5. 3. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 3. 2004

Nová "Svobodná"... (televize)

O tom, jak se Američané snaží televizí zamerikanizovat arabskou kulturu

"Svobodná..." (televize) je nejnovější iniciativa amerických neokonzervativců ve Washingtonu, kteří se jejím prostřednictvím snaží poameričtit arabskou kulturu. Nefunguje to, napsal v egyptském listě Al Ahram Hani Shukrallah a zamyslel se proč ne.

Je skutečně smutné, píše autor, že Svobodná a její různé sestry, hudební rádio Sawa a časopis Hi jsou to nejlepší, co si naši imperiální přátelé dokáží vymyslet ve snaze přesvědčit nás, abychom si nechali vládnout z Bílého domu. Není snad třeba vůbec zdůrazňovat, že nemáme absolutně kontrolu nad tím, která skupina podvodníků řídí toto globální show.

Jediným důvodem, proč nyní v arabském světě vysílají tyto stanice, pokračuje autor, je ideologie. Jejich existence je založena na dětinském názoru, že lidé v arabském či muslimském světě "nenávidí Ameriku", protože jsou obětí zaostalé kultury nenávisti, kterou neustále podporují arabská média ve spiknutí s náboženským fundamentalismem. Tak jim, myslí si Američané, ukážeme, jak jsme dobří, jak nadřazená je naše civilizace, naše kulturní hodnoty a naše výrobky. Svět je konec konců tržiště. Stačí jen odstranit překážky volnému trhu a nekvalitní zboží zaostalých kultur a civilizací ustoupí nadřazeným, lépe baleným a lépe prodávaným výrobkům západní, zejména americké, kultury a civilizace.

Neokonzervativci ovšem nemají v úmyslu likvidovat arabskou a muslimskou kulturu a civilizaci. Příjemná směsice dovezené a domácí praxe, nevědomosti a hlouposti byla vždycky ideální formulí pro to, aby se neklidné masy udržovaly pod palcem.

Nedělá na to mě žádný dojem. Absurditě amerického televizního a rozhlasového vysílání i jejich tisku (přesně řečeno jejich marketingové agresivitě) se vyrovná jen absurdita paranoidního přesvědčení Arabů a muslimů, že jsou ohroženi kulturní invazí. Celá ideologická konstrukce za těmito dvěma zrcadlovými obrazy je prostě falešná.

Věc je ta, že arabská a muslimská kultura už je v současnosti hluboce poameričtěná. Za posledních několik let jsme byli svědky hluboké amerikanizace arabských ulic. V Káhiře je nyní téměř v každé ulici kavárna, inspirovaná americkými kavárnami typu Central Perk, jaké vidíme v seriálu Friends (Přátelé). I tento americký seriál je pravděpodobně v arabských středostavovských domácnostech stejně tak populární jako v samotných Spojených státech.

A kdy se vlastně stal den svatého Valentýna v Egyptě státním svátkem, nemluvě o svátku palestinském a celoarabském? A co ty desítky multiplexových kin, které vyrostly jako houby po dešti v posledních několika letech v Káhiře a v celé řadě provinčních měst, kde se promítají nejen americké filmy, ale i nové arabské situační komedie, které jsou tu v posledních dvou letech tak nesmírně populární? A co internet, ono neustále chatování a posílání esemesek mezi našimi mladými lidmi, všechny ty satelitní talíře, které proměnily horizont arabských měst i vesnic?

Vezměte si jakýkoliv ze stovek arabských filmů, natočených od dvacátých let dvacátého století dodneška a zjistíte, pod jak silným vlivem Hollywoodu jsou. A co hudba, písně, tanec, divadlo a literatura? Nejen západní kultura, ale konkrétně americká kultura je tak integální součástí moderní kultury v Egyptě, jak je tomu po celém arabském světě.

A stejně jako je tomu v Americe, i my jsme většinou vystaveni nekvalitě a mezi tím vzniká několik málo klenotů. Nedávno vysílala americká "Svobodná" vynikající dokumentární film o evoluci života na této planetě - o několik hodin předtím jsem četl článek v týdeníku Sunday Times o tom, že americký stát Georgia zakázal výuku evoluční teorie ve školách. V článku se pravilo, že sám americký prezident poskytl svůj učený názor, že o správnosti evoluční teorie "dosud nebylo rozhodnuto".

Ale kromě občasného dobrého televizního dokumentárního filmu, většinou koupeného od BBC, je americká "Svobodná" překvapivě ošuntělá, stejně tak ošuntělá jako samotná Egyptská televize - i když její pozoruhodně neschopní moderátoři jsou schopni se o něco lépe obléknout než jejich egyptské protějšky.

Takže by američtí čtenáři tohoto sloupku měli zatelefonovat svému poslanci a požádat ho, aby jim byly vráceny jejich daně, uzavírá autor.

Kompletní článek v angličtině ZDE
                 
Obsah vydání       5. 3. 2004
5. 3. 2004 Blair obhajoval doktrínu dalších preventivních vojenských útoků
6. 3. 2004 Purim mezi dobrem a zlem Štěpán  Kotrba
6. 3. 2004 Českého lva po zásluze získal vynikající film Nuda v Brně Jan  Čulík
5. 3. 2004 Bush terčem kritiky, že v předvolební reklamě zneužil 11. září
5. 3. 2004 Nová "Svobodná"... (televize)
5. 3. 2004 Muži podezřelému z přípravy 11. září se dostane nového soudního procesu
5. 3. 2004 Za co vděčíme nacionalismu Martin  Škabraha
4. 3. 2004 Jak se rozšířily nepravdy o iráckých ZHN?
5. 3. 2004 Nový úděl pro Vladimíra Špidlu? Štěpán  Kotrba
5. 3. 2004 Desáté jaro Karla Kryla Martin  Štumpf
5. 3. 2004 Zákonu musí být učiněno zadost
5. 3. 2004 Komunismus je zločinecká ideologie a tu šíří televize Prima Boris  Cvek
5. 3. 2004 Žádné "zločinecké ideologie" neexistují Jan  Čulík
5. 3. 2004 Aktualizovaná digitální koncepce v nejistotě Zdeněk  Duspiva
5. 3. 2004 Jde především o kvalitu vysokoškolského vzdělání Radim  Valenčík
5. 3. 2004 Haiti po převratu, prezident odtransportován do exilu Miloš  Kaláb
4. 3. 2004 Historické smíření musí být založeno na pravdě
4. 3. 2004 Beneš se zasloužil o komunistický stát Jaroslav  Hutka
4. 3. 2004 Zprovoznili jsme fotografie
4. 3. 2004 Nové členské země EU ohrozí odliv mozků
4. 3. 2004 Stop násilí na ženách
3. 3. 2004 Pochopit Hitlera a Beneše Martin  Groman
3. 3. 2004 Naše bedna a modrý pták Miroslav  Cingl
3. 3. 2004 Hry, které hrají celé národy Immanuel  Wallerstein
3. 3. 2004 Publikují česká média skutečně jen to, co lidé v ČR chtějí? Jan  Čulík
4. 2. 2004 Hospodaření OSBL za leden 2004
22. 11. 2003 Adresy redakce
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů