrofa, která začala v létě roku 1914 sarajevským atentátem, skončila až pádem Berlínské zdi v listopadu roku 1989.

Jednalo se o nepřetržitou smršť ismů: imperialismus -- nacionalismus -- revanšismus -- fašismus -- národní socialismus -- bolševismus -- stalinismus. To vše často propleteno takřka historickou konstantou antisemitismu, jehož realizace v praxi dosáhla nevídaného vrcholu v holocaustu. Průmyslové vyvražďování milionů lidí mělo co do činění -- nehledě na monstróznost tohoto zločinu -- také se zkušenostmi z první světové války, s její novou masovou technikou násilí, od kulometů přes tanky až po jedovatý plyn. To zažil i svobodník Adolf Hitler.

Avšak právo na sebeurčení národů, které po skončení války vyhlásil americký prezident Woodrow Wilson, se prokázalo bez ohledu na to, jak dobře bylo míněno, jako nástroj nezpůsobilý pro řešení národnostních konfliktů. To prokázaly již mírové smlouvy s Rakouskem a Maďarskem. V případě Maďarska, které ztratilo dvě třetiny svého území a tři miliony etnických Maďarů, se projevuje až dodnes a objasňuje alespoň částečně nacionalistickou renesanci za Viktora Orbána.

Založení EU se vrací přímo ke zkušenostem z druhé světové války. Ve skutečnosti je ale poučením zakotveným v hodnotách, pravidlech a institucích vycházejících z příčin "Velké války" (1914 - 1918) a toho, co následovalo. To znamená řešení konfliktů prostřednictvím vyvážení zájmů a solidarity a nikoliv násilím. Toho nelze dosáhnout bez alespoň částečného zřeknutí se národní suverenity.

Zdroj: ZDE

Chtěl bych upozornit na víkendové vydání rakouského deníku Der Standard. Je věnováno příčinám první světové války. Obsahuje varovný esej "Otec nejenom nepovedených dětí" v devíti jazycích, mimo jiné i v češtině. Číslo dále obsahuje česky článek "Je válka a jeden druhému nerozumí", píše Harald Baum.

Mnoho článků se týká přímo Československa. Celé vydání je ukázkou toho, jak pracují kvalitní noviny Der Standard

Ukrajinci si zaslouží referendum o přístupové smlouvě s EU

1. 12. 2013 / Karel Dolejší

Opoziční protesty v kyjevských ulicích se po sobotním brutálním zásahu policie a navzdory soudnímu zákazu demonstrací stupňují. Jejich účastníci nejsou nutně všichni "proevropští", jak se je snaží paušálně označovat západní tisk; významnou část tvoří nacionalisté s velmi kladným vztahem k někdejší UPA Stěpana Bandery, nebo i k záležitostem ještě temnějším (ukrajinský nacionalismus má často vřelý vztah k agresívnímu antisemitismu).

Prezident Janukovyč zařadil zpátečku a horem dolem veřejnost ujišťuje, že udělá vše pro pokračování integrace s Evropskou unií. Pochopitelně, že po jeho posledních krocích mu už téměř nikdo nevěří a opozice toho hodlá plně využít. Požaduje prezidentovu rezignaci a nepochybně hrozí další střety v ulicích.

Přitom by se Janukovyč mohl horkého bramboru rozhodnutí o přístupové smlouvě i opozičních protestů elegantně zbavit: Stačilo by, kdyby oznámil, že k tématu jednoduše proběhne referendum. Sám by byl z obliga a organizátorům protestů by sebral argument, že nebere ohled na názor lidu.

Otevřený dopis kardinálu Dukovi

1. 12. 2013

Vážený pane kardinále.

Milost Vám a pokoj od Boha, našeho Otce a od Pána Ježíše Krista.

Tímto otevřeným dopisem se na Vás obracím v souvislosti s požadavkem některých politických stran na revizi církevních restitucí. V jejich výzvě k jednání vidím jedinečnou příležitost (nejen) pro Katolickou církev k vytvoření politických závazků prospěšných pro všechny strany, které se restitucí účastní - občanů, politiků, i církví. Jsem si jist, že i Vy jste si této příležitosti vědom, píše Tomáš Landovský.

EU viní Rusko ze selhání asociačních jednání s Ukrajinou

29. 11. 2013

Lídři Evropské unie dnes obvinili Rusko, že donutilo Ukrajinu upustit od podpisu asociační dohody s EU. V tomto smyslu se otevřeně vyjádřili předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso ("časy omezené suverenity v Evropě skončily") i francouzský prezident Francois Hollande, který poznamenal, že ruskou pákou byla otázka dodávek zemního plynu.

