Otevřený dopis panu ministru Janotovi

23. 9. 2009 / Karel Hušner

Vážený pane ministře,

dovoluji si Vám napsat kritické zhodnocení Vámi navržených "protikrizových opatření".

Osobně Vás neznám, a nemohu tedy seriozně hodnotit Vaši odbornou úroveň, ale protože je z Vás většina politiků unešena (což při jejich "erudici" nemusí být odborně seriozní hodnocení), vycházím z toho, že tomu tak je a že jste tedy schopen komplexního myšlení, píše inženýr ekonom Karel Hušner.

Matematicky nelze (při respektování toho, že podrobnosti vstupních informací, které jsou pro matematické výpočty určující, neznám) Vašim návrhům patrně mnoho vytknout, i když i já, běžný řadový občan této republiky, vím o několika možnostech "jak z tunelu, v němž jsme", a nevím, proč se o nich nemluví. Ale asi proto, že veškerá naše vládní politika se dělá maximálně na 4 roky, protože cokoliv delšího by zasáhlo do dalších voleb a delší přísný postup (ale pro všechny!!! a zvláště pro vedoucí představitele státu, bank a podniků) by mohl vládnoucí straně "zlomit vaz".

Ono, kdybyste řekl svému synovi či dceři při nástupu do první třídy: "a když se budeš dobře učit příštích 16 let, můžeš být úspěšný doktor nebo inženýr" tak už školu nebude chtít vidět.

Ale k Vašim opatřením: Když pominu předpokládané úspory na ministerstvech, které dle již dřívějších vyjádření zahrnují především odejmutí peněz za neobsazená místa (vůbec se neodvažuji přitom rozbírat nárůst počtu úředníků za uplynulých 20 let) a peníze na nový inventář a vybavení na centrálních úřadech, pak hlavní efekty záchrany naší ekonomiky nesou důchodci (vámi uváděná úspora 9,8 mld.), rodiny s dětmi a učitelé (poslední informace uvádí snížení jejich platů až o 2000 Kč).

Když k tomu připočtu zvýšené DPH, které především postihne tyto tři skupiny, tak je mi jasné, že jsem určitě špatně četl odborný tisk a za krizi mohou tyto tři skupiny.

Tak jen do nich. Pane, promiňte, ale v mých očích jste zbabělec. Ubližujete těm, kteří se neumí, resp. nemohou bránit.

A ti, co za náš marast (a nesvádějte vše na krizi a USA, ti mají co dělat sami se sebou ale nevymlouvají se na nikoho!!) opravdu mohou (a jsou to především všichni, co tento stát vedli ať z pravé či levé části politického spektra), se nám běžným občanům budou opět smát (a zasloužíme si to, že vždy a znova skočíme na všechny sliby - tolik moc si přejeme mít obyčejnou radost ze života, že dáme na - jak se později vždy ukáže - lži).

Když porovnávám dnešní vedení státu s tím, co tu bylo koncem roku 1989, tak musím spolu s jedním moc moudrým dělnickým mistrem (který ale uměl oproti mnoha z dnešních představitelů dělat): "Opsal a chybami doplnil". Už slyším, jak mnozí křičí: "vy chcete návrat komunistů". To je totéž, jako když budete počítat matematický příklad a on nepůjde řešit nepřímou úměrou. Taky budou tito lidé říkat: "to to chcete řešit přímou úměrou, vždyť to nešlo taky?". A vůbec jim nedojde, že existuje spousta dalších překrásných matematických metod, kterými to jde.

Ale oni to nechtějí slyšet. Vy také ne? Opravdu si myslíte, že perspektiva je v nesmyslné ekonomické teorii trvalého růstu HDP? Schválně, navrhuji vám: Jíte-li knedlíky, dejte si první den čtyři, druhý pět a pokračujte.... určitě si na pětadvaceti pochutnáte - a budete se cítit blaze (nebo ne?).

Jestli si myslíte, že mám radost z toho, když to nejde třeba vládě pana Topolánka, tak to je velký omyl. Já totiž (spolu s ostatními obyčejnými lidmi) sedím na téže větvi, kterou si on (nebo jiný z bývalých premiérů) pod sebou řeže!!!

Ale z čeho jsem zděšen, když zjišťuji, že odbornost těchto lidí (zleva i zprava) je velmi nízká. Představte si, že se topíte (to je náš případ v dnešní ekonomice) a budou vás moci zachránit dva lidé: jeden bude umět plavat, ale je levičák (nebo pravičák) a vy naopak. Druhý bude "stejné politické krve" jako vy, ale neumí sám plavat.

Vrhnete se mu proto do náruče i když víte, že se utopíte oba? Ale to tu stále dokola děláme. Když byl rok 1989 a 1990, jak hezky se poslouchal pan Havel a další. A já jsem si říkal: "tak a teď nám konečně někdo ukáže jak se má vést stát ku prospěchu "většiny", prostě lépe.

Zeptejte se těch, co jsou ne vlastní vinou bez práce, ale hlavně bez vyhlídky na práci, jak se cítí. A vy trestáte (v souladu s vtipem z dob socialismu) "především ty na ekonomické krizi nezúčastněné". Blahopřeji Vám.

A víte, čím jste mne k napsání tohoto dopisu vyprovokoval? Když bylo původně řečeno, že poslanci a další nejvyšší představitelé budou mít plat snížený o 20 %. To jsem si řekl: Tak to myslí vážně, ono to sice při platech (i s náhradami okolo 100 000 kč měsíčně) není něco, co by tyto osobnosti donutilo přemýšlet, kolik si koupí jídla pro rodinu s dětmi, ale je to férové gesto.

Mimochodem za socialismu jsme nebyli lepší, telefonistky měly plat okolo 1000 Kčs a vedoucí okolo 6000 Kčs a telefonistkám se přidalo 10% (100 Kčs) a vedoucím 5% (300 Kčs), ale říkalo se: procentuálně se vám přidalo dvakrát tolik, což sice byla pravda, ale jaká? No a dnes se lže (pardon, informuje) úplně stejně, viz nedávno: Průměrný plat oproti loňsku stoupl o cca 600 kč. Když se neřekne, že bylo propuštěno mnoho desítek tisíc pracovníků s nejnižšími výdělky, čímž se tito lidé už nedostali do statistiky, tak je to bezva, nebo taky ne?

Dám vám dva logické náměty na úspory: První: naši novináři (nejsem si jist zda umí matematiku) se často smějí, když se v Číně sejde 2000 zástupců všelidového shromáždění. Uznávám, že řídit takový kolos musí být náročné. Čína má 135krát více obyvatel než my. Vydělte 2000:135 a dostanete cca 15!!! Tak až bude mít náš parlament ne 200, ale 15 lidí, budeme mít možnost kritizovat čínské všelidové shromáždění. A druhá možnost úspor, která vyplývá z toho, že pro tuto společnost (i díky médiím) jsou důchodci přítěží (viz spousta článků typu "Tato společnost není pro staré" a pod.).

Jediné, k čemu se této společnosti hodíme, je reklama na lepidlo na zuby. Aspoň oficiálně. Neoficiálně - v rodinách pomáháme s výchovou a výukou vnoučat a mnozí pomáhají i rodinám svých dětí finančně, protože jsme vždy byli zvyklí vystačit s málem. Tak k té úspoře, odpovídající mediálnímu pohrdání starými: kupte náboje a postřílejte je. Konečné řešení tu už přeci bylo zkoušeno.

Byl jsem nedávno na přednášce o památkách Izraele. Byla pro důchodce. Přišel jsem tam "o 10 let dřív", byli to samí milí stařečkové. Při přednášce část usnula, ale jinak bylo vidět, jak jsou šťastní, že se vidí, že ještě žijí. Ti, stejně jako rodiny s dětmi a asi i učitelé (zvláště na venkově) se nebudou bránit. A ani odbory (určitě důchodce a rodiny s dětmi) je moc bránit nebudou - mají sami strach z budoucnosti.

Vím, že uvedené náměty jsou pouze velmi smutný vtip.

Tak vážně: dejte si snížení alespoň těch 20% a další peníze vložte do oborů, které přinesou lidem práci. Pak si rádi všichni opasky znovu utáhneme. A pokud to neumíte, jděte všichni od toho.

A na závěr: Takovouto malou zemičku, jejíž počet obyvatel je nižší než mají starostové mnoha desítek měst ve světě, by měli řídit lidé schopní (tím nemyslím všeho schopní) a je jedno, zda zprava či zleva. Každý z nás viděl provazochodce. Pokud se chtěl udržet na laně s tyčí, ručkoval doprava i doleva - jinak si rozbil hu...

Máme tolik lidí chytrých a slušných - tak ať ukáží, co umí. Pokud i po absolutoriu VŠ dělají elementární chyby ve vzorečcích pro dráhu a rychlost, nevědí že energie nemá!! množné číslo a v makroekonomice vychází z axiomu, že dokud se čehokoliv z přírody nedotkne zpracovatelská ruka člověka, tak to nemá cenu, tak by nás neměli vést, neboť budou stále opisovat odjinud - dříve od Rusů, dnes od Ameriky. Ani jeden z těchto hegemonů to ale na nás nechtěl, resp. nechce, ale naši představitelé opisují, "chybami doplňují" a když to nevyjde, tak "to my ne, to oni".Když se hovoří o vyšším zdanění vysokých výdělků, tak slyšíme, že se jedná o závist atd.

A já si říkám, opravdu si myslíte, že výdělky 500 000 Kč měsíčně, ale taky milion denně jsou normální? Abyste neřekl, že jsem si to vymyslel: Když utekl do Jihoafrické republiky nejmenovaný majitel vily v Dobřichovicích a v ní (prý dle novinářů) bylo nalezeno 5 mld. Kč v hotovosti, tak v té době to znamenalo, že měl minimálně milion denně od roku 1989. Nevěřím,že se něco změní ve Vašich návrzích, ale toto jsem Vám říci musel. Ještě jednou Vám blahopřeji, jste hrdina. Nebo nejste? Moje krédo je: Zkušenosti jsou nepředatelné. Určitě dokážete, že stále platí.

Nashledanou.

Vytisknout

Obsah vydání | Středa 23.9. 2009