Progresivní zdanění je legitimní nástroj, kterého využívají vyspělé státy
9. 9. 2010
Rád bych se vyjádřil k názoru pana Josefa Mlejnka, který byl uveden na serveru iDnes 8. září 2010 10:46, píše Petr Dvořák
Šlo k komentář k vyjádření Jiřího Paroubka o tom, co by udělal ,kdyby se stal premiérem. Nejen že pak Mlejnek označil slova Jiřího Paroubka jako "normalizační", což mi přijde opravdu nepatřičné, zejména bych se však chtěl vyjádřit k těmto slovům:
Chtěl bych se pana Mlejnka zeptat, zda si progresivní zdanění nespletl s tzv. milionářskou daní, kterou lze za určitých podmínek považovat za tahák na voliče z nižších příjmových skupin, které může těšit, když někdo 'zkrouhne boháče'. Progresivní zdanění je totiž legitimní nástroj, využívaný v naprosté většině vyspělých států, jako prostředek k získání daní v závislosti na příjmových možnostech jednotlivých sociálních skupin. Je přece logické, že člověk, jehož spotřební koš je složen pouze z nájmu a potravin, není schopný zaplatit 35% na daních, zatímco člověku, jehož spotřební koš je plný luxusního a zbytného zboží, to nebude dělat sebemenší problémy. Jinak znevažování tzv. přímých daní mi připadá hloupé, možná i nebezpečné. Ne nadarmo měly donedávna severské státy s vysokým příjmem z progresivní daně přebytkový rozpočet a vytvořili si tak rezervy pro boj s ekonomickou krizí.
Dále bych se rád vyjádřil k tzv. 'točící se ekonomice'. Jsem rád, že pan Mlejnek, možná nechtěně, zkritizoval opatření vlády v podobě škrtů, které silně sníží příjem státu z tzv. nepřímých daní. Toho si je vláda vědoma a proto zavedla krok, který já osobně považuji za zákeřný. Tedy zvýšení nižší sazby DPH, tedy sazby na léky a potraviny. Tento krok považuji za nevratný, protože nejenže bude nositelem velkých sociálních problémů, ale také způsobí problémy mnohým potravinářským firmám, které jdou už nyní při vyjednávání s řetězci takříkajíc 'na dřeň'. Jsou možné dvě varianty a) Zvýšení ceny b)Za účelem zachování ceny snížení kvality potraviny: nižší gramáž, snížení obsahu výživných látek v jogurtu, masa v uzeninách atd. Nepřímé daně bych tedy rozhodně nepovažoval za 'jedinou a nejlepší cestu' jak se nám to snaží pan Mlejnek prezentovat.
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 9.9. 2010
-
9.9. 2010 / Několik dalších slov o sexuální výchově9.9. 2010 / Ultrabohatí jsou horšími lidmi než ostatní9.9. 2010 / Politik musí sloužit ODS?9.9. 2010 / Jak Francouzi stávkovali v Nice9.9. 2010 / Výraz "Eurosojuz" není posměšek9.9. 2010 / Kávu ne, radši infuzi9.9. 2010 / Zemřel Ian Cameron (77), otec britského premiéra8.9. 2010 / Miloš DokulilVivat každá zakázka na zbraně, vivant ti, kdo přitom hbitě "rozfrcají" prostředky státu (který vždycky šetří, kde může)3.8. 2010 / Hospodaření OSBL za červenec 2010