21. 11. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 11. 2006

Nechtěné pochyby

reakce na recenzi Al Gorova filmu "Nepříjemná pravda" od Jiřího Pálky

Nechtěl bych se autora dotknout, ale nemohu jinak... Svým textem mne totiž upoutává zástupně za všechny jemu podobné - jako překrásný příklad toho, co se vlastně nemá, ale může, zvláště, když je to momentálně politicky korektní. Politizovat vědeckou diskusi, brát za bernou minci mediální kampaně, ignorovat všechno, co se nehodí do krámu.

Al Gore může samozřejmě vyvracet co chce. A rovněž může tvrdit co chce.

Rozbíhá přece volební kampaň, na kterou má dostatek peněz. Taky potřebuje silné mediální téma do voleb, když skutečná vnitropolitická a zahraničně politická témata, vytvořená nejen - ale především - vládou neokonzervativců, na radu svých stranických poradců asi obratně nechá stranou.

Není pravda, že ve vědeckých kruzích vládne naprostá jednota, ta iluze je vytvářená jistými mediálními skupinami a lidmi, kteří "jedou na vlně", ať už jsou jejich důvody jakékoliv.  Autor v recenzi Gorova filmu píše:

"velká skupina zaslepených dogmatiků především z řad ekonomů a ekonomistů... se ohánějí tvrzením, že vědci nejsou v této otázce jednotní a že jsou rozděleni na dvě půlky... Al Gorova přednáška však jednoznačně dokládá, že to není pravda. Z probíraných vědeckých článků žádný skutečný odborník netvrdí, že nedochází k dramatickým klimatickým změnám. Všichni shodně konstatují, že jejich důsledky mohou být tragické, pokud je nezačneme řešit..."

Promiňte, ale to je taktický blábol, napůl pravda, napůl lež, klasický "krok stranou"... Otázka totiž spíše je, koho Pálka či Al Gore považují za "skutečné odborníky", jaké články se probírají,  nemluvě o tom, co mají "jednoznačně" a "shodně" konstatovat.

V jedné věci musím dát autorovi za pravdu - jeho reportu o silné hurikánové sezóně 2005. To je pravda. Méně již jeho dramaticky dodatek, že "...rok 2005 překonával v počtu živelných katastrof na planetě všechna předcházející období...". Jak dále z jeho textu vysvítá, opírá se o náklady pojišťoven. Asi se nebudeme přít, že kdyby kupříkladu mediálně nejslavnější hurikán Catrina "udeřil" nikoliv do oblasti New Orleans, ale kousek vedle, do méně obydlených  oblastí, byly by způsobené finanční škody podstatně menší. Stala by se Catrina rovněž tak neblaze proslulou?  Hovořil by autor o živelných katastrofách, kdyby to byla ve zpravodajství CNN zpráva  jeden, či dva dny ? Všiml by si toho vůbec Al Gore a jiní?

Autor má ale smůlu, že narazil na jednoho z těch "zaslepených dogmatiků", který nešťastnou náhodou sleduje informace v rozsahu, který je politické korektnosti nebezpečný. Nějak jsem si totiž nemohl vzpomenout na dramatické zprávy o hurikánech v letošní sezóně - 2006. Mohl jsem se ale mýlit, něco mi mohlo přece uniknout, či dogmatici v mediích úmyslně škrtili ony  "jednoznačné" informace. Pomohl jsem si tedy googlem a zadal termín "hurikánová sezóna". A vzal jsem to hned od počátku, od prvního odkazu, u něhož se po přečtení ukázalo, že jej asi nebude možno označit tak jednoduše za bulvár ? Zde je :

NYT: Letošní hurikánová sezóna byla klidnější

1. listopadu 2006 01:58, EcoMonitor

Letošní hurikánová sezóna, která skončila v úterý, byla podle amerického Národního centra pro hurikány průměrná, napsal deník New York Times.

Jméno si svou intenzitou letos vysloužilo devět bouří, které se nad Atlantikem vytvořily. Průměrně vzniká jedenáct takových bouří za rok, řekl podle New York Times Dennis Feltgen, meteorolog z Národního centra pro hurikány. Pět z těchto tropických bouří dosáhlo intenzity hurikánu, což je o jednu méně oproti dlouhodobému průměru.

Spojené státy letos žádný hurikán nezasáhl. Tropická bouře Alberto udeřila v červnu na Floridě, Beryl se přehnala nad Nantucketem v červenci a Ernesto nad jižní Floridou v srpnu, žádná z těchto bouří však neměla intenzitu hurikánu. To znamená, že rychlost větru nepřesáhla 74 mil za hodinu.

Po bouřlivých rocích 2004 a 2005 tak přišel klidnější rok, uvedl deník. Vědci však varují, že by nebylo moudré vyvozovat nějaké závěry z toho, že letošní rok byl relativně mírný. Období zvýšené hurikánové aktivity podle nich nadále trvá.

Podle článku Cornelie Deanové v deníku New York Times ze dne 29. 10. 2006

Hanka Hermová

zdroj ZDE

Nuž, co dodat ? Jeden rok je tak, druhý onak. Ta letošní zpráva Národního centra pro hurikány je vlastně dobrá zpráva. Ale zřetelně ne pro všechny.  Katastrofisté se asi  radují poněkud méně... Je tedy opravdu zapotřebí na konci  zprávy EcoMonitoru varovat, že letošní mírná hurikánová sezóna (vlastně podprůměrná) nic neznamená, že je ji třeba přehlédnout, když rok 2005...atd.? Ano, malá chybička se do té krásné katastrofické hypotézy vloudila, rok 2006 nepasuje do mustru, tak jej přehlédneme. Někdy bude přece hůř...

Protože autora osobně neznám, nahlédl jsem do linku "Autoři BL" a dozvěděl se, že je vlastně Al Goreho kolega, rovněž filmař, dokumentarista. Nesen zvědavostí jsem znovu do googlu zadal titul Vašeho posledního filmu "Sluneční doba právě začíná" a hned první odkaz (pouhá náhoda) mne odvedl/zavedl na zajímavý text : "Sluneční aktivita: dominantní faktor v dynamice klimatu" od jistého Dr. Theodora Landscheidta ze Schroeter  Institute for Research in Cycles of Solar Activity, Nova  Scotia, Canada.

Theodora Landscheidt: "Sluneční aktivita: dominantní faktor v dynamice klimatu" | v češtině ZDE

Ten dlouhý text jsem tedy díky autorovi recenze Al Gorova filmu, Googlu a náhodě objevil a jsem za to velice vděčen.  Pro Jiřího Pálku je možná trochu nevhodný. Jako "prostý občan" bude po jeho přečtení asi (s použitím jeho vlastních slov ) "...tedy zmaten...". Opravdové klimatická problematika je totiž poněkud složitější, než jsou ve stavu chápat aktivisté, potažmo, aby se dala použít na nějakou volební kampaň. Ta potřebuje slogany, zjednodušené do výkřiků.

Já nevím, jestli bylo vhodné,  aby Jiří Pálka jako dokumentarista psal o "dokumentu" An Inconvenient Truth Al Gora, který sám nazývá "podivným filmem".  Když už to dělá , mohl by už po těch letech u fochu vědět, jak se dá s "dokumenty" manipulovat. Snad by tedy neuškodilo Al Goreho film nahlédnout z jiného úhlu, než autor svým poselstvím vnucuje.

Možná neuškodí, až Jiří Pálka zase pocítí potřebu se zapojit do nějaké podobné "dobré věci", si potichu připomenout, kam vedou verbální poroučení větru, dešti.

A čím jsou dlážděny cesty do pekel...

                 
Obsah vydání       21. 11. 2006
21. 11. 2006 Současné sondy do minulosti Věra  Říhová
21. 11. 2006 Chystají se pravicová média v ČR k občanské válce?
21. 11. 2006 Povolební krize a ústava I. Zdeněk  Jemelík
21. 11. 2006 Nefčasné volby předefším až případně po fšem? Miloš  Dokulil
21. 11. 2006 Nové právo na pobyt v Německu, aneb Z nouze humanisty? Uwe  Ladwig
21. 11. 2006 Počátky československé zahraniční politiky Otto  Drexler
21. 11. 2006 Rozbořené staré zámky
21. 11. 2006 Nechtěné pochyby Tomáš  Krček
21. 11. 2006 Zápisky od života odtrženého spisovatele Alex  Koenigsmark
21. 11. 2006 Rakousko: bude obnoveno jednání o velké koalici Richard  Seemann
21. 11. 2006 Hulím, hulíš, hulíme Štěpán  Kotrba
20. 11. 2006 KSM žaluje Ministerstvo vnitra ČR Radim  Gonda
20. 11. 2006 After Rumsfeld Robert  Jarkovský
21. 11. 2006 Útěk - část 2. Alex  Koenigsmark
21. 11. 2006 "Embedded" žurnalisté
20. 11. 2006 Co platí pro kmen, nemusí platit pro stát Bohumil  Kartous
20. 11. 2006 Houstone, máme problém Pavel  Kopecký
20. 11. 2006 Novinári urobili pri Iraku chybu -- a ja som bol jedným z nich Branislav  Ondrášik
20. 11. 2006 Vysoký intelekt a vůdcovství v genech Michal  Giboda
20. 11. 2006 Umělec "nemá právo" dostávat ceny! Jan  Paul
20. 11. 2006 Jak je tomu opravdu s konkurzy Jan  Rippel
20. 11. 2006 Psí memoáry aneb Život pod nomenklaturou a bez ní Václav  Chyský
20. 11. 2006 Korumpujme a prostituujme se! Boris  Cvek
20. 11. 2006 Lidská duše netouží po znechucení Tomáš  Koloc
20. 11. 2006 Podzimní listoprobuzení Václav  Dušek
20. 11. 2006 Nové technologie vzdělávání František  Augusta
21. 11. 2006 Český národ není lepší než ostatní národy Otto  Drexler
21. 11. 2006 Hospodaření OSBL za říjen 2006
21. 11. 2006 Valná hromada Občanského sdružení Britské listy