Rusko považuje šestačtyřicetimilionovou Ukrajinu za strategicky nepostradatelnou pro projekt obnovy vlastního impéria a prezident Vladimir Putin hovoří o "jednom státě". Kreml tvrdě pracoval proti EU. Nabídl Kyjevu půjčky a slevy, uvalil na něj těžké obchodní sankce a hrozil obrovskými účty za zemní plyn.

Ukrajina - a co zřejmě následuje

30. 11. 2013 / Karel Dolejší

Ukrajinská policie ráno násilím rozehnala opoziční protest proti zastavení asociačního procesu s EU. Bez ohledu na zklamání, které mnoha Ukrajincům přinesl nečekaný obrat prezidenta Janukovyče, jde ale nejspíše přece jen o lepší scénář z celkem dvou možných.

Ruské elity vědí, že kdyby se definitivně vzdaly Ukrajiny, jejich země se stane mocností druhého řádu. A s tím nejsou v žádném případě připraveny se smířit. Jejich motivace udržet Ukrajinu ve vlastní sféře vlivu je nesrovnatelně silnější, než motivace Bruselu řešit složité rébusy ukrajinské politiky. Kdyby ukrajinské vedení nakrásně odolalo všem ruským úplatkům a výhrůžkám a smlouvu s EU přesto podepsalo, Moskva by přešla do další fáze nátlaku a začala zemi destabilizovat s cílem přinejlepším nahradit současné politiky ochotnějšími, přinejhorším západního souseda rozdělit.

Na takový scénář ovšem není Unie ani v nejmenším připravena. Vždyť není vůbec připravena ani na to málo, co se aktuálně děje. V Bruselu si to zřejmě nedokázali byť jen představit.

Daniela Drtinová

Kdo poškozuje dobré jméno veřejné služby ?

30. 11. 2013 / Radim Hreha

Pavlína Kvapilová, bývalá ředitelka nových médií ČT, vidí řešení svízelné situace zpravodajství České televize v zavedení institutu vnitroredakčního ombudsmana, který by v budoucnu obdobné problémy řešil na půdě televize. Řekla to v Rozpravách o českých médiích na FSV UK. Návrh přivítali dle článku v HN i další členové diskuse. "Vynikající nápad, já bych velice souhlasil, protože celý ten problém je o poměrech v redakci, o autoritativním rozhodování šéfredaktora, které vyvolává konflikty. Mě mrzí, že interní konflikt nahrává nepřátelům nezávislosti veřejné služby. To směřuje k poškození dobrého jména veřejné služby," uvedl například mediální odborník Milan Šmíd.

Bezdomovci v zemi obřích trpaslíků

29. 11. 2013 / Lubomír Brožek

Moc je růstový hormon trpaslíků.
Jacob van Blom
Domov jsou ruce, do kterých smíš plakat.
Miroslav Válek

V zemi obřích trpaslíků jsou někteří trpaslíci tak obrovští, že hravě dokáží kompletně zaplnit titulní stranu jakéhokoliv bulváru. A to věru není málo, uvážíme-li, že v zemi, o níž je řeč, pojmy bulvár a mainstream prakticky splývají. Trpaslíci už dávno nepostávají za plotem, gypsovou hlavu opřenu o rýček či lopatičku a nehledí se snivou nevinností ke ztemnělému obzoru, jemuž se v trpasličích pohádkách říká světlé zítřky.

Nejméně osm lidí usmrtila v Glasgow havarující policejní helikoptéra

30. 11. 2013

Ve skotském Glasgow v pátek večer havaroval policejní vrtulník. Spadl na hostinec plný lidí, hospodu víceméně zničil. V sobotu v podvečer bylo oznámeno, že při havárii zahynulo nejméně osm lidí. 12 osob bylo vážně zraněno. 32 osob bylo odvezeno do nemocnice. V hostinci The Clutha ve Stockwell Street v centru města bylo v pátek večer ve 22.25, kdy k incidentu došlo, asi 120 lidí. Je opravdu nutné, aby na návštěvníky hostince v pátek večer dohlížela policie z vrtulníku? ptá se Jan Čulík. Helikoptéra byla podle zpráv velmi nízko nad hostincem, podle některých spekulací se pilot pokoušel nouzově přistát, možná na střeše hostince, která se pod váhou vrtulníku prolomila.

Podrobnosti v angličtiněZDE

Takové normální vraždění

29. 11. 2013 / Sandra Wain

Za vraždu považujeme pouze nelegální zabití. Pokud je vraždění ošetřeno a upraveno platnými zákony, žádnou pozornost občanů a orgánů v trestném řízení nijak nebudí. Pokud vyvraždíte polovinu lidstva podle schválené úřední normy, vše je v pořádku. Nejsou snad války taková obyčejná legální jatka?

Zvířata a rostliny mrzačíme a vraždíme bez povzdechu. Ani nám to nepřijde. Zoologické zahrady či jiné koncentráky nás naplňují důležitou něžností. A co děti, pokud vám už nevymyli mozek, chtěly byste také tak žít?

O sémantice v politice

29. 11. 2013 / Pavel Táborský

Polonius: "Co to čtete, princi?"
Hamlet: "Slova, slova, slova."

Když v roce 1975 vydal Umberto Eco svou Teorii sémiotiky (česky Brno,JAMU 2004, 2. vydání Praha, Argo 2009), nepochybně věděl, jak složitou oblast interdisciplinárního charakteru od obecné filosofie, estetiky, lingvistiky, specificky sémantiky strukturalisticko-lexikální přes psychologii, teorii poznání a problematiku metodologickou dále otevírá. V esejistické práci Kant a ptakopysk (česky Praha, Argo 2011) tento italský filozof, estetik, literární vědec a spisovatel čtenáře rozhodně přesvědčí, že otázky zkoumání významu sděleného a sdíleného, problematika metajazyka, budou zřejmě v budoucnu tvořit jeden ze základních pilířů noetiky.

Evangelii Gaudium - 1. část

29. 11. 2013 / Jorge Mario Bergoglio - papež František

přeložila česká sekce Radia Vaticana

1. Radost evangelia naplňuje srdce i život těch, kdo se setkávají s Ježíšem a kdo se od Něho nechávají vysvobodit z hříchu, smutku, vnitřní prázdnoty a osamění. S Ježíšem Kristem se vždycky rodí a obrozuje radost. V této exhortaci se obracím k věřícím křesťanům, abych je vyzval k nové etapě evangelizace vyznačující se touto radostí a ukázal putující církvi cesty příštích let.

2. Velké riziko nynějšího světa s jeho rozmanitou a dotěrnou konzumní nabídkou je individualistický smutek, který prýští ze zpohodlnělého a lakomého srdce, z chorobného dychtění po povrchních rozkoších a z izolovaného vědomí.

Profesionálové vymírají. Zbudou "odborníci"

29. 11. 2013 / Karel Dolejší

Po těžké nemoci dnes zemřel Lewis Collins, představitel Bodieho v prastarém britském akčním seriálu Profesionálové. Kromě toho, že se jedná o definitivní konec jedné větve televizní zábavy - té, která i v komunisty zcenzurované podobě pro mou generaci představovala výkladní skříň světa za železnou oponou - má celá věc ještě jeden důležitý aspekt. Jestliže zemřel profesionál, může se ještě nějaký nový narodit? Anebo to byla právě jen konkrétní doba 70. let, která jednorázově umožnila natolik zdůraznit profesionalitu, že pronikla dokonce do názvu celého audiovizuálního díla?

Koutek reklamní tuposti:

Tudy cesta nevede

29. 11. 2013 / Tomáš Koloc

Minulý týden, když jsem se ocitl na pražském Masarykově nádraží a chystal se do metra, místo známého vstupu do stanice Náměstí republiky mě však zarazila plechová bariéra a opodál tato informační cedule, volně opřená o refýž blízké zastávky tramvaje (!) a zakrývající na ní umístěnou reklamu. Vyvedená hezky dvojjazyčně upozorňuje případného cestujícího, že vchod do metra je uzavřen. Její sdělení má jistě svou hodnotu, cestující se z ní dozví, že jiný vchod do stanice je přístupný, na rozdíl například od stanice Národní třída, která je uzavřena celá. Pátrání po tom, kde se zmíněné "ostatní vstupy" nacházejí, však už musí cestující podstoupit na vlastní pěst. Cedule (která -- jistě -- je nejspíš vyrobena v mnoha kusech pro různé stanice, nicméně by na ní mohlo být počítáno s plochou pro uvedení nějakého "lokálního dodatku") a priori počítá s Pražákem, který přece ví, že další vstup do metra je asi o čtvrt kilometru dál; rovně a vlevo. Jste-li "přespolní", užijte si ZDE dnes už zlidovělou píseň Pražského výběru z pera textařského klasika F. R. Čecha...

O naději (když už to musí být...)

29. 11. 2013 / Karel Dolejší

Německá "středověká" skupina Versengold nazpívala v "elfštině" píseň Eressa Glaer. Uměřeně zjitřená emocionalita přináší abstraktní příslib vyslovený v jazyce, jemuž nikdo ze smrtelníků nerozumí.

Žádná ideologie. Žádný "vědecký světový názor". Žádný "historický materialismus" a jeho "zákony". Žádní zbožštění vůdcové a političtí "spasitelé". Žádná náhradně náboženská víra ve vědotechniku a údajně nekonečné trvání společnosti masové spotřeby. A samozřejmě žádné "angažované umění".

Právě takto se projevuje blochovský Das Prinzip Hoffnung. Právě takto, "apolinsky", se projevuje nikterak jinak než čistě antropologicky zakotvená, autentická naděje...

EU podepsala asociační dohody s Gruzií a Moldávií

29. 11. 2013

Evropská unie se podpisem asociačních dohod s Gruzií a Moldávií rozšiřuje dále na východ. Nepodařilo se jí však uzavřít stejnou dohodu se strategicky důležitou Ukrajinou.

Francouzský prezident Francois Hollande na summitu ve Vilniusu prohlásil, že partnerství s Ukrajinou "zůstává otevřeno, ale nejdřív o ně Ukrajinci musejí stát".

Ani včerejší rozhovory na poslední chvíli nepřiměly ukrajinského prezidenta Janukovyče, který čelí intenzívnímu tlaku Ruska, aby asociační dohodu s EU podepsal.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Čína vyslala do identifikační zóny protivzdušné obrany bojové letouny

29. 11. 2013

Čína včera oznámila, že do identifikační zóny protivzdušné obrany (Air Defense Identification Zone, ADIZ) vyhlášené minulý týden nad Východočínským mořem vysílá bojové letouny. Stalo se tak několik dní poté, co do tohoto prostoru vyslaly bojové letouny USA, Jižní Korea i Japonsko, aniž by braly ohled na režim, který zde má Peking v úmyslu vynucovat.

Čínské letectvo vyslalo do zóny několik stíhacích letounů a letoun včasného varování, které zde provádí běžné hlídkování. Informovala o tom agentura Tsin-tchua (Xinhua) s odvoláním na mluvčího letectva Šena Ťin-kche.

Imperialista ve Východočínském moři? Dobře, ale který?

29. 11. 2013

KD│ Maximilian Dörrbecker je autorem mapy na německé Wikipedii, která zachycuje jak novou čínskou identifikační zónu protivzdušné obrany (ADIZ), kolem níž se strhl nesmírný mediální poprask, tak delší dobu existující obdobnou zónu japonskou, o níž se zarytě mlčí...

Syrská armáda obsadila strategické město severně od Damašku

29. 11. 2013

Syrské jednotky včera obsadily strategicky důležité město Dajr Atíja, které leží severoseverovýchodně od Damašku na dálnici spojující hlavní město s Homsem. Potvrdily to vládní i propovstalecké zdroje. Povstalci toto sídlo obsadili před necelým týdnem a armáda využila koncentrace jejich sil k ofenzívě.

Obsazení Dajr Atíji přišlo dva týdny po začátku armádní ofenzívy v pohoří Kalamún, který má pro režim strategický význam, neboť leží v nevelké vzdálenosti od hlavního města. Klíčový je ale i pro povstalce, protože tudy vedou jejich zásobovací trasy do sousedního Libanonu. Bojů v Kalamúnu se na straně syrské armády účastní tisíce příslušníků milic libanonského hnutí Hizballáh. Před mírovými rozhovory, které by měly začít v Ženevě 22. ledna, chce režim evidentně obsadit tolik území, kolik jen dokáže.

V České republice chybí historická kritika audiovizuální tvorby

29. 11. 2013

Děkuji Vám za Vaše pravidelné zveřejňování příspěvků pana Koloce o Českém století. Je to jeden z mála pokusů o objektivní pohled na věc (ačkoliv v některých aspektech je podle mého názoru pan Koloc příliš mírný), který u nás chybí. I zveřejnění dopisu pana Ševčíka je dobrá věc, píše Josef Nožička.

