26. 8. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 8. 2004

Ve službách britského ministerského předsedy...

Reakce na článek Je správné, aby truchlící matka určovala debatu o Iráku?

Der brave soldat Schweik stojí u propagandistické nástěnky a čte si o chrabrém vojákovi, jenž je zde uváděn jako příklad hrdinství hodný následování. Zmíněný imaginární voják-hrdina sice přichází v těžkém boji o hlavu, kterou mu vzala střepina granátu, ale tělo ještě udělá dva kroky, automaticky (následek kvalitního výcviku c.-k. armády) namíří ručnici a sestřelí nepřátelský letoun. Za svou statečnost a chrabrost v boji byl vyznamenán válečným řádem in memoriam. I Kevin Myers ze Sunday Telegraph by rád viděl takové vojáky ve službách anglické královny, tedy lépe řečeno jejího ministerského předsedy. A nejen on. Podobní "konzervativci" se nacházejí i v našich zeměpisných šířkách a jejich obhajoba války, distributora smrti, je založena na stejných argumentech. Jak "racionálně" dokážou odsoudit truchlící matky...

Dalo by se krásně vyvrátit tvrzení o nutnosti racionálního přístupu, o potřebách nejrůznějších, zdánlivě bezdůvodných válečných konfliktů a o dobrých důvodech započaté dílo dokonat. To by ovšem byla o řád vyšší myšlenková konstrukce, než jakou předvádí zmíněný komentátor zmíněného periodika. Postačí tedy jen přeformulovat jeho vlastenectví v maloměšťáctví člověka, vynášejícího romantické soudy o hrůzách, jež vnímá jen skrze obrazovku svého televizoru.

Je údajně nesnesitelně dojemný ten cit, který vztahuje matka vůči svému zemřelému synovi. Nesnesitelná je určitě smrt, je nesnesitelná bolest ze smrti, ale nesnesitelné dojetí? Dojetí může být nesnesitelné pouze tehdy, spojuje-li se zároveň s výčitkami svědomí. Už tady by bylo možné prohlásit každého nesnesitelně dojatého za pokrytce, ovšem těch nesnesitelností se v úvaze K.Myerse skrývá mnohem více.

Gordon Gentle byl voják, složil přísahu ,vzdal se tím svobody rozhodování a vyměnil ji za čest sloužit vlasti. Charakteristika jako vystřižená z dob bombardování Londýna letectvem nacistického Německa. Žijeme však více než šedesát let poté a vojáci Jejího Veličenstva už neslouží ve zbrani s odhodláním dostát slibu krve, potu a slz. Gordon Gentle řešil vstupem do armády problém nezaměstnanosti, jeho pohnutky byly tedy daleko prozaičtější. Pokud vím, výše žoldu nedokáže vyčíslit "racionální" hodnotu lidského života.

Nemusel ani řešit dilema mezi žádoucí a nežádoucí válkou, které Myers vykrádá z úst zoufalé matky. Snad existuje koeficient, který by to dokázal rozlišit, na to by ovšem člověk potřeboval krapet racionálnější založení. Vzpomínám maně na Hitlera, racionalita per excellence, hlavně ve vztahu k lidskému životu. Mladý britský voják nešel bránit svou vlast, on se dal do armády s bláznivou představou o cestování.

Jak vytvořit obraz ospravedlnitelnosti neospravedlnitelného? Historie je přece plastelína, tak si něco uválíme. Co třeba představa poválečného Iráku jako poválečného Německa? No, to je dost názorné a jednoduché, stejně jako udělat z plastelíny kouli. Nevím, zda-li má vůbec smysl rozebírat rozdíly mezi postnacistickým Německem a postsaddámovským Irákem. Proč házet hrách na stěnu opakovaně. A co takhle vylodění v Normandii, není vám ta podobnost s hlídkováním v Basře nápadně povědomá? Jen se ty plastelínové nožičky musí trošku zkroutit. Váhám pouze mezi nesmírnou drzostí a obdobně významnou hloupostí.

A vůbec nejhorší je, že matku rozhněvanou nejprve ignorancí a poté hnusně a pokrytecky předstíraným zájmem premiéra široce citují média, vždyť ona je tak autenticky iracionální! Je vskutku neprofesionální nechat veřejně promlouvat člověka s krutou osobní zkušeností, daleko přijatelnější by přece pro veřejnost byl nějaký ten filtr, proč hned vzbuzovat dojem, že snad není něco v pořádku. Vždyť veřejnost by se tak ráda nechala přesvědčit o věčně svítícím slunci nad starým dobrým světem spravedlivých válek vedených pro její bezpečnost a mír světa. A když se do toho pustí ještě dobře poučení a časem prověření komentátoři, pak možná bude mít i bůh možnost znovu ochraňovat královnu. Od čeho tady ta BBC vlastně je, placená z daní poddaných? Přece od toho, aby diskuse byla jasná a "racionální". Emoce jsou pro zlomené matky pokud možno v ústraní.

Zbraně schopné zničit svět Gordon ani jeho kolegové v zaměstnání na svých cestách nenašli. Prý proto, že přicestovali zoufale nepřipraveni na "poválečnou situaci". Poválečná - nemírová situace vůbec přináší jedno překvapení za druhým. Prý nechat vše tak a odejít je stejně nezodpovědné, jako srazit chodce a bez poskytnutí pomoci odejet. Ano, pomoc je v tomto případě nasnadě, ale proč při couvání zpět nebohého chodce ještě dorážet? Aby nemluvil?

Dopravní nehoda stala se autorovi ze Sunday Telegraph nosnou metaforou. Kdyby tak Gordon zemřel při dopravní nehodě, byla by jeho matka silou své bolesti rázem odbornicí na řešení nehodovosti? Ne, nebyla, stejně jako výrokem o špinavé válce neaspiruje na generálskou hodnost, ale upozorňuje pouze na dokazatelnou lidskou vůli, která připravila o život jejího syna. Pokud vím, dopravní nehody se nedějí z lidské vůle, ale z jejího nedostatku. Ale možná, že v Británii je to jinak, přece jen, jezdí se tam vlevo...

Omluvme tedy nakonec nebohou matku, zaslepena svým žalem neví co činí, prostinká. Dejme jí deset let, aby se mohla procházkou mezi ropnými vrty prosperujícího Iráku rozejít s mylnou představou o zbytečné smrti syna. S radostí a srdcem usmířeným levnějším benzínem dožije s fotografií Tonyho Blaira vedle té synovi.

Jak se zdá, nejen Gordon ztratil hlavu ve službách britského ministerského předsedy. Je opravdovým projevem loajality, že tak činí konzervativně (až zakonzervovaně) smýšlející člověk ve prospěch labouristického premiéra.

Možná, že K. Myers by rád žil tam, kde matky i přes svou bolest samy berou pušku a vkládají ji synovi do rukou, aby šel a bojoval. Doporučil bych mu lokality Blízkého východu, třeba Palestinu či Irák, neboť tam se zatím daří civilizovanému světu udržovat tenhle historický skanzen, kde je ještě možné přesvědčit matky mrtvých vojáků o racionalitě a smyslu jejich smrti. Měl by si však pospíšit, co kdyby Bush s Blairem nevyhráli příští volby.

                 
Obsah vydání       26. 8. 2004
26. 8. 2004 V Praze se zprovozňuje součást zhoubného dopravního řešení Petr  Kužvart
26. 8. 2004 V Nadžafu "dohodnut smír"
26. 8. 2004 Nikdo není dokonalý
26. 8. 2004 Jsou dnes Američané daleko konzervativnější než dříve?
26. 8. 2004 Šiitská mírová mise dospěla do Nadžafu
26. 8. 2004 Západní média budou protestovat proti policejnímu zadržení novinářů v Nadžafu
26. 8. 2004 Súdán: zastrašování, lži a útoky na svobodu slova v Darfúru
26. 8. 2004 Pokrytectví muslimského světa vůči Súdánu
26. 8. 2004 Britská média oslavují Milana Kunderu
26. 8. 2004 Británie: Univerzity budou studovat manipulaci médií za irácké války
26. 8. 2004 Druhá americká zpráva o týrání iráckých vězňů v Abu Ghraib zveřejněna
26. 8. 2004 Ve službách britského ministerského předsedy... Bohumil  Kartous
26. 8. 2004 Kryla jako velkého umělce jsem rozhodně zpochybnit nechtěl... Šmerala ano... Radko  Kubičko, Jiří  Haussmann
26. 8. 2004 Šmeral a naše nynější orientace Miloslav  Ransdorf
26. 8. 2004 Tunel Mrázovka -- špatné řešení za deset miliard
26. 8. 2004 Bloggeři, novináři, citace a právo Štěpán  Kotrba
26. 8. 2004 Bohumínské Léto-kruhy 2004 začaly exkurzem do historie Jaroslav  Hlaváček
25. 8. 2004 Odluka politiky od státu Martin  Gřeš
26. 8. 2004 Naši oligarchové Sergej  Chelemendik
25. 8. 2004 Studenti žádají vypracování řádné koncepce pro správu budov a pozemků ČVUT
25. 8. 2004 Výzvy energetických potřeb pro 21. století František  Hezoučký
25. 8. 2004 Schlesinger: Jde nám o morální zdraví americké armády
25. 8. 2004 Daily Mirror nucen poskytnout propuštěnému šéfredaktorovi odškodné ve výši 1,7 milionů liber
7. 8. 2004 Hospodaření OSBL za červenec 2004
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
22. 11. 2003 Adresy redakce
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
17. 6. 2004 Provizorní umístění starých archivů

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 8. 2004 Druhá americká zpráva o týrání iráckých vězňů v Abu Ghraib zveřejněna   
26. 8. 2004 Ve službách britského ministerského předsedy... Bohumil  Kartous
26. 8. 2004 Západní média budou protestovat proti policejnímu zadržení novinářů v Nadžafu   
26. 8. 2004 Šiitská mírová mise dospěla do Nadžafu   
26. 8. 2004 V Nadžafu "dohodnut smír"   
25. 8. 2004 Schlesinger: Jde nám o morální zdraví americké armády   
25. 8. 2004 Sistání vyzývá Iráčany k mírovému pochodu do Nadžafu   
24. 8. 2004 Americký voják: Můj proces nebude férový   
24. 8. 2004 Guantánamo: začínají slyšení   
24. 8. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. - 18. srpna 2004   
24. 8. 2004 Za týrání ve vězení Abu Ghraib "nesli aspoň částečně odpovědnost vrchní velitelé"   
24. 8. 2004 Ve vězení v Abu Graib byl "chaos", konstatuje americká oficiální zpráva   
23. 8. 2004 Je správné, aby truchlící matka určovala debatu o Iráku?   
21. 8. 2004 Al-Sadr stále kontroluje svatyni   
20. 8. 2004 Británie: Matka devatenáctiletého vojáka, usmrceného v Iráku, řekla zástupci premiéra, že kecá nesmysly