24. 5. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 5. 2002
Polovina světa bude mít nedostatek vody, 70 procent zemského povrchu bude pokryto městským osídlením, Země bude muset uživit další 2 miliardy lidí. 70 procent přírody tedy bude během nadcházejících třiceti let zničeno, dojde k hromadnému vymírání biologických druhů a v mnoha zemích světa se rozloží lidská společnost. To předpovídá deprimující zpráva, vydaná tento týden, kterou vypracovalo pro OSN 1100 vědců. (Podrobnosti v angličtině jsou např.zde.)
Sloupek

Právě jsem - ve čtvrtek po 16 hod. - vyslechl příspěvek na Svobodné Evropě ze Severní Moravy. (Opava atd.)

Ćtený článek popisoval velké rozšíření nezávislých v důležitých funkcích. Radní apod. S ohledem na volby tito vlastně většinoví nezávislí zkoušeli využít různých médií - novin. Nešlo to. Několik "slušnějších" novinářů se omluvilo, že mají děti a práce se hledá těžko.

(Z Fóra Britských listů)

24. 5. 2002
Je stále dražší vyrobit televizní pořad v ČT v důsledku příliš velkého počtu zaměstnanců než v komerční televizi? Jsou pořady v ČT dostatečně kvalitní, aby to ospravedlnilo náklady? Jsou pracovníci České televize profesionálové - mají pro svou práci ve svém oboru vysokoškolské vzdělání? Kolik lidí je v ČT zaměstnáno v důsledku kamarádšoftu? Teď, když už většina televizních "vzbouřenců" z ČT odešla, je Česká televize kvalitnější než dříve? Jsou noví příchozí lepší? Stále ještě se daří PR agenturám prosazovat svůj vliv úplatky ve vysílání?

Britské listy se staly v českých médiích symbolem opozice vůči vzbouřencům v České televizi o Vánocích 2000. Byl to jeden z mála sdělovacích prostředků, ne-li jediný sdělovací prostředek, který otevřeně kritizoval (úspěšný) pokus zabránit Jiřímu Hodačovi, aby převzal funkci generálního ředitele ČT. Avšak po nuceném odchodu Jany Bobošíkové z ČT a Jany Dědečkové z televizní rady se rozhostilo v Britských listech o ČT veliké ticho. ČT stále ještě trpí nekvalifikovanými zaměstnanci, platy, které jsou vyšší než tržní platy, zastaralostí, zkorumpovanými produkčními, tak proč to ticho?

24. 5. 2002
Ke středeční analýze Britských listů (22.5.), o tom jak hlavní české deníky informují občany o probíhající předvolební kampani, lze na dokreslení úrovně českých médií uvést jeden téměř kuriózní případ. Byl jsem svými studenty na politologickém semináři upozorněn na komentář Sylvy Šporkové v Moravskoslezském Deníku (Vydavatel Vltava-Labe-Press, a.s.) ze dne 22.5. tohoto roku. Musím říci, že jeho čtení mi naprosto vyrazilo dech. Zatímco předvolební PR v hlavních denících přes jejich zjevnou tendenci sympatizovat s jednotlivými politickými stranami se alespoň vyznačují jistou "sofistikovaností", tak komentář paní Šporkové je buď to předvolební inzerát ODS, ovšem bez uvedení odkazu na placenou inzerci, nebo je "komentátorka" novou tisková mluvčí ODS. Poslední možností je, že MS Deník plní funkci stranických novin ODS.
23. 5. 2002
Svojim spôsobom šokujúci prístup ku riešeniu pálčivej rómskej problematiky, zvolila Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Jej akademický senát prijal uznesenie, podľa ktorého budú v rámci "pozitívnej diskriminácie" rómski uchádzači prijatí ku štúdiu i vtedy, ak splnia podmienky prijímacieho konania len na 50 percent. Spolu s ďalšími zvýhodneniami sa ale vynárajú otázky, na ktorými si horliví akademici zrejme nelámali hlavu, a ktoré môžu z takto naivne pojatého úmyslu veľmi ľahko vyrobiť typické tzv. pseudohumanistické zlo.
24. 5. 2002
Jsem klientem Ceskeho telekomu, a.s. (dale CTAS) jiz radu let. Rad bych veril tomu, ze spolecnost jako CTAS predstavuje vrcholnou uroven informacnich technologii v CR a je firmou, ktera by mohla ostatni ucit efektivite a vstricnosti pri podnikani. Co si ale mam myslet o nasledujicim pripadu, ktery se mi stal 22.5.2002?