Bohužel se ukazuje čím dál zřetelněji, že u nás nefunguje odborně historická kritika audiovizualních děl s historickou tématikou. Kdo se o ni pokusí, je umlčen. Že prý to je "umění" a nelze je poměřovat odbornými měřítky - pokud není rovnou nařčen z různých "ismů". Z vlastní zkušenosti vím, že třeba v Německu nebo v Rusku tato kritika funguje a čile zaplňuje internet. U nás se "musíme" se vším smiřovat. Je to dluh české historické vědy. A diváci jen nadšeně aplaudují, že už vědí, "jak to tehdy doopravdy bylo"...

O církevních restitucích z jiného úhlu

29. 11. 2013 / Oldřich Průša

Charita od církví má být navíc a dosavadní zákony namíň.

Jak se věřící staví k navracení majetku náboženským společenstvím a mnohaletému finančnímu vyrovnávání? Věřící nejsou vázáni názorem svých církevních představitelů na problematiku restitucí a je tedy možné, že jejich stanoviska nemusí být nutně stejná. Není-li to otázka k prozkoumání? Obávají se snad církevní hodnostáři názoru věřících? Stanoviska příslušníků náboženských společenství zatím zaznamenána nebyla.

Rysí pláč

28. 11. 2013 / Martin Míček

Popis a analýza důvodů a dopadů ne/přítomnosti jednoho jediného druhu zvířete, zástupce důležité živočišné skupiny. Skupiny velkých šelem, která představuje významný a zřetelný nástroj popisu proměny světa, v němž žijeme. Jejich život by nás měl zajímat. Sdílíme totiž společnou planetu i společnou budoucnost - a tedy i stejný osud.

Pár slov úvodem aneb vyznání

Na Britských listech se v poslední době objevily články popisující nápady a návrhy na tzv. "zdivočení" části Evropy, myšlenky na návrat šelem na Britské ostrovy, stejně jako krátké zprávičky o existenci zvířat údajně již člověkem dávno vyhubených (například vakovlk tasmánský).

V tomto textu bych chtěl veřejnosti zprostředkovat méně známé poznatky (shromážděné mj. Hnutím DUHA, vědci a výzkumníky), stejně jako své zážitky a zkušenosti s druhem zvířete, které by nám mělo být podstatně blíže nežli tajemní vačnatci z kontinentu na opačné straně planety Země. Zvířete, které bylo vždy "ikonou" divoké a nespoutané přírody, a tajemným "duchem" hor...

S hrubým příjmem nad 60 000 Kč měsíčně se vám už pocit štěstí nezvyšuje

28. 11. 2013

Léta hovoří ekonomové o tom, že existuje určitý příjmový práh, nad nímž se nezvyšuje pocit spokojenosti a štěstí. Nyní, ze studie, zveřejněné ve čtvrtek, vyplývá, že pro Británii je tato příjmová hranice 22 000 liber ročně - cca 58 000 Kč hrubého příjmu měsíčně. Samozřejmě, v Británii jsou životní výdaje pravděpodobně až o dvě třetiny vyšší než v ČR, a příjem 22 000 liber ročně se považuje za relativně malý, řekl bych odhadem, že ekvivalent je pro ČR tak 20 000 Kč hrubého měsíčně.

Nad touto hranicí vám sice mohou růst příjmy a růst váš luxus, ale osobní pocit vyššího uspokojení a štěstí už nezaznamenáte.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Tvrdý ageismus na stanici Regina

28. 11. 2013

Tak jsem dnes nedopatřením zaslechla reklamu na mobilního operátora ČEZ v rádiu, na stanici Regina. Tvrdý ageismus v ní obsažený mě dost nadzvedl. Stručně: Připitomělá babka nejenže nerozumí internetu, ale nazývá ho »internát« - vnoučata má pořád »připojená na tom internátu«. V podobné reklamě ze stejného zdroje zas maminka neumí pracovat s mailem, ale provolá víc než zbytek rodiny dohromady. Mám dojem,že už by se mělo s reklamami podobného typu konečně něco dělat. Nejsem si ale jista, že členové nové Poslanecké sněmovny budou k nápadům na stanovení (i zákonné) etických zásad v reklamě vstřícní..., míní Ludmila Kašparová.

Martin Míček je opravdový ministr životního prostředí

28. 11. 2013

Dokáže si vůbec běžný čtenář BL představit rozsah práce Martina Míčka?

Přestože Martin žije daleko pod hranicí bídy,( především dík našemu, past připomínajícímu, systému, je také velmi vážně nemocen), pracuje na nesmírně důležitém projektu s extremní profesionalitou, píše Gina Horylová. Kdo takového člověka dnes potřebuje? Náš český mafiánský kapitalismus? A přesto je pro celou naší společnost práce Martina Míčka ve všech aspektech mnohem cennější, než developerské aktivity, (mega a super markety, montovny spotřebního zboží...) tolik státem protěžované.

Martin Míček je opravdový ministr životního prostředí. Kéž do Dobřečova za Martinem přijedou politikové a poprosí ho, aby za konečně slušnou odměnu dál pro nás všechny pracoval.

Velmi děkuji za otištění "Rysího pláče".

Gina z Beskyd

Konference:

Autor - Vize - Meze - Televize

28. 11. 2013

Druhé kolo konference o televizním vysílání, uspořádané pražskou Literární akademií, Vysokou školou múzických umění v Bratislavě a Českou televizi Autor - Vize - Meze - Televize se bude konat na FTF VŠMU v Bratislavě, Svoradova 2, v Barcu od 9 do 16.15 hodin. Program níže.

Vzpomínky na Antonína Zápotockého

27. 11. 2013

Článek pana Jozefa Ševčíka, kterému touto cestou vyslovuji uznání a dík, mě přiměl k napsání následujících řádek a vlastně kompilace. V roce 1993 vyšla v češtině knížka slovenského autora Jozefa Leikerta pod názvem "A den se vrátil". Autor si dal práci s příběhem studentů postižených událostmi podzimu 1939, z níž v podstatě ocituji nepatrný díl, týkající se vzpomínek studentů právě na spoluvězně Antonína Zápotockého. Autor vykonal neobyčejně záslužný čin, jak on sám pravil "nelehký úkol ... jako morální povinnost - dopovědět odyseu událostí od 17. listopadu 1939, celou a pravdivě". Autor velmi zodpovědně hned v úvodu vyslovuje otázku "jestli může člověk, který hrůzy koncentračního tábora nezažil, důvěryhodně napsat o tom, co se odehrávalo za jeho zdmi?", píše Jan Škarban.

Jak spolehlivé jsou vlastně vzpomínky přeživších vězňů na Antonína Zápotockého?

27. 11. 2013

V dvouměsíčníku německé pobočky Amnesty International z přelomu let 1997-1998 se hovoří o Antonínu Zápotockém jako o kápovi koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg, který se měl dopustit zneužívání holandských vězňů.

Amnesty International je respektovaná mezinárodní lidskoprávní organizace a nepublikuje neověřená tvrzení.

Takže ohledně článku pana Škarbana zbývá položit vážnou otázku: Kteří čeští muklové ze Sachsenhausenu vlastně koncentrák vůbec přežili a mohli nakonec svědčit výhradně ve prospěch Antonína Zápotockého?

Přestaňte poučovat Skoty. Chtějí svobodu, ne bohatství

27. 11. 2013

Žádný národ neusiluje o nezávislost, aby zbohatl. Usiluje o nezávislost, aby se osvobodil. Skotský premiér Alex Salmond v úterý zveřejnil 670 stránkovou analýzu politické ekonomie nezávislého Skotska před referendem, které se má konat příští rok. Není to vůbec důležité. Asi 30 zemí se osvobodilo za poslední půlstoletí od svých dominantních sousedů a málokteré z nich počítají, kolik je to stálo. Prostě chtěly sami sobě vládnout podle svého vlastního úsudku. To stačilo, píše v deniku Guardian Simon Jenkins.

Proč chybí sociální pracovnice a pracovníci v diskuzi o exekucích?

27. 11. 2013 / Radka Janebová

Procházela jsem diskuzi k problematice exekucí na Britských listech a zaujalo mě, že se v ní angažují tři aktéři exekucí -- tzv. dlužníci, věřitelé či exekutoři. Ale téměř absentuje další - dle mého názoru - klíčový aktér, a to sociální pracovnice a pracovníci. Ti by měli být těmi, kdo pomáhá zprostředkovávat dohody mezi dlužníky a věřiteli, kdo poskytuje psychickou i sociálně právní oporu dlužníkům (či těm, kteří jsou za ně neoprávněně označeni) při asociálních praktikách věřitelů a exekutorů, kdo podporuje lidi, aby zvládali splácet jejich dluhy a zbylo jim na uspokojení jejich základních potřeb a potřeb jejich dětí. Měli by také připomínkovat zákony a navrhovat jejich změny, pokud slouží zájmu jedné skupiny (exekutorů), na úkor skupiny druhé (dlužníků). Měli by obhajovat práva lidí, pokud špatné zákony produkují další a další klienty sociální práce a zároveň neposkytují nástroje k řešení situace těch, kteří se v důsledku těchto špatných zákonů dostali až na samé dno (skončili v lepším případě odpojeni od elektřiny a plynu, v horším případě bez domova a jejich děti v ústavech).

Co se čeká od KSČM

27. 11. 2013

V BL bylo publikováno kritické zamyšlení nad názorem KSČM k formující se koalici a tzv. koaličnímu potenciálu komunistů. Protože jsem nedávno zaregistroval zmínku o témže potenciálu i v jednom ze článků Jiřího Pehe, dotlačilo mne to k napsání následujících řádků. V učebnicích politologie se říká, že strany jsou reprezentanty určitých zájmů, postojů a jsou charakterizovány vlastní ideologií. Bezesporu KSČM je považována a její členstvo to tak cítí, za uskupení, které má velmi kritické stanovisko k současnému kapitalismu. A jejím zájmem není posilování kapitalismu jako takového, tím méně jeho neoliberální současné české formy, píše Jiří Málek.

USA: Mediální předsudky vůči nejmladší generaci

27. 11. 2013

V médiích hlavního proudu se opakuje jako refrén: Ekonomické problémy mladých lidí jsou výsledkem lenosti této generace a pocitu, že má oprávnění užívat výhod sociálního státu. Mezi lidmi ve věku 16-24 let dosahuje nezaměstnanost 16,3%, tedy více jak dvakrát vyšší hodnoty než činí celostátní průměr. A alarmujících 36% již žije s rodiči, protože nemají na bydlení.

Cameron zavádí přísná opatření proti přistěhovalcům z Bulharska a Rumunska

27. 11. 2013

Britský premiér David Cameron se rozhodl zavést celou řadu opatření proti přistěhovalcům z nových zemí EU, totiž Bulharska a Rumunska, kteří budou mít přistup na britský pracovní trh od 1. ledna 2014. Britský pravicový bulvární tisk už dlouhé měsíce straší "obrovskými vlnami přistěhovalců", kteří prý do Británie přijedou od začátku ledna. Argumentují precedentem, kdy po otevření britského pracovního trhu občanům z ČR, ze Slovenska a z Polska přicestovalo do Británie za prací od r. 2004 více než 600 000 Poláků. Jenže situace je dnes jiná: zatímco r. 2004 vpustily Čechy, Slováky a Poláky na svůj pracovní trh jen Velká Británie a Irsko, od 1. ledna 2014 se Bulharům a Rumunům otevře pracovní trh celé Evropské unie, představa tedy, že do Británie přijedou statisíce Bulharů a Rumunů je přehnaná. Kromě toho, Rumuni mají jazykové a kulturní vazby především na románské země, jako je Francie, Španělsko a Itálie. Angličané mají falešnou představu, že celý svět touží přestěhovat se do jejich chudé, deštivé a větrné země.

PŘEČETLI JSME:

Z pražského vydání Lidových novin "vypadla" pasáž o Babišovi

27. 11. 2013

Titulní článek, který vyšel v úterý v Lidových novinách a který informuje o návrhu komunistických poslanců zrušit lustrační zákon, má trochu odlišnou podobu v pražském vydání LN a ve vydání moravském. Článek vyšel pod titulkem "Konec lustrací? Poslanci mění dějiny" a je rozpracován na titulní a následně i druhé straně deníku. Z pražského vydání však vypadla část textu, který naznačoval, že návrh komunistických poslanců se může líbit i předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a že díky tomu by už nemusel řešit svoji minulost. Babiš je zároveň vlastníkem skupiny Mafra, která Lidové noviny vydává.

Zdroj: ZDE

Čínský expert: Identifikační zóna protivzdušné obrany není vytyčena proti konkrétní zemi

27. 11. 2013

Nově vyhlášená identifikační zóna protivzdušné obrany nad Východočínským mořem není zaměřena proti žádné konkrétní zemi, sdělil v Pekingu expert čínského vojenského námořnictva Čang Ťün-še agentuře Sin-chua (Xinhua). "Jiné státy se nemusejí znepokojovat," prohlásil expert, podle nějž se zóna nevztahuje k probíhajícímu sporu o souostroví Tiao-jü (Diaoyu), na nějž si činí nároky současně ČLR i Japonsko.

