11. 1. 2005
Letters to the Editor k mému studiu na Tchaj-wanuMůj miniseriál o mém studentském životě na Tchaj-wanu se dostal asi tak do poloviny, a to je dobrý důvod k ohlédnutí, bilanci, tedy vlastně minibilanci. Provedu ji prostřednictvím třech Vašich dopisů, resp. e-mailů, z nichž první, nejstarší, patří ovšem ještě do doby, než jsem začal s tímto svým miniseriálem, do doby, kdy jsem se vrátil ze svého předchozího zahraničního pobytu a jako student jsem se ubytoval na studentské koleji Hvězda, kde mě šokovalo, že tam studentky navštěvují pánská WC, o čemž jsem se zmínil ve svém článku v BL. |
Některé z reakcí na svou zmínku jsem tehdy v BL zveřejnil, tato reakce zveřejněna nebyla, protože jsem ji tehdy dostal pozdě. Tímto ji tedy zveřejňuji, hlavně proto, že ji pokládám vlastně za samostatný příspěvek; s upozorněním, že budoucí české právničky a učitelky navštěvují pánská WC a pokládají to za normální, má ovšem společného jenom to, že by bez mého nepřímého podnětu pravděpodobně vůbec nebyl napsán, což by myslím byla škoda.
Loni jsem bydlel na koleji university RMIT v Melbourne. Tam umývárny nebyly
označeny, pro koho jsou. Přiznám se, že mne překvapilo, že jakmile jsem se šel
sprchovat, že místní dívky taky vyrazily do sprch. Místní majordomka mně s
laskavým úsměvem vysvětlila, že pro menší žlutou rasu (naprostá většina
kolejaček, prý z různých zemí Asie) je větší bílý muž rarita. A to jsem 50.
narozeniny oslavil již v minulém století a mám přes váhu, takže o sex jít
nemohlo. To jsem si ověřil v klubovně u biliáru, kde jsem šťouchal sám a žádná
neměla zájem se připojit. Prostě ve sprchách to byla oboustranná sranda. Upřímně řečeno, když jsem ve svém dočasném pokoji prostudoval rozvrh mého přednocležníka/přednocležnice (pohlaví jsem z jména nepoznal), tak jsem se nedivil, že při tom zápřahu taky chtějí mít trochu legrace. Prakticky obden odevzdával/odevzdávala nějaký elaborát, neb studoval/studovala kombinaci Computer science a Biotechnology a v rozvrhu měla i přednášky z ekonomiky. Tato kombinace předmětů mne zaujala. P.S. A všude byla čidla cigaretového kouře a v kolejním řádu upozornění, jaká je pokuta (už si nepamatuji kolik dolarů, ale bylo to hodně) když někdo čidlo spustí. Jedno čidlo bylo dokonce zvenčí u vchodových dveří, takže se muselo chodit kouřit až do parku. Z. V. Druhý z e-mailů, který chci uvést, se vztahoval k mému příspěvku o pařížském letišti Charlese de Gaulla. Uvádím jej proto, že ze všech e-mailů, které jsem zatím obdržel, byl jediný, který byl jednoznačně kladný -- neobsahuje žádný nesouhlas, žádnou námitku ani upozornění na chybu; to jsou nejčastější důvody, pro které čtenáři píší, tento se tedy vymykal. Takovou poštu má ovšem přirozeně každý autor nejraději:
Zdravim,
Těm kolejím i tomu letišti se příště vyhnu a totéž doporučuji i všem čtenářům. Třetí z e-mailů, který už nechci citovat, ale o kterém se chci jen zmínit (přestože byl nejdelší a zajímavý), reagoval na můj zatím poslední příspěvek, publikovaný v BL 6.1. 2005. Čtenář T.K. mě z Německa upozornil na chybu, která byla v textu, totiž, že na přiložené fotografii byl politolog Pehe, nikoliv pan Špaček, jak jsem v textu nedopatřením uvedl já. Nestalo se nic strašného -- o chybě jsem informoval redakci BL, ta provedla opravu. Tím to ovšem teprve začalo být zajímavé, protože čtenáři, kteří četli článek v den, kdy v BL vyšel (6.1. 2005) četli vlastně jiný článek než ti, kteří se k němu dostali později (v textu byly provedeny ještě nějaké další drobné úpravy, takže čtenáři, kteří si článek přečetli bezprostředně po vydání a později se k němu ještě jednou vrátili, do slova a do písmene nemuseli věřit vlastním očím. Možná, že u internetových novin a časopisů je to běžné, já jsem se s tím ale setkal poprvé: text jako jistota v nejistém světě (říkalo se, že co je psáno, to je dáno) přestal fungovat. Nastoupila nová éra, éra nejistého textu v nejistém světě: Vedle textu, který svítí, máme tedy i -- můj dávný sen -- text, který se proměňuje.
jen jsem chtela napsat, ze se mi libila Vase "glosa" letiste de Gaulla. Take jsem tam jednou byla a pamatuji si personal, ktery mel na vse spoustu casu. Preji hezky den a lepsi sluzby na letistich. M. S. ● ● ●Některé z věcí, o nichž jsem informoval, mají svůj další vývoj:
Tolik k mému dodatku, věnovanému švábům, nevěstám a právě Stojedničce. A tolik taky ke všemu, o čem jsem dosud psal. Příště o něčem jiném. |