Německo a Rusko se sbližují

23. 6. 2010

A Spojené státy přihlížející sbližování Německa a Ruska budou vidět vznik aliance s obrovskou vahou, která by mohla ohrozit jejich globální zájmy.

Tato zpráva je převzata se svolením společnosti STRATFOR.

KD│ Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle bude podle pondělního prohlášení svého mluvčího ve středu informovat francouzské a polské úředníky o společném návrhu rusko-evropské "spolupráce v oblasti bezpečnosti". Návrh vzešel z rozhovorů mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem konaných počátkem června a je založen na návrhu Ruska vypracovaném v roce 2008. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov bude jednání přítomen. Andreas Peschke řekl: "Chceme to dále rozpracovat a projednat v rámci trojúhelníku [tj. Francie, Německa a Polska] v přítomnosti ruského ministra zahraničních věcí."

University of Glasgow drtivou většinou hlasovala pro stávku

23. 6. 2010

V odborovém hlasování členstva, které je v Británii od dob Margaret Thatcherové zákonnou povinností, vyjádřili univerzitní učitelé na University of Glasgow drtivou většinou rozhodnutí vstoupit do stávky proti propouštění svých kolegů, pokud vedení univerzity od tohoto rozhodnutí neustoupí. Jak v úterý informoval odborový svaz univerzitních učitelů University and College Union, 76 procent členů svým hlasem podpořilo stávku a 88,5 procent voličů akce "na hranici stávky".

BRITÁNIE:

Tvrdý státní rozpočet, avšak s úlevami pro chudé lidi

23. 6. 2010

Britský ministr financí George Osborne v úterý zveřejnil v rámci svého nového státního rozpočtu 40 miliard liber nových daní a rozpočtových škrtů. Účelem jeho opatření je za funkční období nynější vlády radikálně snížit britský státní deficit.

Osborne rozhodl, že od 1. ledna 2011 bude zvýšena míra DPH v Británii z nynějších 17,5 procent na 20 procent. Jenže DPH se v Británii neplatí z potravin, z oděvů pro děti a dalšího základního vybavení pro rodiny. Zvýšil daň z kapitálových zisků, uvalil daň na banky, zmrazil platy ve státním sektoru pro všechny zaměstnance s ročními příjmy vyššími než 21 000 liber a omezil přídavky na děti.

Katolická výchova

23. 6. 2010 / Milan Valach

Volby skončily! Nyní se můžeme vrátit k věcem dlouhodobějším a podstatnějším. I když ne zcela radostným.

Stav české společnosti je katastrofální a dále se zhoršuje. Rozkládají se samotné základy mezilidských vztahů, které se brutalizují v míře, připomínající válečnou situaci. Mezi lidmi propuká válka, či jsme alespoň velmi blízko. Velmi patrné je to právě u mladé generace, a dokonce již i u dětí. Agresivní chování dětí ve škole je zachyceno např. na tomto videu. Na základě mých rozhovorů s řadou učitelů je tento trend potvrzován rostoucím počtem podobného chování žáků, jaké je popsáno v Učitelském zpravodaji č. 15/2010.

Vzkaz z Krnova pro Borise Cveka:

Drž hubu! Zákony se tu dodržovat nebudou

23. 6. 2010 / Boris Cvek

Dostal jsem varování, že jsem si krnovské dinosaury ze supervelké koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL poštval proti sobě. Je třeba se bát! Třeba by mi mohli ublížit! A určitě nevyjdou vstříc požadavku po dodržování zákonů, protože ji prostě pronáší rebel Cvek. Taková je mentalita komunální politiky. Cítíte tu zrůdnost, kdy zákony jsou dány všanc partičce dinosaurů, kterým se buď líbíte, nebo nelíbíte? Ale třeba po podzimních volbách tihle dinosauři v politice skončí jako Langer nebo Paroubek. Je to jen na nás občanech, zda komunální politici budou zodpovědní zákonům a veřejnému zájmu, nebo zda to bude jen partička dinosaurů s mnoho let budovanými vazbami na místní mafiánská prostředí. Lidi, nenechávejte si toto líbit. Proč dál mlčet? píše Boris Cvek a dodává na ilustraci email od jednoho z motorkářů, který pojížděním po krnovském lese porušuje zákon:

O obrovské moci čtenářů Britských listů

23. 6. 2010

Přibližně před měsícem, zhruba kolem českých všeobecných voleb, jsem se obrátil na čtenáře Britských listů - s velkými pochybnostmi - ani ne po třech měsících s dalším finančním apelem na podporu tohoto nezávislého listu.

Pod náporem práce se teprve nyní dostávám k podrobnějšímu zpracování výsledků finančního apelu, a mohu čtenářům sdělit ohromující skutečnost: Od zveřejnění apelu dne 26.5. 2010 se sebralo více než 400 000 Kč.

Čtenářům mnohokrát děkujeme a nesmírně nás těší, že mnozí z nich byli ochotni přiložit ruku k dílu, aby v českém prostředí byl nadále slyšen hlas Britských listů.

Víme, že peněz není nazbyt a v žádném případě nechceme čtenářům tahat peníze z kapes zbytečně. Uvědomujeme si velmi silně, kolik na provoz BL přispělo třeba důchodců, právě lidí, kteří nemají moc finančních prostředků. Všechny ty dary nesmírně zavazují. Jeden čtenář to napsal vlastně přesně: "Platím si za informace, které jinde neseženu."

Běžný provoz Britských listů, jak každý měsíc dokladujeme pravidelnými finančními zprávami, stojí přibližně 60 000 Kč měsíčně. V důsledku občanské odpovědnosti a uvědomělosti čtenářů je tedy naše existence zaručena skoro na rok.

Peníze nám umožní postupně provádět nutnou modernizaci serveru BL. S penězi však budeme zacházet nesmírně odpovědně a šetřit jimi co nejvíc. Bylo by dobré, kdyby čtenáři s finančními dary na BL, mohu-li to říci, nepřestávali, protože je velmi záhodno, abychom si nynější, takto neuvěřitelně rychle vzniklou finanční rezervu, aspoň po určitou dobu uchovali. Kdyby se během času podařilo udržet míru příspěvků na BL přibližně na oněch 60 000 měsíčně (před nynějším apelem to bylo cca 30 - 40 000), byla by existence Britských listů zajištěna.

Ještě jednou čtenářům mnohokrát děkujeme - můžete být za svou občanskou akci opravdu hrdi.

Jan Čulík, šéfredaktor

"Stop stavy" jako svévolné omezování práv občanů

23. 6. 2010 / Miloslav Štěrba

Jak lze vykládat ustanovení Listiny základních práv a svobod -- součást české ústavy -- že "občané mají za rovných podmínek přístup k voleným a jiným veřejným funkcím"? Jestliže k voleným a jiným veřejným funkcím vede cesta přes politické strany a zájemce narazí na překážku pojmenovananou jako "Stop stav". Nebo když strana zavede pro zájemce o členství tzv. čekací lhůtu?

Přistěhovalce do Kanady trápí léčitelné choroby

23. 6. 2010 / Miloš Kaláb

Mnoho přistěhovalců do Kanady trpí chorobami o nichž nevědí, že se dají léčit. Nedostatek lékařů v této velké zemi znamená, že se mnozí nemocní ani k lékaři nedostanou, takže se ani nepokoušejí léčit se. K takovým závěrům dospěla studie, kterou provedla Ottawská univerzita. Mezi léčitelné choroby patří třeba deprese, tuberkulóza, chudokrevnost z nedostatku železa, hepatitída B, rakovina děložního čípku a HIV. Reportérka Pauline Tamová napsala v The Ottawa Citizen, že se dá těmto chorobám v Kanadě předcházet nebo se dají léčit zatímco v zemích, z nichž přistěhovalci přicházejí, znamenají takové choroby smrtelné ohrožení.

ANALÝZA

Političky jako ramlice

23. 6. 2010 / Anna Wintrová

Ve stylu populárního večerníčku o králících z klobouku se rozhodla zachovat sociální demokracie ve vztahu k ženám. Od svého sjezdu nemohla nebo spíše nechtěla zvolit místopředsedkyni. Ženy, které šly do tohoto boje na sjezdu, byly buď ostudně odmítnuty, protože neseděly stranickému vedení, některým regionálním představitelům a uzavřeným dohodám, či byly tak tvrdě tlačeny Paroubkem a jeho nejbližšími, takže i delegáti sjezdu usoudili, že čeho je moc, to je příliš.

Odmítnuta z tohoto důvodu byla nominantka stínového ministra kultury Jandáka a předsedkyně kulturní komise Kalistová, odmítnuta byla i kamarádka Paroubkovy přítelkyně Alena Borůvková. Jako nevhodné se naopak pro Paroubka a Tvrdíka ukázala jak bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová, tak poslankyně Čurdová. Praha zase neprosadila proti ostatním poslankyni Kalábkovou.

Zbyněk Fiala "přestal být šéfredaktorem Literárních novin"

23. 6. 2010 / Jan Čulík

Neznám důvody a podrobnosti. Dostal jsem jen stručné upozornění, že Zbyněk Fiala "ukončil své působení ve vedení Literárních novin. S Literárkami bude nadále novinářsky spolupracovat jen jako externí autor."

Zbyněk Fiala se stal šéfredaktorem Literárních novin poté, co tento projekt pod předešlým vedením doktrináře Jakuba Patočky téměř úplně zkrachoval. Všichni pamatujeme, jak se Patočka a jeho sektářští stoupenci mohli převzetím Literárních novin jiným majitelem téměř zbláznit - hystericky obviňovali nové majitele, včetně Zbyňka Fialy, z lecčehos.

Já mám se Zbyňkem Fialou jen ty nejlepší zkušenosti. Mohu svědčit, že je to odvážný novinář. Vydal v Literárkách mj. dva mé články, které by se zřejmě odvážil publikovat v ČR málokdo - aspoň o tom pak svědčí následná historie osudu témat, jimiž se zabývaly.

Necháš se válcovat, Slávku, necháš

23. 6. 2010 / Štěpán Kotrba

Až úsměvná je krátkozrakost těch, kteří nyní vedou ČSSD. Tak nějak jim nedošlo, že v Parlamentu se (prozatím) tvoří pravicový blok 118 hlasů, který postupuje strategicky a silově. Protože může. Pravice vždy prosazovala většinové heslo, že "vítěz bere vše". Sobotkova opozice má nejen Bohumínské usnesení (a je tak sama a komunisté musejí vyjednávat také sami), ale díky výsledkům podstatně snížený vyjednávací potenciál. Prakticky na nulu. "Poměrná" spravedlnost se neuplatňuje. Sociální ohledy nikdo na nikoho dnes nebere. Sobotkovy výkřiky se proto míjejí účinkem a jsou až směšné.

Letmý pohled na kubánské zneužívání

23. 6. 2010 / Fabiano Golgo

Po zásahu katolických orgánů se Raul Castro rozhodl propustit ochrnutého disidenta Ariela Siglera, který je ve věku 47 téměř k nepoznání poté, co byl několik letech vystaven krutému zacházení, jakému všechny systémy, které nemohou přežít svobodu slova, vystavují ty, kteří se odvažují volají po demokracii. Věznění občané ostrova, kteří byli nuceni přijmout režim, jenž jim poskytl zdarma zdravotnictví a a vzdělávání (ovšem to, co se učí, je silně kontrolováno a kontaminováno ideologickými lžemi), což je však cena uložená za to, aby zůstali pasivní, dokonce i když vláda rozhoduje o jejich osobním životě. Vláda, která se domnívá, že nemůže přežít, pokud menšina vyjadřuje rozdílné názory na to, jak by si přála vést vlastní život. Pouze slabé systémy vyžadují plný soulad a odmítají opozici.

Stručně z nekubánské Ameriky

23. 6. 2010 / Karel Dolejší

Klaun nejsem já, ale tato obludně cynická a tak nevědomě naivní společnost, jež si hraje na serióznost, aby lépe zakryla své šílenství.
Salvador Dalí

Podle nedávno vydané aktualizace výroční zprávy Amnesty International o stavu lidských práv ve světě bylo jen v období od března do dubna v Hondurasu zavražděno šest novinářů informujících o dění po pravicovém puči z června 2009, který svrhl prezidenta Manuela Zelayu. Jde o malou ukázku rok trvající vlny vyhrožování a násilných útoků proti všem těm, kdo přinášejí zprávy o porušování lidských práv místní juntou legitimizovanou zmanipulovanými volbami, jejichž výsledek nicméně bez větších výhrad uznala Obamova administrativa. Vzhledem k situaci v zemi nejsou srdceryvné osobní příběhy, fotografie z vazby či faktické konfinace, a dokonce ani jména obětí k dispozici. Chcete-li se dojímat a ronit slzy nad nelidským osudem, ptejte se červů.

Špidla: Pokud stát nedokáže zaručit výnos z kapitálových fondů, nemá právo do nich nařídit povinné odvody

22. 6. 2010 / Vladimír Špidla

Musím zareagovat na výstupy z jednání tzv. Bezděkovy komise, z nichž hodlá vycházet při reformě penzijního systému pravděpodobná vládní pravicová koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Zpráva Bezděkovy komise je pouze nástinem jedné z možností postupu důchodové reformy. Zpráva má řadu zajímavých momentů, ale i řadu momentů velmi sporných.

Bezohledné ničení lesů jako obraz morálního zdraví národa

22. 6. 2010 / Boris Cvek

Ničení našich lesů motorkáři, čtyřkolkáři a automobilisty není zjevně problémem několika regionů, nýbrž jde o akutní problém celé společnosti, o zrcadlo jejího morálního a politického života. Píší mi beznadějní lidé z různých koutů ČR a líčí svůj marný boj s vandaly, kteří ničí přírodní prostředí pro svou "sportovní kratochvíli", aniž by je (nebo policii) nějak vzrušovalo, že porušují zákony tohoto státu. Občané vyjadřují pocit, že za lhostejností a tolerancí místních politiků a policie vůči těmto zločincům jsou různé zájmové kliky a známosti.

V Německu bohatí dále zbohatli a chudí zchudli

22. 6. 2010

SL│ V Německu opět vyšla studie o poměru mezi bohatší a chudší části obyvatel, vydává ji v pravidelných intervalech Německý institut pro hospodářský výzkum (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung – DIW). Dokládá, že se propast mezi chudými a bohatými v posledních letech stále větší rychlostí zvětšuje. Narůstají nejen rozdíly v příjmech, ale došlo i významnému přesunu majetku do rukou horní vrstvy.

Trichet: Evropská centrální banka "nepodléhá politickým tlakům"

22. 6. 2010

Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet včera před ekonomickým výborem Evropského parlamentu hájil kontroverzní rozhodnutí, které v květnu vedlo k nákupu vládních dluhopisů institucí, již řídí. Podle řady komentátorů k tomu došlo kvůli politickému tlaku zejména Francie, jejíž banky mají v držení množství toxických vládních dluhopisů. Podle Tricheta bylo rozhodnutí o nákupu, které odporuje duchu role vytyčené ECB, "zcela nezávislé" na politice a sledovalo zabránění finančnímu zhroucení v souvislosti s řeckou krizí. ECB v zásadě vytiskla peníze, za něž od bank nakoupila vládní obligace, zejména řecké a islandské. Obligace stáhla z trhu stejně jako následně i přebytečné množství peněz.

Hrst dojmů z předvolební kampaně

22. 6. 2010 / Stanislav A. Hošek

Poslední předvolební kampaň byla neobvykle dlouhá, což pro strany znamenalo nejen zvýšení nákladů na volby, ale především nutnost mnohem víc poodhalit roušku, zakrývající reálný stav jejich pojetí "volné soutěže v politickém systému", jak jim deklaruje Ústava. Do Melčákem iniciovaného prodloužení kampaně obě největší strany vypotřebovaly mnoho triků, ze svých bývalých propagandistických, předvolebních zvyklostí. Proto jim v "nastaveném čase" nezbylo nic jiného, než hledat cesty dalšího vystupňování nátlaku na vědomí veřejnosti. Takže nedávná kampaň víc, než jakákoliv předešlá, odkryla reálnou tvář manipulované demokracie. Nechci se v žádném případě ani pokoušet o analýzu kampaně, chci se pouze se čtenáři podělit o několik konkrétních pohledů a zamyšlení nad návrhy, ke kterým jsem dospěl.

DOKUMENT

Přesvědčovali jsme přesvědčené a ostatní jen znechutili

22. 6. 2010

Dokument vnitrostranické platformy ČSSD "Za renesanci sociální demokracie"

Jsme přesvědčeni, že v nedávných parlamentních volbách utrpěla česká sociální demokracie historickou porážku. Tragika této porážky je neskutečná a pravicová parlamentní většina (118 hlasů a jen dva hlasy do ústavní většiny) je odhodlána prosadit zásadní změny v systémech, které ovlivňují život každého občana. Privatizace penzijního systému, privatizace zdravotnictví -- pod heslem řízené péče, které je připraveno, stejně jako zavedení školného na vysokých školách, další přesun daňového břemene na střední a nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, stejně jako odbourání řady sociálních dávek -- porodné či omezení mateřské jsou největším útokem na sociální postavení dolních deseti milionů. Největším od roku 1989.

Počátky povinných občanských průkazů v českých zemích

22. 6. 2010 / Aleš Uhlíř

Před několika dny mohla česká policie ukázat svou pohotovost rázným zákrokem proti výtvarné skupině Ztohoven, která možná poněkud přehnanou recesí upozornila na zneužívání osobních identit. Přijít u nás o osobní identitu je snadné -- stačí například, když si člověka vybere povedený zástupce peněžního ústavu a úvěr, poskytnutý insolventní osobě, vylepší zfalšovaným přistoupením k závazku. Osoba, jejíž falešný podpis zástupce ověří razítkem peněžního ústavu, nemá o své povinnosti splnit za dlužníka jeho peněžitý závazek ani ponětí do doby, než jí začnou chodit výzvy k zaplacení, platební rozkazy a má co dělat, aby se vůbec ubránila exekuci na svůj majetek. Obvykle trvá dost dlouho, než policie vše rozklíčuje a postižený je zbaven všech hrozeb soudních žalob a exekucí, o něž se nijak sám nepřičinil. Trvá nějakou dobu, než dojde na podvodníky motající se kolem úvěrů a k jejich stíhání za úvěrové podvody, poškozování cizích práv atd. Začíná se pomalu rekognicemi, protože jednou razítkem banky ověřený podpis, byť falešný, má velkou vážnost. Zde zlodějům identit nehrozí zákrok, připomínající zásah proti ozbrojenému nebezpečnému zločinci, kterým byl předveden -- k pouhému ověření totožnosti (sic!), šéf výtvarné skupiny Ztohoven.

Opět tu máme 22. červen aneb útok začíná

22. 6. 2010 / Miloslav Štěrba

Demokracie jako vláda lidu prostřednictvím zástupců-poslanců je produktem naší civilizace přijímaným bez výhrad. Pokud by výhrady byly, mizí vstupem poslanců do malostranských paláců. Zástupcům lidu bude proplácena nadstandardní odměna za jejich eventuální práci, přizdobená zlatým padákem neboli přijetím prvního úplatku. Po této iniciační formalitě je legislativec náležitě vyzbrojen zvláště pro boj s korupcí!

Problém s objektivitou

22. 6. 2010 / Petr Valenta

Hypotéza o objektivní povaze světa, jehož skutečnou podstatu lze poznat pouze v tom případě, vymaníme-li se z vlivu subjektivních předsudků a předpokladů, je ústředním východiskem současného pojetí profesionální žurnalistiky. Dle obecně přijímaných předpokladů, může jedině objektivní přístup ke všem skutečnostem světa zajistit pravdivost a neutralitu mediovaných sdělení, má tedy působit proti zneužití symbolické moci médii a ovlivňování veřejnosti prostřednictvím mediálních obsahů. Ve skutečnosti proklamovaná objektivita pouze zastírá fakt, že média přetrhávají kontakt s osobní i společensky zprostředkovanou zkušeností, činí ji pro poznání světa irelevantní a tím vytvářejí podmínky pro jednostranné prosazování hledisek moci.

Jak přežít ve světě nemrtvých peněz

22. 6. 2010 / John Michael Greer

...každá hospodářská činnost, která závisí na penězích, bude čelit drastické nejistotě, nestabilitě a riziku. Lidé používají peníze, protože to jim dává možnost vyměnit svou práci za zboží a služby, a protože jim to umožňuje ukládat hodnoty v relativně stabilní a bezpečné formě. Obojí ale závisí na předpokladu, že jakýkoliv dolar má stejnou hodnotu jako každý jiný dolar, a že zítra bude mít zhruba stejnou hodnotu, jakou má dnes.

KD│ Nekontrolované zjednodušení složitého systému bývá pro lidi, jejichž životy na daném systému závisejí, jen zřídka vítanou událostí. To je jeden způsob, jak shrnout dopad vln potíží valících se hrady z písku, které máme to potěšení nazývat moderní průmyslové státy. Jak bude přesně vypadat interakce mezi pískem a odlivem se lze v tuto chvíli pouze dohadovat; popis sil, které stojí za touto kolizí, tvořil obsah mých příspěvků po dobu půldruhého roku; zde a v několika dalších chci mluvit trochu o tom, co lze udělat, abychom se mohli vyrovnat s důsledky.

Čekání na Jánošíka, nebo Kozinu?

22. 6. 2010

Pečení holubi a nedostatek odvahy na levici - Je to analýza pravdivá, ale svými závěry tradiční, volání po změně už tady bylo mnohokrát. Chybí nutný mechanizmus změny. Zatím dominují zásadní obrazy bídy sociální demokracie. Obraz český a obraz slovenský. Ukazují, že tradiční pojetí dualistického dělení moci mezi dvěma hegemony (ODS-ČSSD-i z mezinárodního pohledu) je archaické a nefunkční. Ani s 35 % Fico nevyhrál. Stačí malý "závan předvolebního větru" a voliči solitérní strany jsou fuč. To, že sociální demokracie nemá na levici spojence (a ani je nechce mít), je dlouhodobý proces, ignorující, že vlevo od čSSD je KSČM. Je to pořád víc jak pùl milionu voličù. Pokud se bude čekat na vliv "demografického" procesu, tak bude pravice u vesla ještě hodně dlouho, napsal čtenář Vít Stanislav.

Balkanizace Německa pokračuje

21. 6. 2010 / Jan Čulík

O minulém víkendu jsem se na pozvání vestfálské Wilhems-Universität v německém Münsteru účastnil konference "Iconic Turns" na téma "Národ a náboženství ve východoevropském filmu od roku 1989" a to s podvratným příspěvkem - totiž že český hraný film od r. 1989 konstruuje skoro výlučně nepřátelský postoj vůči jakémukoliv náboženství, které je pro něj totéž co bigotnost, uzavřená mysl a komunistická strana, píše Jan Čulík a dodává: Zde je pár postřehů z Německa.

ANALÝZA

Pečení holubi a nedostatek odvahy na levici

21. 6. 2010 / Štěpán Kotrba

Teď by měla být na řadě ČSSD, která by se měla vrátit od populistické politiky k politice sociálně demokratické.
poslanec Antonín Seďa (ČSSD), Facebook 20.6. večer

Víkendové jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD ukázalo, že nejvyšší orgán strany mezi sjezdy nedokázal zvládnout situací po rezignaci Jiřího Paroubka na předsednické křeslo a přípravou komunálních a senátních voleb pojal bez sebeočisty strany od toho, co sociální demokracii odradilo v parlamentních volbách její voliče. Řada komunálních mafií se drží svých pozic. Na rozdíl od sociální demokracie se ODS v průběhu urychleně svolaného mimořádného sněmu "osprchovala", navoněla a ačkoliv v ní nedošlo k větším personálním zemětřesením, o očistu projevila alespoň snahu. Výsledkem je propad Prahy a jihočeského kmotra, úspěch nepodnikatelských tváří. Dokonce i o sociální citlivosti se na sněmu hovořilo... A tak bude výsledek sněmu ODS číst "průměrný" volič. Dny valašského chachara jsou pryč. ODS bude mít nové vedení, novou taktiku a nová témata.

ČSSD bude skoro rok bez předsedy. Sociální demokraté si nechutí změnit směr, nepochopením zásad politického marketingu a odmítnutím objednávky voličů na nové tváře připravují porážku i v následujících senátních a komunálních volbách.

Škrtům uniknout nelze. Otázka zní, kde, kolik - a co je jejich cílem...

21. 6. 2010 / Karel Dolejší

Kolo první: Premiér ve veřejnoprávní televizi oznamuje, že kvůli snižování veřejného dluhu je nutné finančně přiškrtit důchodce, rodičky, studenty, protivné pisálky přítomné v jistém počtu na univerzitách, jakož i ostatní, kdo se jen minimálně podílejí na produktivním nafukování finančních bublin. Vedle toho vláda propustí pár úředníků, změní armádu v pěší expediční sbor a vyřazenou výzbroj přátelé vládců vyvezou do zemí, kde se v občanských válkách skvěle uplatní...

Taková atmosféra v české politice snad nikdy dosud nebyla

21. 6. 2010 / Boris Cvek

Pro mne bylo po celou dobu, kdy probíhají povolební vyjednávání mezi ODS, TOP09 a VV o vytvoření nové většinové vlády, stále záhadou, proč se jich účastní i Vodrážka, a o to více jsem byl překvapen, že tento bezvýrazný "politik", jenž nebyl schopen vést ODS po Topolánkovi, ač byl jejím prvním místopředsedou, má skutečně být potvrzený jako první místopředseda ODS znovu i za éry nového předsedy Nečase. Měl krajské nominace, podporu zákulisních dohod, byl představitelem mocné pražské ODS... a možná zrovna to mu zlomilo vaz. Proti Vodrážkovi povstala slabá a během celé své kariéry spíše bezvýznamná politička Miroslava Němcová s jedinou nominací za Vysočinu.

ANALÝZA

Boj o Trianon

21. 6. 2010 / Oskar Krejčí

Zákon, který poslední květnový den schválilo Národní shromáždění Maďarské republiky, vyhlásil "4. červen, den trianonského diktátu z roku 1920, za Den národní soudržnosti". Trianonská smlouva je v něm označena za diktát, který "rozkouskoval Maďarsko a maďarský národ zatlačil pod nadvládu vícero států".

Zákon o Trianonu, jak se novému maďarskému zákonu začalo říkat, označuje mírovou smlouvu uzavřenou po 1. světové válce, za "jednu z největších historických tragedií maďarství". Z pohledu nacionálních emocí je to bezesporu pravda...

Trianon -- krivda, či trest?

21. 6. 2010 / Vladimír Blaho

V súvislosti s prijatím maďarského zákona o dvojitom občianstve väčšina článkov v našich médiách pritakávala slovenskej strane. Priestor však dostali aj stúpenci opačného názoru. Jeden z nich prirovnal spory dvoch stredoeurópskych národov k večnému súboju Toma a Jerryho, v ktorom najprv jeden naháňa druhého a potom opačne. Druhý článok zasa nabádal, aby sa Slováci pokúsili predstaviť si, že by boli v koži Maďarov a museli by sa vyrovnať so stratou časti územia a obyvateľstva.

