Zemřel Václav Havel

18. 12. 2011 / Jan Čulík

V neděli ráno zemřel český dramatik, politik a disident Václav Havel (1936-2011). Do československé a české historie se zapsal nesmazatelnou stopou. Už roce 1952, jako teenager, založil skupinu nezávislých mladých lidí, kteří si říkali Šestatřicátníci. V tvrdém stalinismu projevovali tito mladí lidé zájem o nezávislou kulturu. V roce 1956 Havel pronesl odvážný projev na aktivu začínajících československých spisovatelů na Dobříši. Koncem padesátých let pracoval v pražském Divadle ABC u Jana Wericha a posléze se stal kmenovým autorem a dramaturgem v Divadle Na Zábradlí, kde se uskutečnily premiéry jeho nejslavnějších absurdních her jako Zahradní slavnost a Vyrozumění.

Od podzimu r. 1968 se Havel účastnil významné tiskové diskuse s autorem Milanem Kunderou o budoucím osudu a významu Pražského jara, k němuž zaujal - na rozdíl od Kundery - značně skeptický postoj.

V Husákově normalizaci se stal Václav Havel rychle zakázaným spisovatelem. Svědčil o tom, že porážka Pražského jara znamenala naprosto radikální proměnu československé kulturní situace: "Byl to konec jedné éry, rozpad jednoho duchovního a společenského klimatu, hluboký mentální zlom. Zhroutil se celý dosavadní svět, ten svět, v němž jsme byli už tak dobře zabydleni a v němž jsme se uměli tak dobře pohybovat, poklidný, trochu komický, trochu rozložený a hodně biedermaierský svět šedesátých let. Ze sutin zborceného světa už zlověstně vyrůstal svět bytostně jiný, nemilosrdný, pochmurně vážný, asiatsky tvrdý."

Postupně se Havel za normalizace stal jedním z nejvýznamnějších představitelů české disidentské obce. Podílel se na vzniku manifestu, hájícím lidská práva Charta 77 a působil i jako mluvčí Charty. V sedmdesátých letech se v Čechách rozšířila nahrávka jeho jednoaktovky Audience, která patří spolu s Vernisáží k nejpozoruhodnějším literárním svědectvím o étosu sedmdesátých let.

Jako čelný disident byl Havel tvrdě pronásledován a koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let několik let vězněn - špatné podmínky věznění ho tehdy přivedly na pokraj smrti.

Od druhé poloviny osmdesátých let začalo být Havlovo jméno postupně známé i na Západě. Rychle se stal symbolem demokratické revoluce r. 1989 a posléze prvním československým a pak i českým prezidentem.

Zatímco v disidentském období projevoval Václav Havel odvahu, morálku a zásadovost, a stal se tak skutečně významnou osobností československého úsilí za demokracii, někteří kritikové poukazují na to, že se po roce 1989 stal výlučně politikem a podřizoval své činy a veřejné výroky v určité míře politickému oportunismu. V této souvislosti je zřejmě významná debata Václava Havla s britským historikem Timothy Gartonem Ashem ze začátku devadesátých let, v níž Ash argumentoval, že by si Havel udržel své renomé daleko bezpečněji, kdyby funkci prezidenta nepřijal a zůstal nezávislým intelektuálem. Havel tuto argumentaci odmítl.

Havlovo vidění světa zůstalo navždy - a zřejmě pochopitelně - ovlivněno jeho velmi traumatickou zkušeností z totalitního komunismu. Usiloval o mezinárodní spojenectví, aby zabránil tomu, aby se Československo/Česká republika kdy opět dostaly do područí Ruska. V tomto smyslu se spojoval s americkým politickým establishmentem, v němž viděl pro Česko záruku svobody a demokracie, podle některých pozorovatelů někdy až nekriticky. Ačkoliv byl v sedmdesátých a osmdesátých letech hlavním katalyzátorem vzniku alternativní občanské společnosti, po roce 2000 Havel nepochopil obdobné občanské hnutí, protestující proti umístění americké základny na českém území - argumentace a mentalita mladé české generace už mu byla zřejmě cizí.

Jeho film Odcházení je možno interpretovat jako sebeironické ohlédnutí nad vlastní politickou a veřejnou kariérou.

WIKILEAKS:

Obhájce Bradleyho Manninga obvinil amerického vyšetřujícího soudce ze střetu zájmů

16. 12. 2011

Bradley Manning, americký voják obviněný z údajného prozrazení amerických diplomatických depeší serveru Wikileaks, byl v pátek 16. prosince 2011 poprvé od svého zatčení v květnu 2010 předveden před soud. Jde o předprocesní slyšení ve Fort Meade v Marylandu.

Slyšení bylo zahájeno dramatickým vystoupením civilního obhájce Bradleyho Manninga, Davida Coombse. Ten požádal, aby předsedající soudce (který má u tohoto slyšení podle amerického článku 32 titul "vyšetřující důstojník") odstoupil, protože je zaujatý a je jen nastrčenou loutkou amerického ministerstva obrany.

Coombs podrobil soudce křížovému výslechu. Uvedl čtyři důvody, proč by měl vyšetřující důstojník Paul Almanza odstoupit.

Lékařka obdrží odškodné ve výši 135 milionů Kč za diskriminaci v zaměstnání

16. 12. 2011

Správě jedné anglické nemocnice bylo soudně nařízeno, aby vyplatila odškodné ve výši 135 milionů Kč lékařce, kterou kolegové vyhnali ze zaměstnání poté, co se rozhodla otěhotnět.

Tribunál v anglickém městě Leedsu vydal rozsudek, že dr. Eva Michalak, 53, se stala v nemocnici v Pontefractu terčem rasové a genderové diskriminace. Tribunál uvedl, že kolegové v nemocnici zahájili "soustředěnou kampaň" s cílem dr. Michalakovou z nemocnice vyhodit, zatímco byla na mateřské dovolené.

Yorkshirské zdravotnictví se dr. Michalakové hluboce omluvilo. Zdravotní správě a třem čelným pracovníkům nemocnice bylo nařízeno, aby dr. Michalakové vyplatili odškodné ve výši 4,452,206.60 liber.

Tribunál zjistil, že vedení nemocnice se opakovaně posměšně vyjadřovalo o tom, že dr. Michalaková je Polka. Angličtí lékaři zpochybňovali její kompetentnost, protože vystudovala lékařství v Polsku. Tribunál konstatoval, že důvody k propuštění dr. Michalakové byly naprosto falešné a dr. Michalaková byla propuštěna "bez jakéhokoliv ospravedlnitelného důvodu". Dr. Michalaková se stala obětí "chronického a ochromujícího" stresového onemocnění, deprese a úzkostí. Její manžel, dr. Julian DeHavilland, se musel vzdát svého zaměstnání a trvale se o manželku stará.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pavel Kohout nás baví. Jeho rozumování je ale pro Česko nebezpečné

17. 12. 2011 / Petr Wagner

Pavel Kohout se opět pouští do analýz. Tentokrát nepředpovídá jako začátkem roku 2008, že USA mají nejzdravější finance na světě, ale pouští se do teorie her v souvislosti s angažovaností ČR v kapitalizaci MMF.

Pan Kohout svůj příklad poněkud popletl. To se mu ostatně stalo již s financemi USA. Vytváří zmatek. Česko je v jeho představách slabý hráč a mělo by vyčkávat, co se bude dít.

Takže pro pořádek. Pokud nahlédneme současnou mnoharozměrnou situaci teorií her, jde zcela jednoznačně o hru s nulovým součtem v rámci Evropy. V rámci světa bych si jist nebyl.

Jinými slovy: jde o problém obecní pastviny. Pokud mám víc krav a víc spasou při stejné velikosti pastviny, někdo bude mít krávy hladové nebo na jatkách.

V rámci Evropy v této hře nelze vyhrát ani získat dlouhodobou výhodu na úkor jakéhokoliv hráče. A to nejenom pro naší velmoc - Česko, ale dokonce ani pro žádnou jinou. V historii to zkoušeli mnozí - Němci, Francouzi, Britové, Rusové. Nepovedlo se to nikomu zaplatili všichni Evropané.

Nemyslím, že jde příliš o příští rezervní měnu světa. Spíš o to, zda bude svět a nějaká měna. Dnes je situace, kdy nelze čekat. Naopak je třeba nenechat se zbavit iniciativy.

Pan premiér s věčným přemýšlením zda pásek, nebo šle, pan ministr zahraniční s puberťáckými vtípky, pan prezident s narcistní touhou být v médiích, tito géniové Česko spolehlivě vyřadí z jakéhokoliv rozhodování.

Pak se velmi rychle můžeme, jako již mnohokrát v historii ocitnout v mlýnku na maso, aniž bychom věděli proč a mohli to jakkoliv ovlivnit.

Vraťte nám naše peníze

16. 12. 2011 / Milan Daniel

Když jsem psal článeček "Hrozí rozklad", ani mne nenapadlo, že vyvolá takovou odezvu. V podstatě jsem si chtěl jen utřídit myšlenky; apel na to, abychom se současným stavem společnosti něco dělali, vyšel na konci jaksi samovolně. Reakcí na něj byla poznámka Jiřího Kučery s titulkem "Co by měli lidé dělat?", na kterou jsem navázal odpovědí ve stejném smyslu. Reagovali další čtenáři, mj. Milan Valach, který v článku "Co dělat v této krizi" tradičně nabízí řešení na principech přímé demokracie.

Jakkoliv všichni diskutující včetně mne vědí, že současný stav je z hlediska možností uplatňování demokratických principů neudržitelný, o způsobu dosažení změny uvažujeme u vědomí pasivity velké části společnosti velmi opatrně.

Propad římskokatolické církve

16. 12. 2011 / Aleš Uhlíř

Podle zveřejněných výsledků letošního sčítání obyvatel značně ubylo těch, kteří se hlásí k římskokatolické církvi. Ztráty v porovnání s předcházejícím sčítáním před deseti lety utrpěly i další velké církve, avšak úbytek takřka dvou třetin římských katolíků (pokles z 2,75 milionů na něco málo přes jeden milion za pouhých deset let) musel být pro církevní představitele nepříjemným překvapením. S určitým poklesem sice počítali, tento výsledek je ale ledovou sprchou.

Církve a sčítání lidu

17. 12. 2011 / Boris Cvek

Chtěl bych se krátce vyjádřit k článku pana Uhlíře "Propad římskokatolické církve". Podle výsledků letošního sčítání obyvatel nepropadla jenom římskokatolická církev, ale i husité a českobratrská církev evangelická -- všechny tři hlavní a tradiční české církve. Propadly se zhruba ve stejném poměru a po stejné trajektorii na hodnotu cca 25% věřících ve srovnání s rokem 1991. Data jsou zde (autorem zpracování je Martin Vaňáč z ETF UK, použito s jeho svolením):

BRITÁNIE:

Britský konzervativní poslanec propuštěn z funkce za účast na nacistickém večírku

18. 12. 2011

Poslanec britské Konzervativní strany Aidan Burley byl propuštěn z funkce tajemníka britského ministra dopravy poté, co se ve francouzském lyžařském letovisku Val Thorens účastnil večírku britských zbohatlíků, někteří z nichž byli v nacistických kostýmech a hajlovali. Bude proti němu ve straně zahájeno vyšetřování.

