21. 8. 2002
Sbírky na pomoc přoti povodňovým škodám by se měly monitorovatOpadla staletá voda a teprve teď je vidět rozsah škod, ještě větší než
před pár lety. Ne, na to nejsme zvyklí. Na zcela bežný český "desátek"
ale ano. Všudypřítomný, každodenní a v závratné výši.
|
Každoroční povodně (například) ve ŠvýcarskuTady, v hornatém Švýcarsku, jsou sice záplavy každý rok, ale takový rozměr najednou jako právě teď v bezprostředním sousedství v ČR, Německu, Rakousku, na Slovensku, ... to je přece jen moc. V průměru obnášejí zdejší roční škody způsobené nespoutatelnou vodou něco přes 200 milionů CHF, jednotlivé mistní katastrofy dosáhly v minulých letech kolem 1/2 miliardy. Ale lidé jsou na to "zvyklí", tedy připravení, a dobře funguje i infrastruktura obcí, kantonů a federace. Co tady ale nefunguje, na co nikdo tady není zvyklý, je jinde zcela běžná všudypřítomná korupce. (Korupce = zneužití moci, postavení k osobnímu prospěchu. Čím mocnější, tím vyšší?) Samozřejmě, jako i tento rok, lidé sbírají a pomáhají. Sbírky doma a v zahraničí - už ne?Začínají se ale ozývat - na neblahé zkušenosti založené - hlasy, že "na rozdíl od minulých záplav v ČR nedám tentokrát už nic". Podle osobní informovanosti - informovanosti "samozřejmě" (!) v nejlepším jen částečné - jde o zklamání více méně doložené příklady korupčního zneužití sbírek v ČR před pár lety. Pomoc EU a obvyklý "desátek" v neznámé výšiJak všichni víme, přes minulý víkend se sešli Schröder, Schüssel, Dzurinda a Špidla. Finanční pomoc EU všem těmto postiženým zemím je přede dveřmi. V nemalé výši. Jak všichni víme. Výběrčí korupčního desátku - o jehož skutečné "sazbě" dusící rozvoj naší země se můžeme jen domnívat - se už těší... Jak všichni víme.
Monitoring - jeden ze začátků právní jistoty v ČRCo kdybychom odhodili některé naše zvyky? Dovedete si představit, že by bylo možné dát dohromady třeba něco jako monitoring všech sbírek a pomocí? Má vláda, mají magistráty, mají obce zájem takový monitoring učinně podporovat? Měla, měly, by mít. Vždyť by se jednalo o jeden z prvních kroků k tak nutnému právnímu systému, k právní jistotě. Mají občané v ČR možnost něco takového požadovat a prosadit? Může k takovému monitoringu přispět i transparency.cz ? A pokud opravdu nevíme, jak na to - proč nepožádat zahraničí právě o tuto pomoc?
PS - v techto dnech doslo mailem: "... Jsem presvedcen, ze je treba rozlisovat mezi statem a lidmi. Stat se projevil jako loupeziva organizace se sklonem ke gangsterstvi. Pokud chceme pomahat statu, budeme lizat ruku, ktera nas mlati. ... [J]" "... Ocenuji vas zajem o zdejsi potopu a o stradani postizenych, souhlasim s [J], ze "je treba rozlisovat mezi statem a lidmi". V r. 1997 jsem slozil 5.000 Kc na ucet u CNB - Ceska centralni banka v den, kdy byl ucet otevren (ziju v Praze za cesky plat), letos nic takoveho nezamyslim ... Povoden nam vyplavila na povrch :
Ale povoden dosud skryva: [M]" |