4. 9. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 9. 2006

BBC se ptá, odkud se bere islám v Británii

Skutečnost je vždy paradoxní, řekl bych. Že se teroristy samovolně stávají synci z evropských rodin, to se bere právě v tom, že nikdo nechce válku. Individuální teror, "vládní teror" a válka jsou střety naprosto různých kategorií. Kupodivu válka je vlastně spořádaná a soustavná činnost. Osudy válkou vyřazených lidí (raněných, nemocných na souši a na moři, válečných zajatců, civilního obyvatelstva a obětí mezinárodních a nemezinárodních válek) se již od poloviny XIX.století řídí Ženevskou konvencí, kterou přijalo 194 států. Válka předpokládá armádu a armáda předpokládá celkové odevzdání osobnosti do rukou velení. Padesátiletý mír učinil z bývalé vojenské prezenční služby dva roky sice nebezpečně tvrdého ale svým způsobem bezstarostného života. Své také učinila padesátiletá propagace míru. Maximum pro mír však učinila existence zbraní hromadného ničení: jednak je dnes vlastní kdekdo, jednak jejich použití uškodí jak tomu, na koho spadnou, tak tomu, kdo je vyšle.

Jestliže pana Dunanta vedl k Ženevské konvenci vlastní zážitek bitvy u Solferina r. 1863, tak dnes vlastně válku už skoro nikdo nepamatuje. Jestliže Hitler nasazoval do boje v konečných fázích 15leté kluky, tak jejich rodičům bylo tehdy více, než 35 (před válkou se se sňatkem a se zakládáním rodiny dost otálelo, čekalo se totiž na jakési solidní životní definitivum), jinými slovy byli to lidé narození kolem r. 1910, dnes by byli pomalu století. Odtud se berou pochybnosti o existenci holokaustu (užívané k politických čachrům) a odtud se bere hazard. Ostatně jsou psychologové, kteří považují boj za integrální součást lidské osobnosti (odtud konečně stále rostoucí obliba bojových sportů) a jsou biologové, kteří vzájemné vraždění považují přímo za součást přirozeného programu lidských aktivit.

Nezapomíná se jen na válku a holokaust, ale i na takové knihy, jako byl např. Osamělý dav. K osamělosti přispívá neexistence rodiny. Bez rodiny tu není žádná přirozená, ať individuální, ať kolektivní, autorita. Není tu také žádná vnější autorita: ať byly církve jakékoliv, podávaly určitý životní konsensus, který "plus minus autobus" fungoval. Tento konsensus nelze nahradit stranickými programy (jsou totiž pouhou ubohou karikaturou, komunisté se o to všemi silami skoro sto let snažili a nedosáhli toho). Naopak, bezprogramovost se pokládá za obrovskou přednost. Žádný program totiž nekonkuruje byznysu. Každý je tedy osamělý, je sám sobě autoritou, ale nemá žádný přitažlivý program a před ním se kam oko dosáhne prostírá šeď konzumu. A tady zase zapomínáme na jednoho starobylého spisovatele, totiž Dostojevského. Žijeme ve světě Běsů (Dostojevskij to přirozeně viděl z jiného úhlu, ale mechanizmus vzniku spikleneckých skupinek a vražd v jejich rámci popsal dobře). Ať to jsou gangy jako "Paniko z Královandy" (tak se v dávných dobách v Karlíně říkalo dnešní Sokolovské) či Vyšehradští jezdci Harryho Kádrnožky anebo ekonomické respektive politické mafie, je to jedno a totéž a točí s tím "Prezydenti Krokadýlů" (opět zapomenutá knížka).

Proč se ale tento individuální teror točí proti Spojeným státům? To je snad nejjednodušší otázka: protože se prezentují stejně jako Hitlerovo Německo nebo Stalinův Sovětský svaz (anebo jako Češi r. 1968), totiž jako spasitelé. Vzpomínám na knihu "Vynalezeno v Rusku", kde se na první straně za ruský vynález pokládal oheň. Mezi Američany z roku 1945 a Američany z roku 1995 je propastný rozdíl. Ostatně byly doby, kdy Evropa byla bezpečná a, možná povrchně, kultivovaná a Amerika gangsterská a kolotočová. Není vyloučeno, že silný odpor k USA spočívá na barnumské propagaci USA. Muslimové jsou pak jediní, kteří se proti ní veřejně a "činně" staví. Verba movent (sam'tajm'z), exempla trahunt.

                 
Obsah vydání       4. 9. 2006
4. 9. 2006 Smysl americké raketové základny Jiří  Jírovec
3. 9. 2006 BOMARC: klasický případ "obranné" střely s jadernou hlavicí Petr  Nachtmann
4. 9. 2006 BBC se ptá, odkud se bere islám v Británii Jaromír  Máša
3. 9. 2006 Čulík jako Havlík Ivan  Gabal
3. 9. 2006 Sami máte možnost posoudit úroveň Gabalovy argumentace Jan  Čulík
4. 9. 2006 Ptačí chřipka Ivana Gabala Štěpán  Kotrba
4. 9. 2006 Ne antiraketám - ano míru
2. 9. 2006 Média a politika v ČRo 6
4. 9. 2006 Setřeseme ze sebe typický rys komunismu -- přetvářku a faleš? Michal  Rusek
4. 9. 2006 Každá rada drahá - padají topoly Pavel  Kopecký
4. 9. 2006 Balkánská ikariáda Pavel  Kopecký
4. 9. 2006 Floskuli o "patu" papouškuje už i jinak samostatná Pavla! František  Schilla
3. 9. 2006 Ožralý soudce se vrací Štěpán  Kotrba
1. 9. 2006 Kam s Gandalovičem aneb ministerstvo pro evropský rozvoj není ministerstvo pro místní rozvoj Oldřich  Průša
1. 9. 2006 Policejní odposlechy Klausových poradců: RRTV zahájila s Českou televizí správní řízení Štěpán  Kotrba
4. 9. 2006 Nizozemské memento není pro ČR aktuální Pavel  Urban
4. 9. 2006 Thomas Franke: Ať žije válka! Pavel  Urban
1. 9. 2006 Po izraelském útoku na Libanon: Souvislosti a perspektivy Thomas  Franke
1. 9. 2006 Vláda: objektivita odbornosti? Max  Fischel
1. 9. 2006 Americký protiraketový deštník funguje, pouze když je hezky a neprší Štěpán  Kotrba
1. 9. 2006 Japonští vojáci na izolovaném českém ostrově Bohumil  Kartous
1. 9. 2006 Izrael: demokracie, ale... Fabiano  Golgo
4. 9. 2006 Hospodaření OSBL za srpen 2006