O podrazáctví

21. 10. 2013 / Ladislav Stalmach

Tak mi volal Stanislav Polčák. Než jsem stačil pozdravit a poptat se ho na zdraví, řekl, že četl Britské listy a že jsem podrazák. V tu chvíli jsem nevěděl, o čem mluví, ale telefonát byl u konce. Tak jsem zagugloval a začalo mi svítat. Jako bývalý člen celostátního výboru Gazdíkova STANU jsem podezřelý, že jsem napsal článek "VOLBY JAKO DIVADELNÍ FRAŠKA? PŘINÁŠÍME NÁZOR ČLENA HNUTÍ STAROSTOVÉ".

Poslední průzkum

CVVM: ČSSD, KSČM, ANO, TOP 09...

21. 10. 2013

Podle nového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění by se do Sněmovny dostalo sedm stran. První sociální demokraté by získali 26 procent hlasů. Za sociálními demokraty se umístili komunisté s 18 procenty hlasů. Třetí místo by obsadilo hnutí ANO Andreje Babiše s 16,5 procenty hlasů, čtvrtá TOP 09 by získala 9 procent. Těsně nad pětiprocentní hranicí by se umístili občanští demokraté (6,5 procenta). O jeden a půl procentního bodu méně by měli shodně lidovci a hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by podle CVVM nedosáhli zemanovci (3,5 procenta) ani piráti (2,5 procenta) a zelení (2 procenta). Ostatní strany zařadila agentura do skupiny ostatní - rozdělily by si 6 procent hlasů.

Zdroj: ZDE

EU vyzvala Rusko, aby nekladlo překážky integraci Ukrajiny, Moldávie a Gruzie

21. 10. 2013

Ministři zahraničí EU dnes vyzvali Rusko, aby přestalo využívat obchodní dohody k trestání východoevropských zemí usilujících o užší vazby s Unií. Blok 28 států doufá v dohodu o užší integraci s Ukrajinou, Moldávií a Gruzií na summitu ve dnech 28.-29. listopadu. Avšak Rusko místo toho zmíněné státy vyzývá, aby se více přizpůsobily Rusku.

Miloš Zeman na Ukrajině prosazuje protiruskou politiku

21. 10. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

Na Ukrajině se v souvislosti se Zemanovou návštěvou píše: "Не секрет, что Милош Земан взял на себя роль негласного адвоката Украины в Брюсселе. Он не упускает возможности заявить в СМИ, что наша страна обязана стать ассоциированным членом ЕС." ("Není tajemstvím, že Miloš Zeman přijal roli tichého advokáta Ukrajiny v Bruselu. Nevzdává se možnosti říkat v médiích, že se naše země musí stát asociačním členem Evropské unie.") Zeman tu otevřeně podporuje politiku, kterou odmítá Kreml, upozorňuje Veronika Sušová-Salminen. Putin už několikrát Kyjev před asociační dohodou varoval, s tím, že v bude chystat odvetu v podobě zavedení některých cel. Rusku se přibližování Ukrajiny EU velice nelíbí. Země je jejich tradiční oblast zájmu (mimochodem, historicky jsou kořeny ruské státnosti dnes situovány na území jiného státu, což nese Moskva s velkou nelibostí) a má v plánu konkurenční projekt Euroasijské unie.

Prošla jsem Aktualne.cz, server ČT, Novinky.cz a Lidovky.cz a nikdo se o tomto konkrétním kontextu nijak nezmiňuje. Zřejmě je to nedůležité a nehodné zaznamenání, poznamenává politoložka a dodává:

Ukrajinci si všimli i toho, že Zeman prohlásil, že Rusko nemá důvod k bránění evropské integrace Ukrajiny, tím spíš, když Rusko samo by se mohlo v perspektivě dvaceti let stát samo členem EU. Zeman to řekl v rozhovoru pro rádio Svobodná Evropa.

Vedle toho se na RBK Ukraina píše o tom, že ČR podporuje všechny směry vnější politiky Ukrajiny. Konkrétně integraci v EU a členství v Radě bezpečnosti OSN, jak sdělil Zeman. O Rusku už se tam nehovoří.

Zdroje: ZDE ZDE ZDE

Je EU připravena na dlouhodobý mezinárodněpolitický konflikt s Ruskem?

21. 10. 2013 / Karel Dolejší

Veronika Sušová-Salminen tvrdí, že prezident Zeman na Ukrajině prosazuje protiruskou politiku, když podporuje integraci této země do EU. Celá pravda je, že Miloš Zeman už několik let fantazíruje nejen o vstupu Ukrajiny, ale samotného Ruska do EU.

Rusko ovšem má daleko větší ambice než stát se řadovým státem Evropské unie. Na něco takového kvůli své velmocenské politice nikdy nepřistoupí. Putinovým cílem je obnovit SSSR v nových parametrech, tak aby Moskva už ekonomicky nedoplácela na udržování satelitních režimů. A ze stejného důvodu se ruské bezpečnostní elity nikdy nesmíří s trvalou ztrátou Ukrajiny. Bez ukrajinských zdrojů nebudou moci své velmocenské ambice realizovat a uzemí Ukrajiny je kromě toho vážnou redukcí tradiční ruské strategické obranné hloubky. Jestliže EU hodlá integrovat Ukrajinu, musí se připravit na zásadní a dlouhodobý konflikt s Ruskem, který nikdy neskončí ruskou rezignací. Odveta se může v první fázi omezit na snahu o destabilizaci a rozdělení Ukrajiny na západní "proevropskou" a východní "proruskou" část, ale může nabýt velmi snadno i podstatně rozsáhlejších parametrů. Řeči o integraci Ruska do EU za 20-30 let jsou v této souvislosti fakticky obdobou iluzívně harmonizující Benešovy koncepce Československa jako mostu mezi Východem a Západem a naprosto tedy neumožňují pochopit závažnost konfliktu, který v Evropě právě vzniká.

Francie si pozvala kvůli špehování od NSA na kobereček amerického velvyslance

21. 10. 2013

Francouzská vláda pozvala k podání vysvětlení amerického velvyslance ve Francii, poté, co byly zveřejněny informace, že americká špionážní National Security Agency (NSA) široce odposlouchává telefonní hovory francouzských občanů.

V pondělí vydal deník Le Monde údaje, které poskytl americký whistleblower Edward Snowden. Z nich vyplývá, že NSA odposlouchávala telefonní rozhovory Francouzů "v obrovském měřítku".

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius varoval: "Takováto praxe mezi partnery, která narušuje soukromí, je naprosto nepřijatelná a musíme zajistit, velmi rychle, aby k ní nedocházelo." Americký ministr zahraničí John Kerry právě přijíždí do Francie k jednání o Blízkém východě.

Z informací, zveřejněných deníkem Le Monde, vyplývá, že NSA údajně sledovala nejen osoby podezřelé z terorismu, ale i politiky, podnikatele a členy vlády, a to v rámci programu US-985D.

"NSA zaznamenává telefonní rozhovory několika způsoby," uvedl Le Monde. "Když někdo vytočí určitá francouzská telefonní čísla, je aktivován signál, který uvede v provoz nahrávání určitých rozhovorů. Toto odposlouchávání zahrnuje také textové zprávy a je založeno na klíčových slovech."

Takové metody umožňují americké NSA udržovat systematické záznamy o kontaktech všech sledovaných osob. Podle listu Le Monde jde o "porušování soukromí v obrovském měřítku, jak v soukromém prostoru francouzských občanů, tak při krádeži obchodního tajemství velkých francouzských firem."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Na koho míří prostředníček

21. 10. 2013 / Marek Řezanka

Nadcházející předčasné parlamentní volby se nesou v duchu několika hesel. Opět ze všech stran slyšíme zdůrazňovat možnost změny. Trhákem voleb má být Okamurův Úsvit přímé demokracie (jak příznačné, že v názvu místo občanů figuruje jméno konkrétního politika). Změna v podání Okamury nerozlišuje pravo-levé dělení -- to je údajně překonáno. Ovšem, jak v čem. Je řada oblastí, kde se pravicová politika s důrazem na všemocnost trhu a maximalizaci zisku úzké skupiny osob na úkor potřeb většiny dostává do příkrého rozporu s modelem sociálního státu. Nebude náhodou, že např. na rozdíl od ekonomky I. Švihlíkové, které rozpracovává modely participativní ekonomiky a která se mj. zabývá problematikou minimální mzdy, se Okamura vzhlédl v konceptu ekonoma P. Kohouta, kterému tleská Strana svobodných občanů, pro niž cokoli sociálního je důvod k pokřižování.

Vztyčený prostředníček na Vltavě

21. 10. 2013 / Luděk Prokop

vypadá jako stvořený nejen pro Marka Bendu prosícího o kroužkování ale i pro pravicové strany všeobecně. Za všechno to konání pravicové koalice, za všechny výsledky jejího úsilí, včetně církevních restitucí prosazených s pomocí pozdějšího vězně, to snad ani jinak vyznít nemůže. Věřím, že noblesně zdvižený prostředníček, v rozporu se záměrem umělcovým, stane se symbolem výsledku voleb, nasměrovaným k pravicovým stranám. Bez ohledu na to, co chtěl pravicový umělec, s inteligencí jemu vlastní, skutečně vyjádřit.

Svoboda v ohrožení

21. 10. 2013 / Daniel Veselý

V rámci vrcholící a nezřídka iracionální předvolební agitace řada známých osobností opět resuscitovala mrtvou hosanu komunismu, podbízivě varuje před návratem "ruských tanků", či před jakýmsi komunistickým holocaustem. Na podporu ohrožené svobody se pořádá Běh proti totalitě těch, kteří se obávají plíživé změny politického systému v čele s komunistickou stranou. Společným jmenovatelem těchto apelů je iracionální strach před nebezpečími, jež de facto reálně neexistují, nebo jsou přinejmenším hodně přifouknutá, a zároveň ignorace možného ohrožení demokratického systému v podobě korporátního fašismu.

Volit komunisty mi brání obyčejný lidský vkus

21. 10. 2013

Daniela Veselého v článku "Svoboda v ohrožení" zaujal předvolební videoklip, kde vystupují politolog Jacques Rupnik, sociolog Fedor Gál, bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman, novinář Jan Urban a jiní. Mluví tam o tom, co pro ně představuje svoboda. Jejich slova jsou podkreslena fakty o vládě komunistů, píše Helena Zemanová.

Veselý tento klip považuje za neetický a manipulativní (zejména proto, že ho doprovází emotivní hudba) a dodává:

O vkusných stranách

21. 10. 2013

Nedá mi to, abych nereagoval na článek paní Zemanové. Snad moje poznámka nebude znít příliš ironicky a žlučovitě, píše Jan Klášterecký. Rozhodovat se ve vzteku, podle pocitů, to je vlastnost dětí.

Rádi se máme za dospělé a přitom volby jsou pěkná ukázka toho, jak rozhodující roli hrají emoce. Kdyby lidé chladně kalkulovali, nemohlo by se stát, že budou volit proti svým nejvlastnějším zájmům.

Zpět k dopisu paní Zemanové. Nechám stranou rovnici komunismus = teror. To je opět jen tenisové podání na další výměnu zbytečných emotivních výlevů z obou stran. Zkouším se proto zcela racionálně zamyslet nad tím, co zaznamenala "historická paměť" paní Zemanové a co zaznamenala moje obyčejná paměť.

Mohl bych vyprávět o tom, že před rokem 1989 a ještě poměrně dlouho potom dnešní mocipáni "své skutečné cíle, včetně metod, které k nim mají vést, úspěšně zastírali". Slovo kapitalismus bylo tabu, kvůli němu specialisté pana Klause museli vymyslet termín "tržní hospodářství bez přívlastků". Když jsme tak cinkali a objímali se radostí na Václaváku, "málokterý soudný člověk si tehdy dokázal představit, že:

PRO-REFERENDUM

Kdo podporuje institut referenda

21. 10. 2013

tisková zpráva

Sdružení Pro Referendum oslovilo strany a hnutí, kandidující do sněmovních voleb 2013 na kontaktní mailové adresy, uvedené na jejich webových stránkách a požádalo je o zprostředkování následného prohlášení jejich kandidátům:

Prohlášení:

Zavazuji se, že v případě svého zvolení do Sněmovny ČR budu prosazovat následující legislativní cíle:
  1. Dostupné a závazné referendum
  2. Omezení imunity a odvolatelnost veřejných činitelů
  3. Transparentní financování politických stran

Na žádost nereagovali:

  • 2 - Strana svobodných občanů
  • 4 - TOP 09
  • 5 - Hlavu vzhůru
  • 6 - ODS
  • 7 - Romská demokratická strana
  • 8 - Klub angažovaných nestraníků
  • 10 - Strana soukromníků České republiky
  • 13 - Suverenita - strana zdravého rozumu
  • 14 - Aktiv nezávislých občanů
  • 16 - Občané 2011
  • 18 - Dělnická strana sociální spravedlnosti
  • 19 - Československá strana socialistická
  • 20 - ANO 2011
  • 22 - LEV21 - Národní socialisté
  • 23 - Strana zelených
  • 24 - Koruna česká - monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska

Prohlášení za své kandidáty odmítli:

  • 11 - Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

Protikorupční noviny dnes dorazí do 4 miliónů schránek

21. 10. 2013

Tisková zpráva

21. října 2013 -- Dnes a zítra dostanou voliči do schránek informaci o tom, kteří kandidáti se písemně zavázali k podpoře 9 protikorupčních zákonů. Celkem se zavázalo více než 1500 kandidátů ze všech politických stran, které mají šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Koalice 20ti protikorupčních organizací voliče vyzývá, aby na kandidátce své oblíbené strany kroužkovali ty politiky, kteří závazek podepsali. Mohou tak do Parlamentu dostat až 101 poslanců, kteří se shodnou na opatřeních proti systémové korupci a klientelismu.