Realita bezdomovectví z pohledu pracovníka v sociálních službách

27. 11. 2013 / Tomáš Koloc

Minulý čtvrtek, 21. listopadu, proběhla v osmi českých městech (Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Opavě, Břeclavi, Chomutově a Trutnově) a ve slovenské Bratislavě akce NOC VENKU, jejíž součástí byly přednášky, projekce a kulturní produkce, spojené s projektem Národní potravinové sbírky. Na trutnovském programu akce, jejímž smyslem bylo obrátit pozornost veřejnosti k fenoménu bezdomovectví, spolupracovaly studentky a studenti Ústavu sociální práce Univerzity Hradec Králové. Jedna z nich, Barbora Celá (na stránkách BL se před časem objevil její rozbor problematiky školného na vysokých školách ZDE) mě vyzvala, abych jí jako bývalý pracovník v sociálních službách pro lidi bez domova pomohl s doprovodným mediálním výstupem. Tak vznikl šestadvacetiminutový rozhovor, zamýšlející se nad praxí dnešních služeb pro lidi bez domova v ČR. Edice rozhovoru byla (především pro brzkost dodacího termínu) zcela v rukou studentů; na mě bylo, abych odpovídal. Z filmu zmizela většina zmínek o možných koncepčních řešeních fenoménu bezdomovectví, která zřejmě přesahovala téma rozhovoru. Studentští editoři (ač debutanti) nicméně v rozhovoru dobře zachytili výpověď člověka, který svůj poslední rok strávil v první linii péče o české bezdomovce, kteří jsou až na malé výjimky "produkty" naší společnosti...

Tumáš nálepku!

27. 11. 2013

Opravdu kratičký příspěvek k článku ,,Nalejme si čistého vína, levičáci". Jako iniciativa Ne základnám se vyjadřujeme k řadě tématům, obracíme se na premiéra, úřad vlády, politiky, Transparency International, Státní pozemkový úřad a vedeme válku s ČT. píše Václav Novotný.

Jediným způsobem, protože mediální prostor pro inicativy je prakticky nulový, je, oslovovat všechny jmenované subjekty písemnou formou. Ty obsajují výzvy, návrhy řešení s požadavky. V optice zmíněného článku trpíme sebechválou a sebeklamem. Vždyť se nám povedlo prosadit minimum, pokud za minimum považujeme i stažení smlouvy o vybudování cizí vojenské základny v Brdech. Máme v iniciativě odlišný názor od závěrů, ke kterým došel autor výše zmíněného článku. Proč je podáváme s vědomím, že se nám nepodaří prosadit návrhy, náměty a požadavky v tomto mocenském systému namířeném proti zdravému rozumu lidí? Vysvětlíme: i s rizikem, že budeme obviněni z alibismu a dalších ismů, protože nálepkování /použitím vlastní představy/ je běžné.

Děláme to proto, že na to máme právo. Nevyjadřujeme se k právu na existenci v jakékoliv podobě u někoho jiného. Není naším cílem obsáhnout všechna témata a dění ve společnosti, ale reagovat na témata ,ve kterých jsme orientováni a považujeme je za podstatná. Nezájem, lhostejnost, nečinnost a tím i určitou zodpovědnost za vývoj věcí budoucích, nám nikdo nebude moc vytknout . Rovnou odmítáme pozici samoschvály a sebeklamu.

Saúdská Arábie uvažuje o získání jaderné zbraně

27. 11. 2013

Zatímco blízkovýchodní země si tváří v tvář rodící se dohodě o íránském jaderném programu vesměs oddechly, Saúdská Arábie si vybrala oddechový čas. S jednodenním odstupem dohodu opatrně přivítala. Protože je však Írán jejím hlavním rivalem v regionu, snažila se po celou dobu jednání narušovat a dokoncehrozí, že si pořídí jaderné zbraně. Těsně před skončením ženevských jednání sdělil saúdský velvyslanec v Londýně princ Muhammad bin Navaf bin Abdalazíz, že jeho země uvažuje o tom, jak "můžeme nejlépe bránit svou zemi a svůj region".

Italský Senát vyloučil Silvia Berlusconiho

27. 11. 2013

Italský Senát hlasováním vyloučil bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, protože byl odsouzen za daňové podvody. Berlusconi nyní čelí zatčení za další trestné činy, protože přišel o parlamentní imunitu. Sdělil svým stoupencům, že je to "truchlivý den pro demokracii".

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2013

22. 11. 2013

V září 2013 přispělo finančně na Britské listy 208 osob bankovním příkazem celkovou částkou 53 660,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červenci 2013 částkou 77 103,07 Kč.

Zůstatek byl koncem září 2013 457 529,80 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.