Ruská občanská společnost je likvidována
9. 10. 2013
Nevládní organizace před Zimními olympijskými hrami v Soči bijí na poplach. Během třetího funkčního období prezidenta Vladimira Putina není podle nich garantována již ani svoboda tisku.
Svět uvidí v Soči "fascinující show", myslí si ruský novinář Sergej Solovkin. Jenomže za kulisami mezitím již došlo k tragédii.
V únoru se v Rusku odehraje klíčová mezinárodní sportovní událost. Jenže již čtyři měsíce před ní aktivisté varují před ekologickými škodami a zneužitím dělníků z řad migrantů, kteří postavili stadion i ubytovací zařízení pro sportovce. Solovkin ovšem konstatuje, že jeho kolegové zůstali zticha kvůli strachu z represe. On sám ze svého rodného města Soči uprchl, poté co zde v roce 2002 čelil pokusu o zabití.
Ulrike Gruska z organizace Reportéři bez hranic, také varuje, aby se Západ nenechal zaslepit barevnými obrázky, které budou v únoru přicházet z Ruska. Ruská vláda kontroluje tři hlavní televizní kanály a kromě nemnoha statečných výjimek už neexistuje svobodné a nezávislé televizní zpravodajství.
Příznivci ruského prezidenta Vladimira Putina mají kontrolu nad televizemi a uvalili na reportéry autocenzuru. Takřka všechny programy jsou předtáčeny, aby z nich mohly být případně vystřiženy kritické pasáže ještě před vysíláním. Novináři se učí být zticha a příliš kritičtí reportéři již byli dávno propuštěni, tvrdí Gruska. V pondělí, v den sedmého výročí vraždy novinářky Anny Politkovské, zveřejnila Gruska zprávu Kreml na všech kanálech (v němčině).
Útoky na svobodu tisku přišly ve stejnou chvíli, jako další represivní zákony, upozorňuje Světlana Ganuškina z ruské lidskoprávní organizace Memorial.
Jde mimo jiné o zákony omezující svobodu shromažďovací, cenzurující Internet a zavádějící propagandu proti gayům. navíc je tu zákon o zahraničních agentech, který nutí nevládní organizace jako Memorial registrovat se jako zahraniční agenti, pokud přijímají dary ze zahraničí. Podle Ganuškiny je ruská občanská společnost likvidována.
Posledně zmiňovaný zákon slouží výhradně diskreditaci a zastrašování, je přesvědčen Peter Franck, ruský expert mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. Formulace zákona jsou vágní a jeho uplatňování svévolné. Jako agenti mohou skončit například ochránci jeřábů, říká Franck.
Organizace se brání u soudů, ale na víc nemají kapacitu. "Nejsme ochotni nasadit si žlutou hvězdu," říká Ganuškina. "Všichni víme, co se přihodí, když nosíte žlutou hvězdu."
Podrobnosti v angličtině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Středa 9.10. 2013
-
9.10. 2013 / Britští podnikatelé vydali vážné varování poté, co se Anglie propadla v žebříčku gramotnosti na 22. místo na světě9.10. 2013 / Ruská občanská společnost je likvidována9.10. 2013 / Podobnost čistě náhodná?8.10. 2013 / Analýza o papeži Františkovi9.10. 2013 / USA sníží finanční pomoc vyplácenou egyptské vládě9.10. 2013 / Ještě k návrhu zákona o referendu9.10. 2013 / Proč dabovat8.10. 2013 / Nechte nás, prosím, učit!8.10. 2013 / Otevřme školy změnám, než z nich všichni utečou8.10. 2013 / Petr JeníkParametry zákona o REFERENDU jsou zásadní, pane Okamuro, aneb aby se pojem přímá demokracie nezdiskreditoval stejně jako Věci veřejné7.10. 2013 / Boris CvekV ČR jsme zatím nevyužili standardní demokratický systém k potrestání politiků, jak se to děje na Západě7.10. 2013 / Jana Stoklasová přece jen dostala od ČEZu splátkový kalendář, avšak zálohu jí určili příliš vysoko15.9. 2013 / Hospodaření OSBL za srpen 2013