12. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 10. 2001

Tragikomicky reaguje česká společnost

Ať žijí Vánoce, svoboda a mír!

Slabá demokracie, která se neumí zbavit smrtících vředů, zahyne a ponechá své občany na pospas vlkům. Silná demokracie má správce, kteří vědí, že jejich povinností je společnost proti vlkům ubránit i tím, že vlky-zabijáky zlikviduje, napsal nedávno filozofující pedagog Tomáš Jurčík v emailové diskusi verejnact a mně se vybavil "buranský správce" Bush, kterak pana Jurčíka utěšuje tím, že "vlky-zabijáky" z nor vykouří. Mezitím si ale sem tam "střihne" nějakou tu civilní budovu, protože co je to stovka nevinných negramotných Afghánců, proti pěti tisícům nevinných kultivovaných Američanů, že? Americké chlapce to s nejmodernější technikou a se zaťatými zuby baví. Kdo rychle dává, dvakrát dává a bombami darované "s láskou" obzvlášť.

Další "venkovský buran" Fencl, toho času přechodně český ministr zemědělství, chce zase poslat zbývajícím teroristům přebytky našeho hovězího. Co kdyby bylo nakaženo nemocí šílených krav a co kdyby náhodou byl mezi obyčejnými Afghánci nějaký nový bin Ládin? Milouš Zeman vystřízlivěl, probral se z kocoviny i zavelel do boje a přestože jeho vláda stále křepčí rituální tanečky, na seznam zemí, které nabídly USA pomoc, jsme se nedostali. Alespoň jedno letadlo se podařilo udat, ale čeští vojáci jsou stále připraveni pomoci spojencům v boji proti terorismu. Skupina armádních lékařů se totiž do včerejšího dne připravovala na možné nasazení v Hradci Králové, tvrdila agentura ČTK. Že by i ve východních Čechách pobývali nohsledové bin Ládina, kteří potřebují pustit žilou?

OSN vyzvala Spojené státy, aby chránily civilisty při útocích na Afghánistán. "Domluvte těm raketám, aby se chovaly rozumně!", vzkázali Rumsfeldovi jinými slovy její zástupci. Tato depeše ovšem neplatí pro pakistánské úřady, které už zadržely třetího protalibanského vůdce. Jejich zadržení má prý přispět k utlumení protiamerických demonstrací, které ale naopak neustávají. Proč kropit oheň vodou, když to jde stejně dobře s benzínem i střelnými zbraněmi. Tři mrtví demonstranti kteří protestovali proti odvetným útokům na Afghánistán, mají prostě smůlu. Taliban tvrdí, že dva miliony Afghánců jsou připraveny zemřít v boji za svobodu, a mě napadá, že nevinné oběti v obou věžích tuhle příležitost neměly. V Bibli se ale přesto praví: udeří-li tě nepřítel do jedné tváře, nastav mu i druhou a pak že byly ty dva vedle sebe stojící mrakodrapy jen symbolem arogance. Pochybuji ovšem, že kdokoliv z těch lidí uvnitř, by chtěl dostat vesmírnou státní vlaječku : "Praporek pro hrdinu a jeho rodinu".

Něco podobného by mohli získat i naši občané a umělci - předvoj těch nejlepších synů a dcer, kteří nedbali nebezpečí a přišli si na přísně střežené Staroměstské náměstí pro svobodu, kterou si už nenechají vzít. "Ať žije strana a vláda, ať žije svoboda a mír, ať žije nerozborné přátelství se Spojenými státy americkými! Sdělovala jinými slovy Česká televize, skrze níž Klepetko dál pokládá nesmyslné a nepodstatné otázky zahraniční zpravodajce do Washingtonu. "Řekněte Petro, nepropukla už v USA panika?", ptá se i za mé peníze sympatické reportérky, v souvislosti s případy onemocnění snětí slezinnou. Panika ovšem vypukne a bude sváteční. Hypermarkety už dnes, dva měsíce předem, na nás ustrašené a bin Ládinem vyděšené konzumenty, líčí své utěšující cingrlátkové vánoční zboží. Kam jsi se poděl, Ježíšku ? Do jakých spotřebitelských forem víry tě odlila naše nadřazená a civilizovaná křesťanská kultura?

                 
Obsah vydání       12. 10. 2001
13. 10. 2001 O korumpujícím nebezpečí "mocenské turistiky"
11. 10. 2001 Česká média vyvolávají u lidí bigotní, hysterické, tupé reakce Jan  Čulík
12. 10. 2001 Zlikviduje navrhovaná novela azylového zákona v ČR azylové právo? Pavel  Kelly-Tychtl
11. 10. 2001 Novinářská práce jako manifestační přihlášení se k většinovému davu Jan  Čulík
12. 10. 2001 Praktikujeme svobodu projevu
12. 10. 2001 Britská vláda požaduje v souvislosti s Afghánistánem zahájení palestinského mírového procesu
12. 10. 2001 Měli by muslimové vyhlásit svatou válku proti bin Ladenovi?
12. 10. 2001 Závažné omezení práva na svobodu projevu v USA Tomáš  Pecina
12. 10. 2001 Ať žijí Vánoce, svoboda a mír! Jan  Paul
12. 10. 2001 Koncert na Staroměstském náměstí skončil bez incidentů Tomáš  Pecina
12. 10. 2001 Pocta New Yorku po 11. září
12. 10. 2001 British racist filter at Prague Airport
12. 10. 2001 V této zatěžkávací zkoušce demokracie ČR selhala Eugen  Haičman
12. 10. 2001 Cigareta v klidu Martin  Škapík
6. 10. 2001 Majid Majed má opět problémy s cizineckou policií Tomáš  Pecina
8. 10. 2001 Kdy se zbavíme švejkoviny? Jan  Čulík
7. 10. 2001 Držte hubu, Čulíku II. Tomáš  Pecina, Štěpán  Kotrba, Jan  Čulík
12. 10. 2001 Dejte mi pokoj s humanisty Jan  Bím
12. 10. 2001 Jsem pro svobodu projevu Radek  Vrajik
5. 10. 2001 Co udělat, pokud nemáte v těchto nových BL české háčky a čárky Jan  Čulík
8. 10. 2001 Jak vycházejí Britské listy e-mailem Tomáš  Pecina
11. 10. 2001 Jak se dostat ke starším vydáním Tomáš  Pecina