Analýza velkých dat: 34 studií, přes 8 milionů lidí
Tři alkoholické nápoje denně mohou způsobit rakovinu jater
26. 3. 2015
Tři alkoholické nápoje denně mohou být dost na to, abyste byli postiženi rakovinou jater. K tomuto závěru dospěla analýza 34 předchozích studí. Podle Světového fondu na výzkum rakoviny se jedná o vůbec největší dosavadní materiál svého druhu, který odkrývá vztahy mezi stravou, tělesnou váhou, fyzickou aktivitou a nemocí. Analýza provedených studií, které se týkají 8,2 milionu lidí, z nichž 24 500 trpělo rakovinou jater, přináší "silné důkazy" o tom, že tři drinky denně a propuknutím nemoci. Ne všichni odborníci ale se závěry souhlasí.
Tato zjištění přiměla Alcohol Health Alliance, sdružení zabývající se prevencí nemocí způsobených alkoholem, k požadavku, aby plechovky a láhve s alkoholem nesly varování před poškozením zdraví, neboť se jedná o jed.
"Alkohol, stejně jako tabák nebo azbest, jsou karcinogeny číslo jedna a je naprosto nepřijatelné, že veřejnost o tom není dostatečně informována," prohlásil profesor Ian Gilmore, předseda aliance. Požaduje, aby britská vláda přijala příslušná opatření, která minimalizují možné ohrožení, včetně označení obalů s alkoholickými nápoji, a to nezávisle na těch, kdo jsou ve střetu zájmů.
Rakovina jater postihuje zhruba jednoho ze sta mužů a jednu z dvou set žen v UK. Mezi dalšímu dvěma sty nádorovými onemocněními má tento typ rakoviny nejnižší míru přežití.
K tomu, aby minimalizovali riziko onemocnění by se podle studie měly ženy omezit na jeden alkoholický nápoj denně, muži na dva. Jedním nápojem je myšleno zhruba 175 ml vína s obsahem alkoholu 13 %.
Paul Pharoah, epidemiolog zabývající se rakovinou na Cambridge University, však závěry analýzy zpochybňuje. Vzorek podle něj není dostatečně robustní na to, aby se dalo usuzovat, že tři alkoholické nápoje denně jsou skutečně primární příčinou rakoviny jater.
Zpráva také poukazuje na to, že významným rizikem pro vznik rakoviny je obezita. Podle studie by téměř 24 % onemocnění mohlo být zabráněno, kdyby se lidé přiměřeně stravovali a nadměrně nepili alkohol. Zajímavým zjištěním je i to, že káva podle studie pomáhá v prevenci proti rakovině jater, není však upřesněno v jakém množství. Dříve byla preventivní funkce kávy zjištěna i u rakoviny dělohy.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Vytisknout
Související články
15.6. 2015
Grace Silva and Karen Coakley, obě ženy ve věku 59 let, se nikdy nepotkaly. Spojuje je velmi těžká, pro většinu jiných pacientů fatální diagnóza. Obě prodělávají rakovinu a obě se ocitly ve stádiu, z niž pro většinu současných pacientů není úniku. Dí...
6.3. 2015
Britští pacienti se stanou prvními pacienty na světě, kteří budou léčeni průkopnickou terapií pomocí kmenových buněk. Lékaři doufají, že to radikálně zlepší léčbu rakoviny plic.
9.2. 2015 / Jan Čulík
Před dvaceti lety, v červnu 1995, odvysílala televize Nova tuto mou reportáž o lidech, umírajících na rakovinu způsobenou asbestem, který byl v ČR volně k dispozici. Dodnes jsou střechy četných nemovitostí v ČR pokryty eternitem a občané nevědí, že ř...
2.12. 2014 / Boris Cvek
Představa, že jsme ve vývoji nových léků v hluboké krizi (http://vesmir.cz/2014/06/04/kostlivec-nezopakovatelnosti-ve-skrini-vedeckeho-publikovani/) a že potřebujeme pomoc nějakých náhod, k níž se snadno můžeme dostat, dorazila už i do oblasti lé...
12.11. 2014
Sam Simon, který vymyslel seriál Simpsonovi, se rozhodl věnovat svých 100 milionů dolarů organizaci na ochranu práv zvířat PETA a řadě dalších charitativních organizací.
20.2. 2014
K článku pana M. Wimmera:
Na konci článku je velice důležitý dotaz: Jak se rozeznají Kanaďanky a Češky? Odpověď je jednoduchá: V Kanadě (a dalších západních zemích) je výuka samovyšetřování prsou zařazena do školní zdravotní výchovy někdy od 70. l...
19.2. 2014 / Petr Wagner
Pan kolega Vimmer se ve svém článku
dopouští stejné chyby jako většina médií. Totiž dává do jednoho kyblíku
věci, které spolu nesouvisí.
Pojďme tedy poněkud popořádku. V Česku onemocní nově rakovinou prsu něco
málo pod osm tisíc žen. Připomí...
3.2. 2014
Světová zdravotnická organizace očekává, že během nadcházejících dvaceti let stoupne počet rakovinových onemocnění o 70 procent, z nynějších 14 milionů nemocných na 25 milionů případů ročně. Varuje, že je nerealistické očekávat, že bude m...
7.11. 2013 / Miloš Kaláb
Do práce jezdím jako neplacený dobrovolník až po dopravní špičce. V
té době placení zaměstnanci drží dopolední přestávku, někteří na pracovišti
popíjejí kávu, jiní chodí na něco výživnějšího do kantýny a několik jich
postává nejméně 9 metrů od vch...