13. 11. 2001
Britská ITN terčem kritiky za "nevkusnou" sekvenci o kolapsu WTCNezávislé zpravodajské studio ITN se stalo terčem kritiky televizního regulátora, Independent Television Commission, britské Rady pro komerční televizi, za to, že odvysílala "zvrácenou a nevkusnou" sekvenci, v níž byly záběry padajícího Světového obchodního střediska doprovázeny hudbou.
Televizní regulátor ostře kritizoval dvouminutovou střihovou sekvenci, která se vysílala dne 12. září 2001, za to, že porušila vkus a předpisy ohledně slušnosti. Drastické záběry newyorské katastrofy byly doprovázeny skladbou Judex od Charlese Gounoda a hudba vyvrcholila vřavou tympánů ve chvíli, kdy se oba věžáky propadly dovnitř.
|
Rada pro komerční televizní vysílání obdržela v této věci 61 stížností od veřejnosti, což je relativně vysoký počet. Diváci odvysílanou sekvenci charakterizovali jako "zvrácenou", "nevkusnou" a "nevhodnou". Studio ITN konstatovalo, že úmyslem této dvouminutové sekvence, kterou bylo uzavřeno devadesátiminutové mimořádné vysílání na hlavním terestrickém okruhu britské komerční televize ITV 1, bylo "poskytnout divákům několik okamžiků k zamyšlení". Televizní studio argumentovalo, že hudba "byla vhodná a měla pesimistický, pohřební ráz." ITC, Rada pro komerční televizní vysílání, konstatovala, že uznává, co bylo úmyslem televizního studia, a také pochválila "vysokou kvalitu a moudré editorské úsudky při mnoha hodinách živého vysílání ITN během 11. září a v následujících dnech." Rada také připustila, že střihová sekvence dohry tragédie, doprovázená hudbou "byla dojemná a efektivní". Avšak Rada závěrem zdůraznila: "To, že sekvence obsahovala záběry útoků na oba věžáky Světového obchodního střediska, nastřihané rytmicky na hudbu, a pak kolaps obou věžáků, bylo nevhodné a porušilo programové zásady", které musí britská komerční televize dodržovat. |