Co se můžeme naučit ze studia ruské propagandy
16. 9. 2015 / Karel Dolejší
Mediální analytik Peter Pomerantsev zveřejnil v minulých dnech novou analýzu fungování ruské propagandy, která je přepisem jeho vystoupení v Jaltském centru pro evropskou strategii ZDE. Upozornil v ní, že nová propaganda funguje docela jinak než stará. V sovětských dobách panovala cenzura a všeobecný nedostatek informací, v němž státní orgány vcelku bez problémů prosazovaly informační monopol. Dnes je naopak informací všeobecný nadbytek - proto propaganda pracuje tak, že nabízí chytlavé příběhy splňující emocionální potřeby lidí namísto toho, aby je informovala o stavu světa.
Emocionálně uspokojující narativy jsou podle Pomerantseva spotřebitelem přijímány bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou pravdivé, protože mu prostě vyhovují, tak jako mu řekněme vyhovuje nosit doma měkké bačkory.
Protože informací je mnoho, jsou vzájemně rozporné, spotřebitelé mají sklon nevěřit žádnému ze zdrojů. Důvěru si ovšem lze získat tím, že nabídnete emocionální příběhy, které představují vítaný stimul. Konzumenti považují takové příběhy za "objektivnější", protože více připomínají příběhy představované v populárních filmech, podle nichž lidé často modelují své vzorce prožívání. Nejde tedy nakonec o to, co je pravda, ale o to, co je subjektivně stravitelnější.
Hranice mezi fakty a fikcí se tím smazává, protože takový přístup umožňuje ignorovat fakta, která se příčí zavedeným vzorcům prožívání. Jde o cenzuru na jiné úrovni, která již nezávisí na potlačení informací samotných, ale na vypěstování specifického svévolného přístupu k nim, který vede k selektivnímu přijímání.
Vyprávění příběhů namísto předkládání faktů a apel na prožívání ovšem není cizí ani západní propagandě. Viděli jsme to během příprav na válku v Kuvajtu, kdy Američané cíleně rozšířili falešnou zprávu o vyhazování kojenců z inkubátoru, nebo během propagandistické palebné přípravy k náletům na Jugoslávii, při níž se opakovaně operovalo se lží o milionu chybějících kosovských Albánců. Vyprávění emocionálně uspokojivých příběhů středostavovských oponentů režimu v Teheránu nebo Káhiře, s nimiž se západní mediální konzument mohl snadno identifikovat, suplovalo širší pohled na nálady obyvatel daných zemí.
To co Pomerantsev říká o ruské propagandě má tedy univerzálnější platnost. Je třeba se vyvarovat přístupů, při nichž během zpracování informací preferujeme "potvrzovací zkreslení" a to co si sami přejeme či nám vyhovuje, včetně potřeby potvrdit si, že jsme "dobří lidé", před uznáním nepříjemných skutečností. Pokud se tak totiž neděje, výsledkem jsou dosti často vážná selhání médií, politiků i veřejného mínění.
VytisknoutObsah vydání | Středa 16.9. 2015
-
16.9. 2015 / Možná, že se vracíme do Hitlerova světa11.9. 2015 / Co jsem se naučil ve Spojených státech16.9. 2015 / Czech Republic: Anti-refugee hysteria makes a young woman report a chimney sweep to the police16.9. 2015 / Uprchlíci: Mezi žiletkovým drátem a minovým polem16.9. 2015 / Merkelová: Německé hranice zůstávají otevřené. Kdybychom neukázali přátelskou tvář, to není moje země15.9. 2015 / Jan Čulík v televizi BBC o uprchlické krizi16.9. 2015 / Na obranu Poštorné15.9. 2015 / Daily Mail šíří bez důkazů "pocit" libanonského ministra školství, že "mezi uprchlíky jsou teroristi"15.9. 2015 / Czech anti-refugee party: The Czech Republic must secure its borders and must leave NATO and the EU15.9. 2015 / Czech social democratic Home Secretary attacks Germany for its "inconsistent immigration policy"15.9. 2015 / Dalších 15 lidí se utopilo v Egejském moři15.9. 2015 / Karel DolejšíČesko a Evropa, aneb Prodejní strategie chovatelů drobného politického zvířectva15.9. 2015 / Karel DolejšíZprávy o Corbynově pozitivním vztahu k extrémistům nejsou výmysly pravicového tisku15.9. 2015 / Jaké to je s uprchlíky v Maďarsku14.9. 2015 / Německo stále přijímá syrské uprchlíky14.9. 2015 / Holčička14.9. 2015 / Co se to stalo s Čechami?11.8. 2015 / Hospodaření OSBL za červenec 2015