25. 5. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 5. 2007

Okouzlení krásami Vysočiny aneb kóštnout si reformního batohu

Okouzlení krásami Vysočiny by také mohl být další důvod, proč řada celebrit politické scény křižuje Vysočinou kolem chalupy Miloše Zemana, kromě Alexandrem Mitrofanovem v deníku Právo zmíněného nutkání kóštnout si pohárik trnkovice. Jenže vysoká politika je věc mnohem více pragmatická než romantická.

Vlastimil Tlustý svého času ještě jako ministr, William Cabanis dva dny před skončením své velvyslanecké mise a nyní Mirek Topolánek coby premiér těsně před předložením svého reformního batohu. Poprvé se nehovořilo o Pohankovi a Melčákovi, podruhé nebyla ani zmínka o americkém radaru v Česku a potřetí (ne)padlo slovo o dalších poslancích z řad ČSSD, kteří by mohli „zaskočit“ za nyní vzdorujícího Tlustého. Je potřebné se zamyslet nad tím, proč vlastně dochází k „soukromým“ návštěvám celebrit veřejné politiky u bývalého premiéra Miloše Zemana na Vysočině.

Ovšem, průměrný český občan, opírající se o dějepisné „demokraturní“ (tak by asi pravil Karel Kryl) zkušenosti s Pětkou v prvé republice, kdy do vlády šlo tenkrát to, co se tehdy, byť na jiné usedlosti, „předdohodlo“, ubezpečováním, že výše uvedená témata nebyla během návštěvy probírána, věří stejně, jako tvrzení, že po Reformách bude lépe. Zkušenosti s neformální Pětkou a zkušenosti s obyčejným fašismem pak byly některými „pětkovými“ stranami „přetaveny“ do, spíše formální, Národní fronty. Současná „počítačová“ doba napomáhá vyústění těchto tradic do virtuální reality, kdy se na Vysočinu jezdí nejednat o důležité politické záležitosti.

Expředseda nejen ČSSD ale i vlády i jako soukromník relativně těžko může odmítnout osobnosti, které by musel přijímat jako ústavní činitel. Političtí exponenti, při dojednávání, ze Zemanovy strany soukromé, avšak z jejich strany výsostně služební návštěvy, využívají také toho, že v inkriminované době (tj. od parlamentních voleb 2006 do sjezdu ČSSD 2007) se vedení ČSSD vůči svému expředsedovi, eufemisticky řečeno, zachovalo jakkoliv jinak, jen ne takticky a pragmaticky. A tak, na běžnou politiku ČSSD běžně nadávající její kritický příznivec pak si může jen něco dedukovat typu:

Jeden za osmnáct, druhý za dvacet bez dvou (čili: socdemák jako odéesák)

Proto na radu:

Jeď tam a na zmíněné se neptej, stejně si téměř každý bude myslet, že s námi v tom jede,

stačí i běžný Dalík. Jen se lze podivit, že na tyto důsledky a jejich dopady na otrávenost občanů nepomyslí běžný poradce předsedy ČSSD. Zřejmě proto, že byl asi příliš zaměstnán koncepcí, tedy Agendou 2010, který místopředseda ČSSD Škromach konečně právem označí za zmetek. Možná i proto, že být nositelem myšlenek vyžaduje (ale jen o trošku) větší úsilí, než být jen nositelem deštníků.

V situaci vyrovnaných preferencí ODS a ČSSD by soc-dem. měla napomoci rozptýlit kouřovou clonu kolem návštěv na Vysočině a to elegantnějších způsobem než prostinkým žehráním svých vrcholových straníků na nestraníka Zemana. Pokud si ovšem někdo v ČSSD nechce dělat zástupné alibi za to že, díky Zemanovi, není ve vládě s ODS. Je sice jednodušší ze strany ČSSD tvrdit, že nyní nemůžeme některým věcem zabránit, protože nejsme ve vládě, než hledat protitahy proti Modro-černo-zelené snaze uvrhnout společnost do letargie a v tomto ovzduší pak „propasírovat“ Topolánkův-Kalouskův reformní batoh současně s Radarovou perspektivou.

Sice řada pamětníků už není v pracovním procesu, ale snad v podvědomí občanů dosud zcela nezapadlo, jak se v obdobně depresivní normalizační atmosféře prosazovala tzv. konsolidace hospodářského života (čti škrtání ekonomických myšlenek z Pražského jara) s Dočasně umístěnými vojsky za zády. Aneb 2008 jako 1968?

V dnešní atmosféře dosud „provoněné kadidlem“ Kubiceho zprávy jde o to posilovat dojem, že politika je prostě věcí zákulisních pletek, něčím, na co volby nemají prakticky vliv, a právě to je účelem návštěv na Vysočině. Navíc živení tohoto dojmu je přesně načasováno do období vyrovnaných preferencí u ODS a u ČSSD. Vyvolání negativních pocitů u nepevného, tzv. měkkého voličského jádra soc.-dem., pak také sekundárně působí na snížení voličské účasti a tím i lepší výsledky pro pravicové strany, jejichž konzervativní voliči jsou disciplinovanější ve volební účasti. A onen, „moderními“ sociálními demokraty tak toužebně vzývaný středový volič chce mít k rozhodnutí jasné:

Buď tak, nebo tak a ne onu oportunní programovou i proklamovanou obojakost a za ní stojící mlžný opar jakési Permanentní Opozičně Koaliční smlouvy.

Prostě ten Dalík není nijak natvrdlej, ba ani nepotřebuje, jak se zdá, žádnej větší balík. Benzín na trasu Praha – Vysočina není pro modré poslance žádná větší zátěž. Pro oranžové je (zatím?) chybějící investicí. Nebo se v ČSSD někdo stále domnívá, že je pro ni únosné, i pokud se přihlásila k úsilí o předčasné volby, aby se o nich zástupci ODS jezdili radit na Vysočinu. A jak jinak, než s tím, že o tomto tématu se tam tzv. „nebude mluvit“. A koneckonců na Vysočinu může soukromě zajet i paní Parkanová(uniformu stejně nenosí) a pohovořit si, třeba o té části své profesní kariéry, kdy se věnovala populární hudbě a jen tak na okraj se zmínit o houbách v brdských lesích, jako se o nich mimochodem zmínil její ministerský kolega Vondra.

Zřejmě jen shodou náhod to nebylo v houbařském magazínu, ale v televizním politickém pořadu o Radarové základně v brdských lesích. A volební procenta jde přece až v prvé řadě. Což by pro ČSSD mělo platit dvojnásob.

                 
Obsah vydání       25. 5. 2007
25. 5. 2007 USA odmítly německý návrh pro summit G8 na boj proti globálnímu oteplování
26. 5. 2007 Juščenko povolal do Kyjeva vojáky
25. 5. 2007 Bezdomovci a jejich práva Josef  Vít
25. 5. 2007 Výzva občanům
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
25. 5. 2007 Poučný pohled na hodnocení americké politiky Miloš  Dokulil
25. 5. 2007 Zpěv sirén v Ústí nad Orlicí Ladislav  Landa
25. 5. 2007 Doping ve sportu, aneb Běda, běda, když někdo začne mluvit o dopingu upřímně Uwe  Ladwig
25. 5. 2007 Putinova blesková návštěva Rakouska Richard  Seemann
25. 5. 2007 Vojenská základna USA --vláda nerozpoznává velké a malé Oldřich  Průša
25. 5. 2007 Okouzlení krásami Vysočiny aneb kóštnout si reformního batohu Vladislav  Černík
25. 5. 2007 Já, Tony Blair a mák Ladislav  Žák
26. 5. 2007 Není třeba lhát – stačí pouze neříci všechno Monika  Hoření
25. 5. 2007 ČT: Tohle je kvalita za naše poplatky?
24. 5. 2007 Bush schválil nový tajný plán proti Íránu
24. 5. 2007 Strany mají soutěžit Boris  Cvek
24. 5. 2007 Nejen v Americe... Vlasta  Leporská
24. 5. 2007 Celostátní demonstrace 26.května proti americké základně
24. 5. 2007 Ve smutku myslet na odpovědnost a ne na prospěchářství, aneb Neuvěřitelná reakce na smrt tří německých vojáků v Afghánistánu Uwe  Ladwig
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
25. 5. 2007 Mladí zelení odmítají americký radar
24. 5. 2007 Jak pomalu, ale jistě drolit balvan historie Bohumil  Kartous
24. 5. 2007 Chaos, nekonečná válka & ropná krádež století Jakub  Rolčík
24. 5. 2007 Dobře, že jsem ještě nad ČT hůl nezlomil Daniel  Veselý
24. 5. 2007 Země bez horizontu Michal  Giboda
24. 5. 2007 Pěšáci v cizí tvrdé hře Petr  Wagner
23. 5. 2007 Pomozme iráckým občanům, aby si uchovali svoji ropu Miloš  Kaláb
23. 5. 2007 Zemřel filmový režisér Pavel Hobl
22. 11. 2003 Adresy redakce
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007