Aidan Burley vyjádřil "hlubokou lítost" nad "nevhodným" chováním účastníků večírku. Lituje, že z večírku neodešel. Incident odhalil britský pravicový list Daily Mail. Zdá se však, že britští zbohatlíci, absolventi Oxfordské univerzity, nacistické uniformy obléklu z rozjívenosti, nikoliv z ideologického nadšení pro nacismus.

Ve Francii je nošení nacistické uniformy trestným činem a francouzské úřady zahájily trestní stíhání. V Německu je, jak připomíná společnost BBC, nošení nacistických symbolů trestným činem jen potud, pokud je jeho účelem propagace nacistické ideologie. V roce 2005 se Evropská unie pokusila kriminalizovat nošení nacistických sybolů, ale nedošlo k tomu, protože se státy neshodly na jejich definici.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

V Egyptě pokračuje násilí

17. 12. 2011

V Káhiře pokračovaly už druhý den násilné střety mezi egyptskými bezpečnostními jednotkami a prodemokratickými aktivisty. Devět lidí bylo usmrceno a stovky byly zraněny.

Bezpečnostní jednotky pronásledovaly demonstranty ulicemi až na náměstí Tahrir. Podle svědků po sobě vojáci a demonstranti navzájem házeli kamením.

Jeden svědek, Islam Mohammed, konstatoval, že viděl vojáky, jak zaútočili na polní nemocnici vedle mešity na náměstí Tahrir a vyhazovali léky a lékařské zařízení na ulici.

Šéfka MMF: Světu hrozí krize jako v třicátých letech

16. 12. 2011

Maďarsko a Česká republika nechtějí přistoupit k dohodě o EU, pokud by se musely vzdát práva určovat vlastní daňovou politiku.

Světu hrozí, že upadne do krize jako v třicátých letech dvacátého století, pokud se státy nepřestanou hašteřit a nezačnou intenzivně spolupracovat na vyřešení prohlubující se krize Evropské unie, varovala šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardová.

V dnech, kdy došlo k eskalaci obchodní války mezi Čínou a Spojenými státu a prohlubuje se diplomatický konflikt mezi Británií a Francií vydala Lagardová své dosud nejsilnější varování ohledně povážlivého stavu světové ekonomiky. Uvedla, že pokud se mezinárodní společenství nedohodne na spolupráci, dojde k oslabení ekonomik, ke vzniku ochranářství a k izolaci jednotlivých zemí.

Dodala: "K přesně tomu došlo ve třicátých letech dvacátého století a to, co pak následovalo, není něco, na co bychom se mohli těšit."

Ta naše povaha česká II: přidat se k vítězi!

16. 12. 2011 / Vít Klíma

Českou kotlinou se valí tsunami názorů na problém, zda se připojit či nepřipojit k záchraně EU. Jako neutrální návštěvník z Marsu bych předpokládal, že v Čechách převáží názor, který je v souladu s naším národním zájmem. Leč znaje historii českého Kocourkova vím, že jako obvykle bude rozhodovat jediný parametr, a to přiklonění se na stranu vítěze.

Putin označil ruské demonstranty za "placené agenty Západu"

16. 12. 2011

Vladimir Putin odmítl brát vážně desetitisíce demonstrantů proti údajně zfalšovaným volbám do ruského parlamentu a proti jeho vládě. Označil je během televizního pořadu, kdy reagoval na telefonáty veřejnosti, za agenty západu. Vysmíval se demonstrantům také tím, že srovnal bílou pásku, symbol jejich protestu, kterou měli demonstranti na kabátě, s prezervativem. "Ohledně 'barevných revolucí'- všechno je jasné - je to rozvinutý projekt na destabilizaci společnosti. Nevznikl ve společnosti spontánně," uvedl Putin v televizním pořadu, který trval čtyři a půl hodiny.

Zakladatel ruského listu, který vyšetřoval vládní korupci, byl zastřelen

16. 12. 2011

Gadžimurat Kamalov byl střelen osmkrát před kanceláří listu Černovik, který se zabýval vyšetřováním korupce. K vraždě došlo v městě Machačkala, to je hlavní město provincie Dagestán na severním Kavkazu. Newyorský Výbor na ochranu novinářů uvedl, že novináři z listu Černovi jsou běžně pronásledováni za svou práci.

"Zavraždění Gadžimurata Kamalova je pro nezávislou novinářskou práci na severním Kavkaze obrovskou ztrátou. Severní Kavkaz je v Rusku nejnebezpečnějším místem pro novináře," konstatovala regionální kordinátorka Výboru na ochranu novinářů Nina Ognianova.

"Vzdělání není byznys"

16. 12. 2011

tisková zpráva

Dne 14.12. 2011 uspořádali studující FAMU a FF UK veřejné shromáždění. Cílem shromáždění bylo vyjádřit podporu Radě vysokých škol (RVŠ) a České konferenci rektorů (ČKR), které projednávaly se zástupci MŠMT připomínky k navrhované reformě vysokých škol. RVŠ a ČKR ve vypracovaných dokumentech shodně kriticky vystoupily proti věcnému záměru zákona o finanční pomoci studentům a věcnému záměru zákona o vysokých školách.

Krize na britských univerzitách - to, co přijde do Čech

13. 12. 2011

Jan Čulík v Praze se snaží vysvětlit, jak v Británii manažeři ukradli společnosti vysoké školy. Likvidace britských univerzit bude jistě napodobena i v České republice...

Hlavním problémem podle Jana Čulíka je skutečnost, že jakmile podřídíte vysoké školy komerčnímu principu, zlikvidujete jejich svobodu dělat neomezený výzkum. Komerční univerzita se musí přizpůsobit požadavkům trhu, a tedy snížit všechno, co dělá, výuku i výzkum, na nejnižšího společného jmenovatele, na to, co požaduje veřejnost. Jenže univerzity vždycky existovaly proto, aby objevovaly nové skutečnosti - skutečnosti, o niž trh a veřejnost dosud neví. Pokud budou univerzity pod tlakem komerčního principu, budou smět dělat jen to, co už je dávno známo a co je "nejpopulárnější". Zlikviduje se svoboda bádání do nejoriginálnějších a nejinovativnějších oblastí, v nichž by objevy přinesly prospěch za dlouho v budoucnosti, způsobem, který dnes nikdo neumí předvídat.

Poslední zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii musí vyvolávat obavy ze světové války

16. 12. 2011 / Mojmír Babáček

Poslední zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ZDE podpořila dávnou americkou a izraelskou touhu zaútočit na Írán natolik, že po jejím zveřejnění cena ropy stoupala mimo jiné v očekávání izraelského útoku na Írán. Pokud MAAE vydala zprávu, která může mít tak závažné následky, měla ji velmi zodpovědně zvážit. Zpráva ale ve skutečnosti obsahuje, podle vyjádření expertů, velmi závažné chyby. Ve zprávě se píše, že existují silné náznaky, že kolem roku 2000, při experimentech s intenzitou výbuchů, které by měly způsobit v atomové bombě štěpnou reakci, pomáhal Íránu zahraniční expert, který většinu své kariéry pracoval na programu jaderné zbraně ve své vlasti (str. 9).

O podstatě současné ekonomické krize

16. 12. 2011 / Robert Filgas

Podstatou současné ekonomické krize jsou podle mého názoru dva mylné názory, a to za prvé, že kapitalismus je možný pouze v otevřené demokratické společnosti (což se ukazuje jako iluze), a za druhé mylné lineární pojetí dění a času (což se odráží v ideji neustálého ekonomického růstu). V tom podle mě spočívá postata současné krize, protože není jenom krizí ekonomickou či hospodářskou, ale také duchovní či hodnotovou, totiž zhroucením liberálních idejí, na kterých západní společnost až doposud stála.

Anonymní příspěvky

16. 12. 2011

Redakce dostala několik anonymních příspěvků do diskuse o stavu demokracie v Česku. Upozorňujeme, že Britské listy zásadně nevydávají anonymní příspěvky. Čtenáři a autoři, kteří se chtějí na naší veřejné diskusi podílet, v sobě musejí najít odvahu se identifikovat. Děkujeme.

Redakce

Proč ne Berdych?

16. 12. 2011 / Ladislav Hinner

Z blahosklonného rozhodnutí trojspřeží i části opozice v těchto dnech budou pravděpodobně volit svého "tatíčka" obyčejní ovčané. Tolik radosti si snad nemůžeme, my dlužníci, ani zasloužit. Konečně rázně vstoupíme do dění a ovlivníme své osudy. A média budou mít na dlouhé měsíce postaráno o téma: kdo s koho , kdo s kým a kdo pro koho.

POVZDECH:

Ministerstvo ignoruje řadového občana

16. 12. 2011

Příjem žádostí byl ukončen. Stalo se tak 29. října 2010, čtyři dny poté, co se na oficiálních stránkách objevila zpráva o ukončení příjmu žádostí. Bylo mnoho těch, kteří na danou skutečnost nestihli zareagovat. Většina z nich byla z řad domkařů, z nichž velké procento mělo již stavebním fondem schválený projekt. Tito lidé vložili své úspory do rekonstrukce a mnohdy se i zadlužili s vidinou, že půjčku zaplatí z dotací získaných z fondu Zelená úsporám. Je velmi smutné, že tito lidé byli, když to řeknu slušně, upozaděni před žadateli, kteří jen vyplnili žádost o finanční podporu, ačkoliv žádný projekt fondem schválený neměli.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa letos vyřadil z programu Zelená úsporám projekty na zateplení veřejných budov, píše Jan Štěrba. Aby bylo alespoň některým žádostem vyhověno, ministerstvo uvolnilo na tyto účely 2,5 miliardy korun z evropského operačního programu Životní prostředí. ZDE

Operátor

16. 12. 2011 / Ondřej Zajac


* Upozorňujeme zákazníky, že hovory mohou být monitorovány.

Speciální tarif pro mladé -- Y26
Je ti míň než dvacet šest?
Jsi fakt cool?

Pak je Y26 pro Tebe to pravý! Volej levnějc než staříci!
Ke smlouvě skateboard zdarma.

Speciální tarif pro bohaté -- R1.000.000
Máte na účtu více než milion?
Jste majitelem alespoň dvou lidí?
Tarif R1.000.000 je přesně pro Vás!
Volání zdarma všem z horních deseti!
Odposlechy zaměstnanců v ceně.

Speciální tarif pro muže -- Mking
Máš gule v kaťatách? Nemeješ
nádobí? Seš hlavou rodiny?
Tarif Mking je tu pro Tebe!
70% slevy na erotický linky!
K tarifu dárek - drbátko na gule.

Speciální tarif pro heterosexuály -- H96
Považuješ rodinu za základ státu?
Plánuješ se alespoň jednou vdát/oženit?
Tarif H96 je tu přímo pro Tebe!
Zdarma MMS všem osobám opačného pohlaví!
Speciální sleva na telefon s kvalitním fotoaparátem...

** Upozorňujeme zákazníky, že existují "lidé", kteří považují podobné tarify za nemorální, diskriminační či dokonce protiprávní. Jsou to však pouze zákazníci bez speciálního tarifu."

Britská vláda investuje 12 miliard Kč na pomoc "chaotickým" rodinám

15. 12. 2011

V reakci na rabování a ničení anglických měst, k němuž došlo letos v srpnu, rozhodla britská konzervativní vláda, že bude financovat částkou 12 miliard Kč vytvoření celostátní sítě poradců pro "chaotické", antisociální rodiny. Odhaduje se, že v Británii existuje 120 000 takových rodin. Stojí společnost 8 miliard liber (240 miliard Kč).

Premiér Cameron si uložil - zřejmě nerealistický - cíl, že problémovost těchto antisociálních rodin vyřeší do roku 2015. Situace v asociálních rodinách má být řešena pomocí cukru a biče - rodiny budou mít k dispozici poradenství a sociální pomoc, ale budou trestány, pokud se nezačnou chovat "normálně".

Dosud takovéto sociální jednotky pracovaly jen asi s 5000 rodinami. Jejich zásahy jsou nesmírně úspěšné. Za každou investovanou libru došlo k úspoře dvou liber.

Cameron uvedl: "Většina chaotických rodin bude mít k dispozici jednoho sociálního pracovníka, který zjistí, co rodina potřebuje, kde dochází k plýtvání. Sociální pracovník vypracuje pro rodinu akční plán a ten rodina schválí. Půjde o praktické, každodenní věci, jaké jsou součástí obyčejného domova a odpovědného života. Tyto věci často nestojí moc peněz, ale jsou nesmírně účinné. Potřebujeme v Británii nejen ekonomickou regeneraci, ale i sociální regeneraci."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Assange má právo se odvolat proti deportaci do Švédska

16. 12. 2011

Britský Nejvyšší soud uvedl, že přijme odvolání zakladatele Wikileaks Juliana Assangeho proti deportaci do Švédska kvůli podezření z údajných sexuálních trestných činů. Odvoláním se soud bude zabývat, protože podle jeho rozhodnutí jde o "otázky všeobecného veřejného zájmu".

Dvoudenní slyšení bude projednáváno od 1. února 2012. Případ bude projednávat sedm ze dvanácti soudců britského Nejvyššího soudu. Budou řešit otázku, zda je prokurátor justiční autoritou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Syrští vzbouřenci "usmrtili 27 tajných policistů a vojáků"

16. 12. 2011

Na každé demonstraci by mělo být několik aktivistů zastřeleno, vydali rozkaz syrští armádní velitelé.

Údajné zabíjení nedaleko jordánské hranice naznačuje, že se Sýrie propadá do stavu trvalého ozbrojeného povstání.

Syrští vzbouřenci tvrdí, že ve čtvrtek usmrtili 27 členů bezpečnostních jednotek.Toto tvrzeni učinila britská Syrská observatoř pro lidská práva. Informaci nebylo možno potvrdit z nezávislých zdrojů.

Syrské povstání trvá už deset měsíců a americká lidskoprávní organizace Human Rights Watch jmenovala 74 čelných činitelů režimu a armádních velitelů, včetně prezidenta Bashara al Assada - kteří by měli být vyšetřováni pro zločiny proti lidskosti.

Podle OSN bylo dosud při nepokojích v Sýrii usmrceno asi 5000 osob. Opoziční organizace informovaly o dalších násilných incidentech ve čtvrtek. Čtyři vojáci základní služby byli usmrceni v městě Deraa poté, co odmítli střílet do civilistů. Místní Koordinační výbor, síť aktivistů, uvedl, že zemřelo osm osob.

Britské listy zaznamenaly vzrůst čtenosti

16. 12. 2011

V období od 15. března 2011 do 15. prosince 2011 ve srovnání s týmž obdobím v roce 2010 (před březnem 2010 jsme statistiky Google Analytics neměli) stoupl počet návštěv na Britských listech z 6,749,784 na 7,649,886, tedy přibližně o 14 procent, počet unikátních návštěvníků z 1,876,385 na 2,129,605, tedy přibližně o 12 procent. Zdroj: Google analytics.

Lež jako válečná zbraň: Destabilizační kampaň proti Sýrii

16. 12. 2011 / Radim Gonda

Ačkoliv byly lži a dezinformace prostředkem propagandistické války vždy, jejich význam, jak se ukázalo zdaleka nejen v případě války proti Iráku a v poslední době zcela mimořádným způsobem při imperialistické agresi proti Libyi, nebývale roste. Mediální prostor se stal oblastí, v níž se manipuluje světové veřejné mínění, v němž se fabrikují umělá zdůvodnění pro agrese a rozeštvává se společnost napadených zemí.

"Ta naše neviňoučká Sýrie", aneb Potíže zkurvysyna, jenž není americkým zkurvysynem

16. 12. 2011 / Karel Dolejší

Příspěvek Radima Gondy je svým způsobem typickou ukázkou ideologizujícího komentáře, jaký lze ostatně od podobně profilovaného autora logicky očekávat. Přesto redakce přistoupila k jeho zveřejnění - v rámci zásady audiatur et altera pars a také proto, že syrská kauza je do jisté míry v současnosti osou, kolem níž se otáčí příští osud celého světa, a neměla by se tedy stát předmětem interpretačního monopolu příznivců intervence.

Děj se vůle naše!

16. 12. 2011 / Václav Dušek

Lidé, co za něco stojí, jsou prý blázni. No, štěstí unavené, sedlo prý i na Stáňu Grossového, Hřebíčkovce, a další šťastlivce, kteří zázračně zbohatli, neb se činili a nelenili - komu se nelení, tomu se zelení i modrá a oranžoví! Spokojeně se má údajně průměr, budižničemové a blázni. Mandarín není k žrádlu, ale mandarinku žeru, řekl tajemně hospodský nádeník Venda Šumilov, když do nálevny vstoupil zmodralý zastupitel zvaný lidmi z okolí Štříbrná lžíce. A hned dodal, aby mu významný bořitel soch uhnul z cesty, aby po něm neuklouzl a odmítl namodralému ničemovi natočit pivo. Hněv lidu zafungoval.

Spojené státy učinily právní krok k nastolení vojenské diktatury na domácí půdě

16. 12. 2011 / Daniel Veselý

Prezident Obama schválí kontroverzní návrh zákona o armádních výdajích, který po několika legislativních úpravách nyní obsahuje mimo jiné ustanovení, na jehož základě může americká vláda uvěznit kohokoliv, koho podezřívá z teroristické činnosti, a to kdekoliv na světě -- bez obvinění nebo řádného soudního přelíčení. Poté co tento zákon prošel americkým Senátem a Sněmovnou reprezentantů, jej po jistých obstrukcích podporuje i americký prezident Obama. Ten již může beztrestně autorizovat CIA ohledně zavraždění amerických občanů podezřelých z teroristických aktivit bez řádného soudu, což se také stalo.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Monitor Jana Paula:

Jan Hendrych v Liteře

16. 12. 2011 / Jan Paul

V galerii Litera na Karlínském náměstí je k vidění komorní vystava plastik a kreseb profesora Akademie výtvarných umění Jana Hendrycha (1936). Autor patří ve své generaci k sochařům, kteří v modelaci prokazují znalost klasického sochařského řemesla. Jeho doménou nejsou pouze bravurně zvládnuté portréty, mnohé na první pohled vážné figurální kompozice v sobě nesou i groteskní prvky. Ostatně grotesknost je pro české moderní umění typická.

Ufoni na Novinkách

16. 12. 2011 / Boris Cvek

Idiotský titulek na Novinkách.cz: "K romské národnosti se v Česku hlásí jen 13 tisíc lidí, příznivců Star Wars je víc". Jaký má smysl srovnávat přihlášení se lidí k menšinové národnosti v celkově rasistickém prostředí zaměřeném proti této národnosti a počet příznivců Star Wars, kteří si patrně udělali srandu z celého sčítání lidu přihlášením se k "filmové náboženské konfesi"?

Co dělat v této krizi

15. 12. 2011 / Milan Valach

Vládnoucí koalice prosazuje jedno asociální opatření za druhým. Ve jménu úspor se musí uskrovňovat většina občanů této země. Ovšem ne všichni. Nejvyšší příjmové skupiny jsou na tom dobře a ještě lépe. Jejich zisky zvyšuje nejen zastropování daní, ale také státní zakázky, v nichž si rozdělují peníze, naše peníze, které jsme zaplatili v daních, podle toho, kdo je s kým kamarád, kdo komu co dal bokem. Ale ani to nestačí. Nejen že rozkrádají tyto naše společné peníze, ale ještě v podobě exekutorů okrádají chudáky, kteří se dostali do finančních potíží nebo jen zapomněli zaplatit nějakou drobnou složenku.

UNIVERZITNÍ ŠKOLNÉ:

Studentky "financují své studium prostitucí"

15. 12. 2011

Stále větší počty studentek v Anglii financují své studium prostitucí, varoval britský Národní svaz studentstva. Svaz také konstatoval, že studenti používají hazardních her a účastní se na placených lékařských experimentech, aby z toho mohli financovat svá studia, informuje společnost BBC.

Herec film nedělá!

15. 12. 2011 / Tomáš Koloc

Vzpomínkové interview s velkým hercem, který by se dnes dožil 91 let

Vlastimil Brodský byl můj dvojnásobný soused. V Praze bydlel dva bloky od mé babičky a v severních Čechách měl chalupu vedle mého dědy. Když jsem si začal dodávat odvahy k rozhovorům s umělci, byl jedním z prvních, které jsem oslovil. Překvapil mě svou neuvěřitelnou skromností, hraničící s nejistotou, které byly v ostrém kontrastu s jeho hereckými úspěchy. Jeho nesmělost mě nutila, abych mluvil sám, a tak jsem mu postupně řekl i to, co bych neřekl leckomu jinému. (Dnes chápu, že šlo vlastně o jeho "psychoterapeutickou techniku", ke které ho částečně inspiroval jeho vzor a celoživotní přítel, režisér a herec Evald Schorm.) Přišel jsem k němu jako dvacetiletý depresívní a nesebevědomý mladík se sklopenou hlavou a odcházel jsem se sebevědomím člověka, který poradil muži, jenž má za pár hodin předávat televizní cenu Týtý, co má při předávání říkat. Dodnes mě při myšlenkách na pana Brodského napadají slova Petra Nováka o víle, která "všem lidem rozdala svou lásku a sílu, že sama dál nemohla už žít." Rozhovor jsme autorizovali 9. ledna 2002. O pár dní později dostal pan Brodský mozkovou příhodu, která mu definitivně vzala chuť do života. Náš rozhovor je ale plný humoru, elánu, obsahuje vyznání celoživotní lásky k židovské kultuře, a také pronikavou analýzu soudobých poměrů. Od jeho vzniku v těchto dnech uplynulo deset let...

Moskva v očekávání brzkého útoku na Írán "optimalizuje" vojenská uskupení na jihu země

15. 12. 2011

Geopolitická situace vznikající kolem Sýrie a Íránu údajně vede Rusko k urychlenému vylepšování vojenských uskupení v Zakavkazí, v kaspickém regionu a v oblasti Středozemního a Černého moře. Vojenské zdroje listu Nězavisimaya gazeta tvrdí, že Kreml dostává zprávy o připravovaném úderu Izraele na íránská jaderná zařízení, který má podporu USA. Úder má být "nečekaný" a má k němu dojít velmi záhy. Reakce Teheránu by mohla vyústit v rozsáhlou válku, jejíž důsledky mohou být nepředvídatelné.

Hrozí nám hyperinflace, státní bankrot a válka?

15. 12. 2011 / Aleš Uhlíř

Česko stojí před rozhodnutím, zda poskytnout na pomoc eurozóně 3, 5 miliardy eur (90 miliard korun). Bylo by to nezodpovědným plýtváním země, která se sama neúspěšně potýká se svým rostoucím dluhem nebo naopak odpovědným výrazem solidarity? Ať tak či onak, je to dobrý důvod pro vzájemné napadání v českém politickém rybníku a vděčné téma nekonečných internetových diskuzí. Věci související s krizí, finančním systémem, dluhy aj. viděno z domácího pohledu začínají pomalu unavovat. Není od věci podívat se jinam. Např. jít na You Tube a vyhledávat podle témat, resp. různých klíčových slov. Tak jsem nedávno narazil na krátké vystoupení Hanse Bockera (*1939), působícího mimo jiné jako vysokoškolský učitel, o němž lze získat informace na německé Wikipedii. Ve své krátké přednášce z počátku tohoto roku vidí budoucnost stávajícího peněžního systému, kde se množství peněz v oběhu (v případě určující měny, jakou je dolar) řídí zájmy nepatrné skupiny privátních osob, víc než chmurně.

Dokud lidé klopotně myjí nádobí, režimu to vyhovuje

15. 12. 2011

Děkuji pánům Danielovi a Hejnicovi za reakce na můj včerejší povzdech "Co mají lidé dělat?", bohužel jimi však jen ilustrují důvody mé skepse, píše Jaroslav Kučera.

Pan Daniel konstatuje, že změnit současný systém zastupitelské demokracie je prakticky nemožné a míní, že politické strany budou muset dát na svých kandidátkách příležitost důvěryhodným osobnostem, nesvázaným ohláckou stranické disciplíny. Jenže - proč by to dělaly? Nic je k tou nenutí a není tu nikoho, kdo by k tomu měl sílu.

Američané budou moci od nynějška být vězněni bez soudu na dobu neurčitou

15. 12. 2011

Barack Obama nesplnil příslib, že bude vetovat nový americký bezpečnostní zákon, který dovoluje americké armádě věznit na dobu neurčitou americké občany podezřelé z terorismu a deportovat je do tábora v zálivu Guantánamo.

Organizace pro lidská práva obvinily prezidenta, že opustil své zásady a ignoruje dlouho uznávaný princip, že americká armáda se nepoužívá pro bezpečnostní akce na americkém území. Zákon ostře kritizují i svobodomyslní aktivisté na pravici, kteří jsou rozhořčeni likvidací individuálních občanských práv po dobu "války, která nemá konce".

Kdy už konečně "Spravedlnost" sejme šátek z očí?

15. 12. 2011 / Jiří Baťa

Se zájmem sleduji úsílí pana Tomia Okamury, jak položit na lopatky ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). A upřímně mu fandím, protože to co se děje v justici, fakt nemá se spravedlností nic společného. Tedy pokud pominu spojitost osoby ministra Pospíšila a justice jako takové. Spravedlnost, jak se říká, je slepá, také to symbolizuje šátek přes její oči, nicméně pořád to je či by měla být spravedlnost. Spravedlnost sice možná ano, mnohdy však jak pro koho a to má právě na mysli pan Okamura.

Z výběrových řízení se stal fetiš, který živí příživníky

15. 12. 2011 / Petr Wagner

V reálném životě momentálně narážíme na problém nákupu věcí či systémů dražších. Kupodivu nejde o problém peněz. Problémem je zákon. Zákon o veřejných zakázkách a nutnost výběrových řízení. Ta je dána jisto pořizovací cenou. A tak, i když přesně víme, co chceme a co potřebujeme, i když jsme schopni vyjednávat o ceně a stlačit jí opravdu na reálnou úroveň, musí proběhnout ono mysteriozní výběrové řízení.

Nevěrohodný Lukáš Ali Větrovec

15. 12. 2011

Pan Lukáš Ali Větrovec ve svém prohlášení ("Bráním se proti mediální kampani. Nejsem antisemita") k pobouřeným reakcím, které vyvolalo zveřejnění jeho kázání v brněnské mešitě, hovoří v Britských listech o "štvavé mediální kampani", o "útoku", cítí potřebu se bránit. Činí tak stejně jako ve zmíněné promluvě zcela nepřípadně: odkazem na blízkovýchodní konflikt. Právě takové propojování tematiky politické s promluvou svrchovaně náboženskou -- navíc s takovou argumentací, jakou nabídl Lukáš Ali Větrovec na místě bohoslužby -- je však důvodem pobouření, píše Leo Pavlát.

Dalajlámovo pokrytecké poselství

14. 12. 2011 / Daniel Veselý

Dalajláma přijal pozvání Václava Havla a nadace Forum 2000 a přiletěl do České republiky v Den lidských práv. Havel o svém příteli prohlásil, že ho v Česku "lidé milují, nicméně politici se jej trochu obávají," neboť přílet tibetského duchovního vůdce nerad vidí Peking z důvodů nám dobře známých. Dalajláma při svém vystoupení kromě svých obvyklých teatrálních gest na Foru 2000 společně s dalšími prominentními disidenty opět upozornil na "porušování lidských práv, které se děje na celém světě". Kdyby však čeští lidskoprávní aktivisté a další stoupenci tibetského duchovního vůdce věděli, s kým mají v jeho osobě čest, nejsem si jistý, jestli by jeho k míru vybízející apely a pečlivě vybrušovanou auru apoštola lidských práv brali tak vážně.

Monbiot: Média proti nám vedou třídní válku

14. 12. 2011

Čelíme mnohonásobné krizi - hospodářské, ekologické, demokratické - ale většina tisku o těchto krizích neinformuje ani jasně, ani férově. Mediální průmysl, který by měl problémy odhalovat se namísto toho snaží je umlčovat a mást veřejnost. Potlačuje otázky a umlčuje odlišné názory, píše v deníku Guardian George Monbiot.

Konec eura?

14. 12. 2011 / Boris Cvek

Myslím, že nikdo, snad kromě Václava Klause a dcery pana Le Pena, která reprezentuje francouzskou Národní frontu, stranu rasistickou až fašistickou, nechce pád eura. Nechce ho ani britský premiér Cameron. Problémem je, že se zdá, že události jsou rychlejší než schopnost evropských politiků rozhodovat a nalézat nějaké vize. Když německá kancléřka prohlásí, že na záchranu eurozóny nedá Německo, pokladnice Evropy, už ani cent navíc, připadá mi to téměř jako projev zoufalství.

Otevřený dopis Viliamu Buchertovi

14. 12. 2011

Vážený pane Bucherte,

přečetl jsem si Váš úvodník v Reflexu. A musím s ním bohužel nesouhlasit. Nepřímo tam tvrdíte, že k nejbohatšímu 1% se jedinec zpravidla dopracuje tím, že tvrdě pracuje. Zkuste být horníkem a tvrdě pracovat (na 2 směny, 365 dnů v roce, 40 let), opravdu se tím propracujete mezi to Stiglitzovo 1% nejbohatších? Vy tomu opravdu věříte? Myslím, že se tím propracujete pouze do invalidního důchodu nebo do márnice, píše Bohumil Trávníček.

Co mají lidé dělat?

14. 12. 2011

Nejen v BL se už delší dobu objevují články "Hrozí rozklad" Milana Daniela není první ani poslední) o současné (nejen ekonomické) krizi západní demokracie a o tom, že za ni mohou politikové a politické strany,sloužící bankám a bankéřům, potažmo velkému kapitálu vůbec. Obvykle se v nich tvrdí, že tristní stav mohou napravit jen občané a jen oni nesou odpovědnost za to, jak dlouho si všechno to zlo nechají líbit, píše Jaroslav Kučera.

Ještě nikde jsem se ale nedočetl, JAK mají to zlo svrhnout?

Nevábná budoucnost a zapomenutá minulost

14. 12. 2011 / Jiří Baťa

"Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit. Bude to fakt docela hustý", popsal Kalousek nejbližší budoucnost, pokud se naplní obavy o pádu eurozóny. Poměrně drsné, jasné a smutné konstatování, podle kterého bude náš stát příští rok (a možná i déle) čelit takovým problémům, které si dosud nedokáže Kalousek (a my rovněž) vůbec představit. Problém je však v tom, že tato situace by nastala i bez toho, že by na to měl vliv jen zmiňovaný krach eurozóny! Není však od věci položit si otázku: bylo by to za jistých okolností opravdu nutné či nevyhnutelné?

Proč jsou v České republice všechny kočky černé, aneb U nás v (mediálním) Kocourkově

14. 12. 2011 / Karel Dolejší

Think-tank CESTA před několika dny zveřejnil dva alternativní návrhy penzijní reformy pro Českou republiku - ZDE a ZDE. Součástí obou dokumentů byla také demografická prognóza do roku 2100 z pera Tomáše Fialy (katedra demografie a statistiky fakulty informatiky VŠE Praha). Studie zaměřená na vývoj vzájemného poměru osob v produktivním a důchodovém věku při různých variantách vývoje plodnosti a migrace brala v potaz také relativně velmi pesimistický scénář se stagnující plodností a limitovanou migrací. I v této variantě - ceteris paribus - závěr zněl, že průběžný důchodový systém by bylo možno udržet, jestliže by nebyl tunelován ve prospěch soukromých důchodových fondů. Média se ovšem na prognózu slétla jako supi na mrtvolu a vyzobala si z ní právě jen to, co se hodilo do dávno nastolené agendy. Namísto prezentace studie vážně zpochybňující hlavní východisko vládních návrhů si vybrala právě jen pesimistický scénář a prezentovala ho izolovaně coby prognózu fatálního vymírání.

Lidé si dovedou poradit na celém světě podobným způsobem

14. 12. 2011 / Miloš Kaláb

Dávno ty tam jsou doby, kdy měli někde lidé dost peněz, ale neměli je zač utratit, protože do Thajska ani na Hawaj nemohli cestovat, auta značky Ferrari se běžně nedovážela a někdy stávaly fronty na nedostatkové zboží. Jinde byl a je peněz nedostatek, aspoň mezi lidmi, kteří si je vydělávají prací. Někteří tedy vymýšlejí, jak přijít k penězům bez práce - i když žijí na Západě.

Co by měli lidé dělat

14. 12. 2011 / Milan Daniel

Pan Jaroslav Kučera mne v příspěvku "Co mají lidé dělat" víceméně přímo oslovil, proto odpovídám, píše Milan Daniel.

Zázračný recept na to, co by každý z nás měl dělat, samozřejmě neexistuje. Rozhodně bychom se však neměli schovávat za klišé "stejně se nic dělat nedá". Ono se totiž dělat dá.