Seznam zfalšovaných Hyde Parků: Hackeři stranili vládě, ČT odmítá zveřejnit data

20. 11. 2012

tisková zpráva KohoVolit.eu

Pozn. red. Znovu upozorňujeme, že i bez hackerského zfalšování hlasování ČT je toto hlasování hrubě zavádějící, protože neodpovídá reprezentativnímu sociologickému vzorku. Proto televizní hlasování slušné televizní stanice pro politické pořady a diskuse nepoužívají. Je to totiž politická manipulace. ČT tento argument léta ignoruje.

Matematik a programátor Michal Škop ze sdružení KohoVolit.eu, který nedávno upozornil na snadnou manipulovatelnost hlasování v Hyde Parku, dnes zveřejnil seznam pořadů, u nichž s největší pravděpodobností došlo k falšování hlasování diváků. Vždy šlo přitom o hlasování ve prospěch vládních stran. ČT včera oznámila, že hlasování ruší, stále ale odmítá vydat data a kauzu dál komentovat. Z webu pořadu navíc zmizely grafy s průběhem hlasování.

ČT: Dvořák lže Radě, Kvapilová couvá a Rada ČT stále neví, k čemu vlastně je

20. 11. 2012 / Štěpán Kotrba

Generální ředitel České televize se chová jako hlupák. Vymlouvá se a lže Radě ČT, že spolupracuje s analytiky Kohovolit.eu Michalem Škopem a Kamilem Gregorem, kteří hackli už ukončené hlasování jednoho z pořadů Hydepark v archivu ČT. Dvořák tvrdil Radě, že s autory hacku komunikuje a spolupracuje. Škop ovšem dnes veřejně tvrdí, že to není pravda.

Pryč s každou vládou?

20. 11. 2012 / Stanislav Křeček

Patřím k těm, pro které průběh sobotní "demonstrace" na Václavském náměstí v Praze představuje zklamání. Důvodů je celá řada.

Průběh této akce podle mého názoru jen znovu prokázal zcela zjevnou nejednotu neparlamentních "iniciativ" a organizací. Měj jsem toto přesvědčení již v říjnu na tzv. Festivalu protivládních sil na Karlově náměstí v Praze - nabyl jsem zde dojmu, že každá z těchto iniciativ chce vládu svrhnout zcela samostatně - a tentokráte to bylo více, než zřejmé. Akce prý byla zastřešena organizací Stop vládě, ale kdo všechno je vlastně zastřešován a kdo se všechno na akcí podílel, neví asi nikdo. Máme bojovníky za skutečnou, přímou, zdola, opravdovou a ještě bůhví jakou demokracii, máme výzvy z Holešovic, k vrácení státu, k přímé volbě ...

PROBLÉM DNEŠNÍ ČR

Nikdo nelobbuje za obyčejné lidi

20. 11. 2012

Jménem svého švagra Davida Janduse a své sestry Lucie bych chtěl z celého srdce poděkovat za vlnu solidarity, kterou jste v posledních několika dnech projevili prostřednictvím BL. Ani jeden z nich nikdy neslyšel o Britských listech a už dávno přestali věřit v dobrou budoucnost. Tento víkend se jim však v očích objevily slzy dojetí, protože nečekali, že z takového zoufalého výkřiku do tmy něco vzejde. Už by nesnesli další zklamání a tak si raději namlouvali, že z toho nic nebude.

Čtenáři Britských listů však od čtvrtka 15.11. zaslali 43.841,- Kč. Z této částky byla zaplacena požadovaná částka u Exekutorského úřadu v Brně: 33.735,- Kč a částka 10.106, - Kč putovala na zaplacení dluhu na nájemném. Ještě jednou díky za šanci začít znovu! píše Tomáš Ježek.

Na BL se zatím rozjela celkem zajímavá diskuze, ke které bych se s dovolením přidal. Velký problém naší legislativy bych viděl v tom, že jen na malé výjimky (většinou protlačené EU), nikdo nelobbuje za obyčejné lidi.

V Polsku zadržen atentátník, chtěl vyvolat revoluci

20. 11. 2012

Atentátník zadržený na upozornění manželky kvůli podezření z přípravy pokusu o útok na prezidenta a Sejm věří, že by v zemi měla vypuknout revoluce. Není příznivcem žádné politické strany, tvrdí list Gazeta Wyborcza v souvislosti s dnešním oznámením krakovské prokuratury o chystaném atentátu. Pracoval jako odborný asistent na Fakultě zemědělské ekonomiky zemědělské univerzity v Krakově. Muž, jehož jméno je uváděno jako "Brunon K.", se narodil v roce 1967 a chtěl sérií explozí bomb usmrtit nejvyšší polské vládní představitele, aby vyvolal v zemi politický převrat.

K tomu: Tomasz Orynski, Proč se v Polsku konají demonstraceZDE

Výzva právníkům: Pokusme se srovnáním se západní Evropou zcivilizovat české zákony o exekucích

20. 11. 2012 / Jan Čulík

Vážení přátelé,

chci zahájit sbírku na financování právních odborníků, kteří by nám vytvořením srovnávací analýzy zákonů o exekucích z ČR a z vyspělých zemí západní Evropy pomohli příspět k nápravě dnešního skandálního stavu v České republice.

Zatím se ozvali dva právníci, ochotní se na projektu podílet. Než sbírku rozjedeme, potřebujeme příslib spolupráce i dalších právních odborníků, zejména osob schopných pracovat se zákonodárstvím zemí Evropské unie. Prosíme, ozvěte se.

Je fakt, že mnoho právníků na exekucích v současnosti v ČR vydělává. Jak to ale srovnají se svým svědomím, že parazitují na nespravedlnosti a ničí existenci bezbranných lidí? Nebylo by i pro ně ulehčením živit se slušně?

NEPOCHOPITELNÉ SELHÁNÍ:

Exekuce jsou nejzávažnějším problémem dneška. Ekologický právní servis se však jimi zabývat nebude

20. 11. 2012

Dostali jsme nepochopitelnou reakci od Ekologického právního servisu. Ačkoliv má právní zázemí a všechny předpoklady na to, aby začaly systémově řešit problém exekutorské nespravedlnosti, tato nevládní právní organizace se programově tomuto nejvážnějšímu problému dnešní ČR vyhýbá. Není jasné proč, ale jasné je, že se tím u veřejnosti, která považuje nespravedlnosti způsobované velkému počtu českých obyvatel exekucemi, EPS výrazně diskredituje. Posuďte sami. Nejde samozřejmě o dílčí individuální pomoc (už tento odkaz v odpovědi EPS je uhýbavý!) ale jde o razantní změnu špatné legislativy a její přizpůsobení západoevropským poměrům, kde k vydírání občanů exekutory nedochází. (JČ)

Najdeme právníky, kteří by byli schopni analyzovat, jak české zákonodárství ustanoveními o exekucích případně porušuje zákony Evropské unie?

19. 11. 2012

Chceme uspořádat sbírku, která by financovala právní analýzu toho, jak jsou zákony o exekucích upraveny v západních zemích, kde se občané nestávají obětí soudů a exekutorů a nejsou existenčně ničeni za drobná opomenutí. Potřebujeme jako první krok vypracovat právní analýzu, z níž by bylo zřejmé, jaké nedostatky má české zákonodárství, které zjevně vydírání a parazitické vykořisťování velkého množství občanů České republiky umožňuje. Analýza by byla prvním krokem k případné žalobě na Českou republiku zřejmě pro hrubé porušování lidských práv.

Než sbírku zahájíme, apelujeme na právníky v České republice, kteří by byli ochotni se na tomto projektu podílet.

Pokud se nikdo nepřihlásí, budeme muset zaangažovat právníky ze zahraničí.

Předem děkujeme za vaši iniciativu.

Jan Čulík

šéfredaktor

Chválím návrh vypracovat analýzu exekutorských zákonů v ČR i v Evropě

20. 11. 2012 / Filip Mahďák

Rád bych tímto Britským listům poděkoval za iniciaci a propagaci sbírky pro naše spoluobčany postižené zvrhlostmi českoexekutorských mafií, píše Filip Mahďák. Z popisu případu pana Davida Janduse zdá se vyplývá, že mu poslední splátky nebyly strženy na kontě záměrně. Jeho vina je asi taková jako vina Jeníčka, když trhal Ježibabě perníček. (Pozn. red. Firma HomeCredit se ozvala, že případ Davida Janduse prošetřuje. Zatím však neposkytla další podrobnosti.)

Zapomínat je lidské. Využívat lidských nedokonalostí a hlavně strašidel neinformovanosti, jenž na nás všude číhají v temném lese raného kapitalismu, je sprosté a nelidsky podlé.

EXEKUCE:

Jak někteří lidé dělají druhým ze života peklo

19. 11. 2012

Není pochyb o tom, že tento případ je jen jeden z mnoha. Dokladuje naprostou morální vyprahlost a krutost některých lidí i celého systému. Nechápu, jak může poštvat sestra na bratra exekutora kvůli dědictví. Ostatní mluví samo za sebe. Česká republika není slušná a civilizovaná země. (JČ)

Dobrý den. Nejsem spisovatel a neumím psát články.Jsem jen zoufalý člověk v zoufalé situaci. Zbývá mi již jen několik dní než mě dostanou exekutoři na úplné dno. Přitom jsem já a nikdo s rodiny nikde nic nedlužili.Přesto nás ve středu 28.11. ve dvanáct hodin exekutoři násilím vystěhují z mého domu který má rodina obývá již po generace, píše Josef Král z Netolic.

Počet žadatelů o soudní oddlužení neustále roste

20. 11. 2012

Tisková zpráva

Pardubice - Počet klientů, kteří nezvládají svou finanční situaci a hledají odbornou pomoc, neustále roste. Jednou ze společností, na kterou se obrací stále více zoufalých lidí, je Dluhová poradna, která má pobočky ve více než třiceti českých městech a každý měsíc zaznamenává více než padesátiprocentní nárůst svých zákazníků.

Podle pracovníků Dluhové poradny jsou na vině zejména nepříznivá ekonomická situace v České republice, omezený počet pracovních příležitostí a stále vyšší povědomí o institutu soudního oddlužení, které dává předluženým lidem poslední šanci zbavit se svých dluhů.

Česká média informují o válce v Gaze hůře než izraelská

19. 11. 2012 / Daniel Veselý

Díky nejstaršímu izraelskému deníku Haaretz a kvalitním novinářům, jako je Amira Hassová, se můžeme o probíhající válce v Gaze dozvědět spoustu validních informací na rozdíl od českých sdělovacích prostředků a mainstreamových komentátorů. U nás je dle mého soudu obecné povědomí o celém konfliktu na úrovni mentální retardace nejen na mediálním kolbišti. Díky konzervativnímu listu Jerusalem Post se můžeme dozvědět, že syn Ariela Šarona Gilad navrhuje pro "Stát Gaza" de facto konečné řešení: "Je třeba srovnat se zemí celé čtvrti v Gaze. Je třeba srovnat se zemí celou Gazu ZDE." Kdyby toto aktuálně na adresu Izraele prohlásil někdo z Hamasu, mediální dav by ho zlynčoval. Kopíruje snad Šaron junior starý izraelský sen o tom, že by všichni Palestinci měli zmizet ZDE?

Proti skandálním výrokům premiéra Nečase a zaujatosti českých médií

19. 11. 2012

Dne 20. listopadu 2012 v 16.00 se na náměstí Jana Palacha uskuteční spontánní shromáždění na protest proti pokračujícímu útoku izraelské armády na pásmo Gazy. Čeští občané se tak připojí k více než 350 protestním akcím, které se od začátku bombardování konaly po celém světě, včetně Izraele, Palestiny nebo USA, píše Jana Ridvanová.

Jedním z cílů demonstrace je vyjádření nesouhlasu s nedělními výroky premiéra Nečase a jeho jednostrannou podporou Státu Izrael. Její svolavatelé chtějí rovněž upozornit na nedostatek pravdivých a vyvážených informací, jež lze pozorovat ve způsobu, jakým o celém konfliktu informují česká média.

Katolická církev bude mít možnost ovlivňovat politiky víc než ČEZ

20. 11. 2012 / Boris Cvek

Nevím, jestli to už někdo srovnával, ale ČEZ má podle české wikipedie majetek necelých 60 miliard korun. S tímto majetkem, i když je to státní firma, je podle různých podezření schopen ovládat českou politiku. Britský prestižní magazín The Economist dokonce cituje ministra Schwarzenberga, který prohlásil, že ČEZ financuje politické strany. Podívejme se na církevní restituce touto optikou. Římskokatolická církev má dostat ve finančních kompenzacích podle zákona, který prošel díky nikým nevolené straně LIDEM Sněmovnou, asi 47 miliard korun. Navíc se má vrátit církvím nemovitý majetek v hodnotě asi 78 miliard korun, z něhož bude většina vrácena pochopitelně církví římskokatolické. Tato instituce se pak stane mnohem majetnější než ČEZ s příslušným ekonomickým vlivem na celou společnost. Na rozdíl od ČEZu však nebude ani formálně pod státní kontrolou.

ČEZ na Wikipedii ZDE

Czech politics: State Capture ZDE

Noční průlom: Církevní restituce prošly s hlasem navíc ZDE

Sněmovna schválila církevní restituce. Levice na ně chystá ústavní stížnost ZDE

Pražský P.E.N.:

"Bylo by nemorální jmenovat komunistku do úřední funkce"

20. 11. 2012


tisková zpráva

Krajský úřad Jihočeského kraje
Hejtman Mgr. Jiří Zimola
U Zimního stadionu 1952/2
370 76 České Budějovice

V Praze 19. listopadu 2012

Vážený pane hejtmane!

České centrum Mezinárodního PEN klubu se na Vás obrací s žádostí o přehodnocení Vašeho rozhodnutí obsadit odbor školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje Vítězslavou Baborovou, zastupitelkou za KSČM. Tato strana se dosud nevypořádala se svou minulostí a nedistancovala se oficiálně od zločinů a politiky KSČ z doby před rokem 1989. Bylo by proto nemorální nechat její představitelku působit právě v tomto citlivém odvětví.

PARODIE PROHLÁŠENÍ PEN KLUBU:

Odvolejte Kalouska, katolická církev se stále ještě nevyrovnala s minulostí

20. 11. 2012

Vážená redakce,

dovoluji si reagovat na tiskovou zprávu pražského PEN Clubu. Žádný výbor nespokojených občanů neexistuje, jen bych rád poukázal na hezkou manipulaci od pana Dědečka. KSČM, tak jako katolická církev se od svých činů již distancovala, pan Dědeček je pouze líný prostudovat veřejně dostupné materiály, píše Martin Velek.

Vyšší zastoupení žen prospěje velkým evropským společnostem a vnitřnímu trhu

20. 11. 2012

Tisková zpráva Strany zelených

Strana zelených vítá jednomyslný návrh Evropské komise stanovit 40% cíl zastoupení žen v dozorčích radách asi 5.000 největších evropských firem do roku 2020. Probourání "skleněného stropu" pro kvalifikované ženy otevírá v době hluboké krize potenciál pro konkurenceschopnější a udržitelnější evropské hospodářství.

Britská Dolní sněmovna bude prověřovat užívání bezpilotních letadel

20. 11. 2012

Britští poslanci zahajují vyšetřování, do jaké míry používá Británie bezpilotních letadel k zabíjení extremistů. Zřejmě to přiměje Spojené státy, aby zveřejnily první informace o své "tajné válce" vedené bezpilotními letadly.

Výbor pro obranu britské Dolní sněmovny bude vyšetřovat používání bezpilotních letadel při válce v Afghánistánu. Uspořádají zřejmě také debatu o tom, zda by Británie měla bezpilotních letadel používat a o tom, zda je etické zabíjet lidi na dálku.

Britská vláda je také stále pod tlakem, aby zveřejnila informce, zda britská rozvědka poskytla výzvědné informace Spojeným státům, umožňující, aby bezpilotní letadla, provozovaná CIA, usmrcovala osoby podezřívané z terorismu v Pákistánu, v Jemenu a v Somálsku.

Americké útoky bezpilotními letadly údajně oslabily al Kajdu, ale zároveň usmrtily stovky nevinných civilistů. To vyvolalo v postižených zemích intenzivní nenávistu vůči Západu. Lidskoprávní organizace poukazují na to, že umsrcováni civilistů bezpilotními letadly jsou válečné zločiny.

Christof Heyns, zvláštní zpravodaj OSN pro mimosoudní a svévolné zabíjení konstatoval, že debata v britském parlamentu bude velmi důležitá, protože vyvine tlak na vlády, které používají bezpilotních letadel (v současnosti jsou to USA, Británie a Izrael), aby dodržovaly mezinárodní právo.

Podrobnosti v angličtině ZDE (placený přístup)

PREZIDENTSKÉ VOLBY:

Mají si novináři nechávat platit osobami, o nichž píší, cestu s nimi do zahraničí?

19. 11. 2012

Dne 13. listopadu 2012 jsem prostřednictvím emailu podal podnět na Syndikát novinářů. Tento podnět se týkal pánů novinářů Martina Valeše z Týdnu a Jiřího Ovčáčka z Práva, kteří referovali o cestě prezidentského kandidáta Jana Fischera po USA a kterým tato cesta byla jím samým zaplacena, píše Martin Krsek.

Domnívám se, že tato kauza je natolik vážnou snahou o neférové praktiky v prezidentské kampani (propagace jednoho z kandidátů v rozporu s etickým kodexem novinářů), že by o ni měla být informována i vaše redakce.

Ještě k výročí 17. listopadu

20. 11. 2012 / Stanislav A. Hošek

Neviděli jsme se šedesát let. Já z hornického učiliště odešel studovat, on na šachtu jako havíř. Jak jsem později slyšel, měl úraz, nemohl již pracovat pod zemí a tak se "dal na politiku". Dotáhl to v minulém režimu vysoko, povídalo se o něm. Já jsem naopak propadal čím dál hlouběji do "disidentského bahna", v očích lidí jeho krevní skupiny.

Jak vznikl za války v Anglii Mezinárodní den studentstva

20. 11. 2012 / Jan Kavan

Projev k 17.11.1939 u Hlávkovy koleje 17.11.2012

Vážení přátelé a kolegové, milí demonstranti,

Co se stalo v Praze přesně před 63 lety jste si již připomněli. Byl jsem požádán, abych tuto vzpomínku doplnil několika fakty o tom, kde a jak vlastně vznikl nápad prohlásit 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva neboť jednak v tom sehrál dost klíčovou roli můj otec,jednak se o tom u nás mnoho desítek let buď nehovořilo vůbec nebo byla tato historie poněkud zkreslována.

Městské úřady občanům neschraňují osobní poštu

20. 11. 2012

Reaguji tímto na váš text "Někteří čtenáři právem poukazují na to, že 1. pan Jandus si měl pravidelně kontrolovat poštu na Městském úřadě a 2. měl bedlivě kontrolovat i, zda se automaticky splácejí splátky jeho dluhu," píše Václav Kotyk.

Rád bych k němu dodal, respektive upřesnil, že situace je o to tristnější, že přestože stát de facto nutí lidi přihlásit se k trvalému bydlišti na úřad (pokud je nikdo jiný nechce, a to se logicky z důvodu rizika neoprávněné exekuce často stává), tak jim zároveň nedává možnost si zde přebírat poštu - Městský úřad tuto za lidi bez vlastního domova nepřebírá, vrací se jako nedoručitelná. Takže kruh se tímto uzavírá. ¨

Plamenný listopad

19. 11. 2012 / Ivan Větvička

Letošní 17. listopad proběhl v jednom ohni: hořely hádky mezi lidmi, hořel vosk v podloubí na Národní třídě, anarchisté odpalovali rachejtle nad vězenicí na Pankráci, aby podpořili Romana Smetanu, který tam však nebyl, neb sedí v chládku v Rapoticích. Třiadvacet let od rozpuštění komunismu žijeme v podivné zemi. Kdokoli však vystoupí s kritikou současného režimu, je prohlášen za bolševika. Tato studenoválečnická senilita se nám vymstí.

Martin Engel

Rušení nemocnic bez pravidel je nepřijatelné

Engel: Zdraví musí stát umět zaplatit

20. 11. 2012 / Denisa Víznerová

rozhovor s předsedou Lékařského odborového klubu MUDr. Martinem Engelem

Na 20.11. je naplánovaná symbolická akce LOKu v celé Visegrádské čtyřce, jaký je její cíl?

V listopadu 2011 jsme ve Visegradu symbolicky podepsali visegrádskou chartu, lékařské odbory V4. Podmínky v těchto čtyřech zemích jsou velice podobné a vlády si z nás dělají pokusné králíky. Zkoušejí, kde co projde aby to mohli aplikovat i jinde. První krok a je symbolický, pacientů se nedotkne. Akce se bude konat 12:05, symbolicky, že už je po dvanácté na to, co se děje. Trvat bude půl hodiny. Ukážeme, že ty problémy vnímáme a že je chceme řešit. Tohle je první zkouška, my si to potom vyhodnotíme, včetně reakce protistrany, a budeme pravděpodobně pokračovat dál, protože tahle arogantní vláda asi nezmění své jednání.

Návrh programu budoucí OPS

Jak pomoci proti ekonomickému a finančnímu útlaku

19. 11. 2012 / Petr Novák

Je to zatím jen myšlenka, kterou je nutné uvést v život, píše Petr Novák. Napište mi prosím, jaký máte názor na tento program a jestli vám v něm něco schází nebo naopak přebývá.

Já se jmenuji Petr Novák, bydlím kousek za Prahou a mám zkušenosti jak s bohatstvím, tak i s chudobou a s exekucemi.

Pro tuto zkušenost, chci aby se lidem nestala exekuce tím přelomem, který je navždy zařadí mezi bezdomovce a zoufalé lidi.

Válka v Gaze očima Daniela Veselého

19. 11. 2012 / Pavel Urban

Daniel Veselý při popisu zabíjení diplomatického řešení konfliktu v Gaze Izraelem cituje americkou ambasadorku při OSN a dodává, že "Riceová ... považuje raketové útoky Hamasu a dalších ozbrojených palestinských frakcí za podkopávání snah o urovnání blízkovýchodního konfliktu." To je ovšem logický závěr, i když neaspirujete na šéfa americké zahraniční politiky. Pokud se Daniel Veselý domnívá, že raketové útoky Palestinců mírový proces naopak posilují (jak naznačuje uvedená formulace), pak by to měl vysvětlit.

Izraelský nálet v Gaze vyvraždil 12 členů jedné rodiny

19. 11. 2012

Nejméně 12 členů jedné rodiny, včetně pěti žen a čtyř dětí, bylo usmrceno, když v neděli Izrael vybombardoval dům v Gaza City. Pět dní trvající válka si vyžádala četné civilní oběti a neblíží se konec intenzivnímu bombardování.

Izraelský letecký úder proměnil v trosky dům rodiny Dalouvých ve čtvrtí Sheikh Radwan. Usmrtil tam od středečního začátku ofenzívy při jediném incidentu nejvíce osob. BBC uvedla, že Izrael zaútočil na tento dům úmyslně, protože chtěl usmrtit Yahio Rabiyu, palestinského extremistu. Izraelská armáda se domnívala, že se zdržuje v tomto domě, ale nevěděla to přesně, když na dům zaútočila a usmrtila v něm čtyři děti.

Průběžné informace na Twitteru: Gaza under attackZDE

Průběžné informace BBC včetně videaZDE

REDAKTOR LIDOVÝCH NOVIN:

Česká televize informuje příliš podrobně o poměrech v parlamentu

19. 11. 2012 / Boris Cvek

Včera jsem byl naprosto překvapen názorem, který na Facebooku vyslovil Petr Kamberský, redaktor Lidových novin. Cituji:

"Vážně míněno: Není jednou z příčin blbé nálady koncept ČT24, která musí 24 hodin denně vysílat, i když není příliš co? Takže sledujeme příšerné přenosy ze sněmovny, které by stačilo třema minutama zaznamenat atd."

Možná kdyby média neinformovala např. o korupčních aférách nebo o metanolové aféře, žádná blbá nálada by nebyla. Kradlo by se vesele dál, lidi by umírali v nemocnicích na metanol, což by se kamuflovalo nějakou jinou příčinou úmrtí, stát by ovládala mafie jako za komunistů -- jenom by se to vydávalo navenek jako rajská zahrada. Nicméně to, že se rozkrádají veřejné peníze, že jsou lidé hnaní do bídy, že lidé umírají na metanol, který se dostal do lahví s alkoholickými nápoji díky nefungující (nebo přímo zkorumpované) státní správě, to přece nezpůsobila média nebo vysílání ČT24. Přenosy ze Sněmovny jsou velmi užitečné k tomu, aby lidé pochopili, proč náš stát, naše zákony a naše politika vypadají tak, jak vypadají. Lidé mají v demokracii přirozeně právo slyšet své politiky mluvit ve Sněmovně, vidět, jaké názory zastávají, jak hlasují. Reálné problémy země nelze v demokracii řešit nějakou změnou mediální politiky, to by bylo řešení zcela ve smyslu uvažování bolševiků.

Kenneth Clarke, snad nejchytřejší politik v britské Konzervativní straně, vážně varoval Británii před odchodem z EU

19. 11. 2012

Kenneth Clarke, bývalý britský ministr spravedlnosti a jeden z nejautoritativnějších a nejchytřejších členů britské Konzervativní strany, varoval Británii v pondělí v britském rozhlase, že ohrozit členství Británie v Evropské unii by byla "naprostá pošetilost" a "neodpovědná" diskuse, která v této věci v současnosti probíhá, ohrožuje vliv Británie při bruselských vyjednáváním.

"Procházíme velmi podivnou etapou v národní debatě," řekl Clarke. "Odchod z EU by byla pro Británii katastrofa pro náš vliv na globální politické události. Byla by to katastrofa pro britskou ekonomiku. Jestliže neustále zpochybňujeme své členství v EU, poškozuje to náš vliv na klíčové rozhodování v současnosti."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bohatství, jež vytváříme, končí v rukou úzké skupiny, která si stát zprivatizovala

19. 11. 2012 / Ilona Švihlíková

Žijeme v zemi, kde se právní stát a zákonnost se staly zborcenou fasádou, za kterou operuje mafiánská síť. Za tu by se nestyděla ani Cosa Nostra. Co si lze myslet, když vrchní státní zástupkyně řekne, že legislativa právníkům umožňuje naprosto cíleně zneužívat trestního zákoníku a pokud se nedodržují základní právní pravidla, nemají policie ani státní zastupitelství smysl?

K tomu: Kubera: "Švihlíková připomínala fanatické nacistky" ZDE

Aktuální situace na okupovaném Západním břehu Jordánu očima českých a slovenských návštěvníků Palestiny

19. 11. 2012

Tisková zpráva

Bil'in, 16. listopadu 2012

Jako očití svědci opětovně narůstajícího konfliktu na Blízkém východě chceme podat toto svědectví:

1. Útok na Gazu je místním palestinským obyvatelstvem vnímán jako součást předvolební kampaně izraelského premiéra Netanjahua. Naposledy byla Gaza takto masivně napadena před izraelskými volbami v roce 2008, kdy v rámci akce Lité olovo bylo zabito 1400 palestinských obyvatel a tisíce dalších bylo zraněno. Současný útok na Gazu je navíc časován k datu 29. listopadu, kdy má být v OSN jednáno o žádosti Palestinské samosprávy na uznání Palestiny za pozorovatele této organizace. Nelze se tak divit palestinskému přesvědčení, že "izraelské volby začínají v Gaze."

Jsme jako malé děti, kterým dali zbraně a divíme se, že zabíjejí

19. 11. 2012 / Ladislav Kubeš

Jako jeden z mnoha postižených velice vítám diskusi, která se na BL rozvinula na téma nekalých praktik kolem půjček a vymáhání dluhů. Jakkoliv je to závažný problém, jde samozřejmě i tady "pouze" o jeden z mnoha axiomů naší hluboce nezdravé společnosti. Při pátrání po prvotní příčině se nakonec opět dostaneme k tomu, že si za to můžeme jen a jen sami. S bohorovnou netečností a individualistickým sobectvím jsme jako prkotiny tak dlouho přehlíželi mnoho různých nepravostí, které se děly "těm druhým", až se z nich stal jeden velký predátorský systém, který teď jde po krku už nám všem. Logicky. Zjistili, že ve svém řádění nemají žádné překážky. Stát jim v nekalých praktikách nebrání, naopak je podporuje, a ve svých problémech osamocný jednotlivec málokdy proti takové mašinérii sám něco zmůže.

Ještě pár slov k státním dluhopisům

19. 11. 2012 / Jiří Baťa

Nejsem sice žádný ekonom, nicméně i jako laik si dovedu o státních dluhopisech udělat docela relevantní úsudek. Především je nezpochybnitelné, že kdyby to stát, potažmo Kalousek nepotřeboval, zcela jistě by dluhopisy nerealizoval. Jenže Kalousek je se státními financemi někde, co lze jen stěží slušně a výstižně popsat. Aby dodal vážnost a význam dluhopisům, nechal dluhopisové listy patřičně "očančit" různými kudrlinkami a ornamenty, něco na způsob Muchových plakátů. Na druhé straně si myslím, že jim to i docela sluší, jen by mne zajímalo, kolik ta parádička stála. Kalousek a další ministři nejsou žádní troškaři a za pár čmáranců jsou ochotni zaplatit i šestimístný honorář. Však oni to občané zaplatí na svých daních! No nic, pojďme dál.

Lesk a bída právnických profesí

19. 11. 2012 / Aleš Uhlíř

Max Brod v knize o životě Franze Kafky se o právech vyjádřil jako o nejnejistější kariéře, která nemá žádný určitý cíl a současně mnoho otevřených cílů jako je advokacie nebo místo v úřadě. Studium práv tak nevyžaduje žádnou zvláštní zálibu a Brod chápe Kafkův odpor ke studiu práv, o němž se Kafka nelichotivě vyjádřil v tom smyslu, že příprava na zkoušky vyžaduje značné nervové vypětí a rovná se živení ducha výhradně pilinami, přežvýkanými v tisíci hubách.

Jaká atmosféra nyní panuje v Izraeli a jaká v Gaze?

19. 11. 2012 / Daniel Veselý

Docela mě děsí názory mých spoluobčanů na aktuální dění na Blízkém východě jak na sociálních sítích, tak v různých diskusích. Často je prezentován názor, že konflikt vyprovokovali Palestinci a Izrael se po zásluze brání. Na Palestince je často pohlíženo jako na nižší rasu; amorfní černou hroudu neschopnou se "zcivilizovat" podle tvárnění světa západní optikou. Mnohé to vypovídá o nás samotných. Co se současných bojů v Gaze týče, ve skutečnosti to byla Netanjahuova vláda, která přerušila celodenní příměří uzavřené s Hamasem při incidentu, kdy cíleně usmrtila jeho vojenského předáka, který se na vyhlášení tohoto příměří podílel, jak informuje agentura Reuters. Toto stanovisko je možné přečíst si i v liberálním izraelském deníku Haaretz. Ale i jinde. Nicméně česká veřejnoprávní média opět vesměs straní Izraeli a jeho militantní hasbaře, aniž by byla ochotna či vůbec schopna prezentovat dostupná a přesvědčivá fakta a poskládat je dohromady.

Proč je tak složité zapojit do rozhodování obyčejný selský rozum?

19. 11. 2012 / Vladimír Hejnic

"Jako obyčejný člověk Vám slibuji, že když budu na poli budu s láskou okopávat brambory abyste měli jídlo, u pokladny Vám s úsměvem posloužím, u linky budu trpělivě stát a vyrábět, za volantem Vás bezpečně odvezu, ale sakra dělejte už něco a vraťte mi pocit, že jsem také člověkem."

Měl jsem rozepsáno hodně článků, kde jsem chtěl precizně vyjádřit to, co velice jednoduše sdělil "obyčejný člověk" David Michal. Často mi mé dopisování vyznělo jako propagandistické klišé, ze kterého se vytrácela podstata. I proto jsem se před časem na těchto stránkách odmlčel.

Vraždit povoleno

19. 11. 2012 / Jiří Kalát

Během čtvrtečního odpoledne, tedy podle informací tiskové mluvčí Izraelské armády Avital Leibovich, bylo nad pásmem Gaza shozeno dvě stě tisíc letáků vyzývajících místní obyvatele: "Držte se dál od oblastí, ze kterých teroristé odpalují své rakety." Během sobotního dne však prostřednictvím sociálních sítí uveřejnila tisková kancelář IDF nákres uspořádání nemocnice v Gaze, ve kterém druhé patro zaujímá pohotovost, první laboratoře, přízemí operační sál a podzemí je umístěné patro sloužící Hamásu jako velitelství a pod ním ještě další jako úložiště raket. Obrázek je doplněn větou: "Když členové Hamásu potřebují místo, kde se skrýt, běží do nemocnice." Co tím vlastně izraelská armáda říká? "Útočit na nemocnice je v pořádku, jsou totiž plné teroristů."

Česko ostrůvkem recese a zmaru

19. 11. 2012 / Miroslav Uhlíř

Česká ekonomika klesá již čtvrté čtvrtletí v řadě a za celý letošní rok zřejmě vykáže pokles přesahující 1 % HDP. Tento fakt samozřejmě vládnoucí strany přisuzují světové krizi. Zcela však opomíjí statistické údaje přicházející z okolních zemí, které hovoří -- byť o nepatrném -- ekonomickém růstu, čímž vládní teorii vyvrací.

Silnou stránkou zůstává údajně bankovní sektor. To je opravdu vynikající výsledek. Výkon českého hospodářství se tak už neopírá o vyloženě produktivní odvětví, byť i bankovní sektor může vytvářet hodnoty a být impulsem, ale uvádět jej málem jako pilíř ekonomiky je minimálně podivné. Možná se už brzy bude jako páteř a zdravé jádro české ekonomiky zmiňovat síť exekutorů, jejichž podnikání zažívá v českých zemích nebývalou konjunkturu.

Operace "Obranný pilíř": Obamova středovýchodní politika je v troskách

18. 11. 2012 / Karel Dolejší

Je samozřejmě z čistě vojenského hlediska logické, když se Izrael snaží zlikvidovat vojenské kapacity hnutí Hamás v Gaze ještě před tím, než zaútočí na Írán. Později by totiž riskoval odvetu hned na několika frontách (íránské rakety středního doletu, střely kratšího doletu z Libanonu a Gazy). Ale v probíhající operaci "Obranný pilíř" jde ve skutečnosti mnohem o víc - o pomstu Obamovi za jeho "neizraelskou" politiku, ohrožení jeho domácí agendy a znevěrohodnění celé jeho středovýchodní politiky v islámských zemích.

Krylova Demokracie je symbolem toho, kam jsme po 23. letech došli

18. 11. 2012 / Boris Cvek



Vzpomínám si na dobu asi před 20 lety, kdy pro mne jako pro mnoho ostatních Karel Kryl otevíral dveře k přijetí římskokatolické církve, církve Anastáze Opaska. Byl jsem vychován v prostředí, nehledě na komunistickou výchovu, kterou jsem absolvoval na základní škole, jež bylo vůči církvím nepřátelské a plné předsudků. Mnohokrát jsem se církví proto zastával v mnoha debatách, kdy většinoví obyvatelé našeho státu i po Sametové revoluci dštili svoje předsudky kolem dokola. I proto jsem ještě před několika lety stál spíše na straně tzv. církevních restitucí, protože proti nim byli hlavně tradiční proticírkevní zaslepenci. Nicméně všechno je třeba vidět v kontextu.

K. 17. LISTOPADU: KAM JSME DOSPĚLI ZA TŘIADVACET LET

S kritiky nepořádků ve veřejné správě lze zatočit, a to zcela legálně

17. 11. 2012 / Petr Fišer

Krušnohorská obec Český Jiřetín má sice asi jen dvě desítky v obci skutečně žijících obyvatel, avšak pro veřejnou správu v České republice může být v něčem vzorem. Tamní obecní úřad je totiž první, kdo po 23 letech dokázal účinně zatočit s obtěžováním veřejné správy ze strany oponentů. Pomohlo i Ministerstvo vnitra ČR, píše Petr Fišer (zastupitel za SNK pro rozvoj obce Český Jiřetín).

Veřejná zakázka, za kterou se zaplatila dvojnásobná než schválená cena, výběr nejdražšího dodavatele nebo prodeje pozemků za méně než polovinu ceny obvyklé - to byly připomínky oponentů vedení obce Český Jiřetín. Kvůli tomu se v obci třikrát opakovaly komunální volby. Staronové vedení obce však nakonec zvítězilo - český volební zákon totiž umožňuje přihlásit libovolný počet chatařů k trvalému pobytu, na což je jakákoli místní opozice krátká. Opozici se pak sice podařilo prokázat falešnou adresu jedné ze zastupitelek, ale už těžko se jí dařilo shromáždit včas možné důkazy o všech falešných voličích, když ani neznala jejich jména.

Dokumentace k tomuto článku ZDE ZDE

Jak se v Česku dělají městské noviny

18. 11. 2012 / Aleš Uhlíř

V Česku je normální, že se prostor pro kritiku v různých tištěných médiích zužuje a pokud jde o lokální periodika, je takřka nulový. Smutným příkladem jsou pak různé tiskoviny, které vydávají obce a radnice měst. V nich zaznívají jen slova chvály, resp. samochvály těch, kteří tam tvoří toho času vládnoucí politickou reprezentaci. Je to jako ve známém filmu Bílá paní, kde se při pivu zdůrazňuje, že každý může otevřeně říkat vše, co se mu v městě líbí. Prostor pro odlišné názory než má vládnoucí uskupení na radnici v tiskovinách vydávaných radnicemi prakticky neexistuje.

Ani v Karlových Varech nelze kritizovat magistrát

18. 11. 2012 / Petr Vařeka

Podobnou zkušenost jako pan Petr Fišer z Jiřetína mám i já z Karlových Varů, píše Petr Vařeka. V redakci Karlovarského Deníku prakticky nelze docílit toho, aby byl zveřejněn článek kritizující magistrát. Ve městě již řadu let probíhá výstavba luxusních bytů, a to i přesto, že tyto pak zejí prázdnotou a dále přesto, že v Karlových Varech přibývá bezdomovců, protože ve městě chybí možnost sociálního bydlení - v létě jsem s magistrátem řešil situaci 2 starších lidí "bydlících" na promenádní stezce kousek od Richmondu. Nedávno kvůli zmiňované výstavbě byla zničena i alej stromů a památný buk, a to i přes petici místních obyvatel požadujících zachování tohoto stromu

Když jsem do redakce poslal článek poukazující na tyto skutečnosti, tak z něj byla zveřejněna jen jeho poslední věta zcela vytržena z kontextu, a to jen v málo navštěvované elektronické verzi Karlovarského Deníku.

Jak (ne)vyřešit problém s dluhy

17. 11. 2012

Cílem těchto podnikatelů není pauperizovat společnost - pouze jim nevadí obohacovat se na úkor těch nejzranitelnějších skupin populace.

Existují proto, že společnost i vlastní stavovská komunita k nim přistupuje morálně indiferentně: nikdo je nežene ke kárné zodpovědnosti za narušování důstojnosti stavu, nikdo po nich nehází na ulici rajčata, nikdo nevyšetřuje jejich daňové úniky, nikdo o nich nic moc ošklivého nepíše, nikdo s nimi jen pro špatnou pověst neodmítne obchodovat a nikdo se na nic moc neptá ani když se taková osoba časem objeví na něčí kandidátce.

Hanba je jen dočasnou nepříjemností, která odezní samovolně, a ti kdo by mluvit mohli a měli, ti mlčí, protože vzájemné udávání se za dnešního stavu podnikání je něco jako jaderné odstrašování - každý sice může na někoho poštvat policii a správní orgány, ale nikdo nechce, aby se vyšetřovaným stal on sám.

Problém nevidím v bezskrupulózní dravčí povaze některých Čechů. Zatímco jedni skočili rovnýma nohama do podnikatelské příležitosti, jakmile rozpoznali její bizarní ekonomický model, jiní se naopak pak na stránkách BL dobrovolně skládají na nesystematicky a nereprezentativně vybrané případy dlužníků formou sbírek. Vyřešit ale tento problém pouhými penězi by stálo víc, než kolik dá celá skomírající střední vrstva dohromady a znamenalo by to současně její konec.

Chtěl bych reagovat na nápad Petra Nováka, který mě donutil se zamyslet, proč vlastně něco tak jednoduchého už dávno nefunguje. Nejde ani tak o to, že lékem na stále více a více se rozevírající nůžky distribuce majetkových hodnot ve společnosti se nestane právě toto konkrétní řešení. Mým cílem je spíše obecně oponovat budovatelské iluzi - jaká se v těchto dnech rozvíjí na stránkách BL - že jednoduché řešení současné krize nízkopříjmových skupin obyvatel někde existuje a že podaří ho přetavit ve všezachraňující legislativu. Následující řádky také mohou posloužit k posouzení, zda je situace tak černobílá, píše čtenář, jehož totožnost je redakci známa, avšak z dobrých důvodů ji nezveřejní. Redakce BL má k této složité, informované a erudované analýze jedinou poznámku, spíš dotaz: Jak je možné, že prostě v západních zemích problém s dlužníky a exekutory neexistuje a není tam exekucemi postiženo dvacet procent obyvatelstva. Opakujeme, že je nutno srovnávací analýzou zjistit proč. Ale dejme slovo autorovi článku k jeho argumentaci:

Proč si nemyslím, že ani povinná nabídka odkupu vlastního dluhu pro případ vůle věřitele pohledávku postoupit třetí osobě něco vyřeší? Vezměme to pěkně po bodech, které mě napadají, poměrů více znalí si jistě doplní i nějaké další:

Klaus a Sobotka se už bojí občanů

17. 11. 2012 / Jan Čulík

"Soudobá takzvaná informační společnost, což považuji za zvláště absurdní název, protože bych ji spíše nazval neinformovanou společností, s její apoteózou internetu a tzv. sociálních sítí nás ohlušuje záplavou nestrukturovaných, navíc často více méně irelevantních dat či informací," řekl Klaus.

Dodal, že lidé poztráceli či si nechali poškodit a zneuctít hodnotové a myšlenkové vzorce, nemají informace kam ukládat, jak je řadit a vyhodnocovat. Tím podle Klause vzniká "rychle průjezdná informační dálnice směřující k nebezpečnému zapomínání".

Zdroj: ZDE

Klaus odmítal internet už dávno. Přečtěte si, jak r. 1997 polemizoval s Janem Čulíkem a přesvědčoval ho, že internet je pitomost: "Nespoléhejme jen na Internet, teletext a počítače, orientaci skýtá i tradiční svět knihoven."

Jak Václav Klaus varoval před internetemZDE

Z Klausových výroků v sobotu dopoledne je zjevné, že vládnoucí politikové v ČR jsou velmi znervózněni zuřivým odporem občanů proti jejich politice, jak se v současnosti projevuje - ovšem jen na internetu. Je z toho také zjevné, že kdyby se internetový hněv přesunul do českých ulic, došlo by v ČR k skutečně podstatným změnám. Naštěstí pro vládnoucí politiky k tomu zřejmě nedojde, protože, jak uvedl i politolog Zdeněk Zbořil, Čechům stačí ventilovat svou frustraci na internetu a za své zájmy nejsou ochotni vyjít do ulic. (A taky nedošlo, pozn. JČ, sobota 16.00. Účast na sobotní demonstraci byla malá.) Bolševicko-"pravicoví" politikové vědí, že na českém občanstvu mohou dříví štípat, a to je zdrojem jejich arogance. Jenže z Klausových výroků vyplývá jasně, že stín strachu se v hlavách vládnoucích politiků přece jen objevuje. Co kdyby, hrůza, Češi opravdu vyšli do ulic a zorganizovali se na internetu. Strach, jaký má Klaus z internetu, dokazuje, že by protivládní demonstrace v ČR byly efektivní, kdyby se na ně občané zmohli.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.