21. 5. 2002
Zkusme zase jednou udělat sondu do toho, jak v jeden namátkově vybraný den zhostily hlavní české deníky povinnosti informovat veřejnost o tom, co se děje. Jak to vypadá v předvolebním údobí? Prolistoval jsem včerejší noviny.

Z hlediska předvolebního PR je zřejmě daleko nejhorší Mladá fronta Dnes. Soudě podle jeho úterního vydání, zdá se, že z listu v podstatě zmizely zprávy - list budí dojem, že jsou jeho politické stránky nyní víceméně vyplněny PR texty nejrůznějších politických stran. (Zprávy na jiná témata, jimiž jsou hlavní PR články obklopeny spíš jen jako výplň, se příliš neodlišují od toho, co najdeme v jiných novinách - v základním přehledu zpráv jsou české noviny pořád víceméně stejné. Jen mi připadá - a výrazné je to zejména, když studujete český tisk namátkou vždy po určitém časovém intervalu - že ty "normální zprávy dne" se stále více, nezadržitelně, v ČR přibližují k bulváru.)

23. 5. 2002
To, jak česká média začala líbat nohy Lauře Bushové, je důsledkem provincionalismu, ničeho jiného. Během těchto několika minulých týdnů mi celá řada přátel - při nejrůznějších příležitostech - řekla, když se dověděli, že manželka amerického prezidenta má přijet do Prahy, s úsměvem uspokojení, že mají pocit, že jsou něco extra, protože "taková důležitá (sic!) osoba přijela do naší vzdálené země"... Bylo mi dokonce i trapně, když můj asistent přišel se mnou na schůzku s britským researcherem, který shání informace o českých médiích pro jednu telekomunikační společnost v Anglii.
23. 5. 2002
Dovolil jsem si opustit zajeté koleje a týden jsem lenošil v Krkonoších. Mám hory rád, protože v nich mohu zažít pocit vlastní nedůležitosti. Opustit občas zaběhnuté civilizační systémy je inspirativní a člověk zjišťuje, jak málo toho vlastně potřebuje. Posadit se nerušeně na pařez po dlouhém pochodu, vzdálen všem existenciálním starostem (ty existenční zatím nemám), patřilo mezi moji příjemnější činnost. O to víc jsem byl zděšen ze zážitku, který se mi nabídl při výstupu k dolní stanici lanové dráhy v Peci pod Sněžkou: Řada německých přátel v důchodovém věku k ní totiž přijížděla taxíkem! Z oken s úsměvem pozorovali zpocené "pěšáky" kteří se kuckali jimi zvířeným prachem a k sedačce lanovky je pak od výstupu z auta dělilo jen několik metrů.
23. 5. 2002
Před rokem 25. 5. 2001 skončil definitivně případ Libora Nováka, někdejšího výkonného místopředsedy ODS pravomocně zprostěného obžaloby z daňových úniků strany. Toho dne se ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš rozhodl nepodat stížnost pro porušení zákona. V tiskovém prohlášení ministerstva spravedlnosti se uvádí, že ministr nemá jistotu, že v řízení nebo rozhodnutí nebyl porušen zákon.
24. 5. 2002

Ve dnech 26.5.- 1.6. 2002 proběhne ve Zlíně 42.Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Součástí festivalu je výstava filmových klapek. Tato akce se pořádá letos už po páté. V roce 1998 bylo vystaveno 26 klapek. Letos je vystaveno 117 klapek. Zlínská vernisáž proběhla 20.5.2002 a 31.5. se uskuteční aukce těchto klapek v prostorách Academia centra Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V dopoledních hodinách 31.5.2002 bude možno zapojit se do dražby na webových stránkách www.idnes.cz a od 14 hodin pak proběhne sa- motná aukce v Academia centru. Výtěžek aukce je každoročně věnován filmové tvorbě studentů Vyšší od- borné filmové školy ve Zlíně.

14. 5. 2002

Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

Pište prosím na tuto . Děkuji.

Šéfredaktor.

Jan Keller
12. 6. 2002

Přinášíme čtenářům Britských listů poslední část čtení na pokračování. Po devět týdnů jste zde nacházeli jednotlivé kapitoly z knihy Jana Kellera Politika s ručením omezeným, s podtitulem Proměny moci na prahu 21. století. Kniha se příští týden bude stěhovat do nově zřízené sekce KNIHOVNA.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako první svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-27-0, 144 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem autora i vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, přístupnému z níže uvedeného obsahu, který se bude dynamicky rozšiřovat.

V archivu naleznete on-line rozhovor Jana Kellera se čtenáři Britských listů, fotogalerii, pořízenou u příležitosti vydání této knihy v říjnu 2001 i autorův životopis.

  Úvod   5.  Politika na okraji globalizace
Globalizace jako velké vyprávění
O čem mlčí vyprávění
Státy létat nedokáží
Ironie dějin
Prostor pro demokracii
 
 1.  Moderní politika - dělení pokladu
Čím ospravedlnit moc státu?
Kde jsou meze státní moci?
Jak mít užitek ze státní moci?
   6.  Postmoderní politika
Guláš jako program
Politika jako tombola
Politika svádění
Postmoderní politik
 
 2.Politika a virtuální ctnosti
Simulacrum v moderním provedení
Nacionalismus jako virtuální domov
Karikatura komunity
Uctívání státní moci
Privilegium neprivilegovaných
   7.  Politika ve světě sítí
Politika ve věku organizací
Vítězné tažení sítí
Politika v síti
Nedůvěřivý volič
 
 3.  Politika tolerovaná experty
Čím více moci, tím méně kontroly
Expertní vědění a veřejné mínění
Poradenská společnost
Experty nikdo nevolí
Demokracie versus technokracie
   8.  Politika v nejisté společnosti
Špatné recepty na bezpečí
Nejistota jako styl života
Je modernizace lékem na nejistotu?
Program TINA
 
 4.  Politika a jiná rizika
Neviditelný vetřelec
Chybějící pojištění
Plnění norem
Dělba zla
Předpotopní politika
   9.  Dilemata občanské společnosti
Dilema ziskovosti
Dilema organizovanosti
Dilema sítí
 
5. 7. 2002
Vladimír Nálevka, Miloš Mendel, Oskar Krejčí, Stanislav Komárek, Zdeněk Zbořil, Ivo T. Budil, Martin Hekrdla, Bob Fliedr, Tomáš Halík

Posledním dílem Čtení na pokračování ze sborníku Evropského literárního klubu s názvem Střet civilizací ? a podtitulem Dominance Západu, nebo dialog světových kultur ukončujeme deset týdnů trvající prezentaci této knihy.

Je věnovaná aktuálním politickým, ekonomickým, kulturním a geografickým problémům soudobé civilizace, závažným celospolečenským otázkám, jak je v zostřeném světle vnímáme především po tragických teroristických útocích na mocenská a ekonomická centra Spojených států amerických v loňském roce. Do popředí se vynořuje nové geopolitické uspořádání zeměkoule, které by mělo obnovit narušenou rovnováhu sil, kdy po zániku bipolárního světa hrozí nekontrolované světové konflikty. V minulosti se zánikem Západu zabývali N.J. Danilevskij, O. Spengler nebo A. Toynbee. Světovým bestsellerem se však stala až práce amerického politologa Samuela Huntingtona, který se obává, že s koncem studené války skončila západní fáze mezinárodní politiky a do popředí se posunula konfrontace Západu s ostatními civilizacemi v podobě ničivých válečných konfliktů. Naopak jeho protihráč F. Fukuyama v eseji "Konec dějin?" tvrdí, že nastává epocha definitivního vítězství kapitalismu a liberalismu, a tím i konec dějin. S předkládanými názory a myšlenkami polemizuje deset odborníků z našich vědeckých a vysokoškolských pracovišť, nezávislých novinářů a publicistů. Všichni odborníci si v knize kladou otázku, jak je možné nadcházející konflikty řešit. Zda je možné mezi technicky vyspělým a bohatým Západem a okolním světem vést smysluplný dialog, který by měl přispět k trvalejší harmonii politického vývoje jednotlivých krizových regionů a k celosvětově udržitelnému míru.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako třetí svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-31-9, 192 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, a budou přístupné z níže uvedeného obsahu.

 Úvod  Vladimír Nálevka  Konec dějin a střet civilizací 
 1.  Miloš MendelStřet civilizací ve světle vědy
Střet civilizací jako produkt vědecké postmoderny
Obecné slabiny paradigmatické metody
Konkrétní slabiny paradigmatické metody
    Západní civilizace
    Slovansko-pravoslavná civilizace
    Konfuciánská civilizace
    Islámská civilizace
Skutečné příčiny střetů
 
 2.  Oskar Krejčí  Hrozivé proroctví
Rytmus politické teorie
Nejasné pojmy
Kultura versus ideologie
Doktrinální rozpor
Rizika historiografie
Soužití civilizací
 
 3.  Stanislav Komárek  Prorokovali proroci... 
 4.  Luboš Kropáček   Model spíše varovný
Alternativa: jediná univerzální civilizace
Alternativa: dva světy
Islámský okruh
Křesťanský pohled
 
 5.  Zdeněk Zbořil  Střed a střet civilizací  
 6.  Ivo T. Budil   Střet kultur a vzpoura proti modernitě 
 7.  Martin Hekrdla  Postmoderní sociální konflikt
Sociální zdroje "boží pomsty"?
Boží stíny jediného světa
Problémy s modernizací
Vzpomínky na budoucnost
Čtení událostí
 
 8.  Bob Fliedr   Když odnikud někam, tak jinudy
Muslimové a války protestantů s katolíky
Oltář je dál než trůn
Střetávání dialogů
Svoboda a náboženství
Sňatek Východu a Západu
 
 9.  Tomáš Halík  Nový světový řád" a náboženství 
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2002 Liší se nějak Balvínova ČT od Chmelíčkovy či Puchalského? Fabiano  Golgo
24. 5. 2002 Tvrdě a poctivě pracující Sylva Šporková Tomáš  Jarmara
24. 5. 2002 Zpráva OSN: Jak se bude na světě žít v roce 2032   
23. 5. 2002 Komu majú stačiť "50 percentní" lekári ? Lubomír  Sedláčik
23. 5. 2002 Taxíkem na Sněžku Jan  Paul
23. 5. 2002 Poskytuje MFD publikací předvolební propagandy politických stran veřejnou službu? Jan  Čulík
23. 5. 2002 Bushová a česká média: Není to PR, jen komplex malosti Fabiano  Golgo
22. 5. 2002 O vstupe Slovenska do NATO a EU: Déja vu   
22. 5. 2002 Slánské a Novostrašecké listy: o jejich koupi zájem nebyl Daniela  Pilařová
22. 5. 2002 Reforma veřejné správy a její mezinárodní záludnosti Miroslav  Polreich