12. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 10. 2001

S Tonym Blairem na cestách v zahraničí

Jak pracují britští novináři během Blairových cest do zahraničí? Takto o tom v sobotu svědčil v rozhlase BBC Andrew Marr: "Blair mluví volně off the record, my se ho snažíme přesvědčit, aby nám řekl, co nejvíc a pak napíšeme všechno, co od něho chceme přímo citovat. A když se to jeho úřadu zdá příliš citlivé, žádají nás, abychom to či ono necitovali. My reagujeme: Ale prosím vás, to snad nemyslíte vážně. A oni říkají: Ne, tohle ne. My říkáme: Tak budeme přímo citovat od Blaira alespoň část. A oni říkají: No tak dobře. Je to proces vyjednávání, a my se snažíme získat co nejotevřenější výroky politiků, které bychom mohli citovat v médiích. Všechny ostatní informace zveřejníme stejně, ale nemůžeme je připsat žádnému konkrétnímu politikovi. Shrneme-li to tedy, celkem vzato novinářská práce - jen těsnou většinou - nakonec vítězí a není to tedy jen 'mocenská turistika'. Ale je to nebezpečná a potenciálně korumpující hra."
Sloupek

Šokující obžalobou absolutního selhávání českých médií je myšlenkový zmatek, často přecházející až do hrůzně patologických postojů, které jsou svým naprostým nedostatkem pluralitního myšlení a přítomností tupé zabedněnosti skutečně nebezpečné k životu. Tento myšlenkový zmatek projevují na základě vlny nemyslivé propagandy v českých médiích mnozí čtenáři přispívající do diskuse k článkům v Britských listech, týkajících se "americké války proti terorismu", přebíraným z mainstreamových západních sdělovacích prostředků.

Je právě vinou českých médií, že nevštěpují české společnosti, jak je to běžné v demokratických zemích, podstatu plurality. Např. hlas arabského světa - a je to rozsáhlý a rozrůzněný svět - není v českých médiích skoro vůbec slyšet.

Primitivnější členové české společnosti, kteří se projevují na diskusních stránkách Britských listů - a je to opravdu silná káva - jsou pak šokováni, že i příslušníci jiných civilizací mají právo na to, aby byl jejich názor slyšen, aby byl součástí veřejné diskuse.

Proč vzniká v ČR tato bigotní hysterie, kterou v normálních společnostech plodí jen ta nejhorší spodina? Vím, že to lidé snad tak "špatně" nemyslí, výsledek je však stejný. Motivací je silný myšlenkový zmatek. Dovolte mi to vysvětlit.

Mezi českým a západním přístupem k novinářské práci existuje zásadní rozdíl. Novináři používají např. v Británii televizní řeč ke komunikaci, k pluralitní analýze problémů, k osvětlování slabých míst toho, co jim sdělují a co dělají vlády. Anglosaští novináři na Západě používají televizního jazyka ke sdělování informací, k pluralitní diskusi.

Čeští, zejména televizní novináři to dělají jinak. Ti absolutně nepoužívají televizního jazyka ke komunikaci a k informování veřejnosti. Používají televizního vysílání zcela mimojazykově, neinformačně, pro prosazování mocenských a politických cílů. Jazyk je pro ně nástrojem moci, přesně tak, jak to geniálně analyzoval pro dobu komunismu Václav Havel ve svých hrách ze šedesátých let (Zahradní slavnost, Vyrozumění). Stejně jako Hugo Pludek v Zahradní slavnosti, používají čeští novináři jazyka a toho, co píší mimokomunikativním způsobem, jako mocenského signálu, že se od podřízeného, podrobeného občana očekává, aby se manifestačně přidal ke konvenčnímu, uznávanému názoru a těm, kdo mu vládnou. "Říkáme ti, člověče, co je správné a v co musíš věřit." Jiné názory jsou "špatné", "neautentické", to pak vede v extrémním případě k představám, že jejich nositele je třeba "vyhladit z povrchu světa".

Tato mocenská manipulace je nesmírně nebezpečná - je deprimující, že naše diskusní fóra pod články dokazují, kolik lidí, nic zlého netuše, se stává její obětí. Tato manipulace je nebezpečná nejen proto, že to zavádí od skutečné, normálně nepřehledné reality, do neskutečného, umělého, virtuálního světa, ale i proto, že to ze zcela normálních lidí vytváří ve virtuálním světě úhlavní nepřítele, nelidi, osoby, které je nutno vyhladit. Je to neevropský, předosvícenský názor.

Je skutečně s podivem, této manipulaci propadají mnozí Češi tak ochotně a že se - podle reakcí některých čtenářů BL - tento netolerantní primitivismus vyskytuje tak často v ČR, údajně v civilizované zemi.

Kritikové mainstreamových mezinárodních názorů a normálního způsobu vedení veřejné diskuse, kterou do českého prostředí přinášejí Britské listy, nechápou zásadní věc. Protože podvědomě vědí, že to, co jim prezentuje Česká televize a televize Nova, nejsou informace, ale jsou to mocenské, emocionální apely ve smyslu "člověče, buď poslušný a zařaď se poslušného davu, jemuž my rozkazujeme, jinak tě odmítneme a označíme za asociála", tito lidé se mylně domnívají, že publikováním jiných informací, způsobem šíření informací, které se domácí české mocenské manipulaci vymyká, požadují od nich Britské listy, aby se čtenáři zařadili do jiného, snad opačného, nepřátelského davu.

Britské listy ani seriózní západní sdělovací prostředky ovšem nic takového nepožadují - prezentují pouze nezávazně informace a názory pro ty lidi, kdo mají zájem o nich zauvažovat. Čtenář nemá povinnost se s nimi identifikovat.

Jenže v celé věci hraje důležitou záležitost ještě jiný faktor: Ti čtenáři, kteří se tak zde v diskusních příspěvcích tak zuřivě brání proti publikaci odlišných názorů, se z pohodlí v uzavřeném nemyslícím českém davu bojí vyčlenit: BOJÍ SE MYSLET - byli by sami a mimo pohodový dav. To přece v české společnosti nejde, že?

Normalizaci sedmdesátých a osmdesátých let, kdy jsme všichni poslouchali Husáka, máme příliš zažitou v krvi.

12. 10. 2001

Češi nemají zájem pomáhat pronásledovaným lidem

Budeme pokračovat?

V současné době projednává Senát Parlamentu České republiky novelu Zákona o azylu z roku 1999. Připravovaná novela, pokud vstoupí v platnost, zařadí Českou republiku mezi státy s velmi restriktivní azylovou politikou, která ve svém důsledku zpochybňuje samotnou vůli České republiky poskytovat ochranu, těm kteří prchají ze své země před pronásledováním. V České republice neexistuje diskuse o základech azylové politiky, které by se účastnila média, univerzity a nevládní organizace. Státní úředníci proto mohou přicházet se zákony, které by v tradičních demokratických státech s vyspělou občanskou kulturou vyvolaly bouřlivou diskusi. V Čechách však panuje ticho.
11. 10. 2001

Nad britským televizním zpravodajstvím se studenty z České republiky

Konflikt dvou diskursů - absolutismu a plurality

Je to tady nějak úplně jiné, řekl mi včera jeden student z České republiky. Vy nám dáte materiál a pak nad ním s námi o něm diskutujete, chcete vědět, co si o něm myslíme, ptáte se na náš názor. Když studujeme v ČR, je to tak, že učitel nám dá mustr, jak se daná věc dělá, a my dostaneme úkol ten mustr napodobovat. Včera jsme nad záznamem hlavních večerních zpráv britské televize diskutovali na Glasgow University o rozdílech mezi českým a britským televizním zpravodajstvím.
12. 10. 2001

Televizní stanice al Džazíra

Před měsícem o ní skoro nikdo neslyšel. Dnes je to televizní stanice, kterou si vybírá pro své projevy Osama bin Laden a byl to zdroj jednoho z nejtvrdších rozhovorů, jakému byl podroben britský premiér Tony Blair, když se snažil na této stanici nad bin Ladenem propagandisticky zvítězit. Televizní stanice al Džazíra, kterou vlastní šejk z Qataru, ve čtvrtek vyvolala ze Spojených států oficiální stížnost. Bushova vláda si stěžuje, že je prý televizní stanice al Džazíra "neodpovědná". Vláda v Qataru se vyjádřila, že televizní stanici al Džazíra nemá nijak pod kontrolou. Šejk z Qataru prohlašuje, že je zastáncem svobody slova. Jaká je to tedy televizní stanice? Vybíráme ze včerejších večerních zpráv televize Channel Four, které už přes dvacet let připravuje autoritativní zpravodajské televizní studio Independent Television News v Londýně (to existuje přes padesát let).
12. 10. 2001

Channel Four News

"Je pravda, že všichni vědí, že napětí v Izraeli a na okupovaných územích má obrovský záporný vliv po celém Blízkém východě. Čím více můžeme učinit pro to, abychom zajistili efektivní mírový proces, tím lepší to bude pro všechny lidi. Ano, dostal jsem se do problémů, když jsem začal mluvit o Palestině. Snažíme se o to, aby došlo o zahájení konstruktivního mírového procesu, který uznává hluboké a absolutní právo státu Izraele na existenci a lidí v Izraeli na život v míru a v bezpečí, ale který zároveň uznává, že Palestinci musejí mít svůj stát a žít vedle Izraele v míru a v bezpečí. A to je naším cílem," řekl včera v Channel Four News britský ministr zahraničních věcí Jack Straw. Je to jedno z témat, jímž se zabývají tyto naše ukázky z včerejších hlavních večerních zpráv této komerční televizní stanice.
12. 10. 2001
"O těchto věcech by měl rozhodovat soudce, soudce musí rozhodnout o vině či nevině člověka, nebo porota. Politikové asi nepatří mezi nejvhodnější lidi, kteří by měli o určitých otázkách rozhodovat, protože často musejí dělat, co se od nich čeká. Jsem si jist, že jsou ty důkazy velmi přesvědčivé, ale zda je Osama bin Laden přímo vinen, to musí rozhodnout soudce. Pokud by to potvrdila například rada soudců, rada islámských autorit, pak by bylo možné vést džihád, boj proti Osamu bin Ladenovi s cílem přivést ho a jeho organizaci k spravedlnosti. Takto argumentoval včera v rozhlase BBC jeden čelný představitel organizace evropských muslimů.
12. 10. 2001

Jak informovaly servery Netem a Živě, poskytovatelé webhostingu ve Spojených státech, jako např. Yahoo!, prohledávají obsah vystavených stránek a likvidují ty, které by mohly být podporou džihádu. Stejně varující je požadavek americké vlády, aby televizní stanice nevysílaly materiál, který by mohl obsahovat "skrytá sdělení" teroristům.

12. 10. 2001

Tragikomicky reaguje česká společnost

Slabá demokracie, která se neumí zbavit smrtících vředů, zahyne a ponechá své občany na pospas vlkům. Silná demokracie má správce, kteří vědí, že jejich povinností je společnost proti vlkům ubránit i tím, že vlky-zabijáky zlikviduje, napsal nedávno filozofující pedagog Tomáš Jurčík v emailové diskusi verejnact a mně se vybavil "buranský správce" Bush, kterak pana Jurčíka utěšuje tím, že "vlky-zabijáky" z nor vykouří. Mezitím si ale sem tam "střihne" nějakou tu civilní budovu, protože co je to stovka nevinných negramotných Afghánců, proti pěti tisícům nevinných kultivovaných Američanů, že? Americké chlapce to s nejmodernější technikou a se zaťatými zuby baví. Kdo rychle dává, dvakrát dává a bombami darované "s láskou" obzvlášť.
Řečníci na pódiu
12. 10. 2001

Řečníci na pódiuNavzdory očekávání proběhl včerejší koncert "se zostřenými bezpečnostními opatřeními" v klidu a umírněně. Skupina militantních extremistů se omezila na rozdávání letáků, plán rozvinout na koncertu protiválečný transparent realizován nebyl.

12. 10. 2001

Poctu New Yorku po 11. září vytvořila grafička Lesley Keenová (manželka Jana Čulíka) na na této adrese. (K zhlédnutí potřebujete Flash.)

12. 10. 2001

Oznámení

On Monday 15th October at 5 pm, room 205, Hetherington Building, University of Glasgow, Jan Čulík of the Slavonic Studies Department will present, within the Slavonic Studies Research Seminars Programme, a talk entitled: Good PR: How Britain succesfully presented itself as a racist imperial power to the Czech Republic.

Jan Čulík´s talk will provide information on the institution by the British authorities of a racist anti-Romany filter at Prague Airport in the summer of 2001 and analyse the legal reprecussions of this measure for both Czech and British citizens.

The talk will also include, amongst other things, documentary television material about how the Czech Republic reacted to this British immigration measure which made headline news in Prague for many weeks in July and August 2001.

12. 10. 2001

Co následovalo po teroristických útocích

Nevím, kolik lidí si v atmosféře všeobecného protiteroristického harašení uvědomilo jednu velmi zásadní skutečnost. To, co prožíváme, je především zatěžkávací zkouška naší demokracie. O výsledku této zkoušky si není možno dělat vůbec žádné iluze. Dá se spíše mluvit, alespoň v českých poměrech, o selhání demokracie a jejích mechanizmů, což ovšem může překvapit jen toho, kdo si o ní dělal nějaké iluze. Nepatřím mezi takové jedince.
12. 10. 2001

Na jednoho teroristu zapomínáme - a je to kouření

Tabákové koncerny vraždí zcela legálně

Snad každého z nás zasáhly tragické události ve Spojených státech. Ano, žijeme v době, kdy skupina organizovaných šílenců může způsobit ničivý útok prakticky proti celému svobodnému světu. Pojďme se ale zamyslet nad teroristou číslo jedna. Je jím zcela prokazatelně cigareta.
6. 10. 2001

Dokument

Před měsícem policie "uvěřila", že je v Iráku diktatura, a - po několikaměsíční soustředěné mediální masáži - povolila Majidově rodině trvalý pobyt v České republice. Nyní je opět všechno jinak a Majid musí doložit totéž, čemu policie nechtěla uvěřit v případě předchozí žádosti, totiž že je v Iráku diktatura a místo pasu by na velvyslanectví mohl dostat například - kulku do hlavy. Připomínáme, že po osmi letech nepřetržitého a bezproblémového pobytu je v civilizovaném světě samozřejmostí udělení občanství.

Česká technika v boji
8. 10. 2001

Česká společnost

Proč asi přistavila Česká republika k budově rádia Svobodná Evropa/Svoboda jen polorozbité obrněné transportéry? Analyzujeme podstatu českých švejkovských postojů.
7. 10. 2001

Pražští kavárenští "intelektuálové" jsou znepokojeni rostoucím vlivem Britských listů

Znepokojení pražských kavárenských intelektuálů nad nezávislostí, průrazností a otevřeností Britských listů a především nad jejich rostoucím vlivem u přemýšlivé části české veřejnosti se projevilo publikací nejméně dvou útoků zaměřených na Britské listy, publikovaných na internetových stránkách Peroutkovy nadace. Je fakt, že od teroristických útoků ve Spojených státech stoupla čtenost Britských listů na přibližně 8000 - 9000 čtenářů denně, dosah (reach) BL stoupl na více než 30 000 čtenářů měsíčně a většina těchto čtenářů čte vydání Britských listů nesmírně bedlivě - během září jsme mnohdy zaznamenávali až 90 000 impresí denně, tedy to znamená, že skoro každý čtenář si otevřel až deset článků denně. Jakým způsobem zaútočili pražští "intelektuálové" na časopis, který likviduje jejich monopol na ovládání společenského diskursu v České republice?
12. 10. 2001

Budou mě muslimové mít víc rádi, když jim budu přispívat, aby nehladověli?

Muslimové musejí víc pracovat a méně se modlit

Já bych se rád zeptal, Váženi, kteří se považujete za Ty, kterým leží na srdci osud hladovějících po celém světě, jestli i já jako ten amorální člen západní civilizace, proto - že mám toho času více jídla a pití než třeba průměrný Afghánec anebo Palestinec - tak jestli když budu povinně platit - říkejme tomu třeba "Desátek z lásky k bližnímu", tak abych tento exaktně i mnou způsobený celosvětový problém vyrovnal, tak jestli nás, potažmo mě osobně budou mít pak hladovějící muslimové či hinduisté anebo buddhisté v tomto regionu raději více než jak je tomu dnes??
12. 10. 2001

Panu Chlebounovi

Reaguji na článek pana Chlebouna o svobodě projevu v demokracii. Dovolte mi připojit vlastní názor. Jsem pro co nejširší svobodu slova. Uvědomuji si ovšem, že jakmile něco aplikujeme BEZ VÝJIMEK je to prakticky vždy špatně. Závisí například na momentálním stavu společnosti a také na celosvětové situaci. Žádná pravda není pravdou ZA VŠECH OKOLNOSTÍ. Tím se asi liší demokracie od totalit. TOTÁLNÍ pravdy prostě neuznává a je proto plna zdánlivých paradoxů. Nejedná se o strnulý, ale pružný systém. Ani to co jsem zde napsal nelze brát jako ABSOLUTNÍ pravdu.

Proto otázka pana Chlebouna "nabourávající" svobodu projevu je i není legitimní, závisí na okolnostech. Pokud nastane ve společnosti situace, že takový projev silně ohrožuje svobodu nebo integritu ostatních, existenci samotné demokracie, je asi na místě jej zakázat i stíhat. Naopak čím stabilnější demokracie, tím větší svobodu projevu může povolit a positiva budou pravděpodobně převažovat.

Problém je, kdo určí, že nastala ta či ona situace. Nízkou úroveň kultury a vzdělanosti národa nezachrání sebelepší politický systém.

Poznámka JČ: Vyjádření jakéhokoliv názoru nelze v demokracii trestně stíhat, ale protidemokratickým názorům musejí demokraté ostře oponovat v racionální diskusi.

5. 10. 2001

Upozornění

Nový redakční systém Britských listů citlivě reaguje na to, jak máte nastaven svůj prohlížeč. Pokud nevidíte české háčky a čárky, znamená to, že máte prohlížeč nastaven na nějaký cizí jazyk. Např. v Internet Exploreru si musíte otevřít Nástroje (Tools), zvolit volbu Možnosti Internetu (Options) a otevře se vám okno, kde si dole zakliknete Jazyky (Languages). Pokud v okénku nemáte češtinu, klikněte na Přidat (Add), zvolte z množství jazyků češtinu, pak Změnit a pak OK. - Nový redakční systém BL používá nejmodernější technologie, kterou starší verze prohlížečů nepodporují. Uživatelé Netscapu nechť si stáhnou ze sítě prohlížeč Netscape verze 6.1 a vyšší.

8. 10. 2001

E-mail servis - služba rozesílání Britských listů e-mailem - již funguje a posílá na cca. 1600 adres textovou verzi BL. Odesílání se děje automaticky každý pracovní den mezi 6.00 a 7.00. Změnu nastavení lze provést zde.

V případě, že e-mail z nějakého důvodu nedorazí, bude možno objednat ve formuláři pro nastavení vlastností jeho nové poslání.

11. 10. 2001

Starší články postupně převádíme do nového systému, tak aby bylo možné používat vyhledávací funkce. Zároveň jsme, z důvodu kompatibility, zachovali starý archív, který najdete na dosavadní adrese http://www.britskelisty.cz/archiv.htm.

Číslo z pátku 5. 10. (obsahující též všechny články z 4. 10.) je zde; číslo z 8.10 je tady, číslo z 9. 10. zde, číslo z 10. 10. tady, číslo z 11. 10. tady, číslo z 12. 10. tady. . Chybějící čísla (z 1. a 2. 10. - 3.10. BL v důsledku technických změn nevyšly), která nyní nejsou na síti, budou doplněna postupně, stejně jako přehled nejzajímavějších článků z poslední doby.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2001 Good PR: How Britain succesfully presented itself as a racist imperial power to the Czech Republic. Jan  Čulík
14. 10. 2001 O západní "nadřazenosti" Umberto  Eco
13. 10. 2001 O korumpujícím nebezpečí "mocenské turistiky"   
12. 10. 2001 Žantovský: Za Klause a gangsterský kapitalismus   
12. 10. 2001 O přínosech a možných rizicích českého vstupu do Unie Luděk  Urban
12. 10. 2001 Zlikviduje navrhovaná novela azylového zákona v ČR azylové právo? Pavel  Kelly-Tychtl
11. 10. 2001 Česká média vyvolávají u lidí bigotní, hysterické, tupé reakce Jan  Čulík
8. 10. 2001 Kdy se zbavíme švejkoviny? Jan  Čulík
7. 10. 2001 Držte hubu, Čulíku II. Jan  Čulík, Štěpán Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2001 O západní "nadřazenosti" Umberto  Eco
13. 10. 2001 O korumpujícím nebezpečí "mocenské turistiky"   
12. 10. 2001 Pocta New Yorku po 11. září   
12. 10. 2001 Dejte mi pokoj s humanisty Jan  Bím
12. 10. 2001 V této zatěžkávací zkoušce demokracie ČR selhala Eugen  Haičman
12. 10. 2001 Měli by muslimové vyhlásit svatou válku proti bin Ladenovi?   
12. 10. 2001 Britská vláda požaduje v souvislosti s Afghánistánem zahájení palestinského mírového procesu   
12. 10. 2001 Praktikujeme svobodu projevu   
11. 10. 2001 Česká média vyvolávají u lidí bigotní, hysterické, tupé reakce Jan  Čulík
11. 10. 2001 Novinářská práce jako manifestační přihlášení se k většinovému davu Jan  Čulík