Počty podepsaných kandidátů za jednotlivé strany: TOP09 191, všichni krajští lídři; ČSSD 131, 12 z krajských lídrů; ANO 172, všichni lídři; KDU-ČSL 146; KSČM 96 a 8 lídrů; ODS 93, 11 lídrů; Strana zelených 252, všichni lídři; Změna 137; Česká pirátská strana 105; Úsvit přímé demokracie 82; SPOZ 97; Hlavu vzhůru 15.

Pražané budou raději platit vyšší daně, než by volili levici

21. 10. 2013 / Adam Votruba

Volit levici je v hlavním městě pro řadu lidí stále tak trochu společenské faux pas. Při tom na sklonku vládnutí Petra Nečase se zdálo, že lidé jsou již neoliberálními experimenty natolik znechuceni, že se schyluje k paradigmatické změně v myšlení českého voličstva. Dokonce i v Českém rozhlase bylo lze zaslechnout názorový komentář, že vláda levice by vlastně nemusela být až tak špatná, neboť sociální demokracie není na rozdíl od pravice tak ideologicky zaslepená. Jenže, jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá.

"Zemanovci v parlamentu jsou pojistkou proti koalici ČSSD a TOP09"

21. 10. 2013

Tiskové vyjádření politické rady SPOZ k aktuální situaci.

Ani ve vypjaté atmosféře těsně před volbami nevidíme důvod pro to, aby na sebe útočily programově blízké strany. Strana Práv Občanů ZEMANOVCI od začátku kampaně zcela jasně deklarovala, že je připravena podpořit jednobarevnou vládu ČSSD. Zemanovci jsou také jedinou alternativou pro vznik silné levicové vlády. Je to v současné situaci jediná možnost, jak zabránit návratu pravice a stylu, jaký nám předvedl projekt ODS, VV a TOP09 pod vedením Miroslava Kalouska.

Nevidíme důvod, aby ČSSD varovala před nebezpečím nových stran, do kterých zařazuje i SPOZ. SPOZ je programově čitelnou stranou, která své programové priority prosazuje dlouhodobě. S SPOZ mají voliči jistotu, že po volbách nevznikne*koalice ČSSD a TOP09, která se dle současného vývoje ukazuje být reálnou hrozbou.

Občané mají hlasem pro SPOZ a vstupem Zemanovců do sněmovny možnost zabránit návratu způsobu vládnutí, který této republice přinesl mnoho zlého. Mají možnost zabránit návratu Miroslava Kalouska. Věříme, že svůj hlas pečlivě zváží a nepodlehnou vypjaté atmosféře posledních hodin před volbami.

Vladimír Kruliš

místopředseda strany

Dodržování lidských práv zaručí jedině tresty za jejich porušování

21. 10. 2013 / Miloš Kaláb

Ve vyspělých západních demokraciích se klade velký důraz na lidská práva. Žiji v jedné z nich a tedy vidím, jak naši politici dbají, aby se lidská práva dodržovala především v jiných zemích. Noviny čtu ale celé, tedy nejen první stránku, kde se píše o zahraničí, takže se dostávám i k místním zprávám.Třeba k příspěvku ottawské docentky Dawn Moorové na ottawské Carletonské univerzitě o tom, jak se nedodržují lidská práva občanů ve vazbě.

KAPITALISMUS:

Regiojet: Invalidi, táhněte!

21. 10. 2013

Vážení zákazníci,

vzhledem k tomu, že naše společnost nedisponuje nízkopodlažními vlaky pro přepravu cestujících se sníženou schopností pohybu (cestující na vozíku) nemůžeme je s účinností od 1.11. 2013 do vlaků nakládat. Nejsme schopni jim nabídnout odpovídající prostor pro sezení. Přeprava imobilních cestujících vyžaduje z naší strany zajištění dalších administrativních a technických požadavků, které jsou v některých případech výrazně časově náročné -- především zajištění plošiny pro nástup a výstup (jejímž vlastníkem jsou České dráhy), dispozice jednotlivých stanic (přístup na nástupiště)....... Všechny tyto požadavky mají mnohokrát za následek výrazné zpoždění vlaku.

Všem těmto cestujícím, kterých se toto omezení týká, se předem omlouváme, ale v rámci zajištění jejich vlastního pohodlí a bezpečí (určité kultury cestování), plynulého zajištění dopravy, doporučujeme od tohoto data využívat vlaky konkurence ( například Leo Express, který disponuje nízkopodlažními vlaky). Na nápravě tohoto omezení naše společnost pracuje.

Zdroj: Regiojet

Rozlučka s Regio JET aneb kultura cestování v praxi

21. 10. 2013

Tisková zpráva Avízo Asistence o.s.

31.10. na nástupišti na Hlavním nádraží zamáváme vlaku Regio Jet směr Ostrava-Žilina s odjezdem v 9:12 a přineseme s sebou i velkorozměrný vzkaz. V USA vozíčkáři blokovali nádraží a přivazovali se k bariérovým autobusům...

Od 1.11. pojedou vlaky Regio Jet podle nových, tzv. kulturnějších, pravidel. V praxi to bude znamenat znemožnění přepravy pro lidi se zdravotním postižením u této společnosti, která je posílá jinam. Pakliže jsme si od nových přepravců slibovali vyšší kvalitu služeb, pak v tomto případě dochází k velkému zklamání. Bohužel se nejedná jen o vlaky, meziměstské autobusy Student Agency jsou rovněž všechny bariérové...

ZMĚNÍ SE TO NĚKDY?

Musím před Kalouskem smeknout

20. 10. 2013

Jak se zdá, tak musím před Kalouskem, ač ho hluboce nemám rád, smeknout. Asi mu to zase vyjde. Opět se opakuje historie v tom, jak odchytávat voličské hlasy. Vytvoří se jakási retenční nádrž (tenkrát Ano či Úsvit) a ty zachytají odplouvající hlasy bývalých voličů ODS či TOP09. Tyto nádrže dokáží zachytit i některé bývalé nevoliče. Výsledkem toho bude zase a jen podvedený volič. Do holportu se dají strany a politici bývalé koalice s těmito "novými" uskupeními a obyvatelé zase utřou nos. Naopak dobyvatelé se zakopu ve svých pozicích a s českým člověkem zase vyjebou. A dobře mu tak,míní čtenář Vojtěch Kladný.

Vrátí se do vlády Kalousek, Němcová a Schwarzenberg, tentokrát s oligarchou?

19. 10. 2013 / Jan Čulík

Voliči si neuvědomují, že volí v určitém kontextu a že musejí uvažovat nejen o straně, které chtějí dát svůj hlas, ale i o tom, jak jejich hlas pozmění celý koaliční potenciál na české politické scéně.

Zdá se, že hrozí docela vážné nebezpečí, že v důsledku roztříštěnosti české politické scény, stále účinného antikomunismu, absence strategického uvažování voličů a oprávněné voličské nedůvěry k zavedeným stranám se vrátí po několika měsících do čela vlády ČR milovaný Miroslav Kalousek za vydatné podpory Miroslavy Němcové a zbytkové ODS a spícího Schwarzenberga. Ve vládě bude mít ale také razantní vliv agresivní oligarcha, který chce "spravovat stát jako firmu" (tedy: "Budeš dělat, co ti nařídím, já vím všechno nejlíp") a vlastní už podstatnou část médií a českého průmyslu.

Vrátí se tedy do vlády ideologická zaslepenost a do nebe volající nestrategická nekompetentnost, posílená ještě agresivním autoritářským rozhodováním.

Hysterická rusofóbie jako volební argument

19. 10. 2013 / Veronika Sušová-Salminen



V poslední době se konečně začalo otevřeně a velmi kriticky mluvit o antikomunismu a jeho roli při snaze o udržení pravicové hegemonie po roce 1990. Antikomunismus v letošní kampani nefunguje tak, jak by si jeho nositelé přáli. Na pravici, zdá se, získává velkou podporu bývalý komunista, zřejmě i spolupracovník StB a komunistický kádr Andrej Babiš. Pravicově smýšlející volič vidí jako alternativu k existující pravici projekt člověka, který je přímo inkarnací postkomunistického oligarchy a který byl schopen vybudovat svoje imperium v rámci poměrů českého kapitalismu.

ČR bude mít zase slabou vládu, založenou na přeběhlících

19. 10. 2013 / Boris Cvek

Zdá se, že proklamativně "levicová" vláda Jiřího Rusnoka nejenže nedostane do Sněmovny prezidentovu stranu SPOZ, za kterou kandidují někteří její ministři, ale dokonce svým působením zamezí drtivému vítězství levice. Zdá se totiž, že kdyby vláda ODS a TOP vládla až do voleb, udělala by tím tu nejdůležitější kampaň pro levici, která by si mohla pouze mnout ruce a těšit se na bezpracnou většinu ve Sněmovně.

Vyprodáno

19. 10. 2013

Budoucí historikové, kteří budou zkoumat změny, k nimž došlo v britské společnosti od osmdesátých let, budou jen těžko vysvětlovat následující podivnost. Přestože britská podnikatelská sféra je dlouhodobě nesmírně neúspěšná a přestože britské veřejná sféra, jako jsou muzea, galerie, BBC a univerzity, byla dlouhodobě úspěšná, za posledních třicet let se politikové úporně snaží naroubovat praxi neúspěšných metod z podnikatelské sféry do doposud úspěšné sféry veřejných institucí, jako byly univerzity. Historikové se také budou divit, proč proti tomu nevznikly žádné protesty. Nicméně zaznamenají, že se britské vládě po dlouhém úsilí podařilo proměnit vynikající univerzity v komerční podniky třetího řádu.

V London Review of Books publikoval profesor Stefan Collini zdrcující kritiku rozkladu britského univerzitního školství v důsledku jeho komercionalizace. Je to velmi varovný text i pro české školství. Shrnujeme:

Koncem července 2012 předložil americký senátní výbor pro zdraví, školství, práci a důchody osmisetstránkovou analýzu, výsledek dvouletého šetření univerzitních institucí, provozovaných v Americe za účelem vydělávání zisku. Senátoři zjistili, že na takových institucích se vydává pouze 17,4 procent příjmů na výuku, zatímco 20 procent příjmů se rozděluje jako profit (výdaje na marketing a verbování studentů jsou ještě vyšší). Analýza také zjistila, že obrovské počty lidí z chudších vrstev ve společnosti končí s astronomickými dluhy, protože se zapsali ke studiu oborů, které pro ně vůbec nebyly vhodné, zaplatili školné a pak ze školy předčasně odešli. ("Podřadné univerzitní kurzy, podobně jako podřadné hypotéky, které způsobily dluhovou krizi, se prodávají komunitám, neseznámeným s kvalitou tohoto zboží.")

Jsem antikomunista, ale...

19. 10. 2013 / Boris Cvek

Že ovšem existuje také antikomunismus, který zneužívá flagrantní zločinnost minulého režimu jako mámení pro zapomenutí na zločiny režimu současného, to je krutá pravda a demokratická levice to nikdy nedokázala uchopit jako velké téma. Ten, kdo účelově připomíná zločiny minulosti, aby tím kryl zločiny současnosti, pohrdá oběťmi komunistického režimu jako pouhým nástrojem k obhajobě zlodějiny a bezpráví. Je to vrchol cynismu a amorálnosti.

Občas čtu o škodlivosti antikomunismu, který umožňuje zakrývat brutální kapitalismus krásnými lidsko-právními řečmi o svobodě ve smyslu: soustřeď se na boj proti nebezpečí komunismu, bojuj za svobodu a nemysli na to, že široké masy jsou hnány do bídy, veřejný zájem je privatizován a zemi ovládají mafie. Antikomunismus prý podrývá naši levici a její schopnost čelit brutálnímu kapitalismu.

Myslete

20. 10. 2013

Vím, koho volit.

Ale myslím, že to bylo předevčírem, kdy jsem sledovala debatu mezi Miroslavou Němcovou a Andrejem Babišem. A věřte - nevěřte, paní Němcová mě skoro přesvědčila, abych volila pana Babiše. Tomu říkám propagace! píše Miloslava Obermajerová.

Pozn. JČ: Volíte-li pana Babiše, hlasujete i pro paní Němcovou. To nevíte? Ale třeba si to voliči přejí...

Lesk a bída parlamentních voleb

21. 10. 2013

Nadcházející parlamentní volby a bezobsažná nebo přímo sofizmatická hesla stávajících či bývalých parlamentních stran ("Víme kam jdeme" -- TOP 09" ; "Prosadíme dobře fungující stát" -- ČSSD ; "Dáme zemi do pořádku" -- KDU-ČSL ; "S lidmi pro lidi" -- KSČM ; "Máme jasný plán" -- Strana zelených) příhodně navozují atmosféru jarmarečního loutkového představení, píše čtenář Elio Hájek.

Stejně jako obecenstvo na venkovském trhu voliči vidí jen marionety, jejichž závěsy ovládají zákulisní matadoři. Volební hesla nejsou ničím jiným než jen návnadou na voliče, maskující předchozí jednání prominentních politiků a odvádějící pozornost od skrytých vztahů mezi lídry politických stran, zájmy kapitálových skupin, justicí a podsvětím.

Nevím, koho volit

20. 10. 2013 / Štefan Švec

Tak jo, dneska jsem se přistih při debatách o pravici a levici a neni to hezkej pocit. Co ten rozdíl zrušit a zkusit to jinak? Po konkrétních bodech? píše na Facebooku Štefan Švec.

Třeba: 1) Chci stát, co se bude aktivně snažit bejt kulturním, vzdělanostním a vědeckým centrem střední Evropy, a nejen jí.

2) Chci stát, co bude v čele pohybu, kterej jde k co nejvolnějšímu sdílení dat.

3) Chci stát, kterej bude do roku 2020 mezi prvníma deseti nejnezkorumpovanějšíma zeměma podle Transparency International.

4) Chci stát, kterej bude pyšnej na svůj účinnej a štědrej sociální systém a ostatní země se ho sem budou jezdit učit.

5) Chci stát s nejvyšší sociální prostupností mezi jednotlivejma třídama na světě.

6) Chci stát, kterej aktivně hledá nový cesty soužití menšin a většin, ať už etnickejch nebo náboženskejch - a ve kterým není žádným argumentem pro cokoliv číkoliv etnickej původ.

7) Chci stát, kterej svejm občanům dokáže zajistit nejlepší úroveň bezplatný části zdravotní péče ze všech zemí kolem.

8 ) Chci stát, jehož hlasu se v EU a v dalších mezinárodních organizacích pozorně naslouchá.

9) Chci stát, kterej dokáže najít takovou rovnováhu mezi zaměstancema a zaměstnavatelama, aby to nebrzdilo podnikání a při tom nedělalo z lidí nádeníky.

10) Chci stát, kterej bude fungovat i ve věcech, kterejm vůbec nerozumim, ať už jde o soudnictví, budování infrastruktury nebo podporu investic. Nevim, jestli to je pravicový, nebo levicový. A nevim, koho volit.

POZVÁNKA:

Filmový klub Bez Cenzury: DLUHOKRACIE

21. 10. 2013

Filmový klub Bez Cenzury: DLUHOKRACIE - 23.10.2013 od 19:00

Jazzová sekce, Valdštejnská 14, Praha 1

"Poprvé je v Řecku dokument produkován publikem." Debtocracy hledá příčiny dluhové krize a navrhuje řešení, které vláda a korporátní média nechtějí slyšet. Od vydání dokumentu Dluhokracie a počátku Řecké finanční krize uplynulo několik let. I přes to, že řešení existuje, tak se situace v Řecku neustále zhoršuje. Příčina totiž leží na straně bankovních korporací a zkorumpovaných řeckých politických elit, které se nechtějí vzdát své moci.

Řecko, 2011

74 minut

Původní znění s českými titulky

Vstupné dobrovolné - na provoz Jazzové sekce

Událost na FB: ZDE

Liga lidských práv ocenila největší hrdiny

21. 10. 2013

Tisková zpráva

V sobotu 19. října vyhlásila Liga lidských práv výsledky projektu Hrdinou může být každý. První trojice aktivistů s absolutně nejvíce hlasy sestávala z oznamovatele korupce Ondřeje Závodského, bojovnice proti nekalým praktikám ČEZ Věry Ježkové a manželů Lubových, kteří upozornili na týrání dětí v novojičínském dětském domově. Do hlasování o největšího hrdinu se zapojilo takřka deset tisíc lidí.

Dva roky trvající projekt, který mapoval českou občanskou společnost a poskytoval právní, mediální a jinou odbornou pomoc českým aktivistům, vyvrcholil vyhlášením výsledků ankety o nejzajímavější občanskou kauzu. Tu vybírala veřejnost z desítky finálových příběhů, které zvolila odborná porota ze 105 nominovaných. "Nechtěli jsme ocenit pouze jednoho aktivistu. Podle nás má každý příběh, svůj význam a zaslouží si pozornost," uvedl k výsledkům hlasování PR manažer projektu Martin Dutkiewič. "Nicméně zájem veřejnosti o první trojici vysoce přesahoval ostatní kampaně a kauzy," dodal Dutkiewič.

My Pražané si rozumíme

21. 10. 2013 / Pavel Táborský

Pryč, ach pryč jsou doby, kdy v našem hlavním městě mohla volby vyhrávat třeba i tenisová raketa polyhistora Václava Klause. Občané sídlící přímo v metropoli a přemnozí z nich taktéž v satelitních panelácích naležato v podobě menších výpravných králikáren všude kolem matičky i dokola ní, kam až oko dohlédne, si postupně od posledních prezidentských voleb nacházejí jiného Mistra. V duchu feudálních tradic sídelního města se jím zdánlivě ze záhadných důvodů stává osvícený šlechtic z rodu Schwarzenbergů, toho jména Karel Jan. Dlužno podotknout, že volební preference této strany však už nejsou dnes tak jednoznačné jako ty ve prospěch strany bílého ptáka v modrém poli v letech privatizačních a krátce postprivatizačních. Přesto by bylo velmi zajímavé zkoumat skutečné kořeny a hledat prameny této letité setrvačnosti v pravé politické orientaci značného počtu obyvatel hlavního města a okolí.

9× Ilona Švihlíková (nezávislá za SPOZ) o hledání českého zájmu

21. 10. 2013 / Michal Rusek

1) Zásadní ekonomické otázky i nyní před volbami stále chybí nebo jsou na okraji. Jak vnímáte aktuální ekonomické priority České republiky? O čem se podle vás málo mluví?

IŠ: Málo se mluví o zásadních věcech z jednoho prostého důvodu -- ČR se stala periferií, v ekonomické sféře kolonií a politické "elity" se podle toho zcela zařídily. Čekají na zásadní impulsy ze zahraničí a nemají ani chuť a hlavně ani schopnosti přinést do české veřejné debaty něco opravdu důležitého. Hovoří se neustále o technikáliích (zvýším nebo snížím daň XY o několik procentních bodů, atd.). Minimum pozornosti se věnuje vývoji v zahraničí - jaké zajímavé a pro nás inspirující tendence se tam odehrávají, jak se tam perou s ekonomickými a sociálními problémy. Toto je víceméně ignorováno, pokud se zrovna nenadává na EU.

VÝPRODEJ

Britský ministr financí v Číně ohrozil bezpečnost státu

20. 10. 2013

Británie musí být otevřený stát a musí vítat zahraniční investice. Avšak prostituovat se tím, že se vzdá své bezpečnosti a svých hospodářských zájmů ve prospěch země, jejíž hodnoty, praktiky a zájmy jsou v naprostém konfliktu s našimi, není otevřenost, ale nezodpovědnost, píše v deníku Guardian ekonom Will Hutton. Podobnost s ČR čistě náhodná?

Dohody, které britský konzervativní ministr financí George Osborne uzavřel minulý týden v Pekingu, o čínských investicích do britských bank, jaderné energie a nejmodernější počítačové technologie, byly jednostrannými hospodářskými ústupky a odhalily hospodářskou slabost Británie do takové míry, že je to až trapné. Británie se vzdala své suverenity a vystavila se hospodářským rizikům, které nejsou kompenzovány potenciálním prospěchem, pokud máte aspoň elementární informace o současné Číně.

Vše pro dobro světa a Nošovic

21. 10. 2013 / Jan Čulík

REKLAMA NA ZELÍ from Hypermarket Film Ltd. on Vimeo.



Zhlédl jsem včera na festivalu lidskoprávních filmů v Glasgow konečně film Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic. Je dobrý, natočený s vnímavostí pro lidské zvláštnosti a individualitu a se smyslem pro absurditu a humor. Celkové vyznění je však deprimující. Proč?

Je totiž jasné, že o do nebe volající nespravedlnosti a agresivitě mohou filmaři natáčet desítky filmů, nic se však nezmění.

Odcizená krajina

21. 10. 2013 / Jaroslav Čejka

Vážení přátelé (i nepřátelé), píše Jaroslav Čejka,

před týdnem vyšel v brněnském nakladatelství MOBA můj román Odcizená krajina, se kterým jsem se loni probojoval v soutěži o Literární cenu Knižního klubu (ze startovního pole cca 120 rukopisů) až do finále. Ale protože v chaosu, který dnes na knižním trhu panuje, nehrozí, že by si ho média v nejbližší době všimla, dovoluji si Vás na něj upozornit touto cestou. Jako "ochutnávku" přikládám malou ukázku. Bude-li se Vám líbit, můžete na knihu upozornit své přátele a známé - ať už přeposláním ukázky e- mailem, nebo třeba doporučením na facebooku či jiné "sociální" síti, anebo úplně jinak. Ale také nemusíte, samozřejmě

Ať tak, či tak, děkuji Vám za čas, který ukázce z románu věnujete.

Politici před volbami: Chceme jezdit rychle a na jednu jízdenku

21. 10. 2013

tisková zpráva

Svaz cestujících ve veřejné dopravě položil představitelům politických stran před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky osm otázek týkajících se veřejné dopravy. Z odpovědí vyplynulo, že všechny politické strany, kromě SPOZ, chtějí nové vysokorychlostní tratě. A kromě Suverenity - Strany zdravého rozumu panuje napříč politickým spektrem shoda o potřebě jednotného tarifního systému v celé České republice. Ten lidem umožní cestovat na jednu jedinou jízdenku všemi dopravními společnostmi ve všech druzích veřejné dopravy.

Česká biskupská konference by neměla zveřejňovat mylné informace

21. 10. 2013 / Barbora Hodková-Knobloch

se zájmem jsem si přečetla stanovisko České biskupské konference, publikované na stránkách Britských listů, píše Barbora Knoblochová.

Po podrobném přečtení si myslím, že je toto stanovisko stanoviskem jednoho člověka, což samo o sobě je zavádějící.

S Vašim stanoviskem si dovoluji nesouhlasit, ba co více, považuji je ve většině Vašich prohlášení za mylné a myslím si, že vycházíte z nedostatečných informací. Nemám podklady ke všem tvrzením uvedeným ve stanovisku, napíši tedy jen o jediné věci, se kterou denně přicházim do styku.

Některé politiky by měli hnát bičem

Cynické žvásty ostravského primátora

20. 10. 2013 / Aleš Uhlíř

Podle zprávy organizace na ochranu lidských práv Walk Free Foundation patří Česko mezi evropské země nejvíce ohrožené otroctvím. Odhaduje se, že situace až 40 000 lidí může odpovídat kritériím, podle nichž se určuje tzv. novodobé otroctví.

Nejde zde o otřesné vztahy v zaměstnání, kde se často pracuje bez ohledu na zákonnou délku pracovní doby, bez ohledu na bezpečnost a ochranu zdraví a kde bývají pracovníci obětí různých odporných manýr svých zaměstnavatelů. Pod otroctví spadají případy jako prodej a zneužívání dětí a dětská práce, při které jsou děti nuceny pracovat pro dluhy svých rodičů, obchodování s lidmi a nucené práce.

Horší než v Česku je to v Evropě prý pouze v Albánii a v Černé Hoře.

Osobní obrázky z Ruska

17. 10. 2013





Ema Čulík-Sibikin, filmová kritička Britských listů, natáčí v současnosti v Petrohradě krátké "Minute Cakes", šedesátivteřinová lyrická zamyšlení o každodenním životě kolem sebe, v dnešním Rusku ZDE

Zajímavá informace o Rusech?

Ke klipu Minute Cake č. 9 poznamenává jeden čtenář:

Ten videoklip vaší dcery působí zvláštním způsobem lidsky. U nás v České republice by sýkorka nezobala z dlaně, ale přesně vířeným poselstvím z bezpečné výšky by se trefila do vlasů nebo přinejmenším na oděv. Jsem váš pravidelný čtenář a proto mne to napadlo.

Pozn. JČ: Je to zajímavá informace o Rusech, že? Během pobytu v Petrohradě jsem si mnohokrát všiml, že se ptáci v tamějších parcích lidí nebojí. Proč tomu tak je?

Zločin, který na mladé české generaci spáchal polistopadový režim

20. 10. 2013 / Jan Čulík

Děje se s železnou pravidelností to, co každý podzim: Na Glasgow University přijela na erasmovskou studentskou výměnu skupina studentů z České republiky a s hrůzou zjišťují, že se anglicky nedomluví, že se stydí odpovídat na otázky na seminářích, když jsou vyvoláni, a že se octli v mezinárodním společenství svých vrstevníků z mnoha zemí světa, kteří mluví anglicky v podstatě, jako by to byl jejich rodný jazyk.

Zvládnout angličtinu je dnes ekonomickou, politickou a kulturní nutností a mladí Češi, kteří nemají "near-native" (tedy téměř rodnou) znalost angličtiny, budou vždycky odsunováni do role otroků, například na nejhorší manuální práce (sklizeň jahod, atd.). Kdo by přece i v ČR zaměstnal cizince, který nedokáže napsat stručný úřední dopis bez gramatických chyb?

Nikdo v ČR systematicky nepěstuje jazykové schopnosti

20. 10. 2013

V letech 1962-1966 jsem studoval v NDR na stipendium a v letech 1984-1991 na dálkové studium TH v Lipsku. Díky prvnímu studiu, kdy jsem na tehdejším Herder Institutu získal znalosti odborné němčiny jsem mohl léta pracovat v různých komisích a bez problému znovu studovat na TH. V 51 letech jsem získal (konečně) vzdělání, a mohl pracovat v německém zastoupení od roku 91. Díky tomu mám slušnou (na české poměry) penzi a mohu si občas něco technického překládat. Ovšem něco jiného je diplom a něco jiného celoživotní zkušenosti.

U německé firmy, v zastoupení v Praze, ale již není nikdo, kdo by ovládal němčinu, píše Milan Lelek.

Sezení ohrožuje zdraví

18. 10. 2013

Pořad televize BBC Trust me, I am a Doctor podrobil zkoušce tvrzení amerických výzkumníků, že sezení ohrožuje zdraví a ten, kdo v práci namísto sezení asipoň tři hodiny denně stojí, sníží pravděpodobnost, že ho postihnou srdeční choroby a cukrovka. Televize BBC přiměla pracovníky jedné realitní kanceláře, aby po dobu jednoho týdne při práci u počítače namísto sezení stáli.

Výsledky byly dramatické. To, že zaměstnanci týden u svých počítačů stáli a neseděli, je nevedlo k tomu, že by v kanceláři víc chodili. Avšak stání jim trochu zvýšilo tep, což by v průměru znamenalo, kdyby v práci stáli pořád, že spalovali o tolik víc kalorií, jako kdyby se za rok účastnili deseti běžeckých maratonů.

Avšak ještě důležitější byla zjištění, týkající se glukózy v krvi. Po jídle nám stoupne koncentrace glukózy v krvi. Pokud koncentrace glukózy v krvi zůstává vysoká, může poškodit cévní stěny a zvýšit riziko srdečních chorob a cukrovky typu 2. Proto se lidské tělo musí zbavit cukru co nejrychleji. Z monitorů vyplynulo, že pracovníci, kteří v zaměstnání stáli, byli schopni odstranit z krve cukr daleko rychleji než zaměstnanci, kteří seděli - tak jako lidé s aktivním životním stylem. Už jen to, že při práci stojíme, znamená, že se naše tělo dokáže glukózy zbavit daleko rychleji.

Experiment potvrdil, že zaměříme-li se na to, abychom během dne stáli víc než seděli, můžeme tím udělat pozoruhodně mnoho pro své zdraví.

Podrobnosti v angličtině ZDE

23 let poté...

20. 10. 2013 / Jan Lipšanský

Kdyby někdo 23 let po skončení 2. světové války, v roce 1968, varoval před nebezpečím nacismu a národně socialistických dělnických stran, asi by se na něho dívali jako na blázna. A skutečně, nebezpečí přišlo odjinud.

Stejně tak dnes, více jak 23 let po listopadu 1989, v roce 2013, existují lidé, kteří straší komunismem, jako kdyby si neuvědomovali, že skutečné zlo opět už přichází zcela odjinud.

Skutečně se někdo rozumný v dnešní době reálně bojí návratu lidových milicí, intervence spojeneckých armád nebo výjezdních doložek nebo devizových příslibů? V době, kdy neexistuje SSSR, NDR, RVHP, v době internetu a tzv. sociálních sítí? V době existence a zodpovídání se Evropské unii?

Jak je možné, že v Británii je celá řada výrobků osvobozená od DPH a Kalousek tvrdí, že to nejde?

19. 10. 2013 / Jan Čulík

Při nedávné televizní diskusi tvrdil Miroslav Kalousek, že není možné zrušit DPH za dětské pleny, protože to nařizuje Evropská unie.

Velmi rád bych věděl, proč je to možné v Británii. Na tomto místě naleznete rozsáhlý seznam služeb a výrobků, z mnoha ekonomických sektorů, které jsou od DPH ve Velké Británii buď zcela osvobozeny, anebo se za ně platí jen snížená DPH ve výši 5 procent.

ZDE například uvidíte, že v Británii jsou od DPH osvobozeny knihy, dětské kresby a obrázkové knihy, mapy a charty, časopisy, denní tisk, hudebniny a veškeré publikace. ZDE uvidíte, že je v Británii od DPH osvobozeno veškeré dětské oblečení a dětská obuv, dále košíky na přenášení nemluvňat, dětské sedačky do automobilů, cyklistické a automobilové helmy, ochranná obuv a ochranné helmy, atd.

Jak to tedy, že to Evropská unie "zakazuje", když v Británii to nezakazuje? Může to pan Kalousek vysvětlit? A proč nemá Česká televize k dispozici tyto informace, aby uváděla tvrzení politiků na pravou míru?

PS. Podle známé české praxe, že mnozí lidé v ČR mají vynikající schopnost vysvětlit, proč nic nejde udělat, nám napsali dva čtenáři, že proti DPH na knihy či sociální výrobky (jako je dětské oblečení) se nedá "nic dělat", protože DPH na ně uvaluje "předpis EU" a Británie "má výjimku".

Británie NIKDY z historických důvodů nedopustí, aby byly zdaňovány zdroje informaci, prostě proto, že v devatenáctém století byl tvrdě zdaňován denní tisk, aby se chudým lidem nedostaly do rukou informace. Dnes se to v Británii považuje za neobyčejnou sprosťárnu a žádný politik by se tedy neodvážil zavést jakoukoliv daň na tisk, knihy či zdroj informací. Velmi podobné je to i se sociálním zbožím, jako jsou například dětské oděvy.

Namísto poukazování toho, že "nic nejde", se pan Kalousek měl dát dohromady se strategickými partnery a přimět EU ke změně tohoto špatného předpisu a odstranění dvojího metru. Jenže to právě čeští politikové neumějí, spojovat se strategicky s možnými partnery se společnými zájmy v EU. Bývalý premiér Nečas bloudil v Bruselu bezcílně, protože se tam s ním nikdo nebavil... Žádosti o interview zahraničních televizí nechával na Úřadu vlády bez odpovědi...

Kalkulačka? Rozumem...

20. 10. 2013 / Milan Daniel

Nečtu Blesk, nesleduji přiblblé seriály, pivo piji jen k jídlu a maso griluji tak třikrát do roka. Klid a pohodu mi bere politické prostředí v zemi, jejímž jsem občanem.

Čtyřikrát jsem před volbami použil volební kalkulačku, a to včetně její nejnáročnější verze. Čtyřikrát jsem našel největší shodu s programem hnutí Změna, mj. i pro její pojetí požadavku na prohloubení přímé demokracie.

Volební preference hnutí Změna se nicméně podle průzkumů pohybují na hranici limitně blízké nule.

Američtí vědci objevili, že války vedou k vzniku civilizovaných společností

19. 10. 2013

Podle studie zveřejněné ve sborníku Americké národní akademie věd jsou války motorem vzniku civilizovaných společností - tedy takových, které jsou natolik organizovány, že v nich existují na neosobní bázi sociální vztahy, administrativní pracovníci a sítě vzájemné důvěry, které člověku umožňují jednat s neznámou osobou bez nebezpečí, že vás zabije.

Státy omezují svobodu lidí, takže vzniknou pouze tam a tehdy, když výhody, které stát poskytuje, převáží nad jeho nevýhodami.

Velké civilizace vznikly nejprve tam, kde se zemědělské společnosti dostaly do kontaktu s kočovnými národy ze stepí. Z počítačové simulace vyplynulo, že civilizované společnosti vznikaly na základě šíření vojenské technologie a na základě tlaku, který odpor proti vojenské technologii vyvíjel na lidi, aby se proti ní organizovali.

Dá se ovšem argumentovat, že sociální vývoj v letech 400 - 1400 byl nesmírně pomalý, bez ohledu na tehdy vedené války.

Studie argumentuje, že evropský sociální stát vznikl právě pod tlakem válek. Je to jasné na případě Bismarcka a pak i na období let 1914-1945, kdy byla Evropa vážně zničena válkami a všem, kdo války přežili, bylo jasné, že je zapotřebí solidarity. Americká zkušenost byla jiná, a tak v Americe sociální stát na základě otřesení z válek nevznikl.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nepřizpůsobiví občané?

18. 10. 2013 / Libor Prudký

Článek, který ze záhadných důvodů odmítl vydat deník Právo. Autor je renomovaný sociolog.

Označení "nepřizpůsobiví občané" se v naší politické bažině objevuje pár posledních let. A vždy s negativní konotací. Takoví experti, jako je paní Řápková z Chomutova nebo pan Čunek ze Vsetína, s ním zacházejí naprosto suverénně. A uchytilo se i na mnoha dalších radnicích, v mnoha dalších poslaneckých lavicích a především na mnoha ulicích a náměstích.

Pro sociologa je to slovo dost nesrozumitelné. Otázek je tu mnoho: nepřizpůsobiví vůči čemu? Opakem nepřizpůsobivých jsou občané přizpůsobiví, tedy takoví, kteří se (čemu? čemukoliv?) přizpůsobují až se přizpůsobí?

Zahraničně-bezpečnostní politika po volbách

18. 10. 2013 / Miroslav Polreich

Zahraničněpolitické otázky nejsou tématem nadcházejících voleb. Je to trochu zvláštní, protože právě nyní dochází v této oblasti k podstatným změnám a to dokonce v pozitivním smyslu. Podívejme se proto již dnes, před volbami, jak se jednotlivé strany na tuto problematiku dívají a co od nich můžeme očekávat. Není to bez zajímavosti. Informační centrum NATO spolu se sdružením Jagello 2000 a institutem CEVRO uspořádalo dosti reprezentativní debatu k uvedené problematice, která vede k zamyšlení a zdůraznění některých základních nových faktů. Ujasněme si proto, v jakém bezpečnostním prostředí se naše zem bude v příštím období nacházet.

ministryně kultury Alena Hanáková - TOP09 -STAN

Nebožka vláda "rozpočtové odpovědnosti", nebožka ministryně kultury Alena Hanáková a její facka české kultuře

18. 10. 2013 / Štěpán Kotrba

Když ministryně kultury Alena Hanáková (TOP09 --STAN) 16. října 2012 rozhodla o "navýšení dotace" pro projekt Europa Jagellonica z 300 tis. Kč na 10,3 mil. Kč, tj zvýšila tuto částku téměř pětatřicetkrát (sic!), dala tím pořádnou facku české kultuře a všem, kteří se na jejím vytváření podílejí. Ministerstvo kultury poskytlo v roce 2012 na veškeré projekty profesionálního výtvarného umění (výstavní projekty, celoroční výstavní činnost a doprovodné programy) celkem 33 100 000 Kč. Tato částka však již zahrnuje oněch 10,3 mil. Kč, které ministerstvo kultury poslalo Středočeskému kraji v říjnu 2012 na zaplacení nekrytých pohledávek, které zůstaly po výstavě Europa Jagellonica.

Stát permanentních kopečkářů

19. 10. 2013 / Štěpán Cháb

Po revoluci celá republika nastoupila do naleštěných trabantů, půlce se podařilo nastartovat a vyrazit na obhlídku toho tolik vytouženého kapitalismu okolních států. V západním Německu se vše blyštělo, obchody byly když ne plné, tak alespoň přeplněné a ceny, ty byly správně kapitalisticky přehnané. To by si našinec dovolit nemohl, zaznělo z bakelitových přízraků a jelo se zase domů. Doma je doma, člověk se za málo nají a přežije.

Koutek reklamní tuposti:

#Volím pravici

18. 10. 2013 / Bohumil Kartous

Byl jsem dlouho na vážkách a nejistý. Jsem zodpovědný občan a tázal jsem se sám sebe, koho v těchto těžkých, mlhavých dobách volit. A pak se to stalo. Verše na sytě modrých billboardech mě oslovily svou nestrojenou přímočarostí a bezprostředností a já jsem opět srovnal krok do pravého rytmu a opět pohlédl na svět pod tím pravým úhlem. Už vím. Volím pravici. A protože bylo mé básnické střevo vyprovokováno k mohutné peristaltice, během patnácti minut bylo na světě několik dalších, dle mého vysoce povedených veršíků ...

Představujeme kandidáty:

František Havíř, ODS, Jakub Tichý, TOP09, Lukáš Čížek, KSČM, Miroslav Stropek, TOP09

18. 10. 2013 / Viktor Vereš

Kandidáti jsou před volbami ochotni odpovídat na velmi pronikavé otázky:
Dotazy jsou pro přehlednost postupně kráceny. Do odpovědí zasahováno není.
Vhodné jako jeden z podkladů k rozhodování o volebním kroužkování. Na útoky proti své osobě nereaguji, věřím, že si čtenář úsudek o někom, kdo se místo argumentace snižuje k osobním útokům, udělá sám.

František Havíř, ODS, Jihomoravský kraj

1)Jste pro rychlé zavedení referend, přímé volby starostů a odvolatelnosti politiků občany?
Jsem v zásadě pro. Myšlenka je zajisté dobrá, ale provedení musí být velmi precizní, aby se neobrátilo proti původnímu smyslu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2013

15. 9. 2013

V srpnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 69 619,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2013 částkou 1144,60 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2013 412 732,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.