George Soros: Německé rozpočtové škrty mohou destabilizovat evropskou demokracii

24. 6. 2010

Euro je sporný konstrukt a rozpočtové škrty, které chce realizovat Německo, ztíží jiným zemím v eurozóně jejich úsilí získat konkurenceschopnost. To povede k hospodářské stagnaci, k sociálním a nacionalistickým nepokojům a může to ohrozit demokracii v Evropě, varoval ve středu ve své přednášce v Berlíně na Humboldtově univerzitě americký miliardář George Soros.

Soros r. 1992 vydělal miliardu dolarů, když investoval své peníze proti britské libře, a způsobil tak k obrovské ostudě britské vlády, její devalvaci i to, že libra vypadla z evropského směnného mechanismu.

Spor o škrty rozděluje G-20

24. 6. 2010

Otevřený spor mezi Německem a USA o to, jaká je správná cesta z krize, se projeví i na setkání dvaceti nejvýznamnějších průmyslových a rozvíjejících se ekonomik, které se koná o víkendu v Kanadě. Závěrečné prohlášení summitu bude napjatě očekáváno. Předběžný návrh, od nějž v pátek jednání odstartují, ukazuje, že ke společnému postoji zemí G-20 je hodně daleko.

Vedení Glasgow University ustoupilo odborům a nebude propouštět učitele

24. 6. 2010 / Jan Čulík

"Aktivní kampaň na všech frontách dokazuje, že členové našeho odborového svazu nepřipustí útoky na pracovní příležitosti a podpoří kolegy, kdykoliv jsou ohroženi."

Poté, co univerzitní učitelé hlasovali v minulých dnech drtivou většinou pro stávku proti rozhodnutí managementu univerzity propustit univerzitní učitele pracující na fakultě biologických věd a na fakultě pedagogiky, rozhodla ve středu správní rada University of Glasgow, že odborovému svazu, hrozícímu stávkou, vedení univerzity stoprocentně ustoupí.

Orientalismus s autoritativními rysy

24. 6. 2010 / Lukáš Zádrapa

Vzhledem k tomu, že se v textech Stanislava Komárka, biologa a "filozofa", opakovaně objevují čínské motivy za účelem obhájení některých protidemokratických myšlenek, považuji za záhodné se s touto praxí, či spíše poměrně rozšířeným ideovým komplexem, který jeho texty reprezentují v mediálním prostoru, vyrovnat několika sinologickými poznámkami.

Vzhledem k tomu, že popularizace sociálního darwinismu není mým oborem, se jménem této mediální postavy jsem se blíže setkal, až když jsem stejně jako on přispíval do čínského čísla revue Prostor (č. 77--78). Už tehdy mi připadlo pozoruhodné, jak je možné, že je mezi autory zařazen někdo, kdo podle dostupných údajů i podle šíře porozumění problematice viděl Čínu takříkajíc z rychlíku a o čínské kultuře má představu asi tak solidní jako konzument zájezdu do Číny, který letadlem přelétává mezi čínskými turistickými atrakcemi, o každodenním čínském životě. Co mě ovšem překvapilo a dodnes udivuje, je skutečnost, že se za filozofa označuje člověk, který na sebe nechává dýchat "východní dynamiku" s úrovní reflexe o mnoho nepřevyšující průměrného sinoromantika, nehoráznost, s níž vytahuje stará ultrakonzervativní témata, je pak vydávána za nekonformnost. Ale o tom, jak povážlivým tempem u nás probíhá inflace slov "filozof" či "spisovatel", jsem psát nechtěl.

POVÍDKA

Na soutoku Labe s Temží se to spokojeně hemží

24. 6. 2010 / Milan Kozelka

"Jó Pardubice... To byla štace, tam to vodsejpalo! Pardubice byly zlomovej nářez," vzpomíná v londýnském baru Long Tall Sally Mick Jagger. Před lehce přivřenýma očima mu prokmitává rozlehlá rovina s tekoucí řekou a monumentálně rozklenutým nebem. V malé secesní špeluňce je prázdno, je brzy ráno, všední den, prší. Za zamženým sklem se probouzí postranní ulice, první ptáci zmateně poletují sem a tam. V rohu pod věšákem spí Keith Richards, v koutku úst mu visí vyhaslý joint.

Obama "zrušil" McChrystala - co ale udělá s válkou v Afghánistánu?

24. 6. 2010 / Karel Dolejší

Agentury včera oznámily, že americký prezident Barack Obama po osobním setkání v Oválné pracovně odvolal z funkce velitele v Afghánistánu generála Stanleyho McChrystala, který s největší pravděpodobností odejde do výslužby. McChrystal se dopustil podobné chyby jako za korejské války Douglas McArthur; zpochybňováním politiky Bílého domu napadl princip civilní kontroly nad armádou, a jakmile to vyšlo najevo, prakticky nikdo nepochyboval, že jeho dny jsou sečteny. Na uvolněné místo ovšem nastupuje dosavadní velitel CENTCOMu generál David Petraeus - ano, ten Petraeus, který byl přednedávnem v Senátu usilovně grilován ve snaze donutit ho ke kritice prezidenta, což vyvrcholilo dokonce krátkou zdravotní indispozicí - a ten Petraeus, který byl architektem potlačení iráckého povstání.

Školy jako zboží v americké praxi

24. 6. 2010

Média hodně probírají téma zavedení školného, točí se však v poměrně banálním kruhu.. Aktuální číslo (25) týdeníku Respekt dokonce přineslo článek se zajímavým názvem "Školy jako zboží", ale jeho hlavním námětem nakonec byla na kost obraná otázka, zda je deset tisíc korun za semestr hodně, nebo málo. Zapomíná se, že české vysoké školy pravděpodobně čeká ještě podstatnější změna, a to sice srůst akademické a podnikatelské sféry (pokud tedy budoucí vládní koalice nezahodí Bílou knihu terciárního vzdělávání do koše). Jan Čulík již poukázalna to, jak by taková změna mohla vypadat v praxi, já zmíním případ popsaný Naomi Kleinovou v její knize Bez loga, píše Jan Vávra:

ANALÝZA

Jak prohrát vyhrané volby

24. 6. 2010 / Oskar Krejčí

Stačily dva dny a z voličů se stal překvapený dav: jak je možné, že volby dopadly tak divně?

Údiv vyrůstá ze dvou zdrojů. Především byli překvapeni ti, kdo věřili výzkumům veřejného mínění. Omyl, který se opakuje snad každé čtyři roky. Kdy vlastně byly průzkumy volebních preferencí přesné? Matematické metody nestačí na chytračícího českého voliče a na politické tlaky. Tentokrát se výzkumy zmýlily ve dvou hlavních číslech: nadhodnotily volební potenciál sociální demokracie a podhodnotily potenciál TOP 09. Dvě chyby, které v součtu rozhodly o tom, kdo bude sestavovat vládu.

Nová levice musí obnovit důvěru, že přes politiku lze něco změnit

24. 6. 2010 / Václav Adam

Velice mě zaujaly články v Britských listech, ve kterých se objevily úvahy o vzniku nové levicové strany (po vzoru německé Die Linke). Co by měla taková strana nabídnout? Především to, aby se začaly řešit konkrétní problémy lidí. Umírněná (sociálně demokratická) levice totiž nezřídka selhává. Žijeme v éře globálního kapitalismu, kdy finanční trhy mají často větší moc než vlády a parlamenty. Sociolog Jan Keller napsal na toto téma článek Zablokovaná politika (in: Krize, vize a realita české politiky - Úvahy nad inscenovanou skutečností, ISBN: 80-86316-32-7, ELK 2002) již v roce 2002. Jsme svědky toho, že pravice hovoří o nutnosti silné rodiny a obrany národních zájmů, ale ve skutečnosti jsou rodina i národní stát oslabovány nadvládou globálního kapitálu.

ANALÝZA

Političky jako ramlice

23. 6. 2010 / Anna Wintrová

Ve stylu populárního večerníčku o králících z klobouku se rozhodla zachovat sociální demokracie ve vztahu k ženám. Od svého sjezdu nemohla nebo spíše nechtěla zvolit místopředsedkyni. Ženy, které šly do tohoto boje na sjezdu, byly buď ostudně odmítnuty, protože neseděly stranickému vedení, některým regionálním představitelům a uzavřeným dohodám, či byly tak tvrdě tlačeny Paroubkem a jeho nejbližšími, takže i delegáti sjezdu usoudili, že čeho je moc, to je příliš.

Odmítnuta z tohoto důvodu byla nominantka stínového ministra kultury Jandáka a předsedkyně kulturní komise Kalistová, odmítnuta byla i kamarádka Paroubkovy přítelkyně Alena Borůvková. Jako nevhodné se naopak pro Paroubka a Tvrdíka ukázala jak bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová, tak poslankyně Čurdová. Praha zase neprosadila proti ostatním poslankyni Kalábkovou.

"Stop stav" jako svévolné omezování práv občanů?

23. 6. 2010 / Miloslav Štěrba

Jak lze vykládat ustanovení Listiny základních práv a svobod -- součást české ústavy -- že "občané mají za rovných podmínek přístup k voleným a jiným veřejným funkcím"? Jestliže k voleným a jiným veřejným funkcím vede cesta přes politické strany a zájemce narazí na překážku pojmenovananou jako "stop stav", nebo když strana zavede pro zájemce o členství tzv. čekací lhůtu?

University of Glasgow drtivou většinou hlasovala pro stávku

23. 6. 2010

V odborovém hlasování členstva, které je v Británii od dob Margaret Thatcherové zákonnou povinností, vyjádřili univerzitní učitelé na University of Glasgow drtivou většinou rozhodnutí vstoupit do stávky proti propouštění svých kolegů, pokud vedení univerzity od tohoto rozhodnutí neustoupí. Jak v úterý informoval odborový svaz univerzitních učitelů University and College Union, 76 procent členů svým hlasem podpořilo stávku a 88,5 procent voličů akce "na hranici stávky".

Zbyněk Fiala "přestal být šéfredaktorem Literárních novin"

23. 6. 2010 / Jan Čulík

Neznám důvody a podrobnosti. Dostal jsem jen stručné upozornění, že Zbyněk Fiala "ukončil své působení ve vedení Literárních novin. S Literárkami bude nadále novinářsky spolupracovat jen jako externí autor."

Zbyněk Fiala se stal šéfredaktorem Literárních novin poté, co tento projekt pod předešlým vedením doktrináře Jakuba Patočky téměř úplně zkrachoval. Všichni pamatujeme, jak se Patočka a jeho sektářští stoupenci mohli převzetím Literárních novin jiným majitelem téměř zbláznit - hystericky obviňovali nové majitele, včetně Zbyňka Fialy, z lecčehos.

Já mám se Zbyňkem Fialou jen ty nejlepší zkušenosti. Mohu svědčit, že je to odvážný novinář. Vydal v Literárkách mj. dva mé články, které by se zřejmě odvážil publikovat v ČR málokdo - aspoň o tom pak svědčí následná historie osudu témat, jimiž se zabývaly.

Přistěhovalce do Kanady trápí léčitelné choroby

23. 6. 2010 / Miloš Kaláb

Mnoho přistěhovalců do Kanady trpí chorobami o nichž nevědí, že se dají léčit. Nedostatek lékařů v této velké zemi znamená, že se mnozí nemocní ani k lékaři nedostanou, takže se ani nepokoušejí léčit se. K takovým závěrům dospěla studie, kterou provedla Ottawská univerzita. Mezi léčitelné choroby patří třeba deprese, tuberkulóza, chudokrevnost z nedostatku železa, hepatitída B, rakovina děložního čípku a HIV. Reportérka Pauline Tamová napsala v The Ottawa Citizen, že se dá těmto chorobám v Kanadě předcházet nebo se dají léčit zatímco v zemích, z nichž přistěhovalci přicházejí, znamenají takové choroby smrtelné ohrožení.

"Stop stavy" jako svévolné omezování práv občanů

23. 6. 2010 / Miloslav Štěrba

Jak lze vykládat ustanovení Listiny základních práv a svobod -- součást české ústavy -- že "občané mají za rovných podmínek přístup k voleným a jiným veřejným funkcím"? Jestliže k voleným a jiným veřejným funkcím vede cesta přes politické strany a zájemce narazí na překážku pojmenovananou jako "Stop stav". Nebo když strana zavede pro zájemce o členství tzv. čekací lhůtu?

Letmý pohled na kubánské zneužívání

23. 6. 2010 / Fabiano Golgo

Po zásahu katolických orgánů se Raul Castro rozhodl propustit ochrnutého disidenta Ariela Siglera, který je ve věku 47 téměř k nepoznání poté, co byl několik letech vystaven krutému zacházení, jakému všechny systémy, které nemohou přežít svobodu slova, vystavují ty, kteří se odvažují volají po demokracii. Věznění občané ostrova, kteří byli nuceni přijmout režim, jenž jim poskytl zdarma zdravotnictví a a vzdělávání (ovšem to, co se učí, je silně kontrolováno a kontaminováno ideologickými lžemi), což je však cena uložená za to, aby zůstali pasivní, dokonce i když vláda rozhoduje o jejich osobním životě. Vláda, která se domnívá, že nemůže přežít, pokud menšina vyjadřuje rozdílné názory na to, jak by si přála vést vlastní život. Pouze slabé systémy vyžadují plný soulad a odmítají opozici.

Stručně z nekubánské Ameriky

23. 6. 2010 / Karel Dolejší

Klaun nejsem já, ale tato obludně cynická a tak nevědomě naivní společnost, jež si hraje na serióznost, aby lépe zakryla své šílenství.
Salvador Dalí

Podle nedávno vydané aktualizace výroční zprávy Amnesty International o stavu lidských práv ve světě bylo jen v období od března do dubna v Hondurasu zavražděno šest novinářů informujících o dění po pravicovém puči z června 2009, který svrhl prezidenta Manuela Zelayu. Jde o malou ukázku rok trvající vlny vyhrožování a násilných útoků proti všem těm, kdo přinášejí zprávy o porušování lidských práv místní juntou legitimizovanou zmanipulovanými volbami, jejichž výsledek nicméně bez větších výhrad uznala Obamova administrativa. Vzhledem k situaci v zemi nejsou srdceryvné osobní příběhy, fotografie z vazby či faktické konfinace, a dokonce ani jména obětí k dispozici. Chcete-li se dojímat a ronit slzy nad nelidským osudem, ptejte se červů.

Katolická výchova

23. 6. 2010 / Milan Valach

Volby skončily! Nyní se můžeme vrátit k věcem dlouhodobějším a podstatnějším. I když ne zcela radostným.

Stav české společnosti je katastrofální a dále se zhoršuje. Rozkládají se samotné základy mezilidských vztahů, které se brutalizují v míře, připomínající válečnou situaci. Mezi lidmi propuká válka, či jsme alespoň velmi blízko. Velmi patrné je to právě u mladé generace, a dokonce již i u dětí. Agresivní chování dětí ve škole je zachyceno např. na tomto videu. Na základě mých rozhovorů s řadou učitelů je tento trend potvrzován rostoucím počtem podobného chování žáků, jaké je popsáno v Učitelském zpravodaji č. 15/2010.

O obrovské moci čtenářů Britských listů

23. 6. 2010

Přibližně před měsícem, zhruba kolem českých všeobecných voleb, jsem se obrátil na čtenáře Britských listů - s velkými pochybnostmi - ani ne po třech měsících s dalším finančním apelem na podporu tohoto nezávislého listu.

Pod náporem práce se teprve nyní dostávám k podrobnějšímu zpracování výsledků finančního apelu, a mohu čtenářům sdělit ohromující skutečnost: Od zveřejnění apelu dne 26.5. 2010 se sebralo více než 400 000 Kč.

Čtenářům mnohokrát děkujeme a nesmírně nás těší, že mnozí z nich byli ochotni přiložit ruku k dílu, aby v českém prostředí byl nadále slyšen hlas Britských listů.

Víme, že peněz není nazbyt a v žádném případě nechceme čtenářům tahat peníze z kapes zbytečně. Uvědomujeme si velmi silně, kolik na provoz BL přispělo třeba důchodců, právě lidí, kteří nemají moc finančních prostředků. Všechny ty dary nesmírně zavazují. Jeden čtenář to napsal vlastně přesně: "Platím si za informace, které jinde neseženu."

Běžný provoz Britských listů, jak každý měsíc dokladujeme pravidelnými finančními zprávami, stojí přibližně 60 000 Kč měsíčně. V důsledku občanské odpovědnosti a uvědomělosti čtenářů je tedy naše existence zaručena skoro na rok.

Peníze nám umožní postupně provádět nutnou modernizaci serveru BL. S penězi však budeme zacházet nesmírně odpovědně a šetřit jimi co nejvíc. Bylo by dobré, kdyby čtenáři s finančními dary na BL, mohu-li to říci, nepřestávali, protože je velmi záhodno, abychom si nynější, takto neuvěřitelně rychle vzniklou finanční rezervu, aspoň po určitou dobu uchovali. Kdyby se během času podařilo udržet míru příspěvků na BL přibližně na oněch 60 000 měsíčně (před nynějším apelem to bylo cca 30 - 40 000), byla by existence Britských listů zajištěna.

Ještě jednou čtenářům mnohokrát děkujeme - můžete být za svou občanskou akci opravdu hrdi.

Jan Čulík, šéfredaktor

Německo a Rusko se sbližují

23. 6. 2010

A Spojené státy přihlížející sbližování Německa a Ruska budou vidět vznik aliance s obrovskou vahou, která by mohla ohrozit jejich globální zájmy.

Tato zpráva je převzata se svolením společnosti STRATFOR.

KD│ Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle bude podle pondělního prohlášení svého mluvčího ve středu informovat francouzské a polské úředníky o společném návrhu rusko-evropské "spolupráce v oblasti bezpečnosti". Návrh vzešel z rozhovorů mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem konaných počátkem června a je založen na návrhu Ruska vypracovaném v roce 2008. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov bude jednání přítomen. Andreas Peschke řekl: "Chceme to dále rozpracovat a projednat v rámci trojúhelníku [tj. Francie, Německa a Polska] v přítomnosti ruského ministra zahraničních věcí."

Vzkaz z Krnova pro Borise Cveka:

Drž hubu! Zákony se tu dodržovat nebudou

23. 6. 2010 / Boris Cvek

Dostal jsem varování, že jsem si krnovské dinosaury ze supervelké koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL poštval proti sobě. Je třeba se bát! Třeba by mi mohli ublížit! A určitě nevyjdou vstříc požadavku po dodržování zákonů, protože ji prostě pronáší rebel Cvek. Taková je mentalita komunální politiky. Cítíte tu zrůdnost, kdy zákony jsou dány všanc partičce dinosaurů, kterým se buď líbíte, nebo nelíbíte? Ale třeba po podzimních volbách tihle dinosauři v politice skončí jako Langer nebo Paroubek. Je to jen na nás občanech, zda komunální politici budou zodpovědní zákonům a veřejnému zájmu, nebo zda to bude jen partička dinosaurů s mnoho let budovanými vazbami na místní mafiánská prostředí. Lidi, nenechávejte si toto líbit. Proč dál mlčet? píše Boris Cvek a dodává na ilustraci email od jednoho z motorkářů, který pojížděním po krnovském lese porušuje zákon:

Člověk, jednoduchost a přežití

22. 6. 2010 / Jan Čihák

Člověk je bezesporu tvorem nedokonalým, jedním z jeho "handicapů" je omezená schopnost mozku zpracovávat informace, takže při jejich přemíře dochází k tomu, že mozek jednoduše "vypne" a vnímá pouze to, co aktuálně uzná za důležité. Výsledkem toho je pak jev, který nenávidí spousta intelektuálů, je to zjednodušování čili generalizace. Tento fenomén bezesporu souvisí s pudem sebezáchovy, neboť zjednodušování je procesem, který je vlastní řadě přírodních druhů - usnadňuje rozhodování a tím i přežití. Například některé druhy hmyzu jsou černožlutě pruhované, protože jsou jedovaté a útočné - vosy, sršni. Jiné hmyzí druhy s tímto zbarvením jsou naopak zcela bezbranné a spoléhají na to, že potenciální agresor při pohledu na černožlutou barevnou kombinaci zjednodušuje, prchá a nepodrobuje hmyzího jedince detailnímu studiu, má-li to žihadlo či nemá-li ho tam. Pokud pes zažívá ve svém životě například fyzické útoky ze strany určitého dítěte, není překvapivé, že po zbytek života nesnáší veškeré děti. Příkladů tohoto typu by byla spousta.

Špidla: Pokud stát nedokáže zaručit výnos z kapitálových fondů, nemá právo do nich nařídit povinné odvody

22. 6. 2010 / Vladimír Špidla

Musím zareagovat na výstupy z jednání tzv. Bezděkovy komise, z nichž hodlá vycházet při reformě penzijního systému pravděpodobná vládní pravicová koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Zpráva Bezděkovy komise je pouze nástinem jedné z možností postupu důchodové reformy. Zpráva má řadu zajímavých momentů, ale i řadu momentů velmi sporných.

DOKUMENT

Přesvědčovali jsme přesvědčené a ostatní jen znechutili

22. 6. 2010

Dokument vnitrostranické platformy ČSSD "Za renesanci sociální demokracie"

Jsme přesvědčeni, že v nedávných parlamentních volbách utrpěla česká sociální demokracie historickou porážku. Tragika této porážky je neskutečná a pravicová parlamentní většina (118 hlasů a jen dva hlasy do ústavní většiny) je odhodlána prosadit zásadní změny v systémech, které ovlivňují život každého občana. Privatizace penzijního systému, privatizace zdravotnictví -- pod heslem řízené péče, které je připraveno, stejně jako zavedení školného na vysokých školách, další přesun daňového břemene na střední a nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, stejně jako odbourání řady sociálních dávek -- porodné či omezení mateřské jsou největším útokem na sociální postavení dolních deseti milionů. Největším od roku 1989.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2010

2. 5. 2010

V dubnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 202 osob celkovou částkou 38 685.45 Kč. Příjem z reklamy byl 8750 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.4 2010 částku 15 861.28 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 608.13 eur a 883.67 GBP. Jsme plni uznání vůči čtenářům Britských listů, že umožnili další provoz našeho časopisu nedávným financováním nových serverů. Mnohokrát děkujeme a prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.