14. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 6. 2006

Míza remíza

Volby dopadly dobře. Opravdu jsem se s ostatními voliči předem nedomlouval, spíš to tak nějak vyšlo samo. Kdyby na volebních lístcích byl řádek pro napsání vzkazů nebo ve volebních místnostech kniha přání a stížností, jistě bychom si přečetli kdejaké vyhrocené věty kravaťáků z jedné strany a socek ze strany druhé. Ale nemálo bylo by těch, kteří by připsali něco jako: Soupeřte, ale v zájmu země se také umějte domluvit. Každý z nás je menšina, alespoň v něčem, i těch bohatců je početně mnohem méně než těch, kteří v potu tváře dobývají svůj vezdejší chleba, mlíko a ostatní nezbytné každodennosti.

Vyhrát sto ku stu není žádná kdovíjaká výhra, to tedy vím docela jistě. Kolikrát jen jsme slýchali volání zprava, že bychom jim měli dát tolik procent, aby mohli vládnout sami a nedělat žádné kompromisy! Ale copak my voliči máme v rukou nějaká procenta? Ani trochu - tu hlas, tam hlas. A úškleb voličský je zlomyslný: ale jo, procent kolik chcete, zkuste s nimi vládnout, jenomže nejprve vyřešte ten početní sněmovní problém!

A ono to nepůjde snadno, protože vstřebat tu novou situaci vyžaduje také nový rozhled. Mít slabého Paroubka i slabé komunisty, aby ta jedna stovka byla jaksi taková menší; aby to byla míň stofka než ta druhá. Jenže fyzikální zákony nemůže Sněmovně vracet ani Senát, ani hlava státu: buďto máme silného Paroubka a slabé komunisty, nebo budeme mít oslabeného Paroubka a komunisty silné!

Jojo, komunisté mi vadili tehdy. Teď mi vadí spíš to vadění - co jste udělali tehdy, vážení viditelní, aby tehdejší vláda jedné oné strany skončila? Mnohé z vás jsem v té vřavě nezahlédl - asi jste hledali v kapse klíče, mnozí ještě v bezpečí za dveřmi svých bytů! Nevyčítám, ale fakt je, že ne dnes, nýbrž tehdy byl ten pravý čas pro rétoriku mnohých hrdinů dnešních! Oč snáze bychom tehdy zápasili o demokracii, kdybychom se těšili plamenné podpoře těch, kteří dnes, ach, až dnes, nemohou komunisty tolik vystát! Není-li to ovšem u mnohých jen jejich vlastní včerejšek, který nemohou vystát!

Komunistické hlasy a sněmovní mandáty se teď počítají, protože ta strana v souladu s právem působí a kandiduje. Já myslím, že to komunisty už muselo napadnout taky - až bude sněmovna v pravou chvíli zcela zaplněna, jistě některý z nich po zralé úvaze vstane a slovy: pro návrh! vysloví důvěru Topolánkově vládě. Ten okamžik nejprve zaměstná nejméně tři lékaře, potom několik politologů a nakonec bezpočet novinářů! Nevím, kdo rýsující se vládní koalici poradil, aby se dobrovolně stala rukojmím! Ale vládu budeme mít, ledaže by v takové situaci panna poskvrněná seznala, že sto hlasů se nemůže rovnat tomu jednomu nechtěnému!

Že před několika lety měl nový volební zákon pomoci vyhladit komunisty z parlamentních lavic, to uznale tehdy konstatovala řada politiků, novinářů a zřejmě i kominíků. Dnes, když jeho změkčilá verze vyhlazovala spíše lidovce a především zelené, zdvihá se spravedlivé hnutí novinářského a politického odporu a já tu myšlenku sdílím: hlasy je nutno počítat spravedlivě a volebního systému nelze používat jako nástroje jedněch proti druhým! I když, mezi námi voliči, ono je to tak trochu jedno - i kdybychom měli většinový volební systém, zase by to byla remíza. Jen těch menších by bylo méně a velkých více.

Největší obtíž dělá člověku smířit se se situací, do které úspěšně upadl. Velká výhra v loterii; dvě milenky kromě manželky; příliš rychlé auto anebo třeba štěstí k snídani, k obědu i k večeři. Smířit se s vysněným volebním úspěchem nebude snadné pro nikoho z úspěšných, neúspěšní totiž zapomenou mnohem dříve. A tahle povolební situace je testem mentálních schopností dosud netestovaných. Voličská objednávka zní jasně - hledejte společné řešení, v němž nikdo nebude opomenut, i když ne všichni musí vládnout. Snad jen pro přesnost dodám, že velkou koalici dvou nejsilnějších stran za příliš bystré řešení opravdu nepovažuji. A jestli si tuhle voličskou objednávku zejména obě dvě nejsilnější politické strany dobře nepřečtou, může se příště stát, že na ty právě proběhlé sněmovní volby budeme vzpomínat jako na varování, které v tom roce dvoutisícím šestém zapadlo pod nánosem díla nejčestnějšího ze všech plukovníků!

Dovoluji si upozornit ještě na jednu drobnost, kterou občas samomluvou konstatuji při pohledu do zrcadla: Uši nadělil stvořitel člověku dvě, pusu jen jednu, to abychom si ve vhodných chvílích připomínali, že poslouchat bývá mnohdy podnětnější, než mluvit. Nynější povolební situace nám to naznačuje takovou škodolibou oklikou!

Autor je místopředsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a předseda Společnosti pro Literární noviny. Článek byl psán jako úvodník Literárních novin.

                 
Obsah vydání       14. 6. 2006
14. 6. 2006 Neumíme žít bez nepřítele Alex  Koenigsmark
14. 6. 2006 Co kdyby komunisti podpořili pravici? Milan  Daniel
14. 6. 2006 Na Paroubka! A... proč vlastně? Ondřej  Slačálek
14. 6. 2006 Volby dopadly nejlepším možným způsobem Jiří  Pehe
14. 6. 2006 Je komunismus jasný "jako facka" a je čitelný zblízka "jako na dlani"? Miloš  Dokulil
14. 6. 2006 ■ ■ ■ Martin  Švanda
14. 6. 2006 Povolební pat neexistuje Oskar  Krejčí
14. 6. 2006 Každý má samozřejmě právo obávat se čehokoliv
14. 6. 2006 Dnes nejsou bolševici rudí, ale modří
14. 6. 2006 Stejná firma Filip  Rožánek
14. 6. 2006 Namísto dvaceti tisíc protestovalo proti Paroubkovi jen tisíc lidí Štěpán  Kotrba
14. 6. 2006 Zmatený Jan a Jiří Jakub  Tayari
14. 6. 2006 Antikomunismus v pražském Dopravním podniku? Tomáš  Stýblo
14. 6. 2006 O víře a náboženství, opiu lidu a lidu samém Ilja  Herold
14. 6. 2006 Proč mlčíte o ropácké realitě sociálnědemokratické politiky v Ústeckém kraji? Miroslav  Šuta
14. 6. 2006 Zelená a oranžová : programová shoda Jaroslav  Foldyna
14. 6. 2006 Demokracie raději bez přívlastku
13. 6. 2006 Současný český antikomunismus Jan  Čulík
14. 6. 2006 Míza remíza Petr  Pospíchal
13. 6. 2006 Komunisté jsou normalizátoři, nelze jim věřit Boris  Cvek
13. 6. 2006 Boris Cvek argumentuje zmateně Jan  Čulík
13. 6. 2006 Nezrušitelnost komunistů Jiří  Jírovec
13. 6. 2006 Proč je Česká republika proti KSČM
13. 6. 2006 "Západní civilizaci ohrožují barbaři"
13. 6. 2006 Na Titaniku losujme! Darina  Martykánová
12. 6. 2006 Podivná reakce prezidenta Klause Jiří  Jírovec
12. 6. 2006 Hospodaření OSBL za květen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce