5. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 2. 2009

Britská a americká vláda "záměrně utajují důkazy o mučení"

Dále píší ve verdiktu sžíravě oba soudci: "A nadto, ve světle dlouhé historie práva a demokracie, které sdílíme se Spojenými státy, bylo podle našeho názoru velmi obtížné si představit, že by demokraticky zvolená vláda, která je povinna se ze svých činů zodpovídat, mohla mít nějaké racionální námitky proti zveřejnění takového shrnutí, v němž její vlastní činitelé informovali o tom, jak oni sami zacházeli s vězněm, a v němž nejsou žádné citlivé výzvědné informace.

Opravdu jsme nečekali, že demokracie, v níž vládne zákon, bude předpokládat, že soud v jiné demokracii potlačí shrnutí důkazů, vypracovaných jejími činiteli, týkajících se obvinění z mučení a krutého, nelidského či ponižujícího zacházení, bez ohledu na to, jak politicky výbušné to může být."

Soudci ve středu dodali: "Je zjevně naprosto správné, aby byly veškeré podrobnosti přiznání ohledně zacházení s Mohamedem, jak o nich informovali činitelé Spojených států, byly zveřejněny."

Britská vláda byla ve středu z mnoha míst obviněna, že se vymlouvá na "zájmy bezpečnosti státu", a potlačuje proto důkazy o tom, jak CIA mučila vězně, který je stále zadržován v zálivu Guantánamo.

Bezprecedentní verdikt britského Nejvyššího soudu ve středu obvinil Spojené státy, že ve spiknutí s Británií utajují "zásadní a důležité důkazy". To vyvolalo ostrou kritiku od právníků, aktivistů a poslanců britského parlamentu, kteří tvrdí, že britská vláda kapitulovala před americkým zastrašováním.

Dva vysocí britští soudci konstatovali, že jsou bezmocní a nemohou zveřejnit informace o mučení Binyama Mohameda, muži etiopského původu s povolením k trvalému pobytu v Británii, protože ministr zahraničí David Miliband varoval soud, že Spojené státy hrozí, že přestanou Británii poskytovat výzvědné informace o terorismu.

Jak poznamenal reportér televize BBC v rozhovoru s Milibandem, před rokem pohrozila tímtéž Británii Saúdská Arábie, když začal vyšetřovat britský Úřad pro vážné podvody obrovskou korupci v jedné britské zbrojovce, kterou podpláceli saúdští princové. I tehdy se Británie zalekla a vyšetřování úplatků zastavila.

Ve sžíravém rozsudku konstatovali soudci, že důkazy o mučení i to, co o nich věděla britská MI5, musejí zůstat utajeny, protože podle Milibanda americké výhrůžky znamenají, že "by byla ohrožena britská veřejnost".

Soudce Thomas a soudce Lloyd Jones zdůraznili, že se svým rozhodnutím nesouhlasí, avšak dodali, že po tom, co tvrdil Miliband, nemají jinou možnost než přijmout právě takovéto rozhodnutí. Z jejich verdiktu vyplývá, že Miliband setrvává na své pozici, že by zveřejněním byla ohrožena bezpečnost Británie, i poté, co před čtrnácti dny Barack Obama podepsal příkazy zakazující mučení a oznámil, že uzavře tábor v zálivu Guantánamo.

Clive Stafford Smith, ředitel lidskoprávní a právní charitativní organizace Reprieve, která Mohameda zastupovala, konstatoval ve středu večer: "Spojené státy mají právní povinnost vyšetřovat zločin mučení, nemohou potlačovat důkazy, že k němu docházelo... Pokud se britský ministr zahraničí podrobil těmto protizákonným požadavkům Bushovy vlády, je to kapitulace vůči čistému vydírání."

Středeční verdikt britského Nejvyššího soudu je poslední v bezprecedentní řadě soudních slyšení o Mohamedově únosu. Ten byl unesen a vězněn v izolac v Pákistánu r. 2002, pak byl tajně odvezen do Maroka, kde, jak říká, byl mučen. Posléze byl odvezen do Afghánistánu a pak poslán do tábora v zálivu Guantánamo.

Mohamed drží hladovku a Spojené státy a Velká Británie jednají o jeho možném návratu do Británie.

Středeční verdikt britských soudců je plný téměř otevřených útoků na postoj britského ministra zahraničí a amerických úřadů. Ve výmluvné části rozsudku praví soudci: "Vzhledem ke zdrojům tohoto dokumentu a podrobnostem, které obsahují, by byl ... přesvědčivými důkazy." Nic z utajovaného obsahu dokumentu nelze charakterizovat jako citlivé americké výzvědné informace, konstatovali soudci.

Dále píší ve verdiktu sžíravě oba soudci: "A nadto, ve světle dlouhé historie práva a demokracie, které sdílíme se Spojenými státy, bylo podle našeho názoru velmi obtížné si představit, že by demokraticky zvolená vláda, která je povinna se ze svých činů zodpovídat, mohla mít nějaké racionální námitky proti zveřejnění takového shrnutí, v němž její vlastní činitelé informovali o tom, jak oni sami zacházeli s vězněm, a v němž nejsou žádné citlivé výzvědné informace.

Opravdu jsme nečekali, že demokracie, v níž vládne zákon, bude očekávat, že soud v jiné demokracii potlačí shrnutí důkazů, vypracovaných jejími činiteli, týkajících se obvinění z mučení a krutého, nelidského či ponižujícího zacházení, bez ohledu na to, jak politicky výbušné to může být."

Soudci ve středu dodali: "Je zjevně naprosto správné, aby byly veškeré podrobnosti přiznání ohledne zacházení s Mohamedem, jak o nich informovali činitelé Spojených států, byly zveřejněny."

Soudci naléhají na Obamu, aby změnil postoj americké vlády v této věci, a také zdůrazňují, že je povinnosti výzvědného a bezpečnostního výboru britského parlamentu, aby tuto záležitost vyšetřil. Soudci ovšem poukazují na to, že se výbor schází tajně a že premiér má právo cenzurovat jeho zprávy.

Soudci také konstatovali, že britská ministryně vnitra požádala britského generálního prokurátora, aby zahájil vyšetřování možných trestných činů, které spáchali zacházením s Mohamedem činitelé MI5 a CIA.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       5. 2. 2009
5. 2. 2009 Kateřina a Barbie důležitější než radar Václav  Hála
5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc
5. 2. 2009 Plíživá privatizace vysokého školství Martin  Hříbek
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
5. 2. 2009 Pražský magistrát brání demonstraci za Kaplického knihovnu
5. 2. 2009 Britská a americká vláda "záměrně utajují důkazy o mučení"
4. 2. 2009 Prý ho řezali žiletkami do genitálií, Obama ale nadále potlačuje záznamy těchto výslechů
4. 2. 2009 Amerika vyhrožovala Británii
5. 2. 2009 Michael  Marčák
5. 2. 2009 Vlk se ani tentokrát nenažral: další rozhodnutí RRTV zrušeno pro nezákonnost Štěpán  Kotrba
5. 2. 2009 Obama omezil platy šéfů bank, jimž stát poskytuje pomoc, na 500 000 dolarů ročně
5. 2. 2009 Rusko "otevřelo pěst" ohledně jaderných zbraní
5. 2. 2009 Obamova iniciativa "Buy American" Ludmila  Štěrbová
5. 2. 2009 Zlatá šedesátá Anděla  Horová
5. 2. 2009 Pokrok nezastavíš. Zejména, když nic jiného nezbývá Irena  Ryšánková
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
4. 2. 2009 CRYSTALEX: Práva zaměstnanců při nevyplácení mzdy a insolvenci zaměstnavatele Jitka  Seitlová
4. 2. 2009 Tajná studie Pentagonu požaduje revizi cílů afghánské války
4. 2. 2009 Vláda to nezvládá Milan  Daniel
5. 2. 2009 Spasitel světa konečně přišel. No a? Miloš  Dokulil
4. 2. 2009 Cyril Svoboda urazil dvě třetiny světové populace Petr  Wagner
5. 2. 2009 Evropský parlament žádá členské státy, aby dosáhly svých cílů v oblasti péče o děti
5. 2. 2009 Komu slouží Česká školní inspekce?
5. 2. 2009 Jak chcete vychovávat děti, bojíte-li se podepsat? Štěpán  Kotrba
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics
5. 2. 2009 Více bezpečnosti od Vancouveru po Vladiovostok Jan  Hamáček
5. 2. 2009 Mehr Sicherheit von Vancouver bis Wladiwostok Jan  Hamáček
5. 2. 2009 Le Monde: Kyrgyzstán uzavře americkou základnu, Američané jsou "velmi znepokojeni"
5. 2. 2009 Prodám ledvinu nebo jiný orgán Marie  Haisová
5. 2. 2009 Casus belli Petr  Litoš
5. 2. 2009 Ako prijali na Slovensku Euro
5. 2. 2009 Ceny na Slovensku sa zavedením eura nijak výrazne nezmenili
4. 2. 2009 Mrtvá česká politika a zoufalá deformace veřejného prostoru Bohumil  Kartous
4. 2. 2009 Člověk v tísni by v Gaze rád pomohl, ale nemá tam zkušenosti a infrastrukturu
5. 2. 2009 Žlutý dým
5. 2. 2009 Z komína Osvětimi také stoupal dým Štěpán  Kotrba
31. 1. 2009 Hospodaření OSBL za leden 2009