25. 4. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 4. 2007

Končí veřejnoprávní rozhlas v České republice?

Bylo nebylo. Kdysi, těsně po pádu komunismu, vládla idealistická představa, že se v Československu podaří vytvořit duální veřejnoprávně-komerční vysílací systém v oblasti rozhlasového a televizního vysílání, stejný, jaký existuje ve Velké Británii, kde veřejnoprávní BBC konkurují komerční podniky, jenže na rozdíl od českého prostředí, kde se nad rozhlasem a televizí veřejné služby primitivnější mediální aktivisté ušklíbají a myslí si, že budoucnost mají mít jen komerční vysílatelé, kteří ovšem především v českém prostředí v zájmu zisků drsně své vysílání redukují na toho nejkonvenčnějšího a často nejprimitivnějšího společného jmenovatele, je BBC v Británii skutečnou autoritou, laťkou a pro komerční podniky nedostižným vzorem.

Přesně o toto, totiž vytvořit z Českého rozhlasu v období digitalizace takto energický, svéprávní a autoritativní vzor pro ostatní média, usiloval spolupracovník Britských listů a do tohoto týdne člen Rady Českého rozhlasu Štěpán Kotrba. Je energický, nebojácný a výřečný, a jak napsal Jan Potůček v týdeníku Reflex, s Kotrbou "není radno se pouštět do polemik. (...) Je to taky věčný rýpal a společně s Janem Čulíkem už nějaký ten pátek hýbou žlučí spoustě čtenářů na serveru Britské listy. Na mušku si berou především Českou televizi, v posledních letech ale stále častěji i Český rozhlas. Kotrba dlouhodobě kritizoval analyticko- publicistickou stanici ČRo 6, především kvůli malé polaritě názorů."

Přímou povinností členů Rady Českého rozhlasu je sledovat, zda veřejnoprávní rozhlas dává prostor široké pluralitě názorů tak, jak existují v české společnosti. Je naprosto pikantní, že poněkud zvláštní srozumění poslanců českého parlamentu nyní právě za to, že jako jeden z mála Kotrba zasazoval o pluralitu názorů v málo poslouchané a v ostře jednostranné stanici ČRo 6 se Kotrby zbavilo, zjevně aby byl "od rýpala" konečně pokoj! Potrestali ho za to, co měl dělat!

Víte, jsou společnosti, které si "rýpaly", lidé schopné ostře kritické oponentury pěstují a platí, protože vědí, že otevřená, kritická diskuse padni komu padni je společnosti ku prospěchu. Ne tak, zdá se, v České republice. Tam se přece považuje za normální, že "rýpala" je nutno z veřejných kontrolních institucí odstranit.

Přijde mi naprosto neuvěřitelné, že člen Rady ČRo poukáže na to, že dvě členky této rady porušují svými funkcemi za ODS zákon, tedy poukáže na skutečnost, která je zjevná a nezpochybnitelná, ale ono se nic nestane.. Namísto toho, aby se tím příslušné orgány podle zákona zabývaly, poněkud zvláštní parlamentní srozumění to ignoruje a k rezignaci přiměje naopak právě toho, kdo na toto porušení zákona poukázal!

Přijde mi naprosto neuvěřitelné, že s rozhodnutím podat návrh na vyloučení Štěpána Kotrby z Rady ČRo nebyl dotyčný předem seznámen a nebylo mu dáno právo se hájit - že by se ho poslanci báli?

V českém prostředí to má špatné kdokoliv, kdo se idealisticky zasazuje o něco v dobré věci a ve veřejném zájmu.

Vždyť přece jen blbec nekrade, všichni víme ještě z komunismu, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Takže je důležité toho, kdo by ohrozil naše soukromé zájmy, eliminovat.

Kotrba byl poslední a jedinou zárukou před velmi pravděpodobným postupným rozkulačením veřejnoprávního Českého rozhlasu do soukromých rukou. Bude tomu tak, že při procesu nevyhnutelné digitalizace dá moc přednost soukromým zájmům před veřejnoprávními. Soukromé společnosti mají obrovský zájem na tom, aby při digitalizaci byla dána přednost právě jim. V možnosti prodávat reklamu nikoliv celoplošně, ale přímo v regionu, a to právě umožňuje pouze digitalizace, jsou pro ně obrovské zisky. Proto musel Kotrba jít.

Sledujte bedlivě, co se teď bude s Českým rozhlasem dít dál. Každý ví, že v zemi budou poměry takové, jaké si je občané nechají líbit. Nechají si tohle líbit?

Lidem, kteří neusilují o veřejný zájem, se podařil pod nesmyslnou záminkou strategický manévr. Přítomnost Štěpána Kotrby v Radě ČRo byla důležitou bezpečnostní zárukou. Vykřičel by všechno sporné, co by se tam dělo, a už to delší dobu systematicky činil. Tak byl na základě nesmyslné záminky zlikvidován.

Česká společnost opět udělala další krůček zpět k normalizaci. Tou myslím režim (pokud už to někdo zapomněl), v němž vládla mocenská klika absolutisticky, bez respektu i vůči vlastním zákonům a s pohrdáním a v mocenském spiknutí vůči občanům, které ovládali. Nepřipomíná vám to něco?

Vytlačení Štěpána Kotrby z Rady Českého rozhlasu je obdobně závažným protidemokratickým krokem, jako je potlačování veřejné debaty o americké základně v ČR a odpírání referenda v těchto věcech, vládou v podstatě bez mandátu.

Demokracie totiž k svému fungování potřebuje ostrou kritiku. Ne kuloárová srozumění k soukromému prospěchu.

K tomu: Štěpán Kotrba: Ryby vždy smrdí od svých hlav: Páni poslanci, jak respektujete zákony, které jste sami vytvořili? ZDE

                 
Obsah vydání       25. 4. 2007
25. 4. 2007 "Máte stejná práva, ale..." Raisa  Edilbieva
25. 4. 2007 1000 korun za podpis petice? Nezbláznil jste se?? Bohumil  Kartous
25. 4. 2007 Otázky Václava Moravce o zdravotnictví: Selhání Petr  Wagner
25. 4. 2007 Nemocné zdravotnictví - jak z toho ven? Josef  Vít
25. 4. 2007 Končí veřejnoprávní rozhlas v České republice? Jan  Čulík
23. 4. 2007 Ryby vždy smrdí od svých hlav Štěpán  Kotrba
25. 4. 2007 Novinářský mor v České republice
25. 4. 2007 Deníky Bohemia informují objektivně
25. 4. 2007 Americká armáda "zneužila smrti fotbalisty Tillmana"
25. 4. 2007 Americká protiraketová obrana v Evropě z trochu jiného soudku, aneb kdo je čí spojenec?
25. 4. 2007 Uvadlá bystrost (nejen) jednoho novináře z MF Dnes Luděk  Toman
25. 4. 2007 Jak se české televize zase zostudily
25. 4. 2007 Cestování vlakem, nebo autobusem? Věra  Říhová
25. 4. 2007 Mít dítě v ČR je katastrofální handikap Lenka  Vytlačilová
25. 4. 2007 Výsledky Hradeckého Škrabáka, soutěže nejlepších juniorských literátů Královéhradecka, vyhlásí přední čeští autoři Tomáš  Koloc
25. 4. 2007 Potřebujeme víc silnic?
25. 4. 2007 Moc a bezmocnost reklamy, aneb Někdy by bylo lepší říci, jak něco dělat, než se snažit lidi odrazovat Uwe  Ladwig
24. 4. 2007 Antifašismus -- nástroj novodobé inkvizice Milan  Špinka
24. 4. 2007 Británie se pokouší sabotovat vyšetřování korupce ve zbrojovce BAE Systems
24. 4. 2007 Jak předcházet na školách úmrtí z anafylaktického šoku Miloš  Kaláb
24. 4. 2007 Kritika železniční dopravy je legitimní, ale neměla by být zcestná Jan  Hošek
24. 4. 2007 Kubánská intervence ve prospěch národně osvobozeneckých hnutí v Africe Daniel  Veselý
23. 4. 2007 Podepsali Václav Havel a Saša Vondra ultrapravicový "Projekt pro nové americké století"?
23. 4. 2007 Bushova návštěva stvrdí radar v ČR. Nebo ne? Bohumil  Kartous
23. 4. 2007 Julínkova "reforma" zdravotnictví: Anebo: ten samet nám tak trochu zhrubl
16. 3. 2007 Hospodaření OSBL za únor 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce