31. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
31. 3. 2006

Neseriozní novinář Ivan Brezina?

Překvapuje mě, že dáváte tolik prostor panu Ivanu Brezinovi, který pro svou neseriózní práci byl nucen opustit už dvě slušné redakce (Reflex a Lidové Noviny), aby se dnes živil jako redaktor pokleslého časopisu Maxim, píše čtenář, který se redakci představil jako Milan Čech.

Ať už publikujete texty Ivana Breziny z jakéhokoli důvodu, měli by čtenáři Britských listů znát, co o panu Brezinovi napsali jeho bývalí kolegové. V době Brezinova odchodu z Reflexu o něm do toho časopisu jeho redakční kolega Tomáš Feřtek napsal:

"Ivan Brezina by mohl být vzhledem ke své inteligenci, erudici avzdělání kvalifikovaným "hlídacím psem", který upozorňuje ekologická hnutí na demagogické úlety a účelové překrucování faktů. Někdo takový by jistě byl na naší mediální scéně velmi užitečný. Brezina se o cosi podobného už léta pokouší, ale problém je v tom, že on sám se v textech o environmentalistech dopouští takové míry ideologizace, demagogie a účelového výkladu faktů, že jsou proti němu všichni jeho oponenti trapná nedochůdčata. Výsledkem je, že jeho názory bere málokdo vážně a jsou považovány spíše za osobní džihád než zapublicistiku. Docela přesně reprezentuje část veřejného mínění, ale defacto přestal být novinářem a stal se píšícím antiekologickým aktivistou." (Novináři se srdcem aktivisty,42/1999): Já už dávno texty Ivana Breziny vážně neberu. Překvapujeme mě, že Vy ano, když je pan Brezina prototypem ideologicky zaslepeného a demagogií oplývajícího autora.

Škoda, že svou snahu o kritickou reflexi české mediální scény (např. Vámi oprávněně tepané nedostatky ve vysílání České televize) shazujete publikováním tvorby úrovně Ivana Breziny.

Pozn. Jana Čulíka: Je velmi obtížné vést linii, kde je hranice "seriozních informací" a mediálního aktivismu. Navzdory Brezinovu aktivismu a jeho užívání většinou zaujatých zdrojů (aniž by uváděl, že jsou zaujaté) a navzdory jeho přehánění při hodnocení je myslím užitečné publikovat názory z opačných částí politického spektra. Věřím, že čtenáři si je umějí rozebrat. Chceme být otevřeným časopisem a publikovat všechny příspěvky, které nějakým způsobem přispívají k veřejné diskusi. Hranicí je ovšem věcná nesprávnost.

Jan Mech se mě nedávno mailem dotazoval, zda bych v Britských listech publikoval i texty bývalých estébáků. Deník Guardian měl donedávna sloupek, jehož autorem byl jeden vězeň, pachatel vážného trestného činu.

Existují skutečně části společnosti, jejichž příslušníci by za žádných okolností neměli mít přístup do médií a k veřejné diskusi? Nemyslím si to. To bychom brzo skončili jako Lidové noviny nebo Mladá fronta Dnes - začali bychom čtenářům vnucovat svůj apriorní názor. Chceme si zachovat názorovou otevřenost. Důležité je však, aby čtenáři věděli, kdo je kdo.

Pozn. Štěpána Kotrby: Nemyslím si, že by Brezina byl neseriózní. I když cituje "neseriózní zdroje", cituje z nich údaje, které u nich nejsou "exkluzivní" a které jdou při daleko větší míře námahy najít i jinde. Zdroje svých informací hledám také různě, ale klasifikuji si je a v případě pochybností o relevanci hledám potvrzení informace jinde... To za prvé. Za druhé byl spor mezi Feřtekem a Brezinou do té míry vyostřený do osobní polohy, že bych já osobně považoval Feřtekovu výpověď o Brezinovi za "méně seriózní zdroj", který bych necitoval. Konstatoval bych pouze fakt, že Brezina opustil redakci.

podrobnosti v Britských listech ZDEZDEZDEZDE

Na základě výpovědi spolupracovníků z Lidových novin bych pak konstatoval, že Brezinu si Lidové noviny "namlouvaly" až si ho namluvily. Mohl si jezdit za jejich peníze dělat reportáže i do exotických krajin... A tento důvod pak byl - při úsporách v redakci - i důvodem Brezinova odchodu z LN.

O "serizóznosti" LN se každý může přesvědčit sám. Každý den. Takže i zde patří větší uměřenost v klasifikaci média ke ctnostem.

Pozn. Tomáše Feřteka: Ivan Brezina odešel z redakce při organizačních změnách v březnu roku 1999, a to z rozhodnutí šéfredatora. S našimi názorovými rozdíly to nemělo nic společného, ostatně v té době byly naše osobní vztahy korektní. O tom svědčí i to, že jsme Brezinovy texty tiskli ještě dlouhá léta po jeho odchodu z redakce, tuším zhruba do roku 2003. Citovaný článek je z roku 1999 a byl o aktivistické žurnalistice, s našimi osobními vztahy také nijak nesouvisel, což Štěpán Kotrba ovšem naznačuje...

                 
Obsah vydání       31. 3. 2006
1. 4. 2006 Česká asociace politologů Oldřich  Průša
31. 3. 2006 Respektovaný fízl Štěpán  Kotrba
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Němci jsou v Evropě nejchytřejší, Češi jsou na třináctém místě...
31. 3. 2006 Peníze rakouských odborářů zmizely v Karibiku Richard  Seemann
1. 4. 2006 Michael  Marčák
31. 3. 2006 K ptačí chřipce -- cesta infekce Michal  Mašín
31. 3. 2006 TESCO a LIDL stáhnou v Maďarsku z prodeje masové konzervy s ilegálním obsahem GMO
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
30. 3. 2006 Xenofobní rituály Václava Klause Bohumil  Kartous
30. 3. 2006 Neodolatelná přitažlivost reality show Darina  Martykánová
31. 3. 2006 Michael  Marčák
30. 3. 2006 Hlas srdce a rozumu Zdeněk  Jemelík
30. 3. 2006 Žádostivost Štěpán  Kotrba
31. 3. 2006 Rovná daň: Závěry pana Hrbka nejsou přesvědčivé
31. 3. 2006 Omyl Jakuba Nantla Jiří  Jírovec
29. 3. 2006 Rovná daň 15%? Všechno je jinak Antonín  Hrbek
31. 3. 2006 Mírné pochybnosti o senátorce McKinney
31. 3. 2006 Omyly Milana Valacha Ivan Odilo Štampach
29. 3. 2006 Každý monoteismus je totalitní Milan  Valach
31. 3. 2006 O nezaměstnanosti?
28. 3. 2006 Courrier international : Planète presse Jan  Čulík
31. 3. 2006 Zelení: Pro osvěžení paměti Pavel  Pečínka
31. 3. 2006 Neseriozní novinář Ivan Brezina?
22. 11. 2003 Adresy redakce
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006