Češství, česká státnost a Masaryk -- jako diskutabilní problémy? (4)
Nemálo diskontinuitní pozadí pro případná hodnocení
3. 3. 2010 / Miloš Dokulil
V zemích koruny české nastal zvýšený emancipační ruch právě roku 1848, dva roky před narozením Tomáše Masaryka. Centrem těch rozmanitě prezentovaných snah byla Praha. Už koncem osvícenského 18. století byly probuzeny k jazykovému a kulturnímu "obrození" Čechy (kolem 1781). O 70 let později začal podobný proces rozpačitěji na Moravě (kolem 1848). A o dalších 70 let později teprve byly nastaveny výchozí podmínky k "obrození" Slovenska (po roce 1918).
V době Masarykova narození průmyslu i dopravě už začala vévodit pára. Nepostradatelnou tažnou silou na silnicích i na polích byl ovšem kůň, anebo aspoň kráva. Může se tudíž zdůvodněně zdát, že čas Masarykova narození nespojuje s dneškem prakticky už vůbec nic. Ještě na přelomu mezi legendárním "koncem století", toho devatenáctého, byla evropská společnost (včetně střední Evropy) stále zemědělsko-průmyslová, s převahou zemědělského obyvatelstva. Nejpočetnější kategorií pracujících bylo rolnictvo, a na druhém místě služebnictvo. Teprve na třetím místě svým počtem bylo tehdy dělnictvo; to ovšem bylo nesrovnatelně větší sociální silou svou koncentrací v továrnách nebo dolech. ("Komunistický manifest" byl publikován roku 1848, dva roky před Masarykovým narozením. TGM pak publikoval svou analýzu "Otázky sociální" jakoby k 50. výročí "Manifestu", roku 1898. Rychle následoval německý a ruský překlad.)
Už na přelomu do 20. století Německo svou průmyslovou produkcí předčilo Velkou Británii jako tehdy stále velmoc s největším počtem nemálo výnosných kolonií a nejmocnějším válečným loďstvem. Během pouhých dvou desetiletí je po první světové válce a o dělnictvo se opřou v nemalém počtu zemí sugestivní revolucionáři s radikální komunistickou ideologií. Mají vzor v ruském experimentu s "dělnicko-rolnickou" vládou po říjnové revoluci roku 1917. Vláda sovětů překoná své odpůrce a stabilizuje se. Jiné pokusy o obdobný režim v různých oblastech především střední Evropy se nezdaří. (Týká se to i vpádu maďarských komunistů na Slovensko nebo řešení prosincových událostí roku 1920 v Praze, označovaných také jako pokus o komunistický "puč".)
Déle jak čtyři desetiletí trvala v poválečném období mezi USA a SSSR tzv. studená válka. Po světové válce se zhruba během deseti let rozpadla koloniální soustava. V Evropě vznikla poměrně nečekaně Evropská unie, která se z výchozích šesti členů rozrostla již na 27 států, z nichž část dokonce už používá společnou měnu euro (od 1. 1. 1999). Po listopadu 1989 měli ti, kteří by se snad chtěli považovat za dědice idejí a činů TGM, přinejmenším penzijní věk. Sám Masaryk v penzijním věku zahajoval svůj odboj proti Rakousko-Uhersku. Ti věkem mladší (a těch po roce 1989 byla většina Čechů i Slováků) neměli žádné přímé zkušenosti s ničím, co mohlo na odkaz TGM poukazovat. Vesměs jen generace těch nejstarších lidí občas vzpomíná na "první republiku" a možná také na "tatíčka Masaryka". Mezi mladšími lidmi to mnohdy působí jen jako nevčasná "nostalgie". Jako kdybychom už nebyli v "globalizačním věku 21. století"! (Na některé specifické problémy v této souvislosti ještě blíže odkážeme v dalších třech kapitolách.)
VytisknoutObsah vydání | Středa 3.3. 2010
-
3.3. 2010 / "Pan Fischer je zřejmě ve sporu s lidskoprávním společenstvím a s mezinárodním právem, nikoliv se mnou"3.3. 2010 / Která banka v ČR je "nejlevnější"2.3. 2010 / Jan ČulíkFilmová miniatura, která je pro české proromské organizace "příliš nepříjemně romská"3.3. 2010 / Nedomyšlená stávka?3.3. 2010 / Uwe LadwigTajná intelektuální zbraň Švýcarů, neboli Kdo by měl udělat tu namáhavou špinavou práci2.3. 2010 / Immanuel WallersteinImmanuel Wallerstein: Čí je to malér -- Řecka, Evropy, Západu, celého světa?2.3. 2010 / Čína "kráčí po visutém laně"2.3. 2010 / USA si ponechávají právo na první jaderný úder2.3. 2010 / Špinavá pravda o "čistém uhlí"1.3. 2010 / 200 ruských tanků bylo opuštěno v lese1.3. 2010 / Časopis Real-world economics review (RWCR) vyhlásil vítěze tzv. Dynamite Prize in Economics2.2. 2010 / Hospodaření OSBL za leden 2010