9. 1. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 1. 2004

Klausovi ctitelé jsou hlupáci - jsme chytřejší?

Reakce na článek Petra Jánského Klausův projev byl hloupý

Podle Petra Jánského byl prezidentů projev hloupý. Možná. Klaus není Havel. Nevím ovšem, co měl říci, aby to vyznělo duchaplně a zároveň nikoli dutě. Po 15 letech čekání se vstupujeme do Evropské unie. Událost je to nepochybně velmi důležitá. Nicméně "po bok vyspělých a demokratických států" nás sama o sobě nezařadí. Nehledě na to, že po tento bok se dosud nezařadily například i USA, Švýcarsko či Norsko, tedy státy, jejichž vyspělost a demokracie je s průměrem EU přinejmenším srovnatelná.

K omezení svrchovanosti nepochybně dojde, neboť fungující EU je s plně suverénními členskými státy stejně neslučitelná, jako v případě Československa a Slovenska (to je konstatování, nikoli odsudek). Nekritický pocit, že "tohle je konečně to pravé" by mohl být základem pozdějšího "zklamání z evropského vývoje".

Československo nenosilo domů jedničky nikdy. Je sice pravda, že před válkou bylo středoevropským premiantem, ale to bychom argumentovali jako Václav Klaus. Jeho demokracii byly tehdy vytýkány podobné věci jako dnes. Nostalgie po "lepší" minulosti je přirozená (těží z toho už i čeští soudruzi), ale ne vždy rozumná.

Je-li Václav Klaus prezidentem ODS, komunistů a měšťáků, pak je prezidentem většiny Čechů. Česká demokratická veřejnost je v evidentní menšině. Pokud bude všechny jinak smýšlející považovat za tupé pitomce či za zloděje (ne že by takoví neexistovali), pak na tom v dohledné době asi lépe nebude. S podobným postojem se dá těžko dělat pozitivní politika.

Na to svého času dojel KAN, jediná antikomunistická formace, která měla šanci být něčím víc, než okrajovým folklórem. Jeho členové byli tak zásadově demokratičtí, až se vyřídili navzájem.

Nepamatuji se, že by Klaus někdy označil duchovní elitu, disidenty, intelektuály nebo občanské iniciativy "za obtížný hmyz, který by se měl hubit". Ani v době, kdy jiní viděli v politické opozici materiál pro knihaře. Je pravda, že Klaus byl vůči výše zmíněným vždy velmi skeptický. Na druhou stranu, považuje-li se někdo za elitu a zároveň za demokrata, pak otázka "kdo Vás do té elity zvolil" není tak zcela mimo.

KSČM je svou přítomností (a doufejme i budoucností) demokratickou stranou. Podobně demokratická by dnes nejspíš byla i NSDAP, pokud by byla povolená a měla masovější podporu. Jak se vyrovnat s demokratickou stranou otevřeně se hlásící k totalitní a vražedné minulosti, nevím. Ale pokud jsme to nedokázali po listopadu, pak to dnes už asi nedoženeme. "Morální" antikomunismus je opravdu cosi archaického a směšného. Ti, kteří pro "vyrovnání se s komunismem" něco opravdu udělali (např. Cibulka a spol) prominou, ale je to tak. Jediný výsledkem je KSČM jako jediná parlamentní strana, která může tvrdit, že s polistopadovým vývojem nemá nic společného. Jako taková přitahuje a bude přitahovat protestní hlasy. V normální demokracii nelze trvale vylučovat stranu, která má stabilní podporu přes deset procent hlasů.

Respektive to možné je, ale musíme tím více přihmuřovat oči nad těmi ostatními. Srovnejme Itálii a Francii za studené války. V obou zemích byla silná komunistická strana. Italští politikové byli zásadoví -- ovšem italská politika byla příslovečně nestabilní a nakonec skončila velkou ostudou. Naproti tomu francouzský prezident Miterrand přibral v roce 1980 komunisty do vlády. A to přesto, že francouzští komunisté byli kdesi na půl cestě mezi Grebeníčkem seniorem a juniorem a studená válka právě rozjížděla svou poslední bitvu. Po několika letech experiment skončil, aniž by se Francie stala méně demokratickou. Zato preference francouzských soudruhů od té doby nezadržitelně klesají.

Lepší teplíčko, než mráz, ať už přichází z Kremlu, či odjinud. Smrádku tu máme možná víc, než je zdrávo. K jeho překonání je ale opatrný optimismus (může být hůř a budeme-li chtít, bude lépe) lepší, než postoj typu "Všechno stojí za hovno a bude stát tak dlouho, dokud se lid v této zemi nevymění". To pak ani nemá cenu něco dělat nebo o něco usilovat.

                 
Obsah vydání       9. 1. 2004
10. 1. 2004 Plánoval Bush svrhnout Saddáma už v lednu 2001?
10. 1. 2004 Syrský novinář "ví, kde jsou irácké zbraně hromadného ničení"
11. 1. 2004 Dánští vojáci našli v Iráku stopy yperitu
8. 1. 2004 Bohužel, nic není zadarmo
10. 1. 2004 Dáme to dohromady?
9. 1. 2004 Nadcházející ekologická katastrofa
9. 1. 2004 Kultura v mediálním supermarketu Jan  Čulík
9. 1. 2004 Proč existuje v ČR rozpočtový deficit? Martin  Myant
9. 1. 2004 Proč prodávat zlatá vejce Telecomu? Štěpán  Kotrba
9. 1. 2004 Why is there a budget deficit? Martin  Myant
9. 1. 2004 Proč není v ČR hospodářský přebytek Jan  Hošek
9. 1. 2004 Vláda odložila důchodovou reformu Josef  Vít
9. 1. 2004 Záruční doba platí pouze dvouletá Radek  Mokrý
9. 1. 2004 Volá odkaz, anebo jenom symbol? Miloš  Dokulil
9. 1. 2004 Zákroky proti mírovým demonstracím u izraelské izolační zdi
9. 1. 2004 Bhopálská tragédie a její oběti ve fotografiích Raghu Raie
9. 1. 2004 Slabomyslní a malověrní - o podlehnutí kdekomu a kdečemu Zdeněk  Bárta
9. 1. 2004 Rozpočtový deficit USA je zanedbatelný (ČTK), ale představuje globální riziko (BBC) Ivan  David
9. 1. 2004 Klausovi ctitelé jsou hlupáci - jsme chytřejší? Pavel  Urban
9. 1. 2004 Lidé, vemte spravedlnost do svých rukou Petr  Jánský
9. 1. 2004 Demokracie je lehce zmrzačená, ale je Vladimír  Petrilák
9. 1. 2004 Smrt ministra Petr  Jánský
8. 1. 2004 Amerika naléhá na Evropu, aby bezodkladně začala vydávat biometrické pasy
7. 1. 2004 Lékaři v EU chtějí protestovat proti ponižujícímu snímání otisků prstů při cestě do USA Štěpán  Kotrba
8. 1. 2004 Promiňte, skoro se stydím ptát: Žijeme vlastně v demokracii? Josef  Brož
7. 1. 2004 Jak jsou vojenské výdaje katalyzátorem amerického hospodářství
7. 1. 2004 Usáma bin Ladin: Odporujte novému Římu
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
9. 1. 2004 Valná hromada Občanského sdružení Britské listy
31. 12. 2003 Hospodaření OSBL za prosinec 2003
22. 11. 2003 Adresy redakce
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech