11. 9. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 9. 2002

Škromachovo tažení proti mládeži

Mladým lidem (a nejen jim) se musejí v poslední době v souvislosti s aktivitami pana Škromacha - toho času ministra práce a sociálních věcí (?) - protáčet panenky. Sociální demokracie v jeho osobě totiž našla geniální lék na nezaměstnanost absolventů škol: prostě ji úpravami několika zákonů zruší. Co jiného totiž znamená návrh přestat vyplácet v této kategorii podpory v nezaměstnanosti (přestane se jim započítávat studium a budou muset nejprve během tří let jakkoliv odpracovat 12 měsíců jako jiní uchazeči), omezit její pracovně-právní ochranu a zpřísnit sankce.

Oficiálním důvodem tohoto biče na absolventy jsou obavy o pracovní návyky a zapojení absolventů do společnosti, k nimž je podpory prý nemotivují. Nezapomnělo se ani na oblíbené povodňové argumenty (možnost nasazení nezaměstnaných absolventů), ani ještě oblíbenější termín "úspory ve výdajích" (přibližně 300 mil. Kč ročně).

Hned první dva důvody doslova stojí na vodě. Každý, kdo se v srpnu neutopil, si musí vzpomenout na stovky a tisíce především mladých lidí, kteří zcela dobrovolně přispěchali na pomoc v postižených oblastech. Bez jakéhokoliv nátlaku a zcela spontánně se místo prázdninových radovánek zapojili do budování bariér a odstraňování ruin.

Otázka nezaměstnanosti mladých lidí je pochopitelně hlubší, než diskutabilní nechuť pracovat. Různí školští a hospodářští odborníci zmiňují už léta problém propojení vzdělávací soustavy s potřebami ekonomiky. To ovšem mládež ovlivňovat nemůže, natož aby mohla něco udělat s hospodářskými cykly.

U posledního návrhu však vidíme, jak se stále silněji prosazuje filozofie upřednostňující zotročování a diskriminaci mladých lidí. Už učňové na produktivních praxích často fakticky nahrazují řádné zaměstnance. Přesto mají nárok na méně než šestinu minimální hodinové mzdy nekvalifikovaného dospělého pracovníka - 5,40 Kč. Podobnou "výchovu k pracovním návykům" podstupuje mládež na různých brigádách. Tam - už zcela mimo studované obory - okouší, co jsou to nekonečné monotónní hodiny za nejnižší výdělky, co je systém bachařského dozoru za zády (v takovém McDonaldu to dotáhli při fritování karbanátků až k vojenským hodnostem).

A tento mládeží nenáviděný typ práce, tuto drezuru v ohýbání páteře zaměstnanců "pěkně od kolébky" - práce jakékoliv a za jakýchkoliv podmínek - ordinuje Škromach zákonem. Výsledkem bude skutečný odpor mládeže k "práci".

"Sociální" demokrat, bývalý odborář a už teď nejasociálnější ministr od dob pana Vodičky neblahé paměti Škromach si proti sobě staví bezmála 30 tisíc nezaměstnaných absolventů, potažmo jejich rodičů. Až začne vyžadovat jeho kolega Gross ještě větší dotace na potírání kriminality mládeže nebo na zásahy pořádkových sil proti "agresivnímu davu mladistvých demonstrantů před vládními budovami", padne i "úsporný" důvod Škromachova návrhu.

Autor je oblastním funkcionářem Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR

                 
Obsah vydání       11. 9. 2002
11. 9. 2002 Rok po 11. září - Spojenci se neshodnou
11. 9. 2002 Případ mrtvého Roma byl vrácen inspekci MV k náležitému šetření
11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
11. 9. 2002 Výzva Tisíciletí v Evropě unavené z válek Jaroslav  Pour
11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi
10. 9. 2002 Cherish znamená "chovat láskyplně v srdci" Jan  Krondl
11. 9. 2002 Před rokem začala tragédie Dan  Pech
11. 9. 2002 Škromachovo tažení proti mládeži Petr  Jindra
11. 9. 2002 RRTV: Železný jako kandidát do Senátu "smí vysílat Volejte řediteli"
11. 9. 2002 Neuvěřitelný Dostál Petr  Štěpánek
11. 9. 2002 Referují Britské listy a MFD o kampani proti Kavanovi objektivně? Jan  Čulík
11. 9. 2002 Umanutost obhajoby Jana Kavana
9. 9. 2002 Nenabitá puška visiaca na stene Lubomír  Sedláčik
9. 9. 2002 Při americké simulaci války proti Iráku Spojené státy prohrály
9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek  Mokrý
11. 9. 2002 Průhledné financování BL Petr  Tůma
10. 9. 2002 BL podávají trestní oznámení na bývalého jednatele Občanského sdružení Britské listy
10. 9. 2002 Případ Tomáš Pecina: Naléhali jsme dlouho, avšak bezvýsledně. Nyní nelze reagovat jinak než podáním trestního oznámení Jan  Čulík
9. 9. 2002 Jak česká literatura zapomněla, kterak jí kdysi pomoženo bylo - a pomoženo opětovně býti může Jaroslava  Čajová
9. 9. 2002 Pomáhejme si sami, a i bůh pak popřeje zdaru dílu šlechetnému František  Palacký
9. 9. 2002 Uznáno jest, že literatura stala se nám pravou studnicí života národního František  Palacký
9. 9. 2002 Asociace ve prospěch spisovatelstva českého - není-li to myšlenka neméně vábná nežli šlechetná? František  Palacký