14. 3. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 3. 2005

Brutálně převařený Major Zeman

To je tedy zpráva: zhruba za rok bude mít premiéru film, který mi bere jednu velkou jistotu. Hrdina slavného bolševického seriálu prý nebyl tím, čím se od poloviny sedmdesátých let dělal. Major Zeman, strážce totalitních zákonů, totiž spolupracoval s americkou tajnou službou. Nevěříte? V posledních dnech jsou toho plné noviny. I když film Major Zeman se vrací! nebyl ještě natočen, o jeho propagaci je, zdá se, dobře postaráno. Tak například - během minulého týdne se o něm psalo ve třech denících.

Blesk (7.3., Miroslav Graclík) je přesvědčen že "film o legendárním Zemanovi se stane hitem příštího roku". V článku na titulní straně je ocitována herečka Kateřina Brožová (prý horká kandidátka na roli agentky CIA): "Četla jsem synopsi a může to být prima film pro hodně lidí. Přitažlivý a zábavný. Přirovnala bych to k Jamesu Bondovi po česku." Bulvár přehání, je to jeho práce, a tak ani člověka nezaskočí výrok producenta filmu Petra Macka na konci článku, že o film bude stejný zájem jaký byl o opakovaný seriál Třicet případů majora Zemana na České televizi a později na Prima TV.

"Zasvěcený" materiál zveřejnila také MF Dnes (8.3., Mirka Spáčilová). Hned za začátku ocitovala představitele hlavní role, herce Vladimíra Brabce: "Scénář je velmi vtipný, hezký a neurážlivý, těším se". A sakra! Kdo si tedy myslel, že to celé bude parodie, může začít pochybovat. "Nebudeme původního majora Zemana zatracovat, ani vyvyšovat," prozrazuje režisér Karel Spěváček. Bavit se budou zřejmě úplně všichni! Producent Macek ve stejném článku vysvětlil, jak si tvůrci představují diváka: "Staré příznivce majora Zemana nechceme urazit a nové mu chceme najít. Takže pro pamětníky to bude poslední Zemanův případ a pro mladé první česká bondovka."

O producentovi a režisérovi autorka článku píše, že "patří k mladé generaci, pro niž je Major Zeman spíše zdrojem zábavy než pobouření". O režisérovi se dále dozvídáme, že politika je pro něj neznámou pevninou. "Vím, kdo je prezidentem Česka, tím se znalostmi politické scény končím," tvrdí Spěváček. Jestli mluví pravdu a pokud jeho výrok platí i pro vědomosti z novodobé historie, začíná se rýsovat odpověď na otázku, proč vlasně zmíněný film vzniká.

Zeman může být kasaštyk, říká hned v titulku článku Lidových novin (10.3., Darina Křivánková) režisér Karel Spěváček. Autorka prozrazuje čtenářům jeho věk - 26 let, což slouží ke snadnějšímu pochopení dalšího režisérova vyjádření. Říká, že jako malý seriál o Zemanovi vnímal jako napínavé detektivky a politický kontext nevnímal. Pokud Spěváček sledoval Zemana ještě před sametovou revolucí, byl maximálně žákem prvního stupně základní školy, vnímání politického kontextu tedy muselo být omezené. V případě, že seriál objevil až při prvním opakování (1999, Česká televize), musel zaznamenat velkou mediální diskusi, která zčásti posloužila jako lék na zapomnětlivost lidí, jejichž (zlo)zvykem je relativizování některých historických souvislostí. Těžko říct, co se honí hlavou mladého režiséra. Jeho hlavní motivace je možná ukryta v jeho dalším výroku pro článek LN: "Vlastně mě přitahuje, že film vzbudí kontroverzní reakce".

Reakce budou. Tedy - alespoň doufám. Zároveň se připravme na mediální masáž, nebo-li předčasné nahánění do kina. Uvidíte: noviny a časopisy se v příštích měsících zaplní fotografiemi z natáčení a je klidně možné, že nový major se dostane i na titulní stránky magazínů. Aby ne, atraktivní téma přece prodává. O bondovce po česku si přečtou snad úplně všichni. Pecka roku!

Ale pozor - v atmosféře, kde takzvaná zábavnost nezná hranic, je dobré občas říkat, že s čerty nejsou žerty. Nemusíte se mnou souhlasit, Major Zeman je pro mě symbol "ďábelské doby", ve které mi pohled na zelené uniformy s červenými výložkami způsoboval nepříjemné mrazení. Nemluvě o černých volhách. Seriál o Zemanovi chápu především jako oslavou komunistického útlaku, to opakuji pro jedince, kteří vytrubují do světa cosi o napínavých detektivkách. Myslím si, že snaha dostat zmíněnou seriálovou figuru do jiného světla je projev neúcty vůči všemu, co bylo za totality ve jménu udržení socialistického pořádku přidušeno a zničeno. Major Zeman si zaslouží zůstat pouze "hrdinou" své doby a seriál o něm by měl posloužit spíš jako studijní látka a nikoli jako zdroj zábavy.

Také se nemohu ubránit dojmu, že pravděpodobnými rodiči nenarozeného filmu "Major Zeman se vrací!" jsou táta Cynismus a máma Kalkulačka. Ze vztahu plodného páru by se v budoucnu mohlo narodit i další "potomstvo". Nechci lézt do zelí tuzemským kreativcům, ale což takhle oprášit seriály Žena za pultem či Okres na severu? Jen si představte - vnučka prodavačky Anny Holubové se stane ředitelkou obřího nákupního centra na okraji Prahy a potomci tajemníka Pláteníka začnou podnikat napříč Evropskou unií. V obou případech by se divák mohl dozvědět, že ti původní hrdinové vlastně vždycky fandili kapitalismu a že jejich služba pro udržení rudé diktatury byla jen tak naoko. To by mohlo být zábavné, že?

Už vidím plné sály v multiplexech a předem se hlásím o honoráře za kreativní náměty. Příště zkusíme převařit třeba seriál o Klementu Gottwaldovi, stačí sehnat peníze a přemluvit herce Jiřího Štěpničku. Budou i články, bude legrace. Nebo si snad umíte představit ještě nějakou lepší českou bondovku?

                 
Obsah vydání       14. 3. 2005
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
14. 3. 2005 Patočkova zbytnělá sebedůvěra Jiří  Vančura
14. 3. 2005 Coming out Alex  Koenigsmark
12. 3. 2005 Stáří vpřed! Jan  Sýkora
12. 3. 2005 O soudcích v povijanu Štěpán  Kotrba
14. 3. 2005 O mladých soudcích: To snad ne, pane Kotrbo
14. 3. 2005 Michael  Marčák
12. 3. 2005 Zeman doporučil čtenářům Práva číst Britské listy
14. 3. 2005 Reforma voleb: dát veřejnosti větší prostor rozhodovat o zařazení politiků na kandidátky Stanislav A. Hošek
14. 3. 2005 Kam spějeme? Milan  Kulhánek
14. 3. 2005 Podzim demokracie a politická pornografie Mirek  Vodrážka
14. 3. 2005 Deportace do lesa - moskevská imigrační politika Roman  Staněk
14. 3. 2005 Často závidíme primitivům jejich způsob života Bohumil  Kartous
14. 3. 2005 Ekonomika a demokracie Jindřich  Kalous
14. 3. 2005 Božena Němcová. Život, dílo, doba
14. 3. 2005 Tradiční pedagogika versus moderní Radek  Sárközi
14. 3. 2005 Volíš Losnu nebo Mažňáka? Josef  Provazník
14. 3. 2005 Spravedlnost
14. 3. 2005 Write for the BCSA 2005 prize
14. 3. 2005 Je cena jednoho soudce jeho čtrnáctý plat?
14. 3. 2005 Bajka o nenažrané veverce Lýdie  Junková
14. 3. 2005 Hugo Chávez v Paříži: Ropa za podporu Simone  Radačičová
14. 3. 2005 Brutálně převařený Major Zeman Jiří  Karban
12. 3. 2005 O nedůvěryhodnosti médií Jan  Čulík
12. 3. 2005 Vězni z Guantánama mají být posláni do vězení ve svých zemích
12. 3. 2005 Jest potřebí, brzo sněmu obecního tohoto království českého
11. 3. 2005 Někdo bude ukřižován a někdo vzkříšen Irena  Ryšánková
11. 3. 2005 Nevěřme, že se nedá dvakrát vstoupit do stejné řeky Jaroslav  Doležal
11. 3. 2005 Milí Čížkové! Filip  Sklenář
11. 3. 2005 Nevolnost z politiky aneb Gross je příliš snadný terč! Josef  Brož
13. 2. 2005 Hospodaření OSBL za leden 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce