Česká cesta k magické společnosti

20. 7. 2010 / Jan Stern

Nejhlubší vrstvou českého antikomunismu je boj proti jádru české národní společnosti.

Klíčovým poznatkem politologické vědy 20. století je, že existují v zásadě jen dva druhy volebního chování: třídní volba a konfesní volba. Neboli že lidé, navzdory různým racionalizacím, nakonec vždy volí podle svých zájmů třídních, anebo pod vnitřním diktátem náboženství. Tyto dvě skutečnosti jsou klíčem k evropské polaritě pravice/levice.

Jiří Lobkowicz: Jsem proti výprodeji dědictví této země!

20. 7. 2010

tisková zpráva Jiřího Lobkowicze

Informaci, že by Česká republika měla prodat nebo směnit Lobkowiczký palác, který dosud sloužil pro potřeby velvyslanectví Spolkové republiky Německo, přijal potomek této větve s nelibostí. Setkání českého ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga v těchto dnech s jeho německým protějškem Guido Westerwellem v Berlíně, mělo podle ministerstva pouze "tradiční a zdvořilostní" charakter. Německý ministr ovšem potvrdil zájem o Lobkowiczký palác a uvedl: "Naše ambasáda v Praze je historicky cenné místo pro Německo."

An English version of this article is in CLICK HERE

Monitor Jana Paula: Není Medek jako Medek

20. 7. 2010 / Jan Paul

< Pozdní Mikuláš Medek

Navštívil jsem stejně jako Jan Čulík výstavu Roky ve dnech, České umění 1945-1957 v pražské Městské knihovně na Starém Městě, a přestože ani mě, kromě několika výjimek, mnoho nenadchla, cítím nutnost zareagovat na jeho článek, psaný spíše z pozice subjektivního dojmu, než ve snaze o profesionální vhled do problematiky českého výtvarného umění let 1945-1957. Je cenné že šéfredaktor Britských listů tuto expozici navštívil, avšak jeho text postrádá znalost řady důležitých informací.

AFGHÁNISTÁN:

Bílý dům zahajuje vyjednávání s Talibanem

20. 7. 2010

Obamova vláda se rozhodla změnit svou strategii pro Afghánistán. Prostřednictvím třetích stran bude vyjednávat s vysokými činiteli Talibanu. Afghánský prezident Hamid Karzai, britská a pákistánská vláda doporučují vyjednávání s Talibanem už dlouhou dobu, avšak Spojené státy dosud něco takového odmítaly.

Oficiální postoj USA zůstává nadále odmítavý, avšak soukromě nyní Washington doporučuje Karzaiovi, aby za scénou zahájil vyjednávání s Talibanem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proč se novináři nezajímají o korupci mezi politiky?

20. 7. 2010 / Michal Vimmer

Iva Bezděková napsala na svém blogu:

"Čas na dotazy novinářů přichází. Poslední chvíle požádat ministerské úředníky o vysvětlení témat, ke kterým má odborná či laická veřejnost výhrady. Žádné takové otázky nepřicházejí. Novináře z celostátních deníků, televize i ČTK žádné kritické dotazy nenapadají. Zajímá je, co si ministryně myslí o nastupujícím ministrovi zdravotnictví a co pokládá za svůj největší dluh. ...

An English version of this article is in CLICK HERE

Zděšení z Věcí veřejných

20. 7. 2010 / Petr Jánský

Při nominaci Radka Johna na post ministra vnitra byla více než polovina občanů ČR proti. Důvodem byla obava. že VV ovládá bezpečnostní agentura ABL. Petr Nečas překvapivě vyhověl, Radka Johna navrhl a prezident ho jmenoval. Stejně tak prezident jmenoval Víta Bártu ministrem dopravy a Josefa Dobeše ministrem školství (oba VV).

An English version of this article is in CLICK HERE

Nynější kritika Věcí veřejných je pokrytecká

20. 7. 2010

Rád bych reagoval na článek "Zděšení z Věcí veřejných", píše Jan Neuman,

Nechci se každopádně pouštět do analýzy odbornosti kritizovaných náměstků ministra vnitra za VV Johna ani řešit, zda nominovala pana Moroze TOP09 či se nominoval sám.

Jen bych poukázal na fakt, že oba dva kritizovaní náměstci, a to pan Moroz i pan Zahálka, které kritizuje zejména ČSSD, jednoho kvůli jeho bývalému zaměstnání u agentury ABL a druhého kvůli údajnému napojení na StB (skrze osobu jeho otce), byli na MV již před nástupem Radka Johna.

Oba dva si přivedl bývalý ministr vnitra za ČSSD Pecina a pan Moroz mu dokonce dělal poradce, což je v našich krajích funkce často významnější než funkce náměstka. Pokud nemají předpoklady pro práci u MV, měl vyvodit závěry již sociálnědemokratický ministr Pecina a oba je propustit ze svých služeb. Nynější kritika ČSSD svých bývalých podřízených je tedy pokrytecká.

Evropská komise utajuje jednání o internetu

20. 7. 2010

tisková zpráva České pirátské strany

V dubnu tohoto roku se evropským poslancům podařilo prosadit deklaraci, která Evropské komisi nařizuje, že má zveřejnit dosavadní výsledky vyjednávání dohody ACTA. Dohoda sice měla být namířena především proti kopírování zboží, ale spíše se z ní stává nástroj celosvětové cenzury internetu a informací.

Vláda bez naděje

20. 7. 2010 / Stanislav Křeček

I když si na vládní prohlášení musíme ještě nějaký den počkat, lze již dnes s politováním konstatovat, že vláda P. Nečase je vládou bez naděje, tedy vládou, která nedává občanům žádnou naději, že někdy v budoucnu bude lépe. Snad si to lidé dosud neuvědomují: každý je jistě připraven k onomu stále papouškovanému "šetření", asi každý je ochoten se uskromnit, pokud to vyžaduje lepší budoucnost nebo pokud se "alespoň naše děti budou mít lépe než my". Nic takového nám vláda neslibuje, "úspory", kterými nás hodlá zahrnout, nebudou žádnou přechodnou součástí chování státu, ale trvalý stav.

An English version of this article is in CLICK HERE

Cesty Síly

20. 7. 2010 / John Michael Greer

Po celé délce řetězce, od slunečního světla dopadajícího na list až k poslední bakterii žmoulající poslední zbytky mrtvého kojota, vše co nepokračuje dále v podobě uložené chemické energie se mění přímo nebo nepřímo v teplo tak rozptýlené, že nedokáže udělat žádnou jinou práci než poněkud rozkmitat molekuly... Konceptuálně si můžete představit energii jako pohybující se po přímých liniích, napříč koloběhem látek a mnohem složitějšími modely informačního zisku a ztráty. - Mezi věřícími církve nekonečného technologického pokroku a ekonomického růstu je dost obvyklé trvat na tom, že energie je nekonečná, s tím závěrem, že lidské bytosti si jí mohou přivlastnit tolik, kolik jen chtějí. Jde o přitažlivou fantazii lichotící našemu kolektivnímu egu, a využívá zvláštní druh mentální pasti, jejíž anatomii už dávno podal Garrett Hardin.

Ti ze čtenářů, kteří se připojili k nynějšímu projektu - založení "zeleného kouzelnictví" s využitím dědictví hnutí přiměřené technologie 70. let - by teď měli mít staženu přinejmenším jednu ze svých učebnic, a pokud ještě nevlastní ty ostatní, pak tedy čekají na jejich doručení. Je čas proniknout do základních principů zeleného kouzelnictví, a nejlepší způsob, jak to udělat, zahrnuje určitou změnu archetypů. Dejte mi chvilku, abych se převlékl do hnědého roucha, zastrčil za opasek něco méně nemotorného nebo nahodilého než blaster, a procvičil se v imitaci Aleca Guinnesse: Ano, Padawanové, chystáte se učit cestám Síly.

Jak jsem se mýlil v Zemanově straně -- část II.

19. 7. 2010 / Miloslav Štěrba

Nečekal jsem takový zájem o dění v jedné z malých stran. Ale jestliže v mém krajském městě SPOZ získala třetinu hlasů ex-vládní ČSSD, určitě stojí za zamyšlení, s jakým programem a s jakými lidmi toho dosáhla.

Ve stranách ekonoma Miloše Zemana byla zavedena DPH „vítězného mládí“. Zlínský lídr SPOZ, 23letý Petr Vladovič, z bezvýznamné obce Slavkov v podhůří Bílých Karpat, měl otevřené dveře do politiky díky účasti v pořadu Jana Krause „Uvolněte se, prosím“. Kam byl pozván jako kuriozita – nejmladší starosta v EU. Že předtím vykonával funkci asistenta poslance za ODS? Ale vždyť to je ta správná průprava pro lídra levicové strany!

An English version of this article is in CLICK HERE

Chris Patten: Evropská unie musí zaujmout odvážnější postoj vůči Gaze

19. 7. 2010

Evropská unie se musí zbavit dominance Spojených států a zaujmout odvážnější postoj v úsilí o vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu, konstatoval Chris Patten, někdejší člen vlády Margaret Thatcherové a nynější komisař EU během návštěvy v Gaze.

Izraelská politika blokády v Gaze je "strašlivým selháním - je nemorální, protizákonná a neúčinná", uvedl Patten a dodal, že tato politika "úmyslně způsobuje hospodářskou a sociální krizi, která má mnoho humanitárních důsledků".

Proč voliči hlasovali pro TOP 09 a VV

18. 7. 2010 / Václav Žák

Výsledky voleb, jak je tomu v masové politice ostatně vždycky, rozhodující měrou ovlivnila předchozí zkušenost, žádná "patologická antipolitičnost" českého národa. Letos určily výsledky voleb způsob vládnutí ODS, hrubé politické chyby ČSSD v posledním roce před volbami a existence přijatelných alternativ. Výtka, že voliči podcenili tradiční strany, je téměř komická: oni je přece nepodcenili, ale poprvé sebevědomě zhodnotili zkušenosti s jejich vládnutím.

An English version of this article is in CLICK HERE

USA už nehraje v Latinské Americe hlavní roli

19. 7. 2010 / Fabiano Golgo

Brazílie je nyní daleko nejbohatší zemí v Latinské Americe a ještě v tomto desetiletí se má stát pátou největší ekonomikou na světě. Není tedy pravda, že Latinské Americe zbývají jen dvě možnosti, "zahraničněpolitická nezávislost za cenu ustavení populistických autoritarizujících režimů vymezujících se proti tlaku severního hegemona, nebo postavení hospodářského přívěsku a zásobárny USA".

Zemřela matka a do hrobu dána...

19. 7. 2010 / Miloš Kaláb

...siroty po ní zůstaly. Tyto úvodní verše z "Kytice" Karla Jaromíra Erbena mě napadly, když jsem četl velice zvláštní článek v novinách The Ottawa Citizen. V Ottawě právě probíhá Bluesfest. Lidé, kteří se vraceli z koncertu, narazili na ulici na tři chlapce ve věku 9, 11 a 13 roků, kteří hráli rock - a vybírali peníze. Nač?

Nezaměstnanost na Kubě

19. 7. 2010 / Fabiano Golgo

Kubánský prezident Raúl Castro šokoval národ, když v sobotu oznámil, že mnoho firem bude muset snížit počet svých zaměstnanců a že na seznamech osob, které si budou (bez pomoci státních úřadů) najít nové zaměstnání, se octne každý pátý zaměstnanec.

Korupční peníze...

16. 7. 2010 / Ladislav Žák

Boj s korupcí je vlajkovou lodí koaliční smlouvy a jistě tomu bude nejinak i v rámci vládního prohlášení. Zdá se, že jádro pudla je viděno v neprůhlednosti veřejných zakázek a proto je podstatná část preventivních opatření věnována transparentnosti toků veřejných financí. Prevence je doprovázena plánovaným zefektivněním a zostřením represe.

Bojí se Češi fialové barvy?

16. 7. 2010 / Fabiano Golgo

Šéf Úřadu pro mezinárodně-právní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán uvedl v článku zveřejněném v Lidových novinách , že "Není černoch jako černoch, ti z rovníkové Afriky jsou tak černí, až jsou fialoví - a na ty tu nejsme zvyklí". Možná pan Kapitán není rasista, avšak nicméně ukázal, že má typickou omezenou provinční mysl. Neuvědomuje si, že pokud nemají Češi diskriminovat nebělochy, musejí s nimi pravidelně začít přicházet do styku.

An English version of this article is in CLICK HERE

Jak sestavit zelený grimoár

16. 7. 2010 / John Michael Greer

Před sto lety student usilující o vědecký nebo inženýrský titul mohl v celém průběhu studia vystačit jen s nějakým půltuctem skript. Každá kapitola, a dokonce každý odstavec v každé z těchto knih byl rozveden v přednáškách, prozkoumán během laboratorní práce, obsažen v testech a závěrečných pracech, takže v době, kdy student absolvoval, zvládl vše, co ho učebnice měly naučit. Podobná hloubka studia je v dnešné době téměř neslýchaná, studenti mají ke každé zkoušce předepsán tucet obrovských učebnic, a zbývá tak málo času na zpracování čehokoliv z obsahu každé z nich, že ponurá rutina memorování, opakování a zapomínání se až příliš často stává jedinou zbývající možností.

KD│ Archetyp, který jsem navrhl za model pro oživení přiměřené technologie ve věku ropného zlomu - archetyp zeleného čaroděje - sebou nese ve folklóru a fantasy některé standardní náležitosti. Jedna z nich se stala sama svého druhu plnohodnotným archetypem: Kniha starověkých a zapomenutých tradic. Ti z čtenářů, kteří mají v plánu stát se zelenými čaroději, si budou muset sami zajistit grimoáry, doslova "gramatiky," tohoto umění, a v tomto příspěvku vysvětlím, jak to udělat. Ano, zahrnuje to pátrání; podrobnosti budou postupně následovat.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen a červen 2010

14. 7. 2010

V květnu a v červnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 1011 osob celkovou částkou 554 202.78 Kč. Příjem z reklamy byl 5000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.6. 2010 částku 399 728.06 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1990 euro. Jsme plni uznání vůči čtenářům Britských listů, že na nedávno zveřejněnou prosbu o finanční podporu reagovali během několika týdnů darováním celkové částky více než půl milionu korun. Mnohokrát děkujeme a prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.