31. 7. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
31. 7. 2007

Lidská komedie o létajích vepřích, plkajících vrabcích a všech ostatních

Jeden lže a je mu jedno, že se to ví. Napřed bude tvrdit, že nelže a pak bude mlčet, už se toho promlčelo. Je mu to jedno, je splachovací tak dokonale, jako záchod v nákupním středisku. Tipnul bych si, že se ráno polévá chlórem. Člověk musí být dokonale morálně desinfikován, aby dokázal ukončit manželství přes média. Na to musí existovat nějaká chemikálie, to není jen tak.

Pak je tu ještě jeden, který se mu snaží vyrovnat ve všem nemožném, co si jen člověk dokáže představit. Hlavně musí ukázat, že má taky varlata. Dělal to sice naposled na střední škole, ale to se prostě nezapomíná.

Jsou to bezesporu zajímaví lidé, takoví experimentátoři. Lidé, kteří jsou ochotni obětovat svoji identitu, byla-li kdy jaká, aby mohli její dřívější fyzickou stránku vidět vznášet se ve výšinách moci.

Musím se smát, když vidím tyhle mocné burany, nebo možná lépe řečeno burany moci, kteří svým stylem udávají směr, aby je jejich největší oponenti, oponenti, kteří s nimi bojují právě proto, že jsou si tak podobní, stejně zhovadilým způsobem následovali do obchodů s výprodejem mediálních cetek, aby tam nakoupili ten stejný kýč za tu směšně nízkou cenu, za cenu jejich vlastního charakteru. Je důkazem hodně špatného vkusu a ještě horšího rozumu, sledovat je jací jsou, sledovat, čím chtějí být, a respektovat je.

Jsou skutečně tak hloupí, myslí si, že jim to nikdo neřekne? Ne, to by bylo moc jednoduché. Je jim to prostě jedno, protože jednou vylezli z kompostu až na molo moci, kam se tak dlouho a tak horlivě škrábali. Tolik mravenčení, tolik vůle a touhy s níž se lopotili, tolik cesty ušli a tolik se vzdálili sami sobě, že řeči o nějakém MT nebo JP jsou jen řečmi o komsi cizím, který se nimi nemá nic společného.

Nejsou to přece žádní Sysifové, aby svoji kuličku váleli nahoru znova a znova, takže se zaryli podpatky a z brouků se rázem stávají atlasové, kteří dokáží držet tu nesmírně těžkou klenbu toho všeho, co se na ně při cestě nahoru nalepilo.

I kdyby jim toho padaly další tuny shora na hlavu, budou držet, vždyť si to přece zaslouží za tu snahu, trpělivost a několikanásobnou zlomeninu páteře, která jim zejména umožnila takový rozsah pohybu do všech stran. To se dřív ten kopec propadne do hlubin latríny boží, a až tam by snad pochopili, že držet to všechno nad hlavou je vlastně úplně na ...

Vzdalme se ale nyní nějakým konkrétním osobám, jejichž dobré jméno a důstojnost by sice neutrpěla žádné velké zranění vlivem následující metafory, ale vzhledem k tomu, že justice se neptá na skutečný stav poškozené věci, nýbrž na stav hypotetický, je nutné mluvit čistě obecně, nikoliv ve vztahu ke komukoliv konkrétnímu.

To není sebevědomí, co dává vepřům křídla. To je naopak naprosté sebebezvědomí, které odlehčuje jejich existenci a odnáší je vzhůru, z obláčku na obláček, objevovat, kam až ty nebeské schody vedou, čmuchaje na konci korýtko plné božské many. Okem skeptika se sice jedná o ten nejobyčejnější šrot, ale někomu ty bryndy prostě neodolatelně voní a udělá pro ně cokoliv.

Překoná všechny ty fyziognomické handicapy od kopýtek nepřizpůsobených šplhání do výšin, až po vypasená bříška, která brání ještě většímu rozletu. Stane se jiným, stane se inteligentnějším, vznešenějším, populárnějším, opálenějším a dokonce třeba i sexuálně přitažlivějším.

Stane se vším, aby nebyl ničím víc než na začátku, ale ve výšinách se při halucinogenním nedostatku kyslíku každá štětina zdá být zlatým vlasem a štětináč si pak každé ráno při pohledu do zrcadla připadá krásnější i moudřejší. Líbí se sám sobě čím dál tím víc, a nejlepší na tom je, že změny probíhají výhradně vně toto prapodivné stvoření. Na jeho podstatě se nezměnilo zhola nic, jen díky vnějším okolnostem se na něj najednou pohlíží jinak.

A tak, chudák, prohlížeje si sám sebe, má dojem, že každé ráno zrodí se v něm někdo lepší a lepší. Aby ne, když v tom vydatně pomáhají ti vrabci, kteří lítají všude kolem a zhola se nediví, že vepř lítá. Je jim to fuk, oni totiž lítají také a jejich jedinou starostí je povědět o tom ostatním, pokud možno bez přívlastku. Anebo s přívlastkem, ale vždy jenom někdy. Někteří vepři pak jsou tedy lítající vepři, ale u některých se o tom nemluví. Tahle ptačí pakáž, která toho moc nenazpívá a stále jenom všude plká, ta je ze všeho nejhorší. Vlastně ne. Nejhorší jsou ti, kterým je to jedno a kteří na ty vrabčí plky o létajících vepřích říkají "hm, koho jiného volit".

Jde o obraz celku, v němž je ostatně mnoho různých exemplářů stejného druhu, bez ohledu na stranickou příslušnost, politické patro nebo pohlaví, kteří často dělají daleko horší věci, například získávají voliče rasistickými výkřiky. A tahle společnost pozoruje tuhle komedii s přežvýkavostí sobě vlastní a zvonec neznamená konec, nýbrž spokojené pokyvování hovězího ze strany na stranu. Snad se nikdo neurazí.

                 
Obsah vydání       31. 7. 2007
31. 7. 2007 Má americká protiraketová obrana zlikvidovat po preventivním jaderném útoku USA poslední ruské a čínské střely?
31. 7. 2007 Nesmyslné zkreslování informací v ČRo 6 - proboha, proč?
31. 7. 2007 Amerika prodá na Blízký východ obrovské množství zbraní
31. 7. 2007 Česká média zkreslila informace o postoji nového britského premiéra v USA
31. 7. 2007 Nerozborné bratrství
31. 7. 2007 Je to jiné, než když tam byl Blair
31. 7. 2007 Zmatek v překladech anebo "jemné rozdíly"? Štěpán  Kotrba
31. 7. 2007 Zemřel Michelangelo Antonioni
31. 7. 2007 V hlavní roli dotace. Anebo Kalousek? Lukáš  Jelínek
31. 7. 2007 Lidská komedie o létajích vepřích, plkajících vrabcích a všech ostatních Bohumil  Kartous
31. 7. 2007 Bylonebylo Bohumil  Kartous
31. 7. 2007 Nežijeme (nejednou) "mimo mísu"?¨ Miloš  Dokulil
31. 7. 2007 Jak racionalizovat podnikání žen: k plotně s nimi ! Anna  Čurdová
31. 7. 2007 Západ Bohuslav  Binka
31. 7. 2007 Duchovní delimitace Michal  Kuklík
31. 7. 2007 Když stůl kulhá aneb prokletí mediální nezodpovědnosti Jan  Motal
31. 7. 2007 Jen dočasný mráz mezi Moskvou a Londýnem? Jiří G. Müller
31. 7. 2007 Německá vláda se rozhodla privatizovat železnici Richard  Seemann
31. 7. 2007 Referendum? I kdyby byla většina pro radar! Jakub  Rolčík
31. 7. 2007 Myšlenka dne (včerejšího): Dosti Nicolase
31. 7. 2007 Po nás potopa -- aneb odpověď panu Cieslarovi Pavel  Čámský
31. 7. 2007 Chci hlasovat proti radaru, prostě protože se mi nelíbí. Mám na to právo
31. 7. 2007 Je správné, pokud práva občanů omezují moc lékařů David  Zahumenský
31. 7. 2007 Ještě naposledy o Libyi Petr  Wagner
30. 7. 2007 Neschovávejme své názory za referendum Jiří Š. Cieslar
30. 7. 2007 Já jsem na to káp... Jaroslav  Klíma
30. 7. 2007 Chci se stát opavským Žibřidem Talmanem Petr  Nachtmann
30. 7. 2007 Klvaňa - Člověk s komunikačními schopnostmi té nejvyšší úrovně Jan  Raszyk
30. 7. 2007 České zdravotnictví: šetření na úkor pacientů
30. 7. 2007 J. S. Bach zdarma
30. 7. 2007 Soumrak utopií (prvá část) Zdena  Bratršovská, František  Hrdlička
30. 7. 2007 Překvapení! Český tisk ignoruje Topolánkovo lhaní v parlamentě
28. 7. 2007 Premiére, lžete. A Britské listy mají důkaz. Štěpán  Kotrba
28. 7. 2007 Czech Prime Minister Mirek Topolánek has lied in Parliament. Here is the evidence Jan  Čulík