Důchody a nároky

21. 6. 2010

I kdyby ideologie pokroku nebyla v naší společnosti tak všudypřítomná, slabý vliv a moc by určitě vytvořily hluboký pocit nároku. Odchod do důchodu již není něco, pro co pracuji, ale něco, na co čekám - a jako vždy, když očekávání nejsou splněna, nastupuje frustrace a hněv.

KD│ Minulé úterý jsem se zúčastnil demonstrace proti plánované reformě francouzského důchodového systému. Bylo pro mě téměř povinností nechat se vidět, jak stávkuji (ale stále za peníze, což je jedna z výhod profese politika) a držím stranický prapor. Přesto všichni umírnění mezi přítomnými měli pocit, že celá věc je jen otázkou zachování cti před nevyhnutelnou porážkou. Dokonce i ropného zlomu naprosto neznalá Socialistická strana soukromě uznává, že současný francouzský důchodový systém nemůže zůstat beze změny, a kdokoliv jen mlhavě tušící něco o ropném zlomu bude souhlasit, že samotný odchod do důchodu se stane minulostí, napsal na blogu The view from Brittany Damien Perrotin.

Tajomstvo Vatikánskej banky

21. 6. 2010 / Roman Bednár

Len málokto vie, že na juhu Európy existuje banka, ktorá nepodlieha žiadnym obvyklým finančným zákonom. Táto skutočne svojrázna inštitúcia má vlastné špecifické pravidlá a zvyklosti. Jej zamestnanci nesmú byť vypočúvaní a dokonca ani len obťažovaní justičnými orgánmi, ani daňovými úradmi. To je naozaj úžasná možnosť pre tých, čo sa topia v miliónoch, no štátu z nich nechcú odovzdať ani jediný cent. Kto dostane v tejto banke, ktorá je pre istých ľudí doslova rozprávkovým "Sezamom, otvor sa", kredit, ten sa môže spoľahnúť na to, že to bude utajené lepšie ako spovedné tajomstvo u katolíckeho kňaza.

Založte si ČSSD i v Čechách

21. 6. 2010 / Miloslav Štěrba

Personální vyprahlost České strany sociálně demokratické je nabíledni. Opět to potvrdila tisková konference vedení strany v sobotu 19. června. U stolu seděli pouze zástupci dvou krajů, Jihomoravského a Moravskoslezského: Sobotka, Zaorálek, Onderka, Škromach. I hlavní kandidát na místo budoucího předsedy -- hejtman Hašek -- žije pod Špilberkem. Pokud je to jen náhoda, shoda okolností, preference moravské bodrosti, odborářský odpor vůči Čechům, je to sice hloupé, ale co se s tím dá dělat?

Tvůrčí pobyt pro literáty ve finské Jyväskylä

22. 6. 2010

Institut umění vypisuje výběrové řízení na měsíční tvůrčí pobyt v oblasti literární tvorby v Domě spisovatelů ve finském městě Jyväskylä v období od 27. září do 27. října 2010.

O rezidenční pobyt mohou zažádat básníci, prozaici a dramatikové, kteří mají trvalý pobyt nebo pracují v České republice. Předpokladem je (základní) znalost angličtiny.

Termín uzávěrky je 9. července 2010.

Výzva a formulář je k dispozici ZDE


Viktor Debnár
Literární sekce
Newsletter Institutu umění
Program EU Culture
Institut umění-Divadelní ústav
Celetná 17 | 110 00 Praha 1

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2010

2. 5. 2010

V dubnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 202 osob celkovou částkou 38 685.45 Kč. Příjem z reklamy byl 8750 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.4 2010 částku 15 861.28 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 608.13 eur a 883.67 GBP. Jsme plni uznání vůči čtenářům Britských listů, že umožnili další provoz našeho časopisu nedávným financováním nových serverů. Mnohokrát děkujeme a prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.