27. 6. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 6. 2007

Monitor Jana Paula:

Nedal bych na "kulturu" ani halíř a ministerstvo "kultury" bych zrušil!

Kultura je všechno, zasahuje do všech myslitelných i nemyslitelných sfér společenského života, politiky a zdravotnictví samozřejmě nevyjímaje. Vztahy mezi lidmi, to je kultura, stejně jako vztah k životnímu prostředí je projevem kulturního chování. Kolik peněz ze státního rozpočtu je skutečně investováno tak efektivně, aby kulturní chování tohoto státu a lidí v něm bylo kultivované?

Toto je zásadní otázka, všichni ostatní se přou o "kulturu" ve smyslu konkrétních "kulturních akcí", jež jsou sice nutnou, nicméně nikoliv nezbytnou součástí společenského života. Odrazem kulturní úrovně národa totiž není počet uspořádaných kulturních akcí, ale jeho kultivovanost, která by se měla začít pěstovat od malička již v rodinách (tam stačí investovat především čas a lásku) a později na školách, na úřadech a v zaměstnáních.

Školství a zdravotnictví potřebuje každý, kulturní akce jsou selektivní, výběrové, podle individuálního zájmu a potřeb člověka. Bezdomovec, ocitnuvší se na dlažbě ze sociálních důvodů nemusí být o nic méně kultivovaný než návštěvník opery v kvádru a kravatě. Pokud bych měřil kultivovanost efektivností vynaložených finančních prostředků, dojdu jednoznačně k tomu, že "kultura" je přefinancována.

Do "kulturních akcí" teče z hlediska jejich významu mnohem více státních financí než do zdravotnictví a školství. Každý se může přesvědčit, že v Praze i v dalších městech a regionech se konají denně desítky a ročně stovky nejrůznějších kulturních akcí, festivalů, koncertů a výstav, skutečně v té nejrozmanitější žánrové pestrosti. Každý si může vybrat, každý se může bavit, jen tu kultivovanost naší společnosti stále nepozoruji.

Kdekdo má nápad, každý ho chce hned realizovat, pokladna evropské unie je štědře otevřená a tak nastavují ruce, ke státní pokladně nevyjímaje. Tohle tu přece ještě nebylo, argumentují, ten a ten tady ještě nevystupoval, tohle a tohle jsme ještě nehráli, nevystavovali, ale koho z těch, kteří peníze dávají, nakonec zajímá skutečný přínos a efekt mnoha "kulturních akcí", které často vznikly jen z pouhého rozmaru autora, z pouhého vědomí, že ty peníze tu jsou?

Na ministerstvu kultury, jmenovitě v pokladně Státního fondu kultury leží už přes rok asi deset milionů korun jenom proto, že nová vláda nenajmenovala novou Radu státního fondu kultury a peníze nemá kdo vydat. Bylo by tam už mnohem víc, kdyby Státní fond kultury, jehož správcem ministerstvo kultury je, fungoval. Jandák se na to jako přechodný ministr vykašlal a nový ministr Jehlička má zřejmě jiné starosti se svým image.

Jeho gesto, že odstoupí, pokud se kultuře zkrátí rozpočet, je jenom populismus, nic víc. Samo ministerstvo je moloch, který ročně vstřebává ze státní pokladny spoustu peněz, avšak efektivnost tohoto zařízení na kultivovanost národa je mizivá, stejně jako schopnost Ministra kultury kultivovat své kolegy ve vládě. Jistě, kultura nejsou jen kulturní akce, jsou to i památky a to je především ověřená kultura, ale ty by šly udržovat jiným způsobem a určitě mnohem lépe.

                 
Obsah vydání       27. 6. 2007
27. 6. 2007 Obrana před balistickými raketami dlouhého doletu v Evropě
27. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Protiraketový obranný štít: bláznivý nápad nebo racionální cíl Immanuel  Wallerstein
27. 6. 2007 Žvanivý Vondra Milan  Valach
27. 6. 2007 Strana Zelených, Greenpeace a Jan Neoral budou zjišťovat, co se děje
27. 6. 2007 Úspěchy a záhady Oskar  Krejčí
26. 6. 2007 Jak potkáte Rusko i vy Ladislav  Žák
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny
27. 6. 2007 Jak montáž nahé Angely Merkelové rozrušila Německo, aneb Když se nevkus polského novináře setká s prohnanosti novinářů německých Uwe  Ladwig
27. 6. 2007 Nedal bych na "kulturu" ani halíř a ministerstvo "kultury" bych zrušil! Jan  Paul
26. 6. 2007 Korupční skandál otřásá Saskem Richard  Seemann
26. 6. 2007 UNESCO ať si každý strká kam chce - podle gusta
26. 6. 2007 Spokojenost diváků s pořady ČT v roce 2007 kontinuálně roste
26. 6. 2007 Hodlá Klaus dezinformovat českou veřejnost záměrně?
26. 6. 2007 Drážďanský most, souboj lobbistických skupin, nebo občanských iniciativ?
26. 6. 2007 Britské střední vrstvy na pokraji revoluce
26. 6. 2007 Rovnost je definujícím rysem dobré společnosti
26. 6. 2007 Soudím, že islám musí být zničen Štefan  Švec
26. 6. 2007 Petrof - díl druhý: nedostatek úpadku Ladislav  Žák
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce