První krok nové britské vlády
Ministryně vnitra zintenzivní špehování občanů
9. 5. 2015
Nová britská konzervativní vláda rychle rozšíří a posílí pravomoci policie a bezpečnostních služeb špehovat občany na internetu. Před volbami to udělat nemohla, protože to blokovali její levicovější koaliční partneři, liberální demokraté, jejichž strana se ve čtvrtečních volbách téměř úplně rozložila.
Ministryně vnitra Theresa Mayová vyvolala silné znepokojení mezi aktivisty hájící právo občanů na soukromí, že nová britská vláda obnoví kontroverzní návrh zákona o komunikacích, který se jí nepodařilo dosud kvůli odporu liberálnědemokratických koaličních partnerů prosadit. Zákon bude vyžadovat, aby internetové společnosti a společnosti provozující mobilní telefonní sítě po dobu jednoho roku ukládali záznamy, na které stránky se zákazníci dívali na internetu, jak využívali sociálních sítí a zaznamenávali i jejich emaily a hlasové rozhovory, hraní her na internetu a esemesky.
Mayová po volbách konstatovala "Konzervativní vláda poskytne bezpečnostním orgánům pravomoci, které potřebují, aby měly přehled o tom, jak lidé komunikují data. V minulé vládě jsme to nemohli udělat, protože nás blokovali koaliční partneři, a jsme rozhodnuti to realizovat teď, protože jsme přesvědčeni, že je potřeba dát bezpečnostním orgánům možnost, aby dál vykonávaly svou vynikající práci a zajišťovaly naše bezpečí."
Lidskoprávní organizace Privacy International varovala, že rozhodnutí ministryně Mayové zdůraznit význam tohoto opatření tak brzo po volbách dokazuje, že vláda má "neukojitelnou touhu" po posilování špehovacích pravomocí státu.
Z dokumentů, které zveřejnil whistleblower Edward Snowden, vyplývá, že společné americko-britské špehovací programy sledují emaily britských občanů, jejich aktivitu na sociálních sítích a zaznamenávají jejich telefonní data.
Mayová se vyjádřila o nutnosti posílit špehování britských občanů pouhý den poté, co americký odvolací soud rozhodl, že hromadné ukládání telefonních metadat je protizákonné a umožnil tak plnou žalobu proti americké NSA. Naproti tomu březnová zpráva britského parlamentního výboru pro výzvědné a bezpečnostní služby dospěla k závěru, že britské zákony hromadným shromažďováním občanských dat nijak porušeny nebyly.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 7.5. 2015
-
10.5. 2015 / Někteří Angličané zuří10.5. 2015 / Britští konzervativci ruší Zákon o lidských právech10.5. 2015 / Německý hospodářský zázrak ( II. díl)9.5. 2015 / V Británii se v sobotu konaly demonstrace proti politice škrtů nově zvoleného premiéra Camerona9.5. 2015 / Ministryně vnitra zintenzivní špehování občanů9.5. 2015 / Výsledek britských voleb ohrožuje EU8.5. 2015 / Labouristé jen neprohráli - je to daleko horší8.5. 2015 / OECD: Jak se osvobodit od chudoby7.5. 2015 / V britských volbách nezíská žádná strana většinu1.5. 2015 / Česká republika jako Exekutistán?7.5. 2015 / Německý hospodářský zázrak ( I. díl)6.5. 2015 / EU bude vyšetřovat obvinění, že McDonald's se vyhnul placení daní ve výši 1 miliardy euro6.5. 2015 / Jemen čeká rozpad. Bude ho litovat6.5. 2015 / Rakousko podává stížnost na německé tajné služby5.5. 2015 / Daniel VeselýAčkoliv vietnamská válka skončila před 40 lety, její děsivé následky trvají dodnes5.5. 2015 / Amnesty International: Aleppo - "smrt je všude"7.4. 2015 / Hospodaření OSBL za březen 2015