20. 11. 2007
Sobotka: Ministr financí Kalousek otevírá cestu daňovým únikůmtisková zpráva stínového ministra financí Bohuslava Sobotky Ministerstvo financí připravuje spojení daňové a celní správy. Volbě způsobu sloučení a výběru konečného modelu ale nepředcházela žádná důkladná analýza rizik, souvisejících se zvoleným způsobem transformace, zejména pak s propuštěním 3,5 tisíce příslušníků Celní správy. |
„ČSSD nesouhlasí se zvoleným způsobem transformace daňové a celní správy, je přesvědčena o tom, že ministerské řešení zhorší výběr daní, oslabí nezbytné kontrolní funkce státu a otevře cestu k miliardovým daňovým únikům“, uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Za tyto úniky pak bude osobně odpovědný ministr financí Kalousek, který takto špatné řešení v těchto měsících prosazuje“, dodal. ČSSD odmítá faktickou likvidaci Celní správy, k níž dojde po snížení počtu jejích zaměstnanců o polovinu, tj. o 3,5 tisíce. Celní správa prodělala ihned po vstupu do EU silnou personální redukci, dokázala výrazně přitvrdit v boji s daňovými podvody a získala tím pro státní rozpočet miliardy korun navíc. Celníci se v minulých letech začali intenzivně objevovat na tržištích, zabavovali padělky a pirátské nosiče CD a DVD, díky nově zavedenému kolkování lihovin potlačili černý obchod s lihem, zlikvidovali řadu ilegálních továren na výrobu cigaret, zabavili velké množství drog, bojovali s ilegálními dovozy odpadů. Po letech planých slibů to byli celníci, kteří začali vážit a pokutovat přetížené kamiony na našich dálnicích. Stát ve všech těchto oblastech dokázal, že umí s šedou ekonomikou bojovat, že si dokáže vůči nepoctivcům vynutit dodržování pravidel. V zájmu všech těch, kdo podnikají fér, platí daně a respektují zákony republiky. To vše se nyní může díky připravené likvidaci celní správy ocitnout v troskách, neboť tyto potřebné činnosti již nebude mít fakticky kdo vykonávat. ČSSD vyzývá ministra financí Miroslava Kalouska, aby neprosazoval takto zásadní a pro veřejné rozpočty riskantní změny bez jednání a dohody s parlamentní opozicí, pouze prostřednictvím těsné většiny hlasů přeběhlíků Melčáka a Pohanky. ČSSD je připravena na základě seriozních analýz jednat o zefektivnění činnosti celní a daňové správy a hledat funkční řešení, jež by překračovalo horizont jednoho volebního období. Tímto řešením však nemůže být likvidace celní správy a oslabení schopnosti státu vybírat zákonné daně. Věcný záměr zákona o Finanční a celní správě České republiky obsahuje návrh na to, aby se stávající počet 199 finančních úřadů, jež jsou základním výkonným článkem daňové správy, redukoval na 93. Ze zbylých 107 současných finančních úřadů se mají stát pobočky s omezenými pravomocemi, z nichž některé mohou být posléze zcela zrušeny. ČSSD nesouhlasí s tím, aby byla takto redukována stávající struktura finančních úřadů. Vlády vedené ČSSD vždy prosazovaly srovnatelnou dostupnost výkonu daňové správy pro všechny občany a optimalizovaly strukturu finančních úřadů tak, aby fungovaly alespoň ve všech městech s výkonem státní správy tzv. třetí kategorie, tedy v těch obcích, na které byl přenesen výkon státní správy po zrušení okresních úřadů.
Vládou navržené řešení by znamenalo ponechání plnohodnotných finančních úřadů pouze v okresních městech. To výrazně zhorší komunikaci mezi finančními úřady a poplatníkem a ve 107 městech a jejich okolí také negativně naruší stávající podmínky pro podnikání. Dojde tedy k další redukci a zhoršení veřejných služeb. Ministerstvo navíc tento svůj plán doposud tají a neinformuje samosprávy ve městech, kterých se tato redukce negativně dotkne. Je to jen další doklad arogance a špatné komunikace současné vlády s veřejností. ČSSD také nesouhlasí s tím, aby o existenci 107 budoucích poboček finančních úřadů rozhodoval pouze ředitel finanční a celní správy. Počet a působnost finančních úřadů je dnes stanovena zákonem a tento způsob definice základní struktury daňové správy by měl být zachován.
Nedomyšlené a chaotické změny v daňové správě, spolu s plánovaným poklesem reálných mezd v této oblasti, mohou vést k odchodu kvalifikovaných zaměstnanců, zhoršení výběru daní, omezení kontrolní činnosti a v konečném důsledku k výraznému posílení šedé ekonomiky.
Autor je poslanec ČSSD a stínový ministr financí Příklady FÚ, ze kterých se mají stát pobočky, popřípadě mají být později zrušeny: Aš, Boskovice, Blatná, Bučovice, Bystřice nad Pernštejnem, Český Brod, Čáslav, Dačice, Dobruška, Havířov, Hlinsko, Holešov, Holice, Humpolec, Hustopeče, Ivančice, Kadaň, Konice, Kopřivnice, Kyjov, Litomyšl, Mikulov, Milevsko, Moravské Budějovice, Otrokovice, Pacov, Roudnice nad Labem, Rumburk, Slaný, Soběslav, Stříbro, Sušice, Telč, Tišnov, Třeboň, Třinec, Turnov, Uherský Brod, Valašské Meziříčí, Votice, Žatec atd. |