7. 4. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 4. 2009

S nebe na zem

Návštěva prezidenta Obamy v Praze právem patří k hlavním událostem minulého víkendu. Nadšená masmédia sledovala prakticky každý veřejný prezidentův krok a pěla chválu, jak jen zákony kázaly jim. Nový americký prezident bezesporu je charizmatická osobnost, velmi příjemný člověk, který se (na rozdíl od mnohých neskonale bezvýznamnějších) politiků dovede chovat, je vynikajícím řečníkem, což dokázal na Hradčanském náměstí.

Je i dobrým psychologem, nebo možná jen dovede dokonale využít náměty svého týmu, což deklaroval velmi přesvědčivě tamtéž, když značnou část svého projevu věnoval hostitelské zemi a jejímu hlavnímu městu. Až potud -- právem - samá chvála. Zamyslíme-li se však nad obsahem té "důležitější" části jeho projevu, napadne nás, že podobná slova jsme už mnohokrát slyšeli.

Pokud mne paměť neklame, o jaderném odzbrojení, zastavení jaderných zkoušek a nezbytnosti mezinárodní spolupráce na upevnění světového míru hovořili nejen v Praze mnozí potentáti. Právem vždy sklízeli ovace, protože žít v míru je přání snad všech lidí na této planetě (i když výjimky určitě potvrzují pravidlo). Usilovně jsem v prezidentově projevu hledal něco nového, alespoň maličko konkrétního. Bohužel, to jediné, co bylo vskutku konkrétní, navazovalo na rétoriku studené války: provokace Severní Koreje, která si dovolila vyslat na oběžnou dráhu vlastní satelit, což pochopitelně je jen zástěrka pro zkoušku střely, která by mohla zasáhnout Aljašku!

Já nevím, kde se bere tohle pevné přesvědčení o snaze Kolrejců ohrozit svět. Dokonce prý informace všech špionážních sítí považovaly to "něco na hrotu nosné rakety" za velmi podobné modulu, ve kterém jsou družice skutečně vynášeny. Taky dost dobře nerozumím tomu, proč by právě Korejci (nebo Íránci) chtěli ohrozit USA nebo jejich spojence víc, než třeba Pákistánci (od státu, který vlastní atomovou zbraň a je evidentně zmítán politickou nestabilitou bych se takového nesmyslného činu nadál snáze). Ale nepřítele je vždy třeba pojmenovat, snáze se potom manipuluje s nadšením davu.

Možná panu prezidentovi křivdím, protože politika Spojených států je přeci postavena na nesmiřitelném boji s říšemi zla a nemůže tedy ani nejmocnější muž světa (i kdyby si myslel cokoliv), se tohoto trendu jen tak vzdát. Proto tuto pasáž jeho projevu nepřeceňuji a beru jako poznanou nutnost.

Co mi ale v projevu vyloženě chybělo, byla i jen zmínka o skutečném problému světa -- rozporu mezi bohatým severem a živořícím jihem. Tam vidím jádro budoucích nebezpečí, proti kterým je vlastnictví jaderných zbraní kterýmkoliv státem pouhou selankou. Tam je třeba obrátit pozornost, řešit postavení milionů zbídačených lidí, kteří dosud žijí v podmínkách pro nás už nepředstavitelných. Velmi závažný je bezesporu i problém soužití rozdílných kultur -- připomenu jen naprosto neudržitelné obviňování vyznavačů islámu z terorismu (jakoby jiný terorizmus neexistoval).

To jsou problémy, které ovlivní budoucnost naší civilizace. O nich se prezident Obama bohužel nezmínil. Proto jeho projev chápu jen jako efektní vystoupení populární osobnosti, která dokáže vzdát úctu svému hostiteli, vystoupení milého člověka, se kterým je radostno se setkat, nakonec i jako příjemné popovídání o nepříliš kontroverzních tématech. Přisuzovat mu ještě něco víc si netroufám. Nebo se mýlím?

Pozn. JČ: Podle mezinárodních pozorovatelů odpaluje Severní Korea rakety proto, aby na sebe upozornila a přiměla především Spojené státy, aby jí začaly poskytovat velké množství rozvojové pomoci. ("Když nám dáte peníze, nebudeme zlobit.")

Obamův projev v Praze se asi nedá brát příliš vážně. Šlo o povrchní, krátkou a rychlou cestu Evropou, kde na každém místě, kde se Obama zastavil, polichotil místním lidem - a zcela očekáváně, se místní novináři vždy zabývali jen tím místním zastavením. (Viz např. francouzský a německý tisk: "Ve Štrasburku byl Obama miláčkem davů".) Povrchní byl i Obamův projev v Turecku, kde líbivě podpořil vstup Turecka do EU. Co všechno to drsné turecké porušování lidských práv?

                 
Obsah vydání       7. 4. 2009
7. 4. 2009 Neviditelní Češi Petr  Schnur
7. 4. 2009 Třírychlostní povaha současné české společnosti Jan "RaveBoy" Němec
7. 4. 2009 Duben 2009: od Tošovského k Fischerovi Boris  Cvek
7. 4. 2009 Obama: mávátka, lízátka a triko za 350 Kč
7. 4. 2009 Radar a plán Anakonda Karel  Dolejší
7. 4. 2009 DOKUMENT: dohoda o "překlenovací" vládě
7. 4. 2009 O mrtvých, kteří už nemusejí být zapíráni, aneb Informace o rizikách už v USA nebudou potlačovány Uwe  Ladwig
7. 4. 2009 Obnoví Obama v USA právní stát? Greg  Evans
7. 4. 2009 K radaru v Brdech v aktuálním mezinárodním kontextu a ke skutečné povaze někdejšího československo-sovětského přátelství Petr  Kužvart
7. 4. 2009 Co rozhodlo (možná) na Slovensku? Ladislav  Žák
7. 4. 2009 Problémy Strany zelených nikoli s biomasou, ale s komunisty Miloslav  Štěrba
7. 4. 2009 Má Čína zbraň proti americkým letadlovým lodím?
7. 4. 2009 Technopárty v centru města
6. 4. 2009 Pentagon seškrtá rozpočet na protiraketovou obranu o 1,4 miliardy dolarů
7. 4. 2009 Česká policie se nic nenaučila a nic nezapomněla Petr  Nachtmann
7. 4. 2009 S nebe na zem Jan  Polívka
7. 4. 2009 Vyhráváme, ale to nás nesmí ukolébat Jan  Májíček
7. 4. 2009 Nevadí vám, vládní politici, že stojíte proti 70 procentům občanů? Jan  Neoral
7. 4. 2009 I pokojný protest může otřást základem impéria a odhalit prázdnost ideologie Štěpán  Kotrba
7. 4. 2009 Jak se bránit před nechutnými novinářskými manipulacemi?
7. 4. 2009 Od pondělka budou archivovány v EU všechny údaje o emailech a internetových telefonních rozhovorech
6. 4. 2009 Soros: Krize letos neskončí, banky v USA jsou insolventní
6. 4. 2009 Zemětřesení v Itálii po sobě zanechalo desetitisíce lidí bez přístřeší
5. 4. 2009 Vás ani mne už neobelžou Štěpán  Kotrba
6. 4. 2009 Obamův projev v Praze: svět bez atomových zbraní je v nedohlednu Ivan  Větvička
6. 4. 2009 Obamův tanec mezi vejci aneb Velikonoční kvíz pro "whitehouseology" Karel  Dolejší
6. 4. 2009 Čína v dolarové pasti
6. 4. 2009 Televizní Politické spektrum, Druhá příroda, Obamova návštěva a Trip do Česka Josef  Brož
4. 4. 2009 Afghánistán: Další ztracená válka? William S. Lind
27. 3. 2009 Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy
2. 3. 2009 Hospodaření OSBL za únor 2009