19. 4. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
19. 4. 2007

Britský ministr:

Británie nevede "válku proti terorismu"

Co rozumíte výrazem "Válka proti terorismu" a používáte ho? ptal se tento týden v pořadu PM rozhlasu BBC jeho moderátor Eddie Mair. Hilary Benn, britský ministr pro mezinárodní rozvoj totiž pronesl v New Yorku projev, jímž se od výrazu "Válka proti terorismu" distancoval, i když je to oblíbený výraz Bushovy vlády:

Hilary Benn v New Yorku: "My v Británii nepoužíváme výrazu 'Válka proti terorismu', protože nemůžeme zvítězit pouze vojenskými prostředky. Protože nestojíme proti jedinému zorganizovanému nepříteli s jasnou totožností a konkrétními cíli. Jde o to, že drtivá většina lidí po celém světě, lidí všech národností a všech náboženských věr, proti malému počtu volných, měnících se, nekonkrétních skupin."

Moderátor: Máme nyní Hilaryho Benna na lince živě z New Yorku. Je to tedy divné, že: Prezident Bush si myslí, že je Británie jedním z jeho klíčových spojenců ve válce proti terorismu a my tomu ani tak neříkáme?

Ministr Hilary Benn: Ve svém projevu jsem dnes dopoledne řekl, že nelze zvítězit pouze vojenskými prostředky. Samozřejmě, musíme se chránit před teroristy, kteří nás chtějí poškodit, podpora, kterou poskytujeme křehké demokracii v Afghánistánu je velmi důležitá, ale jde také o to, abychom zvítězili v debatách, abychom vyhráli argumenty, a musíme podporovat určité hodnoty, jako je svoboda, snášenlivost a demokracie. Pravdou je, že to jsou univerzální hodnoty, to nejsou západní hodnoty . Naleznete je v Indii, naleznete je v Indonésii, najdete je v mnoha afrických zemích, v USA, kde jsem dnes, v Británii a v Evropě. A je opravdu důležité, abychom rozuměli, co všechno je nutno udělat, pokud máme zvítězit nad touto velmi malou skupinkou lidí, kteří chtějí vnutit své hodnoty jiným bez dialogu, bez debaty, prostřednictvím násilí.

Moderátor: Je něco škodlivého na tom, že Bushova vláda neustále hovoří o "válce proti terorismu"?

Hilary Benn: Podívejte se, každá vláda používá takový jazyk, jaký chce.

Moderátor: Ano, ale vy argumentujete, že na tom, jakých slov používáme, záleží. A mně by zajímalo, jestli si myslíte, že je to škodlivé.

Hilary Benn: Na slovech opravdu záleží. A proto, vzhledem k tomu, že nemůžeme zvítězit pouze vojenskými prostředky, musíme najít jiný způsob, jak charakterizovat problémy, jimž čelíme po celém světě. Tady v New Yorku dne 11. září došlo k obrovským ztrátám na životech, lidé přicházejí o život v Africe, v Asii, v Evropě a všichni jsme na jedné lodi.

Moderátor: Ale je to docela vážné, když teď říkáte --

Hilary Benn: Žijeme ve světě, kde jsme všichni na sobě navzájem závislí. Globální zájem se stává naším národním zájmem. Máme malou a křehkou planetu, musíme se naučit spolu žít a právě rozvojem, bojem proti chudobě, nespravedlnosti a nerovnosti lze vytvořit nejlepší podmínky, v nichž budeme moci spolu všichni žít a v nichž izolujeme ony skupinky, které nás chtějí poškodit.

Moderátor: Neměl jste tento projev pronést už před pěti lety?

Hilary Benn: No, já jsem pronesl mnoho projevů a tento jsem pronesl dnes. Od té doby, co jsem se stal ministrem pro mezinárodní rozvoj, usiluji energicky o to, s podporou Tonyho Blaíra, který to silně podporuje, aby Británie hrála svou roli ve věci hospodářské pomoci, při přípravě originálních řešení pro očkování dětí, aby neumíraly na choroby - -

Moderátor: Promiňte. Mně jde o toto. Pokud ústřední argument Bushovy vlády má vážnou chybu, proč jste to neřekl veřejně dřív. Nebo to má něco společného s tím, že se chcete stát zástupcem šéfa Labouristické strany?

Hilary Benn: No, promiňte, Eddie, to je tedy hodně neférová otázka. Hovořím o své zkušenosti v této ministerské funkci za posledních tři a půl roku a myslím, že při úvahách o stavu světa na začátku jednadvacátého století musíme rozumět problémům, jimž čelíme. Co znamená ta provázanost celého světa.

David Johnston je zástupce šéfa amerického velvyslanectví v Londýně. Pane Johnstone, ministru Hilaru Bennovi se nelíbí výraz "Válka proti terorismu."

David Johston: On ten výraz neshledává užitečným pro jeho účely. Myslím, že jde o dvě věci. Zaprvé existuje určitý kulturní rozdíl. My Američané pravděpodobně používáme výraz "Válka" metaforicky asi jinak než vy v Evropě. Svého času jsme měli v Americe "Válku proti rakovině", "Válku proti drogám",. Znamená to, že jde o něco, čím jsme silně znepokojeni a používáme celonárodní vůle k tomu, abychom ten problém vyřešili. Chtěl bych ale taky poukázat na to, že 11. září 2001 jsme se stali terčem útoků. Z našeho hlediska to byl válečný čin. Takže použití naší armády v reakci na to je naprosto legitimní. Avšak pan ministr Benn hovoří o důležité věci, s niž my plně souhlasíme a kterou plně podporujeme. Ke konečnému řešení v této věci nedojde pouze v důsledku vojenských akcí, ale také v důsledku hospodářské pomoci , v důsledku spolupráce s jinými vládami, podporou rozvoje demokracie, a proto na to vydáváme tolik peněz, více než jakákoliv jiná země, pro oblasti, jako je Afghánistán a Irák.

                 
Obsah vydání       19. 4. 2007
19. 4. 2007 Británie nevede "válku proti terorismu"
19. 4. 2007 Francouzi varovali před 11. zářím Lukáš  Kantor
18. 4. 2007 Čo Seung-hui měl psychické problémy
19. 4. 2007 Až 200 osob bylo usmrceno bombovými atentáty v Bagdádu
19. 4. 2007 Demokracie a tržní hospodářství, aneb Konec ideologie neideologického života společnosti Uwe  Ladwig
19. 4. 2007 Smysl umění lze "zpochybnit" jen v rámci kritické metody hledání odpovědi na jeho současný význam Jan  Paul
19. 4. 2007 Co se stane, když nikdo nebude sklízet chřest Tomáš  Stýblo
19. 4. 2007 Jak se kupují střelné zbraně v Kanadě Miloš  Kaláb
19. 4. 2007 Jak očišťovali v 19. století řeckou kulturu?
19. 4. 2007 Že tu v Blistech vařit nebudeme? Budeme -- knedlíky. K Olympiádě Oldřich  Průša
18. 4. 2007 České železnice fungují Lukáš  Zádrapa
19. 4. 2007 Je na čase dát Čunkovi pokoj Darius  Nosreti
19. 4. 2007 Karel Fischer - Příběh klementinského knihovníka a hebrejského cenzora
18. 4. 2007 Jsem pro politický postih vlivného rasismu Boris  Cvek
18. 4. 2007 BBC: Tento masakr nepovede v zákonu o vlastnictví střelných zbraní k žádným změnám
18. 4. 2007 300: Bitva u Thermopyl aneb White Power at work Vít  Zdrálek
18. 4. 2007 Je důvodné podezření se domnívat, že vyzařování radaru pod limitem české normy naprosto neznamená, že je radar bezpečný
18. 4. 2007 Tiskový mluvčí Bendla: "legitimní snaha zprostředkovat veřejnosti všechny dostupné informace"... Zdeněk  Štefek
18. 4. 2007 Spatřili jste v lese ježka s anténou? Štěpán  Kotrba
18. 4. 2007 Jak si obstarat střelnou zbraň ve Virginii Miloš  Kaláb
18. 4. 2007 Můj hlas Jan  Vnouček
17. 4. 2007 Likvidují mobilní telefony včely?
18. 4. 2007 Stávku ve Škodovce podporují četné další podniky
18. 4. 2007 Je obtížné udělat referendum? Tomáš  Franke
17. 4. 2007 Na reformě daní prodělá většina poplatníků Petr  Gočev
17. 4. 2007 Závazky elit a veřejné mínění Ivo  Šebestík
16. 3. 2007 Hospodaření OSBL za